Park Güell – Ogrody Gaudiego w Barcelonie

Wizyta w Parku Güell to dla wielu osób powrót do dzieciństwa. Jak to możliwe? Wyobraźnia ponosi tam każdego, bo to miejsce zaprojektował nikt inny jak sam Antoni Gaudí, mistrz kolorów, fantazji i nieoczywistych form.

Park Güell (hiszp. Parque Güell, kat. Parc Güell) to obok Sagrady Familii, Casa BatllóCasa Vicens kolejne dzieło katalońskiego artysty, Antoniego Gaudiego, które zaskarbia sobie serca zwiedzających swoim niepowtarzalnym charakter i styl. Nic dziwnego, że wystarczy odwiedzić je raz, aby zakochać się w nim od pierwszego wejrzenia. Park znajduje się w samym centrum Barcelony, w dzielnicy Gracia, a dokładniej przy alei Santuari de Sant Josep de la Muntanya. Piękno tego miejsca zostało docenione nie tylko lokalnie, ale także na arenie międzynarodowej. W 1969 roku wpisano Park Güell na hiszpańską listę narodowych dóbr kultury, a od 1984 roku ten obiekt znajduje się także na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Güell i Gaudi

Skoro park jest dziełem Gaudiego to skąd jego nazwa? Eusebi Güell, barceloński przemysłowiec, pierwszy raz zetknął się z twórczością Gaudiego na Wystawie Powszechnej w Paryżu w 1878 roku. To właśnie wtedy Güell, zachwycony zaprojektowaną przez Gaudiego gablotą, powierzył architektowi stworzenie mebli do kaplicy panteonu w Palacio de Sobrellano w Comillas.

Była to pierwsza, ale oczywiście nie jedyna współpraca Katalończyków. W 1886 roku Eusebi Güell powierzył Gaudiemu budowę swojego nowego domu, Palau Güell, a w 1898 roku poprosił go o projekt kościoła Colònia Güell. W końcu w 1900 roku Gaudí otrzymał zlecenie zaprojektowania obszaru Park Güell, dziś jednego z najbardziej znanych dzieł artysty.

Historia Parku Güell

Na pewno wielu z Was zdziwi fakt, że projekt, nad którym rozpoczęto prace w 1900 roku, nie dotyczył wcale parku, a osiedla dla bogatej klasy średniej. Miało być ono odtworzeniem brytyjskiego konceptu „miasta-ogrodu”, nazywanego także parkiem mieszkalnym. To właśnie stąd wzięła się nazwa Park Güell. Inwestycja zakładała powstanie kompleksu, obejmującego 60 domów, połączonych złożoną siecią dróg, wiaduktów i schodów. Bezkonkurencyjna lokalizacja, zdrowe otoczenie i wspaniałe widoki na morze i równinę Barcelony sprawiły, że Güell był przekonany o wielkim sukcesie projektu.

Dzieła Antonia Gaudiego zaskakują kreatywnością. Tak też jest w przypadku Parku Güell
Dzieła Antonia Gaudiego zaskakują kreatywnością. Tak też jest w przypadku Parku Güell

Niestety po wybudowaniu pierwszego domu w 1904 roku nie znalazł się żaden chętny nabywca. Po 14 latach prac na terenie parku powstało jedynie 5 budynków (w jednym z nich zamieszkał ostatecznie sam Antonio Gaudi), jednak żaden z nich nie został sprzedany. W ten sposób park stał się dużym prywatnym ogrodem, który Güell udostępniał na imprezy publiczne.

W 1922 roku, po śmierci przedsiębiorcy, jego spadkobiercy odsprzedali teren Radzie Miasta, która postanowiła stworzyć tam park miejski. Park otwarty dla zwiedzających w 1926 roku do dnia dzisiejszego jest przestrzenią bardzo cenioną przez mieszkańców Barcelony i jedną z głównych atrakcji miasta.

Najpiękniejsze zakątki parku Güell

Wśród klimatycznych ścieżek parku zauroczą Was rośliny, mozaiki, wyjątkowe budynki, schody, tajemne przejścia i fontanny. Znajduje się tam jednak kilka miejsc, które zasługują na szczególną uwagę. Nie sposób ich przeoczyć, zwiedzając to miejsce, dlatego opowiem Wam co nieco o każdym z nich:

Sala Kolumnowa

Sala Kolumnowa (inaczej: Sala Stu Kolumn), Park Gaudiego
Sala Kolumnowa (inaczej: Sala Stu Kolumn), Park Gaudiego

Znajdziecie ją także pod nazwą Sala Stu Kolumn lub Sala Hipostila. To właśnie w tym pomieszczeniu Gaudi planował docelowo ulokować targowisko. Pozwalały na to wymiary tego miejsca, a także kilka praktycznych rozwiązań, jak chociażby odprowadzanie z użyciem kolumn wody gromadzącej się na położonym wyżej tarasie.

CIEKAWOSTKA: Sala Stu Kolumn w rzeczywistości zawiera tylko 86 kolumn.

Taras widokowy

Tuż nad Salą Kolumnową znajduje się Plac Natury, czyli wyjątkowo popularny taras widokowy, przyciągający szczególnie tych, którzy w obiektyw aparatu uchwycić chcą pocztówkowe widoki. Kiedyś ta część parku była dostępna bezpłatnie, jednak w tej chwili, aby ją odwiedzić, należy kupić bilet. Zapytacie czy warto…

Najdłuższa ławka w Barcelonie, Park Güell
Najdłuższa ławka w Barcelonie, Park Güell

Jeśli docenicie wspaniałą panoramę Barcelony to zdecydowanie tak. Widokiem na całe miasto możecie się napawać odpoczywając na charakterystycznej, falowanej ławce, ozdobionej mozaiką z barwnego szkła i ceramiki. Tłumy turystów sprawiają, że nie jest łatwo na niej usiąść, ale wielu uważa, że to konieczność, bo to najdłuższa ławka świata.

Dawne wejście do parku

To jedna z najczęściej fotografowanych części Parku Guell. Oryginalna brama wejściowa wykuta jest z żelaza, a po obydwu jej stronach Gaudí umieścił dwa charakterystyczne budynki, przypominające nieco domki z piernika. Ten po lewej stronie służył jako biuro portiera, z poczekalnią i budką telefoniczną, a ten po prawej był niegdyś rezydencją dozorcy.

Schody Gaudiego

Od bramy wejściowej do Sali Kolumnowej prowadzą podwójne schody, które zapadają w pamięć dosłownie każdemu kto przez nie przechodzi. Środek schodów wyznacza ukryta wśród roślinności fontanna, a wspinając się nieco wyżej zobaczyć można trzy wysepki stworzone przez Gaudiego. Pierwszej nadał formę groty, a kolejne to wąż na tle katalońskiej flagi oraz kolorowa, mozaikowa salamandra, która obecnie jest jedną z największych gwiazd parku.

Casa-Museu Gaudí

Jeden z budynków znajdujących się na terenie parku miał szczególne znaczenie dla Gaudiego. Konstrukcja, która powstała jako dom pokazowy dla projektu rozwoju Parku Güell, finalnie stała się jego domem na ostatnie lata jego życia. Po śmierci artysty jego rezydencja przeszła w ręce prywatne i została otwarty dla publiczności w 1963 roku jako Muzeum Gaudiego.

Zorganizowana tam wystawa ma rozpowszechniać niezwykłą twórczość architekta, ale także szczegóły jego życia osobistego. Dom zachowuje żywe wspomnienie artysty dzięki umieszczonym tam meblom, dekoracjom i innym elementom wystroju nie tylko używanym przez Gaudiego, ale także przez niego samego stworzonym czy zaprojektowanym.

WARTO WIEDZIEĆ: Choć to właśnie w tej przestrzeni mistrz modernizmu spędził swoje ostatnie lata, to co grało mu w duszy lepiej widoczne jest przez pryzmat jego dzieł, takich jak Casa Batlló czy Palau Güell.

Porady dla zwiedzających

Planując wycieczkę do Barcelony zdecydowanie nie powinniście przegapić spaceru po Parku Güell, ale do takiej wizyty warto się nieco przygotować. Pamiętać należy przede wszystkim, że cały kompleks podzielony jest na płatną i darmową część parku. Dodatkowo ilość wejść w ciągu godziny jest ograniczona, dlatego jeśli chcesz zobaczyć najpiękniejsze zakątki tego miejsca, koniecznie kup bilet z wyprzedzeniem.

Parc Güell to dzieło Gaudiego, które zachwyca nie tylko piękną architekturą, ale także roślinnością
Parc Güell to dzieło Gaudiego, które zachwyca nie tylko piękną architekturą, ale także roślinnością

Na zwiedzenie parku potrzeba około 1-2 godzin, ale lepiej się nie spieszyć. Po wejściu z biletem na teren obiektu można tam spędzić dowolną ilość czasu, a naprawdę warto dobrze przyjrzeć się zarówno dziełom Gaudiego, jak i zachwycającej roślinności porastającej ogród. Park Güell oferuje kilka tras zwiedzania i tylko Wy decydujecie, które wejście i ścieżka spacerowa odpowiada Wam najbardziej (no chyba że wybierzecie zwiedzanie z przewodnikiem, który postara się o to, byście nie przegapili żadnego szczegółu tego miejsca).

W cenę biletu do Parku Guell wliczony jest także darmowy transport ze stacji metra Alfons X pod samą bramę parku. Jeśli jednak niezbyt odpowiada Wam taka opcja, do parku dojechać możecie także ze stacji metra Lesseps. Dostaniecie się tam także pieszo, ale pamiętajcie, że Park Guell znajduje się na sporym wzgórzu, więc taka wyprawa może nieźle zmęczyć.

Na wycieczkę do Parku Güell warto zabrać ze sobą także lornetkę, szczególnie jeśli uwielbiacie ptaki. Wśród zieleni parku mieszka wiele gatunków, którym nie zawsze dobrze przyjrzycie się gołym okiem. Chcąc zabrać ze sobą do domu coś więcej niż zdjęcia i piękne wspomnienia, lepiej nie zatrzymujcie się przy osobach sprzedających nielegalnie pamiątki (i nie tylko) na ścieżkach Parku Güell. By uniknąć problemów, udajcie się po upominki do oficjalnych budynków parku.

Informacje praktyczne

  • Bilety do Parku Güell najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia:  Od 1 stycznia do 24 marca w godz. 8:30-18:15. Od 25 marca do 29 kwietnia w godz. 8:00-20:30. Od 30 kwietnia do 26 sierpnia w godz. 8:00-21:30. Od 27 sierpnia do 27 października w godz. 8:00-20:30. Od 28 października do 31 grudnia w godz. 8:30-18:15.
  • Adres: 08024 Barcelona
  • Kup bilety na GetYourGuide

Park Güell na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Booking.com
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY