A gdyby tak zagiąć czasoprzestrzeń i w jeden dzień odwiedzić całą Hiszpanię? Jeśli podoba Ci się ten pomysł, to zapraszam do słonecznej stolicy Katalonii!
Poble Espanyol, którego hiszpańska nazwa brzmi Pueblo Español, to nic innego jak hiszpańskie miasteczko zbudowane w Barcelonie, na słynnym wzgórzu Montjuic. Cały obiekt obejmuje aż 117 budynków, które odwzorowują konstrukcje z praktycznie wszystkich regionów Hiszpanii. To piękna reprezentacja używanych w Hiszpanii stylów, od romańskiego po barokowy, oraz kultur poszczególnych części tego kraju.
Historia Poble Espanyol
Poble Espanyol powstało w 1929 roku, by uświetnić organizowaną wtedy w Barcelonie wystawę światową EXPO. Ci, którzy stworzyli to wyjątkowe miejsce odwiedzili ponad 1600 hiszpańskich miast i wiosek, by zaplanować tę atrakcję z jak największą precyzją, a zebrany przez nich materiał pozwolił im stworzyć projekt oddający autentyczną duszę Hiszpanii. Prace budowlane rozpoczęły się 19 stycznia 1928 roku, a 20 maja 1929 roku Poble Espanyol zainaugurował sam król Hiszpanii – Alfons XIII. Podczas międzynarodowej wystawy ta hiszpańska wioska była jedną z głównych i najczęściej odwiedzanych atrakcji. Odniosła taki sukces, że postanowiono nie burzyć jej, jak początkowo planowano.
Tak przyjazne podejście do wioski zdecydowanie zmieniło się wraz z wybuchem hiszpańskiej wojny domowej w latach 30. Po wojnie natomiast temu miejscu groziła całkowita ruina. Na całe szczęście Rada Miejska postanowiła wtedy rozmieścić w różnych budynkach Poble Espanyol Muzeum Przemysłu i Sztuki Ludowej, co zapobiegło jej zniszczeniu. Mimo to przywrócenie świetności tego miejsca nie należało do najłatwiejszych. Po licznych próbach renowacji, oraz przekształceniu miasteczka w centrum działalności kulturalnej i rekreacyjnej, w 1996 roku miejsce to przejęła grupa przedsiębiorców, dzięki którym wzbogacono ofertę kulturalną oraz artystyczną tego miejsca. Organizowane tam aktywności skierowane były zarówno do lokalnej społeczności jak i do turystów, dzięki czemu ten punkt na mapie Katalonii wciąż jest jednym z must see Barcelony.
Jak wygląda takie miasteczko?
Poble Espanyol to istna Hiszpania w pigułce. Miasteczko hiszpańskie, rozmieszczone na obszarze 49 000 m2, ma swoją Plaza Mayor, czyli główny plac z ratuszem, dwa kościoły, klasztor oraz całą masę urokliwych, wąskich uliczek. Rzecz jasna na każdym kroku podziwiać można też piękne budynki – reprezentatywne przykłady hiszpańskiej architektury. Miasteczko podzielone jest na strefy, wzorowane na różnych częściach Hiszpanii. Tym sposobem niewielkim wysiłkiem przenieść się możecie nad Morze Śródziemne, na Południe Hiszpanii, na Północ czy do samego centrum kraju.
Nie spodziewajcie się tam jednak odwzorowań Alhambry, madryckiego Pałacu Królewskiego czy Katedry z Santiago de Compostela. Pueblo Español skupia się na oddaniu klimatu małych miasteczek, które znaleźć można w różnych zakątkach Andaluzji, Katalonii, Galicji czy Wspólnoty Walenckiej.
Nie martwcie się więc, że nie zobaczycie budowli, goszczących zwykle na okładkach przewodników. Z pewnością poczujecie ducha Camino de Santiago oraz atmosferę andaluzyjskiego flamenco, którą oddaje Tablao de Carmen. To miejsce na bank oczaruje Was ekspresyjnym pokazem flamenco, a przy okazji pozwoli coś przekąsić po długim dniu zwiedzania Barcelony.
Muzeum sztuki Fran Daurel i inne wystawy
W grudniu 2001 roku w hiszpańskim miasteczku została zainaugurowana Fundacja Sztuki Współczesnej Fran Daurel, która przyciągnęła ze sobą do tego punktu Barcelony tysiące miłośników sztuki. Ta prywatna kolekcja rozmieszczona na 2500 m2 stałej przestrzeni wystawienniczej liczy ponad 300 dzieł różnych artystów o międzynarodowej sławie, którzy tworzyli w różnych okresach i stylach.
Muzeum od początku miało na celu zaoferowanie globalnej wizji hiszpańskiej sztuki współczesnej poprzez jedną jedyną wystawę i udało się to naprawdę doskonale. Spacer korytarzami muzeum to okazja by stanąć oko w oko z obrazami, rzeźbami i rysunkami, podpisanymi tak znakomitymi nazwiskami jak Picasso, Dalí czy Miró. Jeśli szczególnie interesują Was wystawy, oprócz tej ekspozycji sztuki współczesnej, w Poble Espanyol zajrzeć możecie na stałą wystawę fotografii dokumentującej historię tego miasteczka, oraz na wystawę rzeźby, zarówno w większym, jak i mniejszym formacie.
A po odbyciu miłego spaceru…
…sprawdźcie co jeszcze oferuje ten pełen niespodzianek obiekt. Atrakcje tego miejsca nie kończą się na perełkach architektury i wystawach. Na terenie miasteczka znajdziecie kluby z graną w całej Hiszpanii muzyką, restauracje, oferujące dania inspirowane lokalnymi smakami z różnych regionów, kawiarnie, galerie oraz warsztaty rzemieślnicze.
Znajdziecie tam także mnóstwo sklepów, w których kupić można lokalne produkty spożywcze czy pamiątki ręcznej roboty. Oczywiście kupiony w Poble espanyol upominek nie musi być związany z Barceloną. Do domu możecie ze sobą zabrać suknię do tańca popularnego na południu Hiszpanii flamenco albo magnes z ośmiornicą prosto z Galicji.
W Poble Espanyol organizowane są także koncerty, oraz regularnie odbywające się warsztaty, podczas których nauczyć się można jak obchodzić się z ceramiką czy naturalną skórą oraz jak własnoręcznie stworzyć biżuterię, mozaikę czy witraż. Jeśli wybieracie się do hiszpańskiego miasteczka w Barcelonie, koniecznie zajrzyjcie więc na jego oficjalną stronę internetową, na której nie tylko sprawdzicie godziny otwarcia, ale przede wszystkim harmonogram warsztatów, koncertów i innych organizowanych tam wydarzeń, a także pobierzecie mapkę całego obiektu.
Informacje praktyczne
- Bilety do Poble Espanyol najlepiej kupić wcześniej przez Internet. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Godziny otwarcia: w poniedziałki od 9:00 do 20:00. We wtorki, środy, czwartki i niedziele od 9:00 do 0:00. W piątki od 9:00 do 3:00 (rano). W soboty od 9:00 do 4:00 (rano).
- Adres: Avinguda Francesc Ferrer i Guàrdia 13, 08038 Barcelona, Hiszpania
- Kup bilety na GetYourGuide
Poble Espanyol na mapie
Odkryj Katalonię
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.