Hiszpańskie przysłowie głosi, że kto nie widział Granady, nie widział tak naprawdę nic. Co ma w sobie to niezwykłe miasto, że co roku odwiedza je kilka milionów turystów?
Granada to jeden z najczęściej odwiedzanych punktów Hiszpanii. Andaluzyjskie miasto rozciąga się u stóp pasma górskiego Sierra Nevada, wzdłuż rzeki Genil. Turyści przybywają tu tłumnie w poszukiwaniu jednego z najpiękniejszych zabytków muzułmańskich, ale odnajdują o wiele więcej. To miasto to bogactwo architektoniczne, wielokulturowość widoczna na każdym kroku, fascynująca historia oraz punkty widokowe, z których godzinami można podziwiać wzgórza, owiane tajemnicą uliczki starego miasta i zabudowę pięknej Alhambry.
Historia Granady
Nawet jeśli bardziej od przeszłości tego miasta interesuje Was jego kolorowa teraźniejszość, warto wiedzieć co ukształtowało to pełne niespodzianek miasto. Granada, w której pierwotnie osiedlili się Iberowie, w 180 r. p.n.e. podbita została przez wojska rzymskie, w V wieku przez Wizygotów, a od początku XI wieku znajdowała się pod panowaniem muzułmańskim, ale prawdziwym przełomem w jej dziejach był rok 1238, kiedy wojska Muhammada Ibn al-Ahmara podbiły miasto, a historia miasta weszła w fazę Nasrydów. To właśnie wtedy powstała dzisiejsza wizytówka miasta, Alhambra – najpiękniejszy kompleks pałacowo-zamkowy w Europie, a sama Granada stała się najbogatszym miastem Półwyspu Iberyjskiego.
W 1492 roku miasto ostatecznie miasto zostało przejęte przez królów katolickich, kończąc całkowicie z panowaniem muzułmańskim na Półwyspie Iberyjskim. Zaczęto burzyć meczety, a w ich miejsce budować katolickie kościoły. Miasto wypełniło się sztuką barokową i zaczęło wzbudzać zainteresowanie artystów, którzy szukają inspiracji w tym miejscu po dzień dzisiejszy. Współcześnie Granada jest nie tylko miastem atrakcyjnym pod względem turystycznym. To także także jeden z ważniejszych ośrodków akademickich, z trzecim największym uniwersytetem w całej Hiszpanii.
La Alhambra
Ten warowny zespół pałacowy zbudowany za czasów dominacji muzułmańskiej to zdecydowanie najpopularniejsza atrakcja Granady, a według statystyk także druga najpopularniejsza atrakcja całej Hiszpanii, która swoją sławą ustępuje jedynie kościołowi Sagrada Familia.
Cały kompleks pałacowo-zamkowy przez wieki służył jako twierdza mauretańskich kalifów. Dziś to najsłynniejszy zabytek architektury islamskiej w Europie, który uświetnia Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jakie skarby wśród swoich komnat i korytarzy kryje Alhambra?
Pałace Nasrydów
To w tej części Alhambry najczęściej wyciągane są aparaty, a oczy zwiedzających otwierają się ze zdumienia. Dzieje się tak głównie dzięki bogactwu orientalnych zdobień, kolumn, łuków i koronek z kamienia. Największą sławą wśród pomieszczeń Pałaców Nasrydów cieszą się Palacio de Comares, czyli Pałac Witraży, oraz Patio de los Leones, charakterystyczny dziedziniec z centralną fontanną.
Ogrody Generalife
Letnia rezydencja sułtanów i otaczające ją ogrody to jedna wielka oaza spokoju. Dźwięk wody, bujna roślinność, zapachy kwiatów i romantyczne alejki zachwycają praktycznie o każdej porze roku.
Pałac Karola V
Renesansowy Pałac Karola V to dość kontrowersyjny element Alhambry, który zdecydowanie odbiega stylem od reszty kompleksu. Trzeba jednak przyznać, że zapada on w pamięć. We wnętrzu Palacio de Carlos V mieści się obecnie Muzeum Alhambry (Museo de la Alhambra), Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Archeologiczne.
CIEKAWOSTKA: Najpopularniejszy widok na Alhambrę na tle gór Sierra Nevada to ten, który rozpościera się z tarasu Mirador de San Nicolás. Oprócz turystów traficie tam na sprzedawców pamiątek, ulicznych muzyków, a przy odrobinie szczęścia – pokazy flamenco. Bill Clinton odwiedzając Mirador de San Nicolás w 1997 roku stwierdził, że zobaczył tam najpiękniejszy zachód słońca na świecie.
Średniowieczne stare miasto i jego zakątki
O tym, że Granada jest miastem atrakcyjnym turystycznie, nie trzeba przekonywać chyba nikogo, ale nie każdy pamięta, że to nie tylko za sprawą Alhambry. By zakochać się w tej perełce Andaluzji wystarczy tak naprawdę spacer po jego urokliwym starym mieście. Wśród wąskich uliczek pełnych turystów, studentów i typowych dla Hiszpanii barów tapas aż miło się zgubić, chociaż tak właściwie to nieco o to trudno, bo z każdej części miasta widoczne są ośnieżone szczyty Sierra Nevada, co doskonale sprawdza się jako naturalny drogowskaz.
Centrum miasta posiada kilka zaułków, które zasługują na szczególną uwagę. Spacerując w okolicy rzeki Darro na pewno nie przegapicie Carrera del Darro, alei uważanej za najstarszą ulicę w Granadzie. To jedna z najpiękniejszych tras spacerowych w mieście, która oferuje między innymi możliwość zobaczenia pozostałości dawnych łaźni publicznych. Ukryta nieco bardziej w głąb starego miasta Calle Calderería Nueva teleportuje Was na chwilę do Maroka. Ulica znana także jako Calle de las Teterías oddaje klimat dawnej mauretańskiej dzielnicy. Kupicie tu pamiątki, rękodzieła z Maroka czy Egiptu, napijecie się przeróżnych rodzajów herbat i zjecie typowe dania kuchni arabskiej.
Spacer dzielnicą Albaicín i Sacromonte
Naprzeciwko kompleksu Alhambry, po drugiej stronie rzeki Darro, znajdują się Albaicín i Sacromonte, dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice, które przede wszystkim, choć nie tylko, zapraszają do przechadzki labiryntem ciasnych uliczek. Znakiem firmowym dzielnicy Albaicín są bielone domy z dziedzińcami pełnymi bujnej zieleni. Wśród zabytków tej okolicy warto odwiedzić muzeum archeologiczne, pałac Palacio Dar al-Horra, a także Kościół Zbawiciela (Iglesia de Salvador), który wzniesiono na ruinach dawnego meczetu. Poszukajcie tam także najsłynniejszego punktu widokowego Granady – Mirador de San Nicolás.
Barrio del Sacromonte znane jest natomiast głównie jako dawna dzielnica cygańska. To właśnie dlatego to najlepsze w Granadzie miejsce, by udać się na pokaz flamenco. Bardziej niecodzienną formę zwiedzania oferują także tutejsze jaskinie. Muzeum etnograficzne Museo Cuevas del Sacromonte pozwoli Wam na własne oczy zobaczyć, jak wyglądały tradycyjne domostwa tworzone w jaskiniach.
CIEKAWOSTKA: Jaskinie w Sacromonte to nie jedyne miejsce w Hiszpanii, w którym niektórzy ludzie do dziś żyją w jaskiniach. Równie interesujące pod tym względem są Cuevas de Guadix.
Carmen de los Mártires
Choć na terenie Carmen de los Mártires znajduje się też niewielki pałacyk, to otaczające go ogrody są główną gwiazdą tego obiektu. Z ogrodu w stylu angielskim szybko możecie przejść do francuskiego ogrodu barokowego, z charakterystycznym, dużym stawem. W centrum zbiornika znajduje się posąg Neptuna, a otaczają go rzeźby przedstawiające cztery pory roku.
To właśnie te ogrody najprawdopodobniej najbardziej zapadną Wam w pamięć, ale nie omińcie też innych atrakcji. Kręte ścieżki przeprowadzą Was też przez palmowy Jardín de las Palmeras z trzypiętrową fontanną i nieregularnymi kwadratami z żywopłotu, jeziorko z dwiema wysepkami dla kaczek i łabędzi, Dziedziniec Nasrid czy Leśny Labirynt, który łączy ogrody.
Klasztor kartuzów
Poznajcie jeden z najwspanialszych w Granadzie arcydzieł architektury barokowej. Położony nieco ponad dwa kilometry od centrum miasta klasztor to duży kompleks religijny, który przez trzy wieki był domem dla mnichów kartuzów. Budowa klasztoru kartuzów rozpoczęła się w XVI wieku, a prace ukończono dopiero dwa wieki później, dzięki czemu kompleks klasztorny łączy w sobie elementy właściwe różnym stylom.
Wizyta przeprowadzi Was przez bogato zdobiony kapitularz, pełną fresków kaplicę oraz zaskakujący barokowym przepychem kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, aż dotrzecie na centralny dziedziniec w stylu arabskim z drzewkami pomarańczowymi i usytuowaną na środku fontanną. Klasztor kartuzów co prawda nie należy do najpopularniejszych zabytków w Granadzie, ale zdecydowanie warto wpisać go na listę miejsc do zobaczenia.
Katedra i inne świątynie Granady
Wzniesiona w samym centrum katedra to oczywiście najważniejsza ze świątyń Granady. Podobnie jak w przypadku wielu innych chrześcijańskich przybytków religijnych w mieście, stoi ona w miejscu dawnego meczetu. Wybudowanie Catedral de Santa María de la Encarnación miało charakter symboliczny – chodziło o podkreślenie zwycięstwa religii chrześcijańskiej. Budowa katedry rozpoczęła się w 1523 roku i trwała blisko 200 lat! Zwiedzając katedrę w Granadzie, nikomu nie może umknąć Kaplica Królewska. To tam pochowani są Izabela Kastylijska (1479-1504) i Ferdynand Aragoński (1479-1516), czyli Królowie Katoliccy, którym Hiszpania zawdzięcza dwa przełomowe wydarzenia: uwolnienie od dominacji muzułmańskiej i odkrycie dla Europejczyków Ameryki przez Krzysztofa Kolumba.
Miłośników architektury i sztuki sakralnej na pewno zaciekawią też inne świątynie w Granadzie. Jeśli szukacie interesujących kościołów sprawdźcie stojący na brzegu rzeki Darro kościół Santa Ana i klasztor św. Hieronima, pierwszy klasztor zbudowany w Granadzie po przejęciu miasta przez chrześcijan.
Parque de las Ciencias
Atrakcje turystyczne Granady nie kończą się na zabytkowych dzielnicach i kościołach. W 1995 roku w samym centrum miasta Granada otwarto pierwsze w Andaluzji interaktywne muzeum naukowe. Dziś to obowiązkowy przystanek dla każdego, kto przepada za ideą nauki przez zabawę. Na powierzchni ponad 70 000 m2 znajdują się planetarium, motylarium czy 50-metrowa wieża widokowa. Wystawy stałe i tymczasowe zdradzą Wam w bardzo obrazowy sposób wszelkie tajemnice świata architektury, mechaniki, chemii, astronomii ale także świata zwierząt czy roślin. Wizyta w tym miejscu to zabawa gwarantowana!
Odkryj Andaluzję
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.
Zobacz także: Szlak Białych Miast Andaluzji, Darmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji, 10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.