Zatopione w słońcu Palermo to miejsce, w którym wymarzonego wypoczynku zazna każdy typ wczasowicza. Wśród uliczek piaskowego centrum miasta swój mały raj znajdą także miłośnicy muzyki, bo to właśnie tam znajduje się największy teatr operowy we Włoszech.
Teatro Massimo, imponujący teatr imienia Vittorio Emanuele w Palermo, to największy teatr operowy we Włoszech. Liczący 7730 m2 teatr to też trzeci największy tego typu obiekt Europie, zaraz po operach w Paryżu i w Wiedniu. Turystów do budynku Teatro Massimo przyciągają słynne, prowadzące do niego schody, światowej klasy operowe przedstawienia oraz dach opery, który jest jedną z najbardziej nieoczywistych atrakcji, jakie oferuje stolica Sycylii.
Historia Teatro Massimo di Palermo
Po tym, jak w 1860 roku Sycylia weszła w skład Zjednoczonych Włoch, w 1864 roku burmistrz Palermo, Antonio Starabbia, ogłosił konkurs na projekt budowy teatru operowego, który byłby zgodny z rozwojem miasta oraz rosnącymi potrzebami ludności Palermo. Teatr miał być także nową wizytówką miasta. Dopiero 4 lata później z grupy faworytów wyłoniono zwycięski projekt, którego autorem był Giovan Battista Filippo Basile, znany architekt z Palermo. W 1875 roku położono kamień węgielny teatru, ale prace nad budową zostały zakończone dopiero pod koniec XIX wieku.
Inauguracja tego obiektu kultury odbyła się 16 maja 1897 r. Choć główny architekt zmarł w 1891 roku, dokończenia dzieła podjął się jego syn. Przez pierwsze dziesięciolecia swojego funkcjonowania Teatro Massimo di Palermo przechodził z rąk do rąk prywatnych właścicieli, aż w końcu w 1935 roku uzyskał oficjalną nazwę autonomicznej instytucji.
Fasada i wygląd zewnętrzny Teatro Massimo
Posiadający dwie kondygnacje Teatro Massimo już na pierwszy rzut oka robi ogromne wrażenie. Ten neoklasycystyczny budynek bardzo łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznej, pięknej kopule oraz stojących tuż u wejścia, ogromnych rozmiarów kolumnom. Najsłynniejszym elementem tego miejsca są prawdopodobnie prowadzące do głównego wejścia teatru monumentalne schody, które turyści kochają nie tylko ze względu na to, że są idealnym tłem do zdjęć. W murach Teatro Massimo kręcono trzecią część filmu Ojciec Chrzestny, czym budynek zasłynął wśród wielu kinomaniaków. Właśnie na słynnych schodach, ozdobionych stojącymi po obydwu stronach posągami lwów, zginęła filmowa córka Michaela Corleone.
Wycieczka po wnętrzu Teatro Massimo
Wśród olśniewających sal główną rolę odgrywa największa sala teatralna. Pomieszczenie w kształcie podkowy ma doskonałą akustykę i choć dziś jest w niej miejsce dla 1381 widzów, pierwotnie miała ich pomieścić nawet 3000. To jednak nie jej wielkość jest najbardziej imponująca.
Bogactwo dekoracji, czerwone, aksamitne fotele i zdobiona kotara oszałamiają każdego zwiedzającego wnętrze teatru. Jedną z największych ozdób pomieszczenia jest sufit oraz jego symboliczne koło wraz z otaczającymi je malowidłami, symbolizującymi Triumf Muzyki. Podczas zwiedzania poznać też można 27-osobową lożę królewską z żyrandolami ze szkła Murano oraz okrągłą Salę Pompeiana.
Spacerując po Teatro Massimo, można trafić do Palco Bellini, dawnego miejsca spotkań intelektualistów, a także obejrzeć utrzymane w czerwieni Foyer, ozdobione posągami z brązu. Warto też zobaczyć Salę Herbową, której ściany jak nazwa wskazuje pokrywają herby szlacheckich rodzin sycylijskich oraz Salę Onu, charakterystyczną dzięki 14 kolumnom z drzewa wiśniowego. Dodatkowe emocje można poczuć wchodząc na scenę jak gwiazda opery albo korzystając z wyjątkowej okazji by wejść na szczyt kopuły Teatro Massimo, skąd rozpościera się niezwykła panorama Palermo.
Zwiedzanie opery w Palermo
Do Teatru Massimo wielu turystów i Sycylijczyków przyciągają koncerty i operowe przedstawienia na najwyższym, światowym poziomie. Jeśli jednak zamiast zasiąść na miejscach dla publiczności wolicie aktywnie przemierzyć korytarze i sale teatru w towarzystwie przewodnika, oczywiście macie taką możliwość. Wycieczki, prowadzone w języku włoskim, francuskim, hiszpańskim oraz angielskim, zapewnią zwiedzającym wszelkie informacje o architekturze i historii najwspanialszego w całej Sycylii budynku opery.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do Teatro Massimo Opera najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Adres: .za Giuseppe Verdi, 90138 Palermo PA, Włochy
- Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 9:30-17:30
- Kup bilety na GetYourGuide