Strona głównaWłochyMiasta we WłoszechSyrakuzy - Atrakcje turystyczne antycznej perełki Sycylii

Syrakuzy – Atrakcje turystyczne antycznej perełki Sycylii

Klimatyczna, włoska Sycylia przyciąga rocznie tysiące stęsknionych za słońcem turystów. Nie każdy z nich decyduje się jednak na zwiedzanie Syrakuz, a szkoda, bo ta antyczna perełka na południu wyspy kryje w sobie potencjał, by zachwycić każdego wczasowicza.

Syrakuzy należą do włoskich miast szczycących się najdłuższą i najbogatszą historią. To miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które przez wieki pełniło rolę stolicy wyspy. Syrakuzy znajdują się na południu Sycylii, a centrum miasta na każdym kroku odsłania przed zwiedzającymi je gośćmi szczegóły swojej długiej historii.

Miasto, założone w XVIII wieku p.n.e., nazywane było najpiękniejszym greckim miastem oraz najważniejszym ośrodkiem Wielkiej Grecji, o czym świadczą także widoczne w całym mieście pozostałości z czasów antycznych. Choć po upadku Cesarstwa Rzymskiego Syrakuzy nigdy nie odzyskały swojej świetności, wciąż jest to miejsce warte odwiedzenia. Jeśli nie dysponujesz autem, Syrakuzy poznasz docierając na dworzec autobusowy, albo jeden z dwóch portów, Porto Grande bądź Porto Piccolo.

WARTO WIEDZIEĆ: Możesz także wynająć samochód na wakacje w serwisie RentalCars, by cieszyć się pełną swobodą podczas zwiedzaniach.

Ci, którzy unikają upałów, powinni odwiedzić Syrakuzy w zimowych miesiącach, gdyż sezon letni jest tam niezwykle upalny. Niech jednak gorąca atmosfera Syrakuz nikogo nie wystraszy, bo już jeden dzień w tym wyjątkowym mieście wystarczy, by zakochać się w nim bez pamięci.

Ortygia – Centrum miasta Syrakuzy

Wielu turystów rozpoczyna zwiedzanie Syrakuz na wyspie Ortygia. To umieszczone na wyspie, historyczne centrum Syrakuz to zdecydowanie najbardziej atrakcyjny punkt miasta – przynajmniej dla tych, którzy podczas zwiedzania najbardziej cenią sobie długie spacery klimatycznymi uliczkami wśród licznych zabytków. Pozostała część Syrakuz połączona jest ze starym miastem dwoma mostami, między którymi widnieje wyrzeźbiona z brązu podobizna ważnej dla miasta postaci, Archimedesa, witającego gości w starym mieście.

Wyspa Ortygia to ścisłe, historyczne centrum Syrakuz
Wyspa Ortygia to ścisłe, historyczne centrum Syrakuz

Ze względu na niecodzienną formę zabudowy wyspa wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie tam znajdują się główne atrakcje Syrakuz, więc bez wątpienia można spędzić tam cały dzień. A jeśli w Syrakuzach planujesz zarezerwować nocleg, być może nie jest to najbardziej budżetowa dzielnica, ale na pewno najbardziej urokliwa. Atrakcyjne noclegi bez trudu znajdziesz w serwisach Booking lub Hotellook.

Świątynia Apolla

Wjeżdżając na wyspę Ortygia od razu rzucają się w oczy ruiny Świątyni Apolla
Wjeżdżając na wyspę Ortygia od razu rzucają się w oczy ruiny Świątyni Apolla

Pierwszym, witającym zwiedzających na wyspie Ortygia monumentem są ruiny Świątyni Apolla, będącej najstarszą dorycką świątynią na Sycylii. Wyjątkowość tej budowli tkwiła w użytym materiale. Świątynia reprezentuje przejście od stylu budowlanego opartego na konstrukcjach drewnianych do wykorzystania kamienia, w tym przypadku lokalnego piaskowca o głębokim żółtym odcieniu.

Oryginalna świątynia miała łącznie 46 monolitycznych kolumn, choć dziś można je sobie jedynie wyobrazić. Na przestrzeni wieków budynek przechodził różne modyfikacje, jednak w XX wieku pozostałości wszelkich późniejszych zabudów usunięto, by możliwe było podziwianie ruin pierwotnej świątyni. Będąc tam, warto wiedzieć, że tuż obok ruin świątyni znajduje się lokalny targ, na którym każdego ranka mieszkańcy Syrakuz kupują świeże owoce morza.

Plac Katedralny

Najważniejszym obiektem przy Piazza del Duomo jest Katedra w Syrakuzach
Najważniejszym obiektem przy Piazza del Duomo jest Katedra w Syrakuzach

Imponujący Plac Katedralny w Syrakuzach to główny punkt wyspy Ortygia. Fasady otaczających plac budynków zlewają się z połyskującym w słońcu brukiem tworząc spójną całość, będącą atrakcyjnym punktem do fotografowania. Robiący wrażenie plac otoczony jest przez istotne dla miasta budynki, z których większość jest też ważnymi atrakcjami turystycznymi. Przy Piazza del Duomo znajduje się między innymi miejski ratusz, kościół Santa Lucia Badia oraz pałace, wśród których warto zauważyć na przykład Palazzo Beneventano del Bosco. Główną gwiazdą Placu Katedralnego jest jednak oczywiście Katedra w Syrakuzach, zwracająca uwagę każdego przechodnia.

Katedra w Syrakuzach

Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to bardzo popularna atrakcja Syrakuz
Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to bardzo popularna atrakcja Syrakuz

Spacerując po Ortygii, trudno przegapić Plac Katedralny, na którym uwagę każdego zwraca bajkowa Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kościół z VI wieku powstał na miejscu Świątyni Ateny. Choć historia tego budynku jest długa, jego dzisiejszy wygląd zawdzięcza się głównie renowacjom, koniecznym w obliczu tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi z 1693 roku.

Biała fasada, wtapiająca się doskonale w otoczenie to ogromny atut kościoła, ale zachwyt wzbudzają też poszczególne elementy architektoniczne: miękkie linie zdobiące barokowe mury zewnętrzne harmonijnie łączą się z klasycystycznymi kolumnami. Wewnątrz katedry nadal można podziwiać elementy, które pozostawiła po sobie antyczna Świątynia Ateny. W kościele, a dokładnie w jednej z kaplic, złożone są także relikwie św. Łucji, patronki miasta, a dwa razy do roku dzień tej świętej upamiętnia wychodząca ze świątyni, uroczysta procesja.

Plac Archimedesa

Na centralnym placu Ortygii stoi charakterystyczna Fontanna Diany
Na centralnym placu Ortygii stoi charakterystyczna Fontanna Diany

Plac Archimedesa to drugi najważniejszy w Ortygii plac, który często uznawany jest za centrum miejskiego życia. Na stworzonym w 1879 roku placu, w 1906 roku stanęła Fontanna Diany, jeden z dzisiejszych symboli Ortygii. Inspirowana mitologią fontanna zachwyca przede wszystkim realistycznymi przedstawieniami postaci. Choć centralna konstrukcja placu zwraca największą uwagę, warto pamiętać, by rozejrzeć się też wokół. Na odkrycie czeka tam niejeden pałac. Nikomu nie powinien umknąć barokowy Palazzo Pupillo, pochodzący z XIV wieku Palazzo Lanza Bucceri, ani XVII-wieczny Palazzo Gargallo, udekorowany cennymi stiukami.

Zamek Maniace

Syrakuzy bronione były niegdyś przez fortyfikacje, których pozostałością jest Zamek Maniace
Syrakuzy bronione były niegdyś przez fortyfikacje, których pozostałością jest Zamek Maniace

Ten obiekt to jeden z najważniejszych frankijskich budynków na Sycylii. Zamek znajduje się w najbardziej wysuniętym na południe punkcie wyspy Ortygia. Oryginalny budynek, zamek z kwadratową podstawą i czterema narożnymi wieżami, pochodzi z 1240 roku i powstał jako element systemu obrony miasta przed najazdami Saracenów. Na przestrzeni lat dokonano jednak licznych modyfikacji i uzupełnień konstrukcji.

Zwiedzanie zamku Maniace w Syrakuzach rozpoczyna się na otwartej przestrzeni, na dawnym dziedzińcu, a widoczny od razu, marmurowy portal prowadzi swoich gości do wnętrza zamku. Wewnętrzna część składała się z dużej sali, która została jednak zniszczona podczas eksplozji prochowni w 1704 roku. Mimo wszystko w tej przestrzeni wciąż warto rozejrzeć się wokół. Na blokach tworzących ściany po zachodniej stronie i na wewnętrznych ścianach Zamku Maniace można zobaczyć kilka inicjałów kamieniarzy, rzemieślników, którzy obrabiali głazy wydobyte z kamieniołomów. W południowo-zachodniej ścianie wielkiej sali znajdują się też charakterystyczne schody, prowadzące do tak zwanej Bagno della Regina czyli Królewskiej Łaźni.

Park Archeologiczny Neapolis

Park archeologiczny Neapolis chroni na swoim terenie dawny Amfiteatr Rzymski
Park archeologiczny Neapolis chroni na swoim terenie dawny Amfiteatr Rzymski

Główną atrakcją w Syrakuzach poza granicami Ortygii jest bez wątpienia Park Archeologiczny Neapolis. W tym miejscu zajmującym powierzchnię ponad 200 000 m2 historia Syrakuz widoczna jest jak na dłoni. Park znajduje się w jednej z dzielnic, które tworzyły Syrakuzy w czasach greckich i obejmuje jedne z najsłynniejszych, antycznych zabytków miasta. Zobaczyć tam można ołtarz ofiarny, zbudowany przez Hierona a także Teatr Grecki, datowany na V wiek p.n.e.

Wspomniany Teatr Grecki pomieścić mógł około 15 000 widzów, a co ciekawe, po upadku Cesarstwa Rzymskiego wiele z jego elementów zostało usuniętych i wykorzystanych do budowy fortyfikacji Ortygii. W obrębie Parku Archeologicznego znajduje się także słynny Rzymski Amfiteatr, na którym odbywały się walki gladiatorów, walki ze zwierzętami, a według niektórych nawet przedstawienia morskie. Choć w czasach swojej świetności był to trzeci co do wielkości Amfiteatr Rzymski we Włoszech, dziś zobaczymy to jedynie oczami wyobraźni, bo zachowały się tylko ruiny fundamentów tego obiektu.

Latomie Parku Archeologicznego Neapolis

Ucho Dionizjusza to popularna wśród turystów atrakcja
Ucho Dionizjusza to popularna wśród turystów atrakcja

Park Archeologiczny Neapolis znany jest także z Latomii. Te rzymsko-greckie kamieniołomy umieszczone zostały wzdłuż Via dei Sepolcri, 150-metrowej drogi prowadzącej na szczyt wzgórza Temenite, na którym znajduje się sanktuarium poświęcone Apollowi. Najsłynniejsze dawne kamieniołomy to Latomia del Paradiso, sięgające prawie 50 metrów wysokości, ale w pobliżu znajdują się także Latomia dell’Intagliatella czy Latomia Santa Venera.

To właśnie w skład Latomia del Paradiso wchodzą najsłynniejsze groty Parku, między innymi znane wielu zwiedzającym Ucho Dionizjusza. Ma około 23 metrów wysokości, a jej szczególny kształt litery S sprawia, że to niezwykłe miejsce akustycznego wzmocnienia dźwięków. Legenda głosi, że tyran Dionizjusz zamykał tam swoich więźniów i słuchał ich lamentów bez bycia widzianym.

Regionalne Muzeum Archeologiczne Paolo Orsi

We wnętrzu Muzeum Archeologicznego Paolo Orsi chronione są doskonale zachowane pozostałości czasów starożytnych
We wnętrzu Muzeum Archeologicznego Paolo Orsi chronione są doskonale zachowane pozostałości czasów starożytnych

To znajdujące się poza granicami Ortygii muzeum to kolejny obiekt, który sprawia, że pozostała część miasta też zjednuje sobie serca turystów. Muzeum Archeologiczne Paolo Orsi zostało otwarte dla publiczności w 1988 roku, choć budynek ukończono już dwa lata wcześniej. Dziś stanowi ono centralny punkt obszaru o wielkim znaczeniu archeologicznym.

Muzeum nazwano na cześć archeologa Paolo Orsiego, a umieszczone w Muzeum Archeologicznym wystawy pozwalają zwiedzającym zapoznać się z drogocennymi wykopaliskami z czasów prehistorii, eksponatami z terenów kolonii greckich oraz pozostałościami archeologicznymi, które opowiadają historię Syrakuz od epoki hellenistycznej do późnego okresu rzymskiego.

Kościół i Katakumby św. Jana

Katakumby św. Jana to punkt na mapie, który zdecydowanie warto zobaczyć w Syrakuzach
Katakumby św. Jana to punkt na mapie, który zdecydowanie warto zobaczyć w Syrakuzach

Opuszczając Park Archeologiczny czy muzeum warto zatrzymać się w pobliskim kościele i Katakumbach św. Jana. Zbudowany w VI wieku przez Bizantyjczyków kościół św. Jana przyciąga wzrok dzięki pięknej rozecie z białego kamienia i eleganckiemu, gotycko-katalońskiemu portykowi. Kamienne schody po północnej stronie bazyliki prowadzą do skrywanych w podziemiach największych katakumb w Syrakuzach. To miejsce niezwykłe pod względem historycznym jak i artystycznym. Nekropolie wykute w skale charakteryzują się bardzo prostą strukturą, składającą się z głównej galerii, od której pod kątem prostym odchodzi dziesięć drugorzędnych galerii, w których dokonywano różnych rodzajów pochówków wyznawców wiary chrześcijańskiej, w zależności oczywiście od zamożności rodziny. To w tych podziemiach znajduje się także wyjątkowy nagrobek, krypta św. Marcjana, pierwszego biskupa diecezji Syrakuzy.

Sanktuarium Madonna delle Lacrime

Syrakuzy słyną z niezwykłego budynku Sanktuarium Madonna delle Lacrime
Syrakuzy słyną z niezwykłego budynku Sanktuarium Madonna delle Lacrime

Ten wyjątkowy budynek o niecodziennym kształcie nie umknie oczom żadnego spacerowicza po Syrakuzach. Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej, którego budowę rozpoczęto w 1988 roku zostało zainaugurowane 6 lat później, 6 listopada, przez św. Jana Pawła II. Mający ok. 103 m wysokości budynek nawiązywać ma swoim stożkowym kształtem do koncepcji wniesienia wiernych ku Bogu.

Na szczycie Sanktuarium Madonna delle Lacrime można zobaczyć figurę Matki Bożej z pozłacanego brązu. W świątyni znajduje się 16 kaplic oraz niezwykły, kwadratowy ołtarz główny, nad którym widnieje drogocenny krucyfiks. Największym skarbem jest tam jednak umieszczony na białym marmurze Obraz Matki Bożej Łzawej.

Plac św. Łucji

Plac św. Łucji wraz pobliską bazyliką jest jednym z najważniejszych dla mieszkańców Syrakuz miejscem
Plac św. Łucji wraz pobliską bazyliką jest jednym z najważniejszych dla mieszkańców Syrakuz miejscem

Wśród położonych poza wyspą Ortygią placów to właśnie ten jest jednym z najważniejszych dla mieszkańców Syrakuz. To właśnie tam mieści się Bazylika św. Łucji. Kościół z VI wieku stoi w miejscu, w którym w 304 roku św. Łucja poniosła męczeńską śmierć. Przez lata funkcjonowania bazyliki dokonywano jej przebudów, ale ta najważniejsza była konieczna po zniszczeniach, powstałych w skutek trzęsienia ziemi w 1693 roku. W charakterystycznej, ośmiokątnej i dość skromnej z zewnątrz konstrukcji mieści się duża nawa główna, do której prowadzi wyjątkowy portal, mocno nawiązujący do normańskiego stylu. Wnętrze kościoła nie jest zbyt ozdobione, ale skrywa ono coś, co przyciąga dużą ilość zwiedzających. Znajduje się tam grób patronki miasta, św. Łucji, która, jak wierzą mieszkańcy, w XVII uratowała Syrakuzy przed straszliwym głodem.

Plaże i wodne atrakcje Syrakuz

Syrakuzy zadowolą także miłośników plażowania
Syrakuzy zadowolą także miłośników plażowania

Jako nadmorskie miasto na wyspie, Syrakuzy szczycą się oczywiście pięknymi plażami z drobnym, jasnym piaskiem. Ci, których oczarowało stare miasto, nie muszą go opuszczać, by spędzić chwilę na piaszczystym wybrzeżu. Na wyspie Ortygia, tuż za murami starego miasta znajduje się niewielka, miejska, ale piękna plaża, Spiaggia di Cala Rossa, która pozwala zażyć kąpieli, słonecznej i wodnej, w pięknym otoczeniu.

W poszukiwaniu bardziej dzikich i kamienistych plaż trzeba opuścić historyczne centrum, by odkryć zakątki położonego na północ wybrzeża Syrakuz, a poszukiwacze piaszczystych, ale bardziej rozległych plaż powinni nieco oddalić się od miasta i dotrzeć do innych plaż prowincji, takich jak Spiaggia Fontane Bianche czy Spiaggia di Punta Tavola. Tym którzy kochają morze, ale od biernego plażowania w promieniach słońca wolą aktywny wypoczynek spodobają się bardziej rejsy w obrębie prowincji Syrakuzy. Wody przy tej części Sycylii skrywają niejedną, fascynującą, morską jaskinię. Każda z nich przyciąga ciekawskich niepowtarzalnymi formacjami skalnymi i oryginalnym wybarwieniem skał.

Odkryj Sycylię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY