Strona głównaToskaniaLukkaLukka - Miasto kościołów w Toskanii

Lukka – Miasto kościołów w Toskanii

To że wiele włoskich miast i miasteczek słynie z dużej ilości kościołów nie jest pewnie dla nikogo zaskoczeniem. Ale to, że w jednym z nich jest ich ponad 100, przyprawia już o zawrót głowy!

Z czego słynie region Toskanii? Na pewno z bogatego dziedzictwa kulturowego Florencji. Na pewno z malowniczych winnic produkujących wyśmienite trunki. I na pewno ze sporej liczby niewielkich miasteczek, którym przez wieki udało się zachować klimat dawnych czasów. Takim właśnie miasteczkiem jest otoczona czterokilometrowymi murami obronnymi Lukka. Jej świetnie zachowane Historyczne Centrum to doskonałe miejsce na odkrywanie miasta i regionu. A które miejsca powiedzą nam o tym najwięcej?

Zabytki sakralne w Lukce

Lukka to miasto, które pod kątem powierzchni moglibyśmy porównać do Bydgoszczy. Na tej stosunkowo niedużej powierzchni głównymi zabytkami są wspomniane we wstępie chrześcijańskie świątynie. Ta najważniejsza to Katedra św. Marcina (Cattedrale di San Martino) wybudowana w XI-XIV wieku na miejscu dawnego kościoła z VI wieku.

W jej wnętrzu znajdziemy mnóstwo dzieł sztuki, obrazów i rzeźb z okresu renesansu i baroku. Jednym z nich jest grobowiec Ilarii del Carretto – żony jednego z władców Lukki. Mówi się, że portret na jej nagrobku był inspiracją dla Walta Disneya do przedstawienia otrutej przez złą macochę królewny Śnieżki.

Katedra św. Marcina (Cattedrale di San Martino)
Katedra św. Marcina (Cattedrale di San Martino)

Inne zabytki sakralne, które warto zobaczyć:

  • Kościół św. Michała Archanioła (Chiesa di San Michele in Foro) – wykonany z białego marmuru i posiadający bardzo charakterystyczną fasadę podobną do tej, którą możemy zobaczyć w katedrze w Pizie.
  • Bazylika św. Frediana (Basilica di San Frediano) – kościół z XII wieku, który jest szczególnie znany z dwóch powodów. Pierwszy to charakterystyczna mozaika z XIII wieku, która pokrywa fasadę budowli. Drugi powód to znajdujący się we wnętrzu bazyliki grób św. Zyty.
  • Kaplica św. Oblicza (Cappella del Volto Santo) – w tym miejscu możemy zobaczyć drewniany krucyfiks, który według średniowiecznych podań został wyrzeźbiony przez Nikodema i przedstawia autentyczny wyraz twarzy Jezusa po ukrzyżowaniu.

Wieże widokowe i inne ciekawe miejsca

Jeśli zabytki sakralne nie są Ci specjalnie bliskie, to nic straconego. Lukka ma do zaoferowania także wiele innych ciekawych miejsc. Spacer uliczkami Historycznego Centrum pozwoli Ci odkryć część z nich. Miejscem, które szczególnie przyciąga uwagę jest wieża Torre Guinigi, na szczycie której posadzono drzewa. Gdy już ją zlokalizujesz, zdecydowanie udaj się na taras widokowy, z którego roztacza się znakomity widok na miasto. Inna wieża warta uwagi to Torre delle Ore – warto jednak pamiętać, że zwykle jest ona otwarta tylko w sezonie.

Toskańska wieża Torre Guinigi
Toskańska wieża Torre Guinigi

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Lukce jest Piazza dell’Anfiteatro, czyli Plac Amfiteatru. Ta nazwa nie jest przypadkowa, podobnie jak układ zwartych budynków, które otaczają ten owalny plac. W rzeczy samej, w drugiej połowie I wieku w tym miejscu znajdował się rzymski amfiteatr. I mimo że do dziś prawie nic się z niego nie zachowało, to stojąc pośrodku Piazza dell’Anfiteatro łatwo można odgadnąć dawną funkcję tego miejsca. Dziś jest ono pełne kawiarni i restauracji, które szczególnie warto odwiedzić wieczorową porą, gdy cały plac nabiera większego klimatu.

Słynny Puccini i jego muzeum

Lukka to także miejsce narodzin słynnego włoskiego kompozytora, Giacomo Pucciniego – autora takich oper jak “Tosca”, “Cyganeria”, czy “Madame Butterfly”. W jego dawnym domu urządzono niewielkie muzeum, które jest otwarte dla turystów. Museo-Casa natale di Giacomo Puccini znajdziemy przy ulicy Corte San Lorenzo 9.

CIEKAWOSTKA: Inne znane osoby, które urodziły się w Lukce to: księżna Elisa Bonaparte  Baciocchi, papież Lucjusz III, święta Zyta z Lukki, kolarz Mario Cipollini i kompozytorzy Luigi Boccherini oraz Alfredo Catalani.

Villa Reale di Marlia

Około kwadrans od centrum Lukki znajduje się jeszcze jedno miejsce godne uwagi. Mowa o położonej u stóp wzgórz Pizzorne posiadłości Villa Reale de Marlia z XVII wieku. W tej otczonej wysokimi murami willi mieszkała kiedyś siostra Napoleona i księżna Lukki – Elisa Bonaparte Baciocchi. Na 16 ha powierzchni oprócz samej posiadłości, znajdziemy też piękne ogrody (w tym Ogród Cytrynowy i Hiszpański Ogród w stylu art deco), Teatr Wodny oraz Teatr Zielony, w którym odbywały się prywatne koncerty Niccolò Paganiniego.

Jednodniowa wycieczka z Lukki do Cinque Terre

Co powiesz na wycieczkę poza miasto? Jednym z najbardziej zjawiskowych miejsc jest oddalone o półtorej godziny drogi Cinque Terre. To rejon znajdujący się pod ochroną i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoje niebywałe walory krajobrazowe. Na Cinque Terre składa się pięć niewielkich miasteczek położonych wzdłuż liguryjskiego wybrzeża.

Riwiera Cinque terre
Riwiera Cinque terre

Najłatwiej dotrzeć tutaj, korzystając ze zorganizowanej wycieczki lub dojeżdżając samochodem do miejscowości La Spezia, a następnie przesiadając się do pociągu łączącego to miasto z Cinque Terre (ruch samochodowy w samych miasteczkach jest mocno ograniczony, stąd konieczność poruszania się pociągiem).

Bilety na zorganizowaną wycieczkę możesz znaleźć w serwisie GetYourGuide. Z kolei szukając samochodu na wynajem, warto skorzystać z wyszukiwarki RentalCars.

Odkryj region Toskanii

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY