Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiPawilony Güell - Dzieło, które utorowało Gaudiemu drogę do sukcesu

Pawilony Güell – Dzieło, które utorowało Gaudiemu drogę do sukcesu

To najbardziej kluczowy projekt w całej karierze Gaudiego. Mimo to w przewodnikach często jest pomijany, a piloci wycieczek zapominają o nim wspomnieć turystom odwiedzającym Barcelonę.

Pabellones Güell to zespół budynków znajdujących się w dzielnicy Pedralbes w Barcelonie. Powstałe w latach 1884-1887 były pierwszym projektem jaki Eusebi Güell zlecił Gaudiemu do realizacji, ale bynajmniej nie ostatnim. Szybko okazało się, że styl młodego architekta doskonale przypadł do gustu Güell’owi, który w kolejnych latach oddał w jego ręce takie projekty jak: Palacio Güell, Bodegas Güell, Park Güell czy Colonia Güell.

Udana współpraca z katalońskim przedsiębiorcą zapewniła Gaudiemu jego mecenat oraz przysporzyła mu wielu majętnych klientów, których miał poznać w kolejnych latach swojego życia.

Architektoniczne osobliwości w Pabellones Güell

Nie jest tajemnicą, że szczególnie na początku swojej kariery Antonio Gaudi bardzo interesował się sztuką orientalną. Nowinki architektoniczne, które docierały do Katalonii z Bliskiego i Dalekiego Wschodu były dla niego ogromnym źródłem inspiracji, co można zauważyć w takich jego dziełach jak El Capricho czy Quiosco de Comillas.

W przypadku Los Pabellones de la Finca Güell (bo tak brzmi pełna nazwa Pawilonów Güella), również można zauważyć liczne nawiązania do sztuki orientalnej i mudéjar. Widać to przede wszystkim w bogatej ornamentyce budynków, do której wykorzystano tysiące ozdobnych płytek ceramicznych (azulejos). To co jednak już przy wejściu robi ogromne wrażenie to główna brama, na której znajduje się rzeźba ogromnego smoka. Wykonany z żelaza stwór o szklanych oczach jest nawiązaniem do mitologicznego smoka strzegącego wejścia do Ogrodu Hesperyd, w którym rosły złote jabłka.

Skoro mowa o ogrodzie warto wspomnieć, że Gaudi również częściowo brał udział w jego projektowaniu. Jest autorem niewielkiej altanki oraz dwóch znajdujących tam fontann. Z jego inicjatywy w otoczeniu Pabellones Güell zasadzono różne rodzaje roślin śródziemnomorskich takich jak: cyprysy, magnolie, palmy czy eukaliptusy. Prawdopodobnie z tego powodu, cały kompleks bywa czasem nazywany „Jardín Gaudí”.

Pabellones Güell współcześnie

Od 1969 roku Pawilony Güella stanowią pomnik historyczno-artystyczny o charakterze narodowym. W latach 1968-2008 były siedzibą Real Cátedra Gaudí – instytucji uniwersyteckiej zajmującej się dokumentacją i konserwacją dzieł Gaudiego. Na jej terenie znajdował się też wówczas ogród botaniczny należący do Wydziału Biologii Uniwersytetu Katalonii (Universidad Politécnica de Cataluña).

Od 2015 roku Pabellones Güell są natomiast otwarte dla wszystkich zwiedzających, a w jego wnętrzach możemy zobaczyć między innymi maszyny i narzędzia, które służyły do budowy tego i innych dzieł katalońskiego architekta. Makietę Pawilonów Güella znajdziemy także w urzekającym parku miniatur (Catalunya en Miniatura), który znajduje się mniej więcej godzinę drogi od Barcelony w maleńkim miasteczku Torrelles de Llobregat.

Informacje praktyczne

  • Bilety do Pabellones Güell najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: 10:00 – 16:00
  • Adres: Av. de Pedralbes, 7, Les Corts, 08034 Barcelona, Hiszpania
  • Kup bilety na GetYourGuide

Pabellones Güell na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Booking.com
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY