La Gomera

Ta druga co do wielkości, najmniejsza kanaryjska wyspa jest nazywana ekologicznym rajem, a w 2011 roku UNESCO przyznało jej status Rezerwatu Biosfery.

La Gomera, nazywana często „magiczną wyspą”, ma do zaoferowania wiele atrakcji, których nie znajdziemy w innych częściach archipelagu Wysp Kanaryjskich. To co zaskakuje w pierwszej chwili to niezwykle zielony krajobraz wypełniony głębokimi wąwozami, w którym szczególne miejsce zajmuje Park Narodowy Garajonay. Rejs dookoła wyspy odkrywa kolejne osobliwości przyrody – niezwykłe formacje skalne (Los Órganos), a przy odrobinie szczęścia pływające w pobliżu wyspy delfiny i wieloryby.

La Gomera – atrakcje turystyczne na wyspie

Nie znajdziemy tutaj zbyt wiele plaż, a te które są zdecydowanie nie zachwycają aż tak bardzo, jak te które możemy znaleźć na Lanzarote czy Fuerteventurze. Nie oznacza to jednak, że wizyta na tej wyspie będzie nudna.

Kościół Iglesia De La Asunción, La Gomera
Kościół Iglesia De La Asunción, La Gomera

La Gomera kryje w sobie wiele tajemnic i uroku, które szczególnie docenią miłośnicy spacerów i dzikiej przyrody – na wyspie znajduje się około 600 km pieszych szlaków i ponad 30 punktów widokowych pozwalających dostrzec piękno natury z całkiem innej perspektywy.

San Sebastián de La Gomera

Miasto San Sebastián de La Gomera to stolica wyspy, która zachwyca przede wszystkim urokliwą zabudową. Niewielkie, kolorowe domki, mnóstwo kawiarni-cukierni i klimat zdecydowanie bardziej spokojny niż na pobliskiej Teneryfie sprawiają, że czas płynie tutaj dużo wolniej.

San Sebastián de La Gomera - stolica wyspy La Gomera
Widok na miasto San Sebastián de La Gomera

Ciekawostką dla wielbicieli historii może być fakt, że La Gomera była ostatnim przystankiem Krzysztofa Kolumba przed wyprawą, podczas której odkrył Amerykę. W stolicy wyspy, miasteczku San Sebastián de La Gomera, znajduje się budynek, w którym przypuszczalnie zamieszkiwał odkrywca (Casa de Colón). Choć jego wnętrze nie kryje zbyt wiele eksponatów, to warto zobaczyć to miejsce chociażby ze względu na ciekawą architekturę. W tym samym mieście odnajdziemy także pozostałości po XV-wiecznym forcie, a mówiąc dokładniej – jedną z jego wież (Torre del Conde).

Torre del Conde (wyspa La Gomera)
Torre del Conde (wyspa La Gomera)

WARTO WIEDZIEĆ: Krzysztof Kolumb i jego załoga traktowali Wyspy Kanaryjskie jak punkty zaopatrzenia, z których czerpali pitną wodę, pożywienie i inne zapasy niezbędne podczas wypraw.

Wizyta w Parku Narodowym Garajonay

Park Narodowy Garajonay
Park Narodowy Garajonay

Utworzony w 1981 r. Park Narodowy Garajonay, już zaledwie 5 lat później został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stając się tym samym jedną z największych atrakcji turystycznych La Gomery. Teren parku rozpościera się na powierzchni blisko 4000 ha, co stanowi około 10% powierzchni całej wyspy. Mówiąc inaczej, odwiedzając La Gomerę nie sposób go przeoczyć…

Oprócz tego, że Garajonay jest azylem dla rzadkich gatunków zwierząt, znajdziemy tam też niezwykłe gatunki roślin i formacje skalne charakterystyczne tylko dla tego obszaru. Największe wrażenie robi jednak jeden z największych na świecie lasów wawrzynowych, w którym nie sposób znaleźć prosto rosnące drzewa… zamiast nich, czeka na nas plątanina konarów oraz pokryte mchem, uginające się pod ciężarem liści pnie. Całość położona na górskim masywie, często jest spowita gęstą warstwą mgły, co szczególnie wieczorem – może przypominać scenerię rodem z najstraszniejszych horrorów.

Oprócz pieszej wędrówki po parku, możemy też wspiąć się na znajdujący się tam najwyższy szczyt La Gomery (Alto de Garajonay o wysokości 1487 metrów) lub punkt widokowy na skałach Los Roques. Łatwo stąd zobaczyć szczyt wulkanu El Teide z sąsiedniej Teneryfy.

Warto odwiedzić też interaktywne muzeum znajdujące się wewnątrz parku oraz ogród botaniczny, w którym znajdziemy endemiczne gatunki roślin. A jeśli wybierzemy się na wycieczkę po parku z przewodnikiem, możemy też liczyć na garść legend, którymi oprowadzający chętnie dzielą się z turystami.

Los Órganos

Klify Los Órganos na La Gomerze, Wyspy Kanaryjskie
Klify Los Órganos na La Gomerze, Wyspy Kanaryjskie

To jedna z najbardziej nietypowych formacji skalnych na Wyspach Kanaryjskich. Jej nazwa nawiązuje do wyglądu, który kształtem przypomina organy. Wysokie na 80 m i szerokie na 200 m klify są rzadko spotykanym pomnikiem przyrody, który swoją drogą – nie jest tak prosty do zobaczenia. Wszystko z powodu tego, że Los Órganos są widoczne jedynie od strony morza. Do dyspozycji turystów pozostaje więc rejs statkiem z jednej z gomeryjskich miejscowości turystycznych (np. Playa de Santiago).

Punkty widokowe – Informacje praktyczne

Punkt widokowy Mirador de Abrante
Punkt widokowy Mirador de Abrante

Jeśli dotychczas wydawało Ci się, że punkty widokowe nie mogą mieć w sobie nic niezwykłego, to czas na wycieczkę do Mirador de Abrante, który znajduje się w niewielkim miasteczku Agulo. Siedmiometrowa szklana platforma jest przedłużeniem skał wznoszących się na wysokości 620 m n.p.m. Zrobienie wyjątkowego zdjęcia w tym miejscu to już zatem nie tylko kwestia aparatu, ale także opanowania lęku wysokości. Warto to jednak zrobić, bo krajobraz rozpościerającej się u naszych stóp wioski i zarys Teneryfy na horyzoncie to widok, którego nie sposób zapomnieć.

Oprócz Mirador de Abrante na La Gomerze znajdziesz także kilka innych punktów widokowych, które powinny Cię zainteresować. Należą do nich:

  • Mirador del Palmarejo (inna nazwa: Mirador Cesár Manrique) – zaprojektowany przez Césara Manrique w zachodniej części wyspy. Zobaczymy stąd tarasowe zbocza, gaje palmowe, Park Wiejski Valle Gran Rey oraz tradycyjne kanaryjskie domy.
  • Mirador de San Juan – z tego punktu rozpościera się widok na góry, morze oraz wulkan Teide i znajdujące się u podnóża gór tradycyjne domy.
  • Mirador de Igualero – zobaczymy stąd Chipude – najstarszą wioskę na La Gomerze oraz zarys sąsiedniej wyspy La Palma.
  • Mirador Roque Blanco – usytuowany wśród gór, lasów i gajów palmowych.

El silbo gomero – Język gwizdów

Miasteczko Valle Gran Rey na La Gomerze
Miasteczko Valle Gran Rey na La Gomerze

El silbo gomero to nazwa języka gwizdanego, którym mieszkańcy La Gomery posługiwali się jeszcze przed zdobyciem wyspy przez Hiszpanów i co więcej – robią to z powodzeniem do dziś! Choć w połowie XX wieku język ten był zagrożony wyginięciem, to dzięki odpowiedniej polityce kulturalnej (obowiązkowa nauka el silbo w szkołach) posługuje się nim obecnie około 22 000 osób.

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY