Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiCórdoba: TOP 10 Atrakcje, które warto zobaczyć

Córdoba: TOP 10 Atrakcje, które warto zobaczyć

To najlepsze miasto w całej Hiszpanii pod kątem ilości zabytków w stylu mudéjar, a tutejsza starówka (inaczej historyczne centrum) została w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Córdoba (lub w wersji polskiej: Kordoba) leży na południu Hiszpanii w regionie Andaluzji i jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Od Morza Śródziemnego dzieli ją zaledwie godzina drogi, co jeszcze bardziej czyni z tego miejsca idealny cel wakacyjny.

Na zwiedzanie Kordoby nie wystarczy jeden dzień. Zdecydowanie warto się tu zatrzymać trochę dłużej, aby bez pośpiechu móc zagłębić się w piękno tego miasta i docenić pozostałości dawnych kultur.

Wielki Meczet

Las Kolumn, Wielki Meczet w Kordobie
Wnętrze Wielkiego Meczetu było wielokrotnie przebudowywane (Wielki Meczet, La Mezquita)

To zdecydowanie największa atrakcja w Kordobie. Budowa La Mezquity (bo tak brzmi jego hiszpańska nazwa) rozpoczęła się w 786 roku, w czasach Kalifatu Kordobańskiego. Kolejni muzułmańscy władcy stale rozbudowywali tę świątynię, aż ostatecznie osiągnęła ona powierzchnię 23 400 m2. Ta niebagatelna liczba stawia go w czołówce największych meczetów w Europie i na świecie. Po rekonkwiście mało brakowało, aby miejsce to zostało zrujnowane i całkowicie przebudowane na katolicki kościół. Na szczęście dzięki interwencji samego króla Hiszpanii (Karola V) udało się tego uniknąć. Dzięki temu dzisiejszy Wielki Meczet oficjalnie pełni funkcję katedry, jednak pod kątem architektury jest mieszanką sztuki arabskiej i chrześcijańskiej (styl mudéjar).

Dzielnica Żydowska Judería de Córdoba

Judería - Dzielnica Żydowska w Córdobie
Judería – Dzielnica Żydowska w Córdobie

Dawna Dzielnica Żydowska (Barrio de La Judería de Córdoba) funkcjonowała w Kordobie od X do XV wieku. Znajduje się ona w starej części miasta, na północny-zachód od Wielkiego Meczetu. Tworzą ją wąskie uliczki: Calle Deanes, Calle Manríquez, Calle Tomás Conde, Calle Judíos, Calle Almanzor oraz Calle Romero. Z racji swojej wartości historycznej oraz usytuowania w pobliżu kilku innych zabytków (m.in. Synagogi oraz Museo Taurino) jest to miejsce bardzo licznie odwiedzane przez turystów. Spacerując po dzielnicy Judería de Córdoba, możemy natknąć się na posąg z brązu przedstawiający Maimónidesa – wielkiego filozofa i medyka żydowskiego pochodzenia.

Alcázar de los Reyes Cristianos

Alcázar de los Reyes Cristianos w Kordobie (Zamek Królów Katolickich)
Alcázar de los Reyes Cristianos w Kordobie (Zamek Królów Katolickich)

To obiekt o długiej historii. Pierwotnie pełnił funkcję rezydencji rzymskich gubernatorów. Następnie został przejęty przez panujących na Półwyspie Iberyjskim muzułmanów. Po odbiciu tych ostatnich z Kordoby przez ponad osiem lat Alcázar de los Reyes Cristianos zamieszkiwali Królowie Katoliccy – Fernando III de Castilla i Isabel I de Castilla (stąd też wzięła się obecna nazwa zamku).

We wnętrzach ufortyfikowanego zamku możemy podziwiać między innymi: piękne mozaiki z czasów rzymskich, wieże obronne (Torre del Homenaje, Torre de los Leones, Torre de la Inquisición i Torre de Paloma), wybrane pomieszczenia, patia oraz piękne ogrody Jardines del Alcázar. Ogromna wartość historyczna tego miejsca zaowocowała tym, że w 1994 roku wraz ze starówką zostało ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czy istnieje lepsza rekomendacja do jego odwiedzenia?

Medina Azahara

Ruiny Medina Azahara (Córdoba)
Ruiny Medina Azahara (Córdoba)

Jeśli idąc na północny zachód od Kordoby trafisz na ruiny dawnych arabskich pałaców, to znak że odwiedzasz właśnie dawny kompleks pałacowy Medina AzaharaZe względu na jego pokaźne rozmiary właściwie trudno powiedzieć, czy mówimy tylko o pałacu, czy może już o mieście. Niezależnie od tego, jaką wersję przyjmiemy, faktem jest że jest to miejsce, które kiedyś stanowiło synonim bogactwa i luksusu. I o to właśnie chodziło. Medina Azahara wybudowana z rozkazu Abd ar-Rahmana III miała być jednym z wielu symboli władzy i potęgi Kalifatu Kordoby.

Stare Miasto w Kordobie

Historyczne centrum Kordoby znajduje się na Liście UNESCO
Historyczne centrum Kordoby znajduje się na Liście UNESCO

Historyczne centrum Kordoby, jak każde Stare Miasto przyciąga sporo turystów. To jedna z największych starówek w całej Europie, która w 1994 została w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdziemy tutaj mnóstwo zabytków z różnych epok: rzymskiej, arabskiej oraz chrześcijańskiej. Te najważniejsze miejsca, które warto zobaczyć to: La Mezquita de Córdoba, dzielnica żydowska La Judería, Alcázar de los Reyes Cristianos, Palacio Episcopal, Synagoga, dawny szpital św. Sebastiana (Hospital de San Sebastián) oraz Puente Romano.

Most Rzymski (Puente Romano de Córdoba)

Rzymski Most w Kordobie
Rzymski Most w Kordobie

Ten most łączy przeciwległe brzegi rzeki Gwadalkiwir. Pierwotnie liczył on 17 łuków – dziś jest ich 16. Puente Romano wybudowano w I wieku p.n.e. Zaskoczeniem może być fakt, że aż do XX wieku był to jedyny most w mieście, który umożliwiał przejście rzeki Gwadalkiwir. Warto przyjść tutaj wieczorem, gdy klimatyczne oświetlenie dodaje mu jeszcze więcej uroku.

Oprócz tego, że Most Rzymski jest sam w sobie ważnym zabytkiem historycznym, po jego południowej stronie znajdziemy jeszcze jedno ważne miejsce. Mowa o Torre de la Calahorra, XII-wiecznej wieży wybudowanej przez muzułmanów w celu obrony przed najazdami wojsk chrześcijańskich. Dziś w jej wnętrzach znajduje się Museo Vivo de Al-Andalus – interaktywne muzeum przedstawiające, jak wyglądało życie w Kordobie, jako mieście trzech wielkich kultur: muzułmańskiej, chrześcijańskiej i żydowskiej.

Pałac Viana (Palacio de Viana de Córdoba)

Ten pałac-muzeum znajdziemy w dzielnicy barrio de Santa Marina. W środku czekają na nas XIV-wieczne eksponaty – głównie meble, dywany, starannie zdobione płytki ceramiczne (azulejos), obrazy, kominki i inne elementy wyposażenia wnętrz. Uzupełnieniem wycieczki będzie wizyta w uroczych patiach i we wspaniałym ogrodzie pełnym bujnej roślinności.

Muzeum Alchemii (El Museo de la Alquimia)

To pierwsze i jak dotąd jedyne Muzeum Alchemii w Hiszpanii. Dlaczego powstało właśnie w Kordobie? Być może dlatego, że to właśnie w tym mieście w czasach Kalifatu Kordobiańskiego sztuka alchemii uległa największemu rozkwitowi, obejmując wiedzę z różnych dziedzin nauki.

El Museo de la Alquimia to prywatna inicjatywa Salmy El Taji Al Farouki stojącej na czele Casa Andalusí (muzeum poświęconego dawnej obecności muzułmanów na terenach Półwyspu Iberyjskiego). Wśród eksponatów muzeum znajdziemy między innymi eliksiry, leki i kamienie alchemiczne. Dowiemy się jakie znaczenie miała alchemia w przeszłości oraz w jaki sposób jest wykorzystywana w czasach współczesnych. Jeśli lubicie takie spirytualne wycieczki, to to miejsce powinno Wam się spodobać.

Museo de Julio Romero de Torres

To muzeum poświęcone znanemu kordobiańskiemu artyście – Julio Romerowi de Torres. W jego wnętrzach prezentowana jest od 1931 roku wystawa prac malarskich, która ukazuje silne przywiązanie artysty do rodzimego miasta. W Museo de Julio Romero de Torres mamy okazję zobaczyć także meble, oryginalne palety i pędzle, z których korzystał malarz, jak również jego osobistą bibliotekę.

Inne zabytki i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

Calleja de las Flores - Ulica kwiatów w Kordobie
Calleja de las Flores – Ulica kwiatów w Kordobie
  • Baños Árabes de Santa María – łaźnie arabskie z czasów Kalifatu Kordobiańskiego.
  • Capilla de San Bartolomé – kaplica św. Bartłomieja utrzymana w stylu mudéjar.
  • Casa de las Cabezas – zabytkowy dom owiany wieloma legendami.
  • Calleja de las Flores – urokliwa uliczka pełna kwiatów, uwielbiana i chętnie fotografowana przez turystów.
  • Plaza del Potro – prostokątny plac z renesansową fontanną z XVI wieku. Odniesienie do tego miejsca możemy znaleźć w powieści „Don Kichot z La Manchy”.
  • Plaza de Las Tendillas – dawniej rzymskie forum, dziś jeden z głównych placów w mieście.
  • Puerta del Puente – jedna z trzech dawnych bram miejskich, jakie zachowały się w Kordobie.
  • Palacio de la Merced – zabytkowy pałac, którego najstarsze elementy pochodzą z czasów rzymskich.
  • Zabytkowe kościoły: Iglesia de San Lorenzo, Iglesia de San José y Espíritu Santo, Basílica de San Pedro, Iglesia de San Pablo, Basílica del Juramento de San Rafael

Miasto Trzech Kultur

Historia Kordoby pokazuje, że koegzystencja różnych kultur na jednym terenie nie jest tylko utopijnym snem filozofów. To właśnie Kordobę w czasach panowania muzułmanów, oprócz wyznawców islamu zamieszkiwali także chrześcijanie oraz żydzi. Każda z tych społeczności miała własny system wartości. Każda wierzyła w innego Boga. Każda wyrażała to w inny, charakterystyczny dla swojej religii sposób. A wszystko to odbywało się w pokoju i tolerancji dla pozostałych społeczności.

Córdoba stanowiła przykład dla innych europejskich miast. W X wieku było to największe centrum ekonomiczne i kulturalne w całej Europie. Idea tolerancji odbiła się nie tylko na pokojowym życiu mieszkańców. To właśnie dzięki niej, tak prężnie rozwijała się tutaj kultura i sztuka. W Kordobie mieścił się największy uniwersytet na świecie, blisko 100 bibliotek publicznych i ponad 300 łaźni. Dbano o edukację wszystkich warstw społecznych (uboższe rodziny mogły wysyłać dzieci do kilkudziesięciu szkół, które funkcjonowały w mieście), o  higienę (większość domów posiadała system kanalizacji i miała dostęp do bieżącej wody) oraz o rozwój duchowy (funkcjonowało tu ponad 300 meczetów).

To wszystko tworzyło idealne warunki do rozwoju i powstawania zabytków unikatowych nie tylko na skalę Europy, ale i całego świata (jednym z nich jest La Mezquita). Odwiedzając dziś Kordobę możemy podziwiać sąsiadujące ze sobą zabytki trzech wielkich kultur. Takich miejsc jest na świecie bardzo niewiele.

Co warto zobaczyć w okolicy Kordoby?

Dogodna lokalizacja Kordoby sprawia, że decydując się na dłuższy pobyt, warto wziąć pod uwagę wizytę w kilku innych miejscach, które mogą Cię również zainteresować. Poniżej znajdziesz niektóre z nich.

Aguilar de la Frontera

To miasto położone 52 km od Kordoby. W Aguilar de la Frontera  znajduje się kilka ciekawych zabytków, takich jak: ruiny IX-wiecznego zamku Castillo de Aguilar, barokowa wieża zegarowa (Torre del Reloj) z XVIII wieku, oktagonalny plac Plaza de San José z XIX wieku, kilka zabytkowych kościołów, pustelnia Ermita de la Vera Cruz, XVI-wieczny szpital św. Brygidy oraz konwent Las Descalzas z XVII wieku.

Zamek Almodóvar del río

Prowincja Kórdoba kryje wiele ciekawych miejsc. Na zdjęciu: zamek Almodóvar del río
Prowincja Kórdoba kryje wiele ciekawych miejsc. Na zdjęciu: zamek Almodóvar del río

Wybierając się z Kordoby do Sewilli mniej więcej po 25 km naszym oczom ukaże się zamek. Pierwotnie w tym miejscu stała rzymska forteca. Muzułmanie przebudowali ją w XVIII wieku, tworząc zamek o bardzo strategicznym położeniu. W czasach rekonkwisty na Półwyspie Iberyjskim Almodóvar del río był jedną z najczęściej atakowanych przez wojska chrześcijańskie budowli.

Współcześnie miejsce to pełni nie tylko funkcję zabytku. To obiekt kultowy dla wszystkich fanów „Gry o tron”. Nagrywano tutaj część scen do serialu, a wszyscy zainteresowani mogą odbyć specjalną wycieczkę po zamku szlakiem Gry o Tron! Chętnych nie brakuje ;).

Park Narodowy Doñana

Park Narodowy Doñana - raj nie tylko dla ornitologów
Park Narodowy Doñana – raj nie tylko dla ornitologów

To miejsce pokochają miłośnicy pieszych wycieczek, ornitolodzy oraz ci, którzy wreszcie chcieliby zrobić większy użytek ze swoich lornetek. Park Narodowy Doñana skupia się wokół ochrony ptaków, w tym w szczególności tych, które są zagrożone wyginięciem. Swój dom mają tu także licznie zamieszkujące rysie iberyjskie, jelenie, dziki, jeże oraz rozmaite płazy i gady.

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.


Booking.com
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY