Plaża Wysp Kanaryjskich – tak nazywają ją czasem mieszkańcy i turyści, którzy mieli okazję poznać jej piaszczyste wybrzeże.

Fuerteventura to najstarsza i najdłuższa wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jej niekończąca się linia brzegowa (ok. 340 km) składa się w głównej mierze z szerokich plaż pełnych białego piasku. Mówi się, że ten ostatni nawiewany jest częściowo przez ciepłe wiatry z Sahary, którą od tej hiszpańskiej wyspy dzieli w przybliżeniu zaledwie 100 km. Trudno powiedzieć, ile w tym prawdy. Faktem jest jednak, że idealne warunki do plażowania panują tutaj przez wszystkie 365 dni w roku.

Fuerteventura – ulubiona wyspa surferów!

Fuerteventura to zaraz po Teneryfie, druga co do wielkości kanaryjska wyspa. Od pozostałych odróżniają ją przede wszystkim silne wiatry, które w połączeniu ze stale wysoką temperaturą (średnio 22°C) dają idealne warunki do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Wielbiciele kitesurfingu i windsurfingu poczują się tu jak ryby w wodzie. Na dowód tego, że obie te dyscypliny cieszą się na Fuerteventurze ogromną popularnością, wystarczy przytoczyć fakt, że na wyspie rokrocznie odbywają się Mistrzostwa Świata w Windsurfingu i Kiteboardingu.

Skoro mowa o mistrzostwach, warto dodać, że jest to również nie lada gratka dla zapalonych… wędkarzy. Na Fuerteventurze odbywają się bowiem Międzynarodowe Mistrzostwa Rybołówstwa Dalekomorskiego.

Kanaryjska wyspa skąpana w piasku i słońcu

Pustynny i półpustynny krajobraz Fuerteventury spodoba się wszystkim tym, którzy czasem pragną po prostu uciec od cywilizacji. Dostojne, wielokształtne wydmy to widok, który znajdziemy przede wszystkim w Parku Krajobrazowym Dunas de Corralejo (Parque Natural Dunas de Corralejo). Co ciekawe, właśnie przez ten park przebiega trasa międzynarodowego półmaratonu (Medio Maratón Internacional Dunas de Fuerteventura), który co roku odbywa się na Fuerteventurze.

Fuerteventura - Wyspa Wiatrów | Odkryj Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Mówi się, że nazwa “Fuerteventura” oznacza “silny wiatr” (hiszp. “fuerte” to “silny”, a “viento” to “wiatr”)

Z dala od miejsc obleganych przez ludzi możemy trafić też na stada wypasających się kóz. Są one na wyspie szczególnie cenione ze względu na mleko, z którego wytwarzane są wyśmienite sery (wielu z nich nie kupimy w żadnej innej części świata).

Piękno wyspy, jej naturalny charakter i duża ilość endemicznych gatunków roślin sprawiły, że została ona doceniona także na arenie międzynarodowej. Od 2009 r. Fuerteventura jest rezerwatem biosfery UNESCO.

Atrakcje na wyspie Fuerteventura

Oasis Park idealny dla dorosłych i dzieci

Jedną z ciekawszych atrakcji jest park zoologiczny Oasis Park. Odwiedzając to miejsce, będziesz mieć okazję do przebywania ze zwierzętami znacznie bliżej, niż w “standardowych” ogrodach zoologicznych. Jeśli kiedykolwiek marzyło Ci się zdjęcie z ulubionym zwierzęciem, karmienie go lub zobaczenie podczas nietypowych pokazów umiejętności, to w Oasis Park wszystko to będzie możliwe!

Częścią parku jest także ogród botaniczny pełen niezwykłych okazów roślin oraz targ, na którym kupisz zdrową, lokalną żywność oraz rękodzieło. Oasis Park to także dobry pomysł na rozrywkę dla najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowano wiele atrakcji i zajęć, które oprócz rozrywki dostarczą także garść walorów edukacyjnych.

Wioski rybackie

Jeśli lubisz spokój, puste plaże i dobrą kuchnię, odwiedź jedną z małych wiosek rybackich na Fuerteventurze. Dobrym wyborem na początek będą miasteczka El Cotillo lub Giniginamar. Nie zapomnij też zabrać ze sobą aparatu, bo urokliwych widoków w tych miejscach nie brakuje…

Wycieczki po jaskiniach

Gdy będziesz mieć dość upału, to czas na odwiedzenie jednej z powulkanicznych jaskiń znajdujących się na wyspie. Najbardziej znane to znajdujące się w miasteczku Ajuy jaskinie Cuevas de Ajuy. Tunele o długości 1,5 km zbudowane są z jednych z najstarszych skał na archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jest to jeden z powodów, dla którego cały kompleks jaskiń Cuevas de Ajuy otrzymał tytuł Pomnika Przyrody.

Inną propozycją dla wielbicieli tego typu rozrywki może być także jaskinia Cueva de Llano. Jest ona znana niekoniecznie ze względu na swoją wielkość (648 metrów długości), ale z powodu prowadzonych tam badań nad niektórymi gatunkami zwierząt, które zamieszkiwały (lub nadal zamieszkują) wnętrze jaskini.

Fuerteventura - Wyspa Wiatrów | Odkryj Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Wieża małego kościoła w mieście Betancuria
Zabytki i inne ciekawe miejsca

Miłośnicy kultury również nie będą zawiedzeni. Wystarczy odwiedzić Betancuria – miasto, które niegdyś było stolicą wyspy, a dziś stanowi jego urokliwą wizytówkę. Znajdziemy tam najstarszy kościół na Fuerteventurze, malowniczą architekturę oraz muzeum archeologiczno-etnograficzne.

Inne miasto, które warto odwiedzić to La Oliva. W niedalekiej odległości od siebie znajdziemy historyczny budynek Casa de los Coroneles oraz Casa Mané – Muzeum Sztuki Kanaryjskiej.

Wyspa Lobos na 1 dzień

Marzyło Ci się kiedyś spędzić dzień na bezludnej wyspie? Jeśli tak, to z pewnością zainteresuje Cię fakt, że 15 minut od Fuerteventury leży wyspa, na której będzie to możliwe. Isla de Lobos to wyjątkowe miejsce, pełne dziewiczych krajobrazów, a od 1968 r. w ogóle nie zamieszkane przez człowieka. Będąc na Fuerteventurze warto zarezerwować sobie choć kilka godzin na odwiedzenie tego miejsca. Zabierz też z sobą sprzęt do snorkelingu – Wyspa Lobos to idealna lokalizacja do nurkowania!

Spróbuj czegoś nowego!

Zanim opuścisz Fuerteventurę, koniecznie wypróbuj jednego z wielu lokalnych produktów. Przede wszystkim skosztuj sera Majorero, który jest prawdopodobnie największą chlubą wyspy! To co w nim charakterystyczne, to widoczne gołym okiem drobinki soli oraz pomarańczowa skórka.

Zobacz także: Jak dojrzewają najlepsze hiszpańskie sery

Odwiedzając lokalne restauracje i bary, zaryzykuj i pozwól sobie na skosztowanie czegoś nowego! Jedną z takich potraw może być papas arrugadas con pejines:

Jeśli masz skończone 18 lat, zainteresować powinien Cię ron miel, czyli popularny na Wyspach Kanaryjskich rum z dodatkiem miodu palmowego. Z kolei w celach medycznych i kosmetycznych warto zainteresować się produktami z aloesu, który na wyspie cieszy się dużą popularnością.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Dodaj pierwszy komentarz

avatar