Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiAlkazar w Sewilli – Najsłynniejsza twierdza w stolicy Andaluzji

Alkazar w Sewilli – Najsłynniejsza twierdza w stolicy Andaluzji

Gdy chodzi o najważniejsze zabytki w mieście, ważne jest to, aby wiedzieć, co tak naprawdę zwiedzamy. Zanim więc pojedziesz do Sewilli, poznaj lepiej największą atrakcję w tym mieście!

Alkazar w Sewilli (hiszp. El Real Alcázar de Sevilla) to symbol Andaluzji. Ten piękny zespół pałacowy był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w dziejach Hiszpanii. To tutaj Izabela Kastylijska i Ferdynand Aragoński przyjęli Krzysztofa Kolumba po jego podróży do Ameryki. Tutaj zarządzano handlem z hiszpańskimi koloniami i tutaj też podjęto decyzję o ekspedycji Ferdynanda Magellana oraz o wielu innych wyprawach do Nowego Świata.

WARTO WIEDZIEĆ: Alkazar w Sewilli został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1987 roku.

Alkazar w Sewilli
Alkazar w Sewilli.

Historia Pałacu

Pierwsza rezydencja w tym miejscu powstała jeszcze w Starożytności, gdy ta część Półwyspu Iberyjskiego znajdowała się we władaniu Rzymian. Niestety z tamtych czasów nie zachowały się do dziś żadne pozostałości dawnych zabudowań.

Na początku X wieku (913 r.), w czasach Kalifatu Kordoby, władca Abdurrahman II an-Nasir polecił zbudować w tym miejscu swoją rezydencję. W kolejnych wiekach jego następcy rozbudowywali kompleks o nowe budynki i pomieszczenia. Miejsce to szybko stało się kulturową wizytówką miasta, przyciągając m.in. poetów i pisarzy.

W latach 1248-1249 miasto zostało zdobyte przez wojska kastylijskie. Chrześcijańscy władcy postanowili zachować pałacowe zabudowania, czyniąc z nich Rezydencję Królewską i centrum polityczne miasta. Był to przełomowy moment w historii Alkazaru, który już wkrótce miał zacząć stopniowo zmieniać swoje architektoniczne oblicze. Pierwszym tego przejawem był Pałac Gotycki wybudowany za panowania Alfonsa X.

Patio de las Muñecas - Pałac Królewski Alkazar, Sewilla (Hiszpania)
Patio de las Muñecas – Pałac Królewski Alcazar, Sewilla (Hiszpania).

Do większych zmian zaczęło dochodzić w XIV wieku. Wtedy to Piotr I Okrutny polecił wybudowanie zamku, który pod względem piękna i wyniosłości mógłby konkurować z Alhambrą w Granadzie. Zadanie to powierzono najlepszym artystom z Granady, Kordoby i Toledo. Ich zadaniem było połączyć wszystko to, co najlepsze w architekturze islamu z chrześcijańską estetyką. Budowa trwała 10 lat. W efekcie tych prac powstał budynek uważany za jeden z najpiękniejszych przejawów sztuki mudéjar w Hiszpanii.

Z polecenia kolejnych królów katolickich Alkazar w Sewilli ulegał jeszcze wielu innym modyfikacjom (głównie w XV i XVI wieku). Z tego powodu oprócz stylu mudéjar i gotyku, które są tutaj najbardziej widoczne, zobaczymy także nawiązania do renesansu, manieryzmu oraz baroku.

Dziedziniec Dziewic (Patio de las Doncellas) - Alkazar w Sewilli
Dziedziniec Dziewic (Patio de las Doncellas) – Zamek Alcázar w Sewilli.

WARTO WIEDZIEĆ: Mudéjar to styl w sztuce i architekturze, który łączy elementy charakterystyczne dla islamu oraz chrześcijaństwa. W całej Hiszpanii znajdziemy wiele przykładów jego stosowania. Inne ważne zabytki wykonane w mudejarowym stylu to: klasztor Sant Jeroni de Cotaiba (Walencja), zespół architektoniczny miasta Teruel (Aragonia), kościół Bożego Ciała (Segowia), kościoły Santa María la Blanca i San Benito (Toledo).

Pałac Króla Pedro (Palacio del Rey Don Pedro)

Mówi się, że to najbardziej arabska część Alkazaru. W rzeczywistości nie jest to jednak architektura arabska, a styl mudéjar, który przez Europejczyków jest z nią często mylony. Bogato zdobione ściany i sufity pełne są geometrycznych wzorów. Uwagę zwracają też charakterystyczne dla Andaluzji płytki azulejos, które tworzą na ścianach zachwycające mozaiki.

Pałac Króla Pedro (Palacio del Rey Don Pedro)
Budynek Pałacu Króla Pedro (Palacio del Rey Don Pedro), Alcázar (Sewilla).

Jednym z najbardziej urzekających miejsc w Pałacu Króla Pedro jest Sala Ambasadorów (Salón de los Embajadores). Uwagę przykuwa tu bogato zdobiony sufit. Aby zobaczyć go z bliska, udaj się na wycieczkę do królewskich apartamentów, które znajdują się na górnych piętrach.

Dziedziniec Dziewic (Patio de las Doncellas)

To prawdopodobnie najczęściej fotografowane miejsce w Alkazarze. Nie zawsze jednak tak było. Po zamordowaniu króla Piotra I ogród został spalony. Pod koniec XVI wieku całkowicie zniknął też basen, a samo patio nie pełniło żadnej konkretnej funkcji. Do jego ponownego odkrycia doszło dopiero w latach 2002-2004. Dzięki pracy archeologów udało się odkryć, jak pierwotnie wyglądało Patio de las Doncellas i przywrócić mu jego świetność.

Pałac Królewski Alcazar wraz z katedrą Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla i Archiwum Indii zostały wpisane w 1987 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dziedziniec Dziewic (Patio de las Doncellas), Pałac Królewski Alcázar.

A skąd ta dziwna nazwa? Dziedziniec Dziewic odnosi się do legendy, która opowiada o tym, że w czasach panowania Kalifatu wymagano od władców chrześcijańskich przekazywania co roku 100 dziewic… Bardziej przekonująca wersja mówi jednak o tym, że na piętrze dziedzińca przechadzały się młode damy przyglądające się przybyłym do pałacu gościom.

Pałac Gotycki (Palacio Gótico)

Ta część Alkazaru całkowicie różni się od pozostałych. Została wybudowana w czasach panowania Alfonsa X, a pod kątem architektonicznym została utrzymana w stylu gotyckim. W wyniku trzęsienia ziemi w 1755 r. niektóre części Palacio Gótico zostały zniszczone, a to co możemy zobaczyć dziś, to ich rekonstrukcje. Przykładem jest Patio del Crucero, przez które trzeba przejść, aby wejść do wnętrza pałacu. Pierwotnie dziedziniec ten posiadał dwa piętra, jednak po rekonstrukcji zachowano tylko jedno.

Pałac Gotycki (Palacio Gótico)
Pałac Gotycki (Palacio Gótico), Alcázar.

W skład Pałacu Gotyckiego wchodzi kilka emblematycznych pomieszczeń. Jednym z nich jest kaplica ze spektakularnym ołtarzem autorstwa Diego de Castillejo. Interesująca jest też Sala Gotycka (Sala Gótica), gdzie organizowano ważne wydarzenia w życiu rodziny królewskiej. Ciekawym pomieszczeniem jest też Salón Dywanów (Salón de Tapices), gdzie jak wskazuje nazwa, zobaczymy ekspozycję składającą się z różnych dywanów.

Los Baños de Doña María de Padilla

Los Baños de Doña María de Padilla
Los Baños de Doña María de Padilla, Alcázar (Sewilla).

Aby poczuć klimat całkiem inny, niż w pozostałych częściach kompleksu, udaj się do łaźni, które zlokalizowane są pod Pałacem Gotyckim. Wejście do nich znajduje się na terenie ogrodu La Danza (Jardín de la Danza). Choć dziś w Los Baños de Doña María de Padilla zachwyca przede wszystkim mistyczny klimat, to kiedyś funkcja tego miejsca była bardziej praktyczna. Znajdował się tu bowiem zbiornik na deszczówkę, który pozwalał lepiej kontrolować nawodnienie w ogrodach.

Pokoje Królewskie

Alkazar to najstarsza funkcjonująca Rezydencja Królewska w Europie. Królewskie pokoje swoją siedzibę mają górnych piętrach. Ich zwiedzanie trwa niecałe 30 minut, a w trakcie tej części wycieczki, nie możesz korzystać z aparatu ani telefonu. Oczywiście zwiedzanie tej części Alkazaru nie jest możliwe, jeżeli Rodzina Królewska przebywa aktualnie w Sewilii i korzysta z rezydencji.

Widok na jedną z komnat, Alkazar (Sewilla).
Widok na jedną z komnat, Alkazar (Sewilla).

Pozostałe komnaty i ciekawe miejsca

Wśród innych ciekawych miejsc w Alkazarze wyróżniają się także: Patio de Levies, Salón del Almirante, Patio del León, Patio del Yeso, Sala de los Infantes, Sala de los Reyes Católicos, Patio del Crucero i Puerta del León.

Ogrody Alkazaru

Ogrody Alkazaru (Jardines del Alcázar de Sevilla)
Ogrody Alkazaru (Jardines del Alcázar de Sevilla).

Zwiedzając Alkazar w Sewilli, grzechem byłoby nie odwiedzić przypałacowych ogrodów. Zaskakują one nie tylko wielkością (60.000 m2 powierzchni), ale także mnogością roślin (ponad 170 różnych gatunków) i niezwykłą atmosferą. Wszechobecne są tutaj fontanny, oczka wodne oraz unoszący się w powietrzu zapach kwiatów. Warto wiedzieć, że od lipca do września organizowane są w tym miejscu kameralne koncerty, co jest znakomitą okazją do tego, by odwiedzić Ogrody Alkazaru nie tylko podczas wycieczki turystycznej, ale także w bardziej klimatycznych okolicznościach.

CZY WIESZ, ŻE: Alkazar w Sewilii był wykorzystywany jako tło filmowe w serialu “Gra o Tron”?

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Alkazaru w Sewilli najlepiej zarezerwować wyprzedzeniem. Ominiesz kolejki i unikniesz ryzyka, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od października do marca w godz. 9:30-17:00. Od kwietnia do września w godz. 9:30-19:00.
  • Adres: Patio de Banderas s/n, 41004 Sevilla
  • Kup bilety na GetYourGuide

Alkazar w Sewilli na mapie

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Booking.com
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY