Muzeum Historii Katalonii i opowieść o burzliwej przeszłości regionu

Data:

Udostępnij:

Historia Katalonii w przystępnej formie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – to był główny cel, który przyświecał twórcom Museu d’Historia de Catalunya. Czy im się to udało?

Muzeum Historii Katalonii w Barcelonie to miejsce o niezwykle bogatej ekspozycji, która zajmuje aż cztery kondygnacje całego gmachu. Przyciąga ona nie tylko głodnych wiedzy turystów, ale również dumnych ze swoich dziejów Katalończyków. Jeśli interesuje Cię kontekst historyczny wyjaśniający dużą odrębność Katalonii od reszty Hiszpanii, to jest to miejsce, które nie może umknąć Twojej uwadze. Opowiada ono historię regionu od czasu paleolitu aż do XXI wieku.

Budynek muzeum

Palau de Mar – siedziba muzeum – to XIX-wieczny zabytek architektury przemysłowej będący dawnym magazynem portowym. Odrestaurowany na użytek Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku, cztery lata później stał się wizytówką miasta i całego regionu. Mieści się w samym centrum, zaraz obok najsłynniejszej barcelońskiej plaży – Barcelonety (planując wycieczkę do muzeum, najłatwiej wysiąść na stacji metra o tej samej nazwie).

Multimedialna podróż w czasie przez Katalonię

Ekspozycja Muzeum Historii Katalonii charakteryzuje się wysokim poziomem interaktywności oraz nowoczesności. Każda z siedmiu części składa się z multimedialnych plansz, filmów oraz eksponatów, które sprawią, że długo nie zapomnisz tego miejsca – usiądź na koniu, przymierz zbroję i poczuj, się jak średniowieczny rycerz. A może wolisz wejść do schronu przeciwlotniczego?

Poszczególne części wystawy to:

  • Las raíces – Korzenie. Obejmuje ona okres od paleolitu do końca V wieku, czyli upadku cesarstwa zachodniorzymskiego.
  • El nacimiento de una nación – Narodziny narodu. Ma ona swój początek wraz z podbojem przez Wizygotów Hiszpanii w 711 roku, a jej koniec przypada na wiek XII.
  • La mar nuestra – Nasze morze. Silna ekspansja Katalonii, która kończy się wraz z unią z Królestwem Kastylii.
  • En la periferia del Imperio – Na peryferiach imperium. Obejmuje przełomowe wydarzenia jak powstanie antykrólewskie, wojnę o sukcesję hiszpańską oraz dekret Nuevo Plan.
  • Vapor y nación – Naród napędzany parą. Proces intensywnej industrializacji Katalonii, ale również centralizacji politycznej państwa hiszpańskiego.
  • Los años eléctricos – Elektryczne lata. Okres obejmujący proces tworzenia się ruchów robotniczych aż do represji spowodowanych wygraną przez Francisco Franco wojną domową.
  • Derrota y Recuperación – Porażka i odbudowa. Okres powojenny aż do śmierci generała Franco w 1975 roku, która daje początek demokracji.

Wystawy czasowe w Muzeum Historii Katalonii

Od początku swojego istnienia Muzeum Historii Katalonii organizuje wraz z instytucjami partnerskimi wystawy czasowe. Jednymi z najsłynniejszych były: Katalonia Żydowska (La Cataluña Judía), Od protestu… do propozycji: ruch sąsiedzki w Katalonii (De la protesta… a la propuesta: el movimiento vecinal en Cataluña) oraz Kraj Basków i Katalonia: wspólna pamięć (País Vasco y Cataluña: memoria compartida).

Museu d’Historia de Catalunya prowadzi bibliotekę, która jest największym zbiorem książek dotyczących regionu Katalonii. Siedziba jest również aktywnie wykorzystywana do organizacji seminariów, warsztatów, konferencji oraz innego typu wydarzeń edukacyjnych, które mają na celu dbanie o dziedzictwo historyczno-kulturalne.

WARTO WIEDZIEĆ: Niemałą atrakcją Palau de Mar jest taras widokowy, z którego wspaniale widać panoramę miasta oraz wzgórze Montjuic. Wraz z restauracją oraz barem znajduje się on na czwartym piętrze budynku.

Informacje praktyczne

Muzeum Historii Katalonii na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

Polecane artykuły

Najpopularniejsze Hiszpańskie imiona żeńskie

Niektórzy wolą tradycję i wybierają polskie imiona dla dzieci. Inni skupiają się na tym, jakich imion nie nadawać. A jeszcze...

Málaga: TOP 15 Atrakcje, które warto zobaczyć

Ciudad Genial (tłum. Genialne Miasto) to hasło przewodnie miejsca, które skrada serce coraz większej rzeszy turystów. Z czego...

Najpopularniejsze hiszpańskie imiona męskie

Jeśli spodziewasz się nowego członka rodziny, ale nadal nie masz wybranego imienia, to bardzo możliwe, że ten artykuł...

Co przywieźć z Hiszpanii? Poznaj najlepsze pamiątki z Hiszpanii!

Jedziesz więc do Hiszpanii, spędzasz cudowny urlop, aż w końcu przychodzi czas powrotu i pożegnania. Co zrobić, aby...