El Caminito del Rey – pieszy szlak dla odważnych
5 (100%) 1 vote

El Caminito del Rey to szlak ciągnący się wzdłuż stromych ścian wapiennego wąwozu nieopodal miasta Málaga w Andaluzji.

El Caminito del Rey - najgroźniejszy pieszy szlak w Hiszpanii // Hispanico.pl
Zdjęcie archiwalne El Caminito del Rey, fot. Diputacion de Malaga, fot. www.malaga.es

Trasa El Caminito del Rey uznawana jest za najbardziej malowniczą w tej okolicy i z pewnością stanowi jedną z największych atrakcji w tym rejonie.

Nazwa El Caminito del Rey (tłum. Ścieżka Króla) jest związana z postacią króla Hiszpanii, Alfonsa XIII. Władca miał ją przebyć podczas otwarcia zapory wodnej Conde del Guadalhorce w 1921 roku. Sam szlak powstał kilkanaście lat wcześniej, bo w 1905 roku, a jego celem było umożliwienie transportu materiałów oraz ludzi podczas budowy zapory.

Istnieje kilka legend mówiących o tym, kto miał budować El Caminito del Rey. Jedna z wersji mówi o marynarzach, którzy byli przyzwyczajeni do lin i niebezpieczeństw, dlatego budowa szlaku nie była dla nich szczególnym wyzwaniem. Według innej teorii za stworzenie szlaku odpowiadali więźniowie skazani na karę śmierci, ponieważ to oni byli wykorzystywani także do innych niebezpiecznych prac tego typu.

El Caminito del Rey - najgroźniejszy pieszy szlak w Hiszpanii // Hispanico.pl
Zdjęcie archiwalne El Caminito del Rey, fot. Diputacion de Malaga, fot. www.malaga.es

Jeden z najbardziej niebezpiecznych szlaków świata

El Caminito del Rey - najgroźniejszy pieszy szlak w Hiszpanii // Hispanico.pl
El Caminito del Rey przed renowacją, fot. Iber Press / East News

Chociaż nazwa Ścieżka Króla mogłaby sugerować, że ten szlak to spacerowa trasa dla amatorów, to rzeczywistość pokazała co innego… Caminito przez długi czas był uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych szlaków nie tylko w Europie, ale i na świecie!

Z biegiem lat trasa uległa zniszczeniu i coraz trudniej było ją pokonać. Dla osób bez odpowiedniego doświadczenia i sprzętu było to wręcz niemożliwe. Pomimo grożącego niebezpieczeństwa, wielu niedoświadczonych i nieprzygotowanych do wyprawy śmiałków próbowało przebyć tę trasę, co niestety często kończyło się tragedią. Gdy kilka osób zginęło, próbując przejść El Caminito del Rey w latach 1999-2000, lokalne władze zdecydowały się na zamknięcie szlaku dla turystów.

El Caminito del Rey - najgroźniejszy pieszy szlak w Hiszpanii // Hispanico.pl
El Caminito del Rey przed renowacją, fot. Album Online / East News

El Caminito del Rey dzisiaj

Ponowne otwarcie szlaku nastąpiło dopiero w 2015 roku i od razu ogłoszono go najgorętszą atrakcją tego roku (Lonely Planet). Przebudowa i modernizacja kosztowała lokalne władze około 7 milionów euro, ale dzięki odnowieniu szlaku i ustawieniu szeregu zabezpieczeń, El Caminito del Rey ponownie stał się jedną z największych atrakcji w regionie i przyciąga coraz więcej turystów i amatorów pieszych wycieczek.

Jak dostać się na trasę i o czym warto pamiętać?

Aby dostać się na Caminito, najlepiej jest przyjechać autem z Malagi do sąsiedniej miejscowości El Chorro (około 80 km). Będąc już na trasie, należy cały czas nosić kask. Oprócz tego na szlak nie powinny wchodzić osoby, który uważają, że nie czują się na siłach lub mają lęk wysokości. Warto też zabrać ze sobą coś do jedzenia, picia oraz krem do opalania i okulary przeciwsłoneczne. Jeżeli chcecie zabrać ze sobą dzieci, muszą mieć one ukończone 8 lat. Warto również pamiętać, że na całym szlaku nie znajdziecie łazienek ani toalet…

Turyści są wpuszczani na trasę co pół godziny. Na szlaku może przebywać jednocześnie 400 osób. Wstęp na szlak jest płatny (cena biletu to około 10 €). Bilet można kupić przez internet na oficjalnej stronie El Caminito del Rey.

El Caminito del Rey - najgroźniejszy pieszy szlak w Hiszpanii // Hispanico.pl
El Caminito del Rey po modernizacji, fot. Reuters

Przejdź El Caminito del Rey on-line

A jeśli akurat nie jest Ci po drodze lub chcesz po prostu oglądnąć szlak z bliska, z pomocą przychodzi oczywiście Google! Dzięki interaktywnej mapie i widokowi Street View, możemy bezpiecznie przejść się szlakiem, nie narażając życia. Choć efekt nie będzie oczywiście taki sam, jak podczas wycieczki na żywo, to niektóre ujęcia naprawdę przyprawiają o lekki dreszczyk emocji…

Paulina Roszkowska

Paulina Roszkowska

Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.
Paulina Roszkowska

Latest posts by Paulina Roszkowska (see all)

1

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Marta Recent comment authors
Marta
Marta

Dzięki Google Cardboard można przejść ścieżkę i poczuć się tak, jakby się tam było 🙂 Polecam 🙂