Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiCiekawe miejsca w HiszpaniiEls Quatre Gats - Ulubiona kawiarnia Gaudiego, Picassa i katalońskich modernistów

Els Quatre Gats – Ulubiona kawiarnia Gaudiego, Picassa i katalońskich modernistów

Choć z zewnątrz wygląda niepozornie, zlewając się z innymi zabytkowymi budynkami w tej części miasta, to jej wnętrze skrywa kawał ważnej historii.

Els Quatre Gats (tłum. Cztery Koty) to najbardziej kultowa kawiarnia w Dzielnicy Gotyckiej w Barcelonie. Została otwarta w 1897 roku w budynku Casa Martí zaprojektowanym przez Josepa Puig i Cadafalcha. Pierwotnie miejsce to pełniło funkcję kawiarni, restauracji, sceny kabaretowej oraz niewielkiego schroniska. Organizowano tutaj koncerty, wystawy, spotkania literackie oraz dyskusje artystyczne. Działalność Els Quatre Gats przyczyniła się także do powstania periodyka literackiego oraz kilku innych gazet, które były wydawane do 1908 roku.

Miejsce spotkań katalońskich modernistów

Ten szeroki zakres działalności przyciągał do Els Quatre Gats osoby z różnych środowisk, w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Było to ulubione miejsce spotkań katalońskich modernistów, a do jego stałych gości należeli między innymi: Antoni Gaudí, Pablo Picasso czy Julio González.

CIEKAWOSTKA: Pablo Picasso zaprojektował menu kawiarni Els Quatre Gats.

Mimo swojego rozmachu i ciekawych pomysłów, Els Quatre Gats zostało zamknięte w 1903 r. Ponownego otwarcia kawiarnia doczekała się ponad pół wieku później, bo dopiero w 1978 roku. Pozytywną wiadomością jest to, że jej nowi właściciele zachowali oryginalne wyposażenie z dawnych lat, dzięki czemu dzisiejsze wnętrze nie różni się bardzo od tego, które widywał tu chociażby Gaudi.

Dlaczego warto odwiedzić Els Quatre Gats?

Choć charakter dzisiejszego Els Quatre Gats jest inny od tego, którego można było doświadczyć na przełomie XIX i XX wieku, to wciąż jest to kultowe miejsce na mapie Barcelony. Od czasu do czasu organizowane są tutaj wydarzenia kulturalne, jednak to co przyciąga najbardziej to piękne wnętrze oraz dobra kuchnia. Warto wiedzieć, że ta ostatnia nie należy do najtańszych, ale to akurat jest typowe dla niemal wszystkich restauracji w Dzielnicy Gotyckiej Barcelony.

WARTO WIEDZIEĆ: W Els 4 Gats nagrywano fragment filmu „Vicky, Cristina, Barcelona”.

El Quatre Gats – Informacje praktyczne

  • Adres: Carrer de Montsió, 3, 08002 Barcelona, Hiszpania

El Quatre Gats na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY