Przez ponad 700 lat historii Kościół Santa María del Mar był świadkiem wielu ważnych, jak i tragicznych dla Barcelony momentów.
Dzisiejszy surowy wygląd wzbogacony przepiękną rozetą, szerokimi gotyckimi łukami i zapierającym dech w piersiach wachlarzowym sklepieniem, pięknem dorównuje najsłynniejszej w mieście Sagradzie Familii.
Historia
Gdy w 1329 roku rozpoczęto budowę tego wspaniałego przykładu katalońskiego gotyku, okna budowli wychodziły na morze, a miasto przechodziło okres rozwoju. Ekspansja morska Korony Aragońskiej doprowadziła do tego, iż Barcelona przekształciła się w jedną ze śródziemnomorskich potęg, która dopiero co podbiła Sardynię.
Dzielnica, w której podjęto się budowy świątyni nazwana La Ribera – ze względu na bliskość morza – stanowiła centrum miejskiego życia. Tu mieszkali rybacy i marynarze. Tu także odbywał się handel rybny oraz swoją siedzibę miały izby morskie.
Nad budową kościoła czuwał architekt Berenguer de Montagut (znany również z projektu katedry Santa Maria de la Palma na Majorce), a jego dzieło kontynuował Ramon Despuig. W uroczystym złożeniu kamienia węgielnego pod fundamenty przyszłej świątyni wziął udział sam król Aragonii Alfonso IV. Fakt ten nie przyniósł szczęścia budowli. Jej oddanie z powodu pożaru opóźniło się do 1379 roku. Kolejny kataklizm poturbował ją w 1428 roku – w wyniku trzęsienia ziemi zniszczeniu uległa rozeta. To właśnie liczne katastrofy wpływały na fakt, iż odbudowywane w różnym czasie elementy zaczęły reprezentować odmienne style architektoniczne.
Z biegiem czasu La Ribera stawała się jedną z najgęściej zaludnionych dystryktów Barcelony. Aby pomieścić wszystkich mieszkańców oraz adekwatnie reprezentować jej wagę postanowiono powiększyć bazylikę. Odbyło się to dzięki hojności mieszkańców w połowie XV wieku.
Początek wojny domowej w Hiszpanii w 1936 roku okazał się tragiczny dla bazyliki Santa María del Mar. Miasto dostało się w ręce anarchistów, którzy nie tolerowali katolicyzmu. Szło za tym niszczenie wszelkich symboli religijnych, w tym także kościołów. Obecny skromny wystrój zawdzięczamy właśnie podpaleniu kościoła przez siły republikańskie, kiedy to spłonął barokowy ołtarz oraz większość obrazów. Nad sklepieniem do dziś widać ślady po płomieniach.
Bazylika współcześnie
Kościół Najświętszej Marii Panny Morza jest najsłynniejszym przykładem gotyku katalońskiego, który pomimo skromności zachwyca różnorodnością detali. Z zewnątrz zdobi go rozeta odnowiona w XV wieku. Wnętrze natomiast jest podzielone na trzy nawy rozgraniczone ośmiobocznymi, strzelistymi kolumnami (nie są one typowe dla świątyń średniowiecznych). Krzyżowe sklepienie świątyni przypomina to, które zobaczymy w Sagradzie Familii, a to dlatego, iż Antonio Gaudi inspirował się bazyliką podczas projektowania własnego dzieła.
Obecnie kościół znany jest również jako La iglesia de Barça. Wszystko za sprawą tego, że legendarny klub FC Barcelona był jednym z darczyńców odbudowy bazyliki po pożarze w 1936 roku. Przekazane 100 tys. peset przełożyło się na uwiecznienie herbu klubowego na jednym z witraży kościelnych. Dzisiaj w przeliczeniu dałoby to nam około 600 euro, lecz wówczas taka kwota była majątkiem.
Kościół Santa María del Mar w ekranizacji powieści „Katedra w Barcelonie”
Inną ciekawostką jest fakt, iż mury Katedry Santa Maria del Mar są tłem wydarzeń dla ekranizacji dzieła Ildefonso Falconesa pt. “Katedra w Barcelonie”. Historia przybliża realia XIV-wiecznej Katalonii, a w szczególności Barcelony, gdzie akurat rozpoczyna się budowa tytułowej świątyni.
Sprawdź, gdzie kupić książkę „Katedra w Barcelonie” >
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do kościoła Santa María del Mar najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Pod tym linkiem możesz także zarezerwować bilet na zwiedzanie kościoła Santa María del Mar i innych części Dzielnicy Gotyckiej w Barcelonie szlakiem powieści „Katedra w Barcelonie” Ildefonso Falconesa.
- Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty w godz. 9:00-13:00 i 17:00-20:30. W niedziele w godz. 10:00-14:00 i 17:00-20:00
- Adres: Plaça de Santa Maria, 1, 08003 Barcelona, Hiszpania
- Kup bilety na GetYourGuide
Kościół Santa María del Mar na mapie
Odkryj Katalonię
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.