Strona głównaAtrakcje we FrancjiMuzea i galerie sztuki we FrancjiMuzeum Życia Romantycznego w paryskiej dzielnicy Montmartre

Muzeum Życia Romantycznego w paryskiej dzielnicy Montmartre

Jak romantyczny może być Paryż? Aby się o tym przekonać, najlepiej wybrać się do dzielnicy Montmartre. To miejsce idealne dla zakochanych i wszystkich tych, którzy mają ochotę na chwilę pobujać w obłokach.

Muzeum Życia Romantycznego (fr. Musee de la Vie romantique) to jedno z tych miejsc w dzielnicy Montmartre, które skutecznie Wam w tym pomoże! XIX-wieczna rezydencja duńskiego malarza Ary’ego Scheffera (1795-1858) w przeszłości służyła mu za pracownię, natomiast od 1987 roku jej pokoje wypełnione są ekspozycjami prezentującymi przedmioty pochodzące z epoki romantyzmu. Przedmioty nieprzypadkowe, ponieważ większość z nich to rzeczy osobiste, listy, zdjęcia, obrazy i rzeźby bezpośrednio związane z kluczowymi postaciami wspomnianej epoki, takimi jak: Ary Scheffer, George Sand czy Ernest Renan.

Warto dodać, że sam Ary Sheffer otaczał się najznamienitszymi postaciami swoich czasów. Był nie tylko blisko związany z francuską rodziną królewską, ale także organizował cykliczne spotkania, na które zapraszani byli m.in. George Sand, Fryderyk Chopin, Liszt, Rossini, Pauline Virdot, Eugene Delacroix i wielu innych.

CIEKAWOSTKA: Ary Scheffer otaczał się także wieloma sławnymi Polakami, a do grona jego przyjaciół należeli między innymi Zygmunt Krasiński i wspomniany wyżej Fryderyk Chopin.

Romantyczny ogród i kawiarnia

Niewielkie rozmiary muzeum sprawiają, że można je przejść w około 30 minut. Po zwiedzaniu warto wybrać się do usytuowanego obok niezwykle klimatycznego ogrodu, w którym znajduje się mała kawiarnia z napojami, ciastami i innymi przekąskami. A to wszystko w otoczeniu kwiatów, drzew i śpiewu ptaków. Trudno uwierzyć, że tak urocza enklawa może znajdować się w samym centrum tętniącego życiem miasta.

WARTO WIEDZIEĆ: Mimo swojego charakterystycznego wyglądu budynek, w którym znajduje się Muzeum Życia Romantycznego nie jest widoczny od strony głównej ulicy. Aby do niego dotrzeć, musimy wejść wgłąb niewielkiej uliczki położonej między kamienicami.

Informacje praktyczne

  • Wstęp do Muzeum Życia Romantycznego w Paryżu jest darmowy
  • Godziny otwarcia: od wtorku o niedzieli w godz. 10:00-18:00. W poniedziałki muzeum jest zamknięte.
  • Adres: 16 Rue Chaptal, 75009 Paryż, Francja

Odkryj Francję

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY