Muzeum Kiełbasy w Castellfollit de la Roca
5 (100%) 1 vote

Zastanawiało Cię kiedyś co łączy kiełbasę, muzeum i Katalonię? Ja też nie. Aż do momentu, gdy odkryłam to miejsce…

Muzeum Kiełbasy. Czy trzeba mówić więcej? Pewnie, że trzeba! To jedno z najbardziej nietypowych muzeów znajduje się w maleńkiej gminie Castellfollit de la Roca – zaledwie dwie godziny samochodem od Barcelony.

Krótka historia

Muzeum Kiełbasy (kat. Museu d’Embotits) w Castellfollit de la Roca zostało założone w 1993 r. jako upamiętnienie pierwszej licencji wydanej rodzinie Sala 150 lat wcześniej. Licencja ta upoważniała do produkowania specjalnej odmiany kiełbasy, która w tym niewielkim miasteczku mogła pochwalić się wieloletnią tradycją i gronem oddanych smakoszy.

Podczas zwiedzania muzeum krok za krokiem poznajemy historię powstawania tego przysmaku. Wszystko zaczyna się jeszcze w czasach prehistorycznych, gdy wśród homo sapiens zaczęli pojawiać się pierwsi łowcy. W muzeum możemy zobaczyć niektóre z prehistorycznych obiektów służących do polowania, jak również ilustracje pokazujące życie pierwszych ludzi.

Po tej lekcji historii trafiamy na dawne maszyny służące do pakowania mięsa w XIX wieku. Na przestrzennych dioramach możemy z kolei zobaczyć, jak wyglądał proces produkcji kiełbasy oraz kto w nim uczestniczył. W Muzeum Kiełbasy znajdują się także XX-wieczne fotografie rodziny Sala oraz sprzętu jakiego używali do produkcji kiełbasy.

Muzeum Kiełbasy to nie koniec…

Muzeum Kiełbasy w Castellfollit de la Roca | Katalonia, Hiszpania // Hispanico.pl
Muzeum Kiełbasy w Castellfollit de la Roca fot. IMAGEN MAS

Jeśli nie jesteś wegetarianinem, to wycieczka po Muzeum Kiełbasy może rozochocić Twój żołądek i podniebienie. Na tę ewentualność właściciele tego niezwykłego przybytku przygotowali sklep, w którym możesz kupić produkowaną w tym miejscu kiełbasę. Podobne sklepy znajdziesz też poza muzeum – wszystkie z nich szczycą się tym, że posiadają tylko domowe wyroby, wytwarzane w tradycyjny sposób.

Będąc w Castellfollit de la Roca na pewno nie ominie Cię też spacer wąskimi, krętymi uliczkami, które prawdopodobnie doprowadzą Cię do dawnego kościoła św. Salvadora, w którym dziś mieści się centrum kultury prezentujące głównie lokalną sztukę. Z tego miejsca z łatwością dostaniesz się też na dawną dzwonnicę, z której roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków, jakie można zobaczyć w Katalonii.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar