Strona głównaHiszpaniaAtrakcje w HiszpaniiTelefèric de Montjuïc - Kolejka linowa w Barcelonie

Telefèric de Montjuïc – Kolejka linowa w Barcelonie

Barcelona posiada dwa mobilne punkty widokowe. Chodzi oczywiście o kolejki linowe Telefèric de Montjuïc i Aeri del Port. W tym artykule przyjrzymy się bliżej pierwszej z nich.

Telefèric de Montjuïc to kolejka linowa w Barcelonie, która została otwarta w 1970 roku. W swojej pierwotnej wersji obsługiwała ona otwarte kabiny, które z powodzeniem spełniały swoją funkcję przez kilka kolejnych dekad. Od 2004 roku zaczęto zastępować je kabinami zamkniętymi, co pozwoliło zwiększyć bezpieczeństwo, komfort i wydajność kolejki. Funkcjonujące dziś wagoniki są także w pełni przystosowane do transportu osób niepełnosprawnych.

Co warto wiedzieć?

Przejażdżka Telefèric de Montjuïc to jeden z najlepszych sposobów na to, aby spojrzeć na stolicę Katalonii z lotu ptaka. Wjazd kolejką to także skuteczny środek lokomocji, którym bez problemu dotrzemy na szczyt wzgórza Montjuïc położone na wysokości 173 m n.p.m. A dlaczego w ogóle warto odwiedzić to miejsce? Przede wszystkim dlatego, że na wzgórzu Montjuïc znajduje się mnóstwo zabytków i atrakcji turystycznych, które prędzej czy później przyciągnąć każdego, kto chce lepiej poznać kulturę Katalonii.

Barcelona - Wzgórze Montjuïc i Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii
Barcelona – Wzgórze Montjuïc i Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii

Trasa kolejki

Na 750-metrowej trasie kolejki Telefèric de Montjuïc czekają nas trzy stacje:

  • Parada Parc de Montjuïc – wysiadając na tej stacji kolejki, będziemy mieli okazję odwiedzić kilka atrakcji kulturalnych, które na wzgórzu Montjuïc są kluczowe. Należą do nich: Fundació Miró, Muzeum Narodowe Sztuki Katalonii (Palau Nacional), Poble Espanyol oraz Muzeum Etnologiczne Barcelony. W pobliżu znajduje się także tzw. Pierścień Olimpijski (Anillo Olímpico) – przestrzeń, która pamięta czasy odbywających się tutaj Igrzysk Olimpijskich z 1992 roku.
  • Parada Castell de Montjuïc – to kluczowy przystanek dla osób, które chciałyby uniknąć wspinaczki na położony na wzgórzu zamek Montjuïc. W okolicy możemy odwiedzić także ogród botaniczny oraz ogrody Los jardines de Mossèn Cinto Verdaguer i Jardines de Joan Brossa.
  • Parada Mirador – ta stacja położona jest blisko terenów zielonych wzgórza Montjuïc. Znajduje się tutaj kilka ciekawych punktów widokowych i tarasów, które pozwolą Ci po raz kolejny spojrzeć na Barcelonę z innej perspektywy.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu na Telefèric de Montjuïc najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia kolejki linowej: w styczniu lutym, listopadzie i grudniu w godz. 10:00-18:00. W marcu, kwietniu, maju i październiku w godz. 10:00-19:00. Od czerwca do września w godz. 10:00-21:00.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Telefèric de Montjuïc na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY