Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiKadyks - Najstarsze miasto w Hiszpanii

Kadyks – Najstarsze miasto w Hiszpanii

Ma ponad 3000 lat, jest miejscem narodzin pieśni flamenco, spisano tutaj pierwszą hiszpańską konstytucję, a dziś jest to najbardziej uśmiechnięta miejscowość w Hiszpanii.

Kadyks (hiszp. Cádiz) to najstarsze miasto w Hiszpanii. Co więcej, choć nie jest to najstarsze miasto Europy, to znajduje się w ścisłej czołówce takowych. Fenicjanie przybyli tutaj ponad 3000 lat temu, nadając mu nazwę Gadir. To właśnie od tej nazwy wzięła się współczesna nazwa mieszkańców miasta – gaditanos.

Kadyks przez większą część roku cieszy się słoneczną pogodą, wspaniałą atmosferą, a przede wszystkim – zawsze wesołym usposobieniem mieszkańców. Położenie zasadniczej części miasta jest dość nietypowe. Gdyby nie to, że z Półwyspem Iberyjskim łączą je zaledwie trzy drogi, można by powiedzieć, że jest to właściwie wyspa!

Most Puente de la Constitución de 1812 (inaczej: Most La Pepa) łączy Kadyks z Puerto Real.
Most Puente de la Constitución de 1812 (inaczej: Most La Pepa) łączy Kadyks z Puerto Real.

Ta niezwykła lokalizacja sprawia, że już sam wjazd do Kadyksu robi spore wrażenie. Kilkukilometrowy most i rozciągający się po obu stronach ocean to widok, którego nie sposób zapomnieć.

Atrakcje turystyczne w Kadyksie

Jest ich tutaj tak wiele, że przed wizytą w tym mieście najlepiej zrobić listę miejsc, które warto zobaczyć. Tym razem zrobiłam to jednak za Ciebie, a najciekawsze miejsca i informacje praktyczne na ich temat znajdziesz spisane krok po kroku poniżej. Zacznijmy zatem od Starego Miasta.

Stare Miasto w Kadyksie (Casco Histórico de Cádiz)

Aby dotrzeć na tutejszą starówkę, przechodzimy przez bramę Puertas de la Tierra (tłum. Drzwi Ziemi). Kiedyś był to jedyny sposób, by dostać się do miasta z lądu. Najazdu od strony morza strzegły natomiast zamki Castillo de San Sebastián oraz Castillo de Santa Catalina.

Ciasne uliczki Kadyksu.
Ciasne uliczki Kadyksu.

W historycznej dzielnicy miasta czekają na nas setki wąskich uliczek, w których – szczególnie w okresie lata – nie brakuje tłumnie przechadzających się turystów. To właśnie w tej części Kadyksu znajdziemy największą ilość zabytków i atrakcji turystycznych.

Katedra w Kadyksie (Catedral de Cádiz)

Miejscowi mówią na nią Katedra Nowa (Catedral Nueva). Wybudowano ją na początku XVIII w. na ruinach dawnej katedry gotyckiej. Jej najbardziej charakterystyczną częścią jest kopuła – pokryta połyskującymi w słońcu, złotymi płytkami azulejos, przykuwa uwagę już z oddali. Oprócz kopuły, warto zwrócić uwagę także na inne elementy architektoniczne katedry. Są one bowiem mieszanką różnych stylów: od baroku, przez rokoko aż do stylu neoklasycystycznego.

Charakterystyczna kopuła Catedral de Santa Cruz (Catedral de Cádiz)
Charakterystyczna kopuła Catedral de Santa Cruz (Catedral de Cádiz)

Wieża Tavira (Torre Tavira)

To jedno z tych miejsc, które na pewno Cię zaskoczą! Bohaterem tej atrakcji turystycznej jest camera obscura, czyli pierwowzór aparatu fotograficznego. Ten prosty przyrząd optyczny pozwala na wyświetlanie określonego obrazu w czasie rzeczywistym. Jak to się ma do naszej Torre Tavira? Okazuje się, że całkiem ciekawie, ponieważ w trakcie takiego seansu, możemy pobawić się w Wielkiego Brata i na żywo podglądać z bliska przechadzających się ulicami mieszkańców Kadyksu, ich domy, balkony i wszystko inne co akurat dzieje się w okolicy.

Ponieważ zainteresowanie Wieżą Tavira jest dość spore, a ilość osób biorących udział w pojedynczym seansie jest ograniczona, na wycieczkę warto umówić się z wyprzedzeniem. Jeśli planujesz jednodniową wycieczkę do Kadysku, zapisz się na seans zaraz po przyjeździe do miasta i wróć do Wieży Tavira o umówionej porze.

Dzielnica Świętej Marii (Barrio de Santa María)

To jedna z najstarszych dzielnic miasta, której powstanie datuje się na XV wiek. Jej nazwa pochodzi od dawnej kaplicy Świętej Marii, która w późniejszym czasie została przekształcona w konwent.

Mówi się, że to właśnie w Barrio de Santa María narodziło się prawdziwe flamenco. Tutaj bowiem urodził się Enrique el Mellizo – ojciec pieśni flamenco (cante jondo). Przy odrobinie szczęścia wieczorami możesz natknąć się nawet na specjalny pokaz flamenco na jednym z tutejszych balkonów. A wygląda to naprawdę zjawiskowo:

Barrio de Santa María to także wymarzone miejsce na romantyczny spacer. Wąskie uliczki, niczym serpentyny oplatające każdy budynek, zwisające z balkonów kwiaty i unoszący się w powietrzu zapach hiszpańskiej kuchni tworzą atmosferę, której nie sposób szukać w innych częściach miasta. A skoro mowa o gastronomii, warto dodać, że te najbardziej polecane restauracje i bary znajdziesz przy ulicach Sopranic i Plocía.

Teatr Rzymski w Kadyksie (Teatro Romano de Cádiz)

To dość młody zabytek. Odkryto go dopiero w 1980 r. podczas odbywających się w pobliżu prac archeologicznych. Teatr Rzymski w Kadyksie warto odwiedzić chociażby ze względu na fakt, że jest to jak dotąd najstarszy teatr odkryty na Półwyspie Iberyjskim i drugi najstarszy teatr w całym Cesarstwie Rzymskim.

Znajdujące się przy zabytku Centrum Interpretacji (wejście od ulicy Calle Mesón) pozwala przyjrzeć się z bliska różnym częściom rzymskiego teatru, takim jak scena czy orkiestra. Nie brakuje też paneli informacyjnych, prezentacji audiowizualnych i eksponatów odkrytych podczas wykopalisk.

Park Genovés (El Parque Genovés)

Po intensywnej wycieczce po mieście czas na chwilę relaksu. Do tego celu idealnie nadaje się park Genovés. Pięknie przystrzyżone drzewa i krzewy, klasyczne ławeczki oraz brak miejskiego zgiełku pozwolą Ci w spokoju odpocząć na łonie natury.

Kadyks to najstarsze miasto Europy. Na zdjęciu: Park Genovés (El Parque Genovés).
Kadyks to najstarsze miasto Europy. Na zdjęciu: Park Genovés (El Parque Genovés).

Kadyks na wesoło – popularne fiesty w mieście

Mówi się, że Kadyks to miasto uśmiechu. Promuje się ono zresztą hasłem „Ciudad que sonríe” (tłum. „Miasto, które się uśmiecha”). Żeby się jednak śmiać, trzeba mieć ku temu powód, a tych w tym andaluzyjskim mieście nie brakuje. Kadyks znany jest ze swojego rozrywkowego charakteru. Warto odwiedzić to urocze miasto w trakcie jednego z wielu odbywających się tutaj świąt. A oto niektóre z nich:

Pochód Trzech Króli (Cabalgata de Reyes Magos), 6 stycznia

Podobnie jak w wielu innych miastach Hiszpanii, Święto Trzech Króli to w Kadyksie jedna z najważniejszych fiest w roku. Świąteczny pochód przechodzi przez wszystkie główne aleje miasta aż do Plaza de San Juan de Dios. Świąteczne platformy z aktorami odgrywającymi role Trzech Króli rozsypują na swojej drodze tysiące kilogramów cukierków, które w pośpiechu zbierane są przez dzieci. Te ostatnie są do tego doskonale przygotowane, dzierżąć w dłoniach gotowe do napełnienia plecaki, worki i reklamówki.

Karnawał w Kadyksie (Carnaval de Cádiz), luty

To emblematyczne dla całego miasta wydarzenie nosi miano Wydarzenia Turystycznego o Charakterze Międzynarodowym. Karnawał w Kadyksie jest także jednym z najważniejszych w całej Hiszpanii, a jego korzenie sięgają aż XVII wieku. Charakterystycznym elementem karnawału jest jego kontrowersyjny charakter. Grupy przebierańców, a także dekoracje w ironiczny sposób komentują aktualne wydarzenia z kraju i ze świata.

Początki karnawału w Kadyksie są dość nietypowe i mają związek z Włochami. W XVI wieku Kadyks był jednym z najważniejszych portów w hiszpańskim imperium, co powodowało, że przez miasto przechodziły liczne szlaki handlowe łączące je z innymi częściami świata, w tym między innymi z Wenecją. To właśnie stamtąd mieszkańcy Kadyksu zapożyczyli wiele tradycji, które ewoluując z czasem przekształciły się w huczną imprezę, jaką jest dziś karnawał w Kadyksie.

Wielki Tydzień w Kadyksie (Semana Santa en Cádiz)

Podobnie jak obchody Święta Trzech Króli, również Semana Santa w całej Hiszpanii należy do najważniejszych dni w roku. Głównym Celem Wielkiego Tygodnia jest przedstawienie Męki Pańskiej od momentu wejścia do Jeruzalem, aż do śmierci Chrystusa na krzyżu. Podczas święta wszystkie ulice Starego Miasta bogate są w dekoracje i dzieła artystyczne przedstawiające sceny męki Jezusa. Tradycja ta sięga XVI wieku, a w czasach współczesnych nabiera wciąż większego rozmachu, przekształcając Kadyks w prawdziwe muzeum na świeżym powietrzu.

Miesiąc Konstytucji (Mes Constitucional), marzec

Przez cały marzec Kadyks świętuje rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń w historii całego kraju. Mowa oczywiście o pierwszej konstytucji Hiszpanii (potocznie nazywanej „La Pepa”), która została podpisana 19 marca 1812 r. Z tej okazji w mieście organizowane są liczne wydarzenia kulturalne.

Narodowy Festiwal Tańca (Concurso Nacional de Baile por Alegrías), kwiecień

Konkurs organizowany przez Peña Flamenca La Perla de Cádiz we współpracy z Fundación Municipal de Cultura ma jeden cel: promować tradycyjny taniec Kadyksu, czyli tzw. las alegrías. Jest to jeden ze stylów flamenco, który jak wskazuje nazwa (la alegría to po polsku radość) odwołuje się do wesołego, zabawnego, a momentami nawet żartobliwego charakteru flamenco.

Feria del Libro, maj

To dość młode wydarzenie, które organizowane jest od 1985 r. Jego celem jest promowanie czytania wśród mieszkańców miasta. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci, stąd wachlarz aktywności przewidziany dla uczestników jest bardzo duży. Obejmuje on zarówno konferencje, targi książek, przedstawienia, warsztaty, teatrzyki dla dzieci i wiele więcej.

Święto Juanillos, 23 czerwca

W Alicante mamy Hogueras de San Juan, a w Kadyksie jest fiesta Juanillos. Podobnie jak w pierwszym przypadku, tematem przewodnim imprezy jest przywitanie lata. Mówi się, że ta najdłuższa noc w roku jest prawdziwie magiczna, stąd należy świętować ją nawet do samego rana. W trakcie fiesty palone są przygotowywane przez mieszkańców kukły (tzw. Juanillos), które w pewien sposób nawiązują zawsze do aktualnych wydarzeń w mieście.

Plaże w Kadyksie

Lubisz wypoczynek na plaży? A kto nie lubi :). Z tej okazji mam dla Ciebie listę miejsc, w których możesz oddać się błogiej kąpieli słonecznej. O to subiektywnie wybrane, najciekawsze plaże w Kadyksie:

  • Playa de la Victoria – zdaniem wielu osób, to najlepsza plaża miejska w całej Europie! Na tak pozytywną opinię złożyły się na pewno niezwykle czysta woda oraz złocisty piasek. To co charakteryzuje Playa de la Victoria to także jej imponujące rozmiary. Chodzi nie tylko o długość plaży (około 3 km), ale także o jej szerokość, która podczas odpływu może sięgać nawet 200 metrów. Można więc powiedzieć, że Playa de la Victoria zajmuje większą część zachodniego wybrzeża.
  • Playa de La Caleta – położona w najstarszej części miasta plaża jest zarazem jednym z najbardziej kameralnych tego typu miejsc w Kadyksie. Można ją łatwo rozpoznać, ponieważ to tutaj znajduje się Balneario – biały budynek wsparty na palach, w którym odbywają się sesje odnowy biologicznej, czyli SPA. Playa de la Caleta to także znakomite miejsce na romantyczny spacer (dowodem na to niech będą często odbywające się w tym miejscu sesje ślubne). To z czego tak naprawdę słynie Playa de la Caleta to jednak nie słońce, piasek, czy urokliwe budynki, a film o agencie 007! W serii „Śmierć nadejszie jutro” Playa de la Caleta została wystylizowana (o ile można tak powiedzieć o plaży?) na wzór wybrzeży Hawany.

Kadyks i James Bond

Na koniec mała ciekawostka. Czy wiesz, że w Kadyksie kręcono sceny do filmu o Agencie 007 – „Śmierć nadejdzie jutro”? Miasto odegrało wówczas rolę Hawany, a uwodzicielska Halle Berry właśnie przy plaży w Kadyksie spotyka głównego bohatera :).

Zobacz więcej filmów kręconych w Hiszpanii

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ