Muzeum Kiełbasy w Castellfollit de la Roca
5 (100%) 1 vote

Zastanawiało Cię kiedyś co łączy kiełbasę, muzeum i Katalonię? Ja też nie. Aż do momentu, gdy odkryłam to miejsce…

Muzeum Kiełbasy. Czy trzeba mówić więcej? Pewnie, że trzeba! To jedno z najbardziej nietypowych muzeów znajduje się w maleńkiej gminie Castellfollit de la Roca – zaledwie dwie godziny samochodem od Barcelony.

Krótka historia

Muzeum Kiełbasy (kat. Museu d’Embotits) w Castellfollit de la Roca zostało założone w 1993 r. jako upamiętnienie pierwszej licencji wydanej rodzinie Sala 150 lat wcześniej. Licencja ta upoważniała do produkowania specjalnej odmiany kiełbasy, która w tym niewielkim miasteczku mogła pochwalić się wieloletnią tradycją i gronem oddanych smakoszy.

Podczas zwiedzania muzeum krok za krokiem poznajemy historię powstawania tego przysmaku. Wszystko zaczyna się jeszcze w czasach prehistorycznych, gdy wśród homo sapiens zaczęli pojawiać się pierwsi łowcy. W muzeum możemy zobaczyć niektóre z prehistorycznych obiektów służących do polowania, jak również ilustracje pokazujące życie pierwszych ludzi.

Po tej lekcji historii trafiamy na dawne maszyny służące do pakowania mięsa w XIX wieku. Na przestrzennych dioramach możemy z kolei zobaczyć, jak wyglądał proces produkcji kiełbasy oraz kto w nim uczestniczył. W Muzeum Kiełbasy znajdują się także XX-wieczne fotografie rodziny Sala oraz sprzętu jakiego używali do produkcji kiełbasy.

Muzeum Kiełbasy to nie koniec…

Muzeum Kiełbasy w Castellfollit de la Roca | Katalonia, Hiszpania // Hispanico.pl
Muzeum Kiełbasy w Castellfollit de la Roca fot. IMAGEN MAS

Jeśli nie jesteś wegetarianinem, to wycieczka po Muzeum Kiełbasy może rozochocić Twój żołądek i podniebienie. Na tę ewentualność właściciele tego niezwykłego przybytku przygotowali sklep, w którym możesz kupić produkowaną w tym miejscu kiełbasę. Podobne sklepy znajdziesz też poza muzeum – wszystkie z nich szczycą się tym, że posiadają tylko domowe wyroby, wytwarzane w tradycyjny sposób.

Będąc w Castellfollit de la Roca na pewno nie ominie Cię też spacer wąskimi, krętymi uliczkami, które prawdopodobnie doprowadzą Cię do dawnego kościoła św. Salvadora, w którym dziś mieści się centrum kultury prezentujące głównie lokalną sztukę. Z tego miejsca z łatwością dostaniesz się też na dawną dzwonnicę, z której roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków, jakie można zobaczyć w Katalonii.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar