To najlepsze miasto w całej Hiszpanii pod kątem ilości zabytków w stylu mudéjar, a tutejsza starówka (inaczej historyczne centrum) została w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Córdoba (lub w wersji polskiej: Kordoba) leży na południu Hiszpanii w regionie Andaluzji i jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Od Morza Śródziemnego dzieli ją zaledwie godzina drogi, co jeszcze bardziej czyni z tego miejsca idealny cel wakacyjny.

 

Miasto Trzech Kultur

Historia tego miasta pokazuje, że koegzystencja różnych kultur na jednym terenie nie jest tylko utopijnym snem filozofów. To właśnie Kordobę w czasach panowania muzułmanów, oprócz wyznawców islamu zamieszkiwali także chrześcijanie oraz żydzi. Każda z tych społeczności miała własny system wartości. Każda wierzyła w innego Boga. Każda wyrażała to w inny, charakterystyczny dla swojej religii sposób. A wszystko to odbywało się w pokoju i tolerancji dla pozostałych społeczności.

Córdoba stanowiła przykład dla innych europejskich miast. W X wieku było to największe centrum ekonomiczne i kulturalne w całej Europie. Idea tolerancji odbiła się nie tylko na pokojowym życiu mieszkańców. To właśnie dzięki niej, tak prężnie rozwijała się tutaj kultura i sztuka. W Kordobie mieścił się największy uniwersytet na świecie, blisko 100 bibliotek publicznych i ponad 300 łaźni. Dbano o edukację wszystkich warstw społecznych (uboższe rodziny mogły wysyłać dzieci do kilkudziesięciu szkół, które funkcjonowały w mieście), o  higienę (większość domów posiadała system kanalizacji i miała dostęp do bieżącej wody) oraz o rozwój duchowy (funkcjonowało tu ponad 300 meczetów).

To wszystko tworzyło idealne warunki do rozwoju i powstawania zabytków unikatowych nie tylko na skalę Europy, ale i całego świata (jednym z nich jest La Mezquita – drugi największy meczet na Ziemi). Odwiedzając dziś Kordobę możemy podziwiać sąsiadujące ze sobą zabytki trzech wielkich kultur. Takich miejsc jest na świecie bardzo niewiele.

 

Zabytki w Kordobie

Na zwiedzanie Kordoby nie wystarczy jeden dzień. Zdecydowanie warto się tu zatrzymać trochę dłużej, aby bez pośpiechu móc zagłębić się w piękno tego miasta i docenić pozostałości dawnych kultur.

Stare Miasto

Historyczne centrum Kordoby znajduje się na Liście UNESCO
Historyczne centrum Kordoby znajduje się na Liście UNESCO

Historyczne centrum Kordoby, jak każde Stare Miasto przyciąga sporo turystów. To jedna z największych starówek w całej Europie, która w 1994 została w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdziemy tutaj mnóstwo zabytków z różnych epok: rzymskiej, arabskiej oraz chrześcijańskiej. Te najważniejsze miejsca, które warto zobaczyć to: La Mezquita de Córdoba, dzielnica żydowska La Judería, Alcázar de los Reyes Cristianos, Palacio Episcopal, Synagoga, dawny szpital św. Sebastiana (Hospital de San Sebastián) oraz Puente Romano.

 

Barrio de La Judería de Córdoba

Dawna dzielnica żydowska funkcjonowała w Kordobie od X do XV wieku. Znajduje się ona w starej części miasta, na północny-zachód od Wielkiego Meczetu. Tworzą ją wąskie uliczki: Calle Deanes, Calle Manríquez, Calle Tomás Conde, Calle Judíos, Calle Almanzor oraz Calle Romero. Z racji swojej wartości historycznej oraz usytuowania w pobliżu kilku innych zabytków (m.in. Synagogi oraz Museo Taurino) jest to miejsce bardzo licznie odwiedzane przez turystów. Spacerując po dzielnicy Judería de Córdoba, możemy natknąć się na posąg z brązu przedstawiający Maimónidesa – wielkiego filozofa i medyka żydowskiego pochodzenia.

 

Wielki Meczet (La Mezquita de Córdoba)

Prawdopodobnie nie ma turysty, który odwiedzając Kordobę, nie odwiedziłby tego miejsca. Wielki meczet to tylko jedna z jego nazw. W różnych przewodnikach znajdziecie go także pod takimi określeniami jak La Mezquita (tłum. Meczet), La Gran Mezquita (tłum. Wielki Meczet), La Mezquita-Catedral de Córdoba (tłum. Meczet-Katedra w Kordobie) lub Catedral de Córdoba (tłum. Katedra w Kordobie). Skąd te rozbieżności? Może się wydawać, że meczet i katedra to zgoła odmienne miejsca, ale w przypadku tego obiektu ich definicje przez wieki bywały dosyć płynne.

Wnętrze Wielkiego Meczetu było wielokrotnie przebudowywane.
Wnętrze Wielkiego Meczetu było wielokrotnie przebudowywane.

Aby zrozumieć ten fenomen, musimy cofnąć się w czasie. Budowa meczetu w tym miejscu rozpoczęła się w 786 roku. Za panowania muzułmanów, a w szczególności w okresie Kalifatu Kordobiańskiego, był on wielokrotnie przebudowywany i powiększany. Wkrótce powierzchnia 23 400 m2 zapewniła mu drugie miejsce w rankingu największych meczetów na świecie.

Gdy Kordoba została odbita z rąk muzułmanów, rozpoczęto przebudowę meczetu i tworzenie na jego podwalinach katolickiej katedry. W wyniku tej ingerencji zniszczeniu uległa pewna część świątyni. Powstały między innymi utrzymana w gotycko-renesansowym stylu kaplica królewska (Capilla Real) oraz wieża z dzwonnicą wzniesiona w miejscu dawnego minaretu. Co ciekawe, przed dalszymi modyfikacjami, jakim miał zostać poddany Wielki Meczet, uchronił go sam król Hiszpanii, Karol V. To on powiedział często przytaczane dziś słowa: “Zniszczyliście coś, co było wyjątkowe w skali całego świata i zbudowaliście to, co można zobaczyć wszędzie”. Czy miał rację? To musicie ocenić sami. Faktem jest, że efekty tych zmian można z powodzeniem uznać za przykład charakterystycznego dla Andaluzji stylu mudéjar, czyli połączenia elementów sztuki islamu z elementami sztuki chrześcijańskiej.

Co dziś kryje wnętrze La Mezquity?

Wielki Meczet (La Mezquita)
Wielki Meczet (La Mezquita)

Prawdopodobnie największą uwagę zwiedzających przyciąga tzw. las kolumn. Jest ich ponad 800, a każda z nich wykonana z marmuru, jaspisu i granitu. Połączone piętrzącymi się arkadami tworzą jeden z najbardziej zjawiskowych widoków, jakie możemy zobaczyć w świątyni. Równie duże zainteresowanie budzi też bogato zdobiony mihrab (miejsce, które wskazywało wiernym kierunek Mekki). Urzec powinno Cię także Patio de los Naranjos – prawdopodobnie największe patio w Hiszpanii (6500 m2 powierzchni), które znane jest ze względu na blisko 100 drzew pomarańczy, które po raz pierwszy zostały tutaj zasadzone pod koniec XVIII wieku.

Jeśli chcesz urozmaicić swoją wizytę w tym miejscu, odwiedź Wielki Meczet nocą. Choć tego typu wycieczka jest bardziej kosztowna od tej tradycyjnej, to zdaniem wielu osób jest warta swojej ceny. Na koniec warto wiedzieć, że Catedral de Córdoba to nieprzypadkowe określenie La Mezquity. Współcześnie budowla ta pełni funkcję katedry i odbywają się w niej regularne msze święte, w których również możecie wziąć udział.

 

Zamek Królów Katolickich (Alcázar de los Reyes Cristianos)

Alcázar de los Reyes Cristianos
Alcázar de los Reyes Cristianos

To obiekt o długiej historii. Pierwotnie pełnił funkcję rezydencji rzymskich gubernatorów. Następnie został przejęty przez panujących na Półwyspie Iberyjskim muzułmanów. Po odbiciu tych ostatnich z Kordoby przez ponad osiem lat Alcázar de los Reyes Cristianos zamieszkiwali Królowie Katoliccy – Fernando III de Castilla i Isabel I de Castilla (stąd też wzięła się obecna nazwa zamku).

We wnętrzach ufortyfikowanego zamku możemy podziwiać między innymi: piękne mozaiki z czasów rzymskich, wieże obronne (Torre del Homenaje, Torre de los Leones, Torre de la Inquisición i Torre de Paloma), wybrane pomieszczenia, patia oraz piękne ogrody Jardines del Alcázar. Ogromna wartość historyczna tego miejsca zaowocowała tym, że w 1994 roku wraz ze starówką zostało ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czy istnieje lepsza rekomendacja do jego odwiedzenia?

 

Most Rzymski (Puente Romano de Córdoba)

Rzymski Most w Kordobie
Rzymski Most w Kordobie

Ten most łączy przeciwległe brzegi rzeki Gwadalkiwir. Pierwotnie liczył on 17 łuków – dziś jest ich 16. Puente Romano wybudowano w I wieku p.n.e. Zaskoczeniem może być fakt, że aż do XX wieku był to jedyny most w mieście, który umożliwiał przejście rzeki Gwadalkiwir. Warto przyjść tutaj wieczorem, gdy klimatyczne oświetlenie dodaje mu jeszcze więcej uroku.

Oprócz tego, że Most Rzymski jest sam w sobie ważnym zabytkiem historycznym, po jego południowej stronie znajdziemy jeszcze jedno ważne miejsce. Mowa o Torre de la Calahorra, XII-wiecznej wieży wybudowanej przez muzułmanów w celu obrony przed najazdami wojsk chrześcijańskich. Dziś w jej wnętrzach znajduje się Museo Vivo de Al-Andalus – interaktywne muzeum przedstawiające, jak wyglądało życie w Kordobie, jako mieście trzech wielkich kultur: muzułmańskiej, chrześcijańskiej i żydowskiej.

 

Palacio de Viana de Córdoba

Ten pałac-muzeum znajdziemy w dzielnicy barrio de Santa Marina. W środku czekają na nas XIV-wieczne eksponaty – głównie meble, dywany, starannie zdobione płytki ceramiczne (azulejos), obrazy, kominki i inne elementy wyposażenia wnętrz. Uzupełnieniem wycieczki będzie wizyta w uroczych patiach i we wspaniałym ogrodzie pełnym bujnej roślinności.

 

Muzeum Alchemii (El Museo de la Alquimia)

To pierwsze i jak dotąd jedyne Muzeum Alchemii w Hiszpanii. Dlaczego powstało właśnie w Kordobie? Być może dlatego, że to właśnie w tym mieście w czasach Kalifatu Kordobiańskiego sztuka alchemii uległa największemu rozkwitowi, obejmując wiedzę z różnych dziedzin nauki.

El Museo de la Alquimia to prywatna inicjatywa Salmy El Taji Al Farouki stojącej na czele Casa Andalusí (muzeum poświęconego dawnej obecności muzułmanów na terenach Półwyspu Iberyjskiego). Wśród eksponatów muzeum znajdziemy między innymi eliksiry, leki i kamienie alchemiczne. Dowiemy się jakie znaczenie miała alchemia w przeszłości oraz w jaki sposób jest wykorzystywana w czasach współczesnych. Jeśli lubicie takie spirytualne wycieczki, to to miejsce powinno Wam się spodobać.

 

Museo de Julio Romero de Torres

To muzeum poświęcone znanemu kordobiańskiemu artyście – Julio Romerowi de Torres. W jego wnętrzach prezentowana jest od 1931 roku wystawa prac malarskich, która ukazuje silne przywiązanie artysty do rodzimego miasta. W Museo de Julio Romero de Torres mamy okazję zobaczyć także meble, oryginalne palety i pędzle, z których korzystał malarz, jak również jego osobistą bibliotekę.

 

Inne ciekawe miejsca, które warto zobaczyć:

 • Baños Árabes de Santa María – łaźnie arabskie z czasów Kalifatu Kordobiańskiego.
 • Capilla de San Bartolomé – kaplica św. Bartłomieja utrzymana w stylu mudéjar.
 • Casa de las Cabezas – zabytkowy dom owiany wieloma legendami.
 • Calleja de las Flores – urokliwa uliczka pełna kwiatów, uwielbiana i chętnie fotografowana przez turystów.

  Calleja de las Flores
  Calleja de las Flores
 • Plaza del Potro – prostokątny plac z renesansową fontanną z XVI wieku. Odniesienie do tego miejsca możemy znaleźć w powieści “Don Kichot z La Manchy”.
 • Plaza de Las Tendillas – dawniej rzymskie forum, dziś jeden z głównych placów w mieście.
 • Puerta del Puente – jedna z trzech dawnych bram miejskich, jakie zachowały się w Kordobie.
 • Palacio de la Merced – zabytkowy pałac, którego najstarsze elementy pochodzą z czasów rzymskich.
 • Zabytkowe kościoły: Iglesia de San Lorenzo, Iglesia de San José y Espíritu Santo, Basílica de San Pedro, Iglesia de San Pablo, Basílica del Juramento de San Rafael

 

Co warto zobaczyć w okolicy Kordoby?

Dogodna lokalizacja Kordoby sprawia, że decydując się na dłuższy pobyt, warto wziąć pod uwagę wizytę w kilku innych miejscach, które mogą Cię również zainteresować. Poniżej znajdziesz niektóre z nich.

Medina Azahara

Ruiny Medina Azahara
Ruiny Medina Azahara

Jeśli idąc na północny zachód od Kordoby trafisz na ruiny dawnych arabskich pałaców, to znak że odwiedzasz właśnie dawny kompleks pałacowy Medina Azahar. Ze względu na jego pokaźne rozmiary właściwie trudno powiedzieć, czy mówimy tylko o pałacu, czy może już o mieście. Niezależnie od tego, jaką wersję przyjmiemy, faktem jest że jest to miejsce, które kiedyś stanowiło synonim bogactwa i luksusu. I o to właśnie chodziło. Medina Azahara wybudowana z rozkazu Abd ar-Rahmana III miała być jednym z wielu symboli władzy i potęgi Kalifatu Kordoby.

 

Aguilar de la Frontera

To miasto położone 52 km od Kordoby. W Aguilar de la Frontera  znajduje się kilka ciekawych zabytków, takich jak: ruiny IX-wiecznego zamku Castillo de Aguilar, barokowa wieża zegarowa (Torre del Reloj) z XVIII wieku, oktagonalny plac Plaza de San José z XIX wieku, kilka zabytkowych kościołów, pustelnia Ermita de la Vera Cruz, XVI-wieczny szpital św. Brygidy oraz konwent Las Descalzas z XVII wieku.

 

Zamek Almodóvar del río

Prowincja Kórdoba kryje wiele ciekawych miejsc. Na zdjęciu: zamek Almodóvar del río.
Prowincja Kórdoba kryje wiele ciekawych miejsc. Na zdjęciu: zamek Almodóvar del río.

Wybierając się z Kordoby do Sewilli mniej więcej po 25 km naszym oczom ukaże się zamek. Pierwotnie w tym miejscu stała rzymska forteca. Muzułmanie przebudowali ją w XVIII wieku, tworząc zamek o bardzo strategicznym położeniu. W czasach rekonkwisty na Półwyspie Iberyjskim Almodóvar del río był jedną z najczęściej atakowanych przez wojska chrześcijańskie budowli.

Współcześnie miejsce to pełni nie tylko funkcję zabytku. To obiekt kultowy dla wszystkich fanów “Gry o tron”. Nagrywano tutaj część scen do serialu, a wszyscy zainteresowani mogą odbyć specjalną wycieczkę po zamku szlakiem Gry o Tron! Chętnych nie brakuje ;).

 

Park Narodowy Doñana

Park Narodowy Doñana - raj nie tylko dla ornitologów // Hispanico.pl
Park narodowy Doñana słynie z ochrony ptactwa, bogatej fauny oraz występujących tam licznie rysiów iberyjskich.

To miejsce pokochają miłośnicy pieszych wycieczek, ornitolodzy oraz ci, którzy wreszcie chcieliby zrobić większy użytek ze swoich lornetek. Park Narodowy Doñana skupia się wokół ochrony ptaków, w tym w szczególności tych, które są zagrożone wyginięciem. Swój dom mają tu także licznie zamieszkujące rysie iberyjskie, jelenie, dziki, jeże oraz rozmaite płazy i gady.

 


Loty do Cordoby

Rezerwuj tanie loty do Hiszpanii  

Tanie Hotele w Cordobie

Rabat AIRBNB: www.airbnb.pl/c/jalvaro55  

Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji  

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Prowincja Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
Almería Pustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
Kadyks Park Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera. Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes, 
Córdoba Wielki Meczet (La Mezquita). Popularne miasta: Córdoba
Granada AlhambraAlbaicín - Dawna dzielnica arabska, Sacromonte - Dawna dzielnica cygańska. Popularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
Huelva Park Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta w prowincji Huelva: Huelva, Palos de la Frontera
Jaén Popularne miasta: Jaén
Málaga Zamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, ogród zoologiczny Selwo Aventura, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny. Popularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
Sewilla Katedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla), Alkazar w Sewilli, Archiwum Indii, Złota Wieża, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol, stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli