Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiParki, rezerwaty i ogrody w HiszpaniiJardines de Artigas - Nieznane ogrody Gaudiego w Pobla de Lillet

Jardines de Artigas – Nieznane ogrody Gaudiego w Pobla de Lillet

Park Güell zachwycił Cię i masz chęć na więcej modernistycznych dzieł Antonio Gaudiego? W tym artykule znajdziesz idealne rozwiązanie.

Los Jardines de Artigas to naturalistyczna siostra bliźniaczka wspomnianego wyżej parku, która jednocześnie jest najmniej znanym dziełem architekta. Znajduje się w miejscowości La Pobla de Lillet, a jej odległość od stolicy Katalonii sprawia, że w przeciwieństwie do Parku Güell trudno tam o tłumy.

Mała miejscowość jest  drugim największym po Barcelonie skupiskiem dzieł katalońskiego geniusza. W rzeczywistości ten tytuł przypadł jej za sprawą dwóch obiektów – chalet de Catllaras oraz związanych z nim ogródów Los Jardines de Artigas, które poznasz bliżej już za chwilę.

Niecodzienny wyraz wdzięczności Gaudiego

Historia Gaudiego w La Pobla de Lillet zaczyna się w roku 1905, kiedy architekt przybywa z misją wybudowania chalet de Catllaras, czyli schronienia w górach dla pracowników kopalń węgla, które zaopatrywały pobliską fabrykę cementu Asland. Ciekawostką jest, iż jej właścicielem był Eusebi Güell – bogaty przemysłowiec oraz przyjaciel Gaudiego. Ten sam na zlecenie którego zaprojektował Park Güell.

W czasie swojego pobytu Gaudi zatrzymał się w domu ówczesnego potentata tekstylnego – Joana Artigasa. Posiadał on spory, niezagospodarowany teren zwany Fuente de la Magnesia, znajdujący się w korycie rzeki Llobregat. W wyrazie wdzięczności za gościnę Gaudi stworzył tam ogród, który miał być komplementarny wobec tworzonego w tym samym czasie Parku Güell. Do jego budowy zostali ściągnięci nawet Ci sami murarze!

Praktycznie od lat 40. XX wieku ogrody były opuszczone z powodu przeprowadzki rodziny Artigas do Barcelony, a poprzez swoją ukrytą lokalizację miejsce to popadało w zapomnienie. W roku 1991 obiektem zainteresowała się Real Catedra Gaudi – centrum dbające o konserwację oraz dokumentację dzieł Antoniego Gaudiego. Powzięto się renowacji ogrodów, a po ich ukończeniu ustanowiono je własnością miasta otwartą dla zwiedzających.

Park Güell w naturalnym wydaniu

Warto podkreślić, iż cechą wyróżniającą Los Jardines de Artigas jest ich całkowite zintegrowanie z naturą oraz rzeką. Konstrukcja umocowana jest za pomocą systemu lin organicznych, które idealnie komponują się ze środowiskiem naturalnym. Główną rolę odgrywa tu woda, dlatego też ogrody nazywane są wilgotnymi. Mówiąc inaczej – za sprawą różnych cieków wodnych – strumieni, oczek oraz kaskad artysta stworzył niezapomniany krajobraz naturalny. Wydaje się, iż Gaudi wyłącznie udekorował miejsce, które już samo w sobie kryło wiele piękna.

Po ogrodach można spacerować bez końca i taki też był główny cel, który przyświecał twórcy. Na każdym kroku zobaczymy tu ciekawe elementy jak groty, wodospady, mosty, czy źródełka. Wszystkie ścieżki prowadzą do gloriety, czyli pawilonu usytuowanego na najwyższym punkcie ogrodu, który służy jako taras widokowy. Na większości z rzeźb i elementów parku zobaczymy charakterystyczne dla Gaudiego symbole czterech ewangelistów – Mateusza, Marka, Jana oraz Łukasza znane jako tetramorfa. Reprezentują ich kolejno wizerunki anioła, lwa, orła oraz byka.

Co warto zwiedzić przy okazji?

La Pobla de Lillet jest położona blisko granicy z Francją oraz Andorą. Z Barcelony najlepiej dojechać do niej autem, trasa zajmuje około 1,5 h (samochód możesz wynająć na tej stronie). W miasteczku funkcjonuje turystyczna “ciuchcia” – el Ferrocarril Turístic de l’Alt Llobregat, która kursuje pomiędzy centrum miasta, ogrodami Artigas oraz Museu del Ciment de Castellar de n’Hug, czyli muzeum cementu utworzonego w dawnej siedzibie fabryki Asland. Zabytkowy kompleks turystyczny tworzą tu również Museo de la Minería de Cercs, gdzie dowiesz się wszystkiego związanego z eksploatacją węgla oraz stanowisko paleontologiczne w Fumaya z ponad 3500 śladami dinozaurów sprzed 65 milionów lat. Do nich niestety nie dojeżdża kolejka.

Informacje praktyczne

Jardins de Artigas na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Booking.com
Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY