Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiBesalú - Średniowieczne miasteczko w Katalonii

Besalú – Średniowieczne miasteczko w Katalonii

Jeśli interesuje Cię, jak wyglądała średniowieczna Katalonia, to czas na wycieczkę 40 km od Girony, do niewielkiego miasteczka położonego nad rzeką Fluvià.

Besalú to jedno z tych miejsc, gdzie na własne oczy można przekonać się o tym, że czas to pojęcie względne. Ilość znajdujących się tutaj fortyfikacji i murów obronnych z okresu średniowiecza robi równie duże wrażenie, co kamienne budynki datowane na X-XII wiek. Sprawdźmy zatem, co warto zobaczyć w Besalú i dlaczego.

Zakrzywiony most romański

Wycieczkę po Besalú zaczynamy od 100-metrowego mostu warownego z siedmioma łukami i dwiema wieżami na szczycie których powiewają katalońskie flagi. Łamana konstrukcja w kształcie litery „L” do dziś budzi spory wśród historyków. Zdaniem niektórych było to spowodowane pobudkami militarnymi (most pełnił funkcję obronną). Inne teorie mówią jednak też o tym, że zakrzywiona konstrukcja mostu umożliwiała lepsze wykorzystanie skał znajdujących się na dnie rzeki, które stały się jego naturalnymi filarami.

Ostatni argument wydaje się całkiem racjonalny, gdy wziąć pod uwagę, że w katalońskim (i nie tylko) budownictwie od wieków wykorzystywano skały jako integralną część wznoszonych budynków.

Zakrzywiony most w Besalú ma długość 100 metrów
Zakrzywiony most w Besalú ma długość 100 metrów

Przykładem może być chociażby zabudowa starej części miasta Castellfollit de la Roca.

Klasztor Sant Pere de Besalú

Główną drogą prowadzącą od mostu dotrzemy do dawnego rynku – kwadratowego placu stanowiącego centrum średniowiecznego miasta. Znajdziemy tam romański klasztor Monasterio de San Pedro de Besalú (kat. Monestir de Sant Pere de Besalú), który podobnie jak znajdujący się w pobliżu szpital był prowadzony przez Benedyktynów.

Monasterio de San Pedro de Besalú (kat. Monestir de Sant Pere de Besalú)
Monasterio de San Pedro de Besalú (kat. Monestir de Sant Pere de Besalú)

Obie budowle, jak przystało na styl romański, mają bardzo surowy i prosty charakter, wzbogacony tylko gdzieniegdzie o drobne rzeźbienia.

Kolegiata NMP (Colegiata de Santa María)

W dawnym kościele Santa Maria del Castell msze były odprawiane tylko dla członków rodziny królewskiej. Gdy w 1137 świątynia przeszła w ręce zakonu św. Augustyna w jej architekturze zaczęto wprowadzać rozmaite modyfikacje, które były wynikiem dopasowania przestrzeni do potrzeb nowych lokatorów. Doprowadziło to ostatecznie do powstania nowego kościoła. Niestety dziś dawny blask kolegiaty to już tylko przeszłość. W 1938 roku podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej wiele jej części zostało zniszczony. Z tego powodu to co możemy obecnie oglądać to głównie ruiny.

Kościół św. Wincentego (Església de Sant Vicenç)

Kościół św. Wincentego w Besalu pochodzi z XIII wieku. Pod kątem architektury znajdziemy tu zarówno elementy charakterystyczne dla sztuki romańskiej, jak i dla gotyku (oba style były popularne w wiekach średnich). Kiedyś znajdowała się tutaj relikwia Świętego Krzyża, jednak w 1899 roku została ukradziona. Obecnie znajdziemy tu natomiast relikwie św. Wincentego, która została sprowadzona do tego miejsca w 1413 roku.

Dzielnica Żydowska

Tuż przy rzece położona jest dawna Dzielnica Żydowska. Znajduje się tutaj odkryta dopiero w 1964 r. mykwa z XII wieku. Są to pozostałości po dawnej łaźni żydowskiej, pozwalającej na rytualne zmycie nieczystości przez całkowite zanurzenie się w wodzie. Społeczność żydowska odgrywała w średniowiecznym Besalú dużą rolę, jednak w okresie wypędzania żydów z Hiszpanii, dzielnica przez nich zamieszkiwana całkowicie się wyludniła. Mimo to do dziś Besalú bywa nazywane miastem dwóch kultur – chrześcijańskiej i żydowskiej.

Stare Miasto Besalú

Fragment Starego Miasta Besalú
Fragment Starego Miasta Besalú

Spacer po starym mieście Besalú to przyjemność sama w sobie. Strome, wąskie uliczki wciśnięte między kamienne budynki rozbudzają wyobraźnię i przywodzą na myśl czasy miecza i krzyża. Przechadzając się po starej dzielnicy, warto zwracać uwagę na wiele, zdawałoby się „nic nie znaczących” budynków. Jednym z nich jest Casa Cornellá ze znajdującą się na wewnętrznym dziedzińcu galerią.

Atrakcje w pobliżu Besalú

Wybierając się na wycieczkę, możemy zaplanować ją w taki sposób, by przy okazji odwiedzić także znajdujące się niedaleko miasto Figueres (gdzie znajduje się Muzeum Salvadora Dali) lub znajdujące się godzinę drogi od Besalú miasto Cadaqués.

Z kolei, jeśli uwielbiasz trekking, koniecznie odwiedź znajdującą się nieopodal Krainę wygasłych wulkanów. Jest to jedyny taki region na Półwyspie Iberyjskim, gdzie znajduje się około 40 stożków wulkanicznych!

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Booking.com
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY