Malaga – miejsce narodzin Pabla Picassa oraz Antonio Banderasa, niepisana stolica wybrzeża Costa del Sol znana ze swoich muzeów oraz zamku na górze Gibralfaro, skąd roztacza się wspaniała panorama na całe miasto. W marcu ściąga do siebie największe gwiazdy hiszpańskiego kina podczas corocznego festiwalu filmowego. A co jeszcze przyciąga tu turystów?
Miasto Malaga, pochodzące z VIII wieku p.n.e., jest jednym z najstarszych miast w Europie, co czyni jego starówkę wyjątkowym miejscem. Malaga w niespotykany sposób łączy ducha historii z powiewem nowoczesności, który odczujemy, na przykład napotykając liczne murale.
Centrum miasta zapełnia się szczególnie w okresie wielkanocnym, kiedy ulicami przechodzą liczne procesje, którym przewodzą costaleros niosący tradycyjne platformy, czyli pasos oraz podczas świąt Bożego Narodzenia. Główna ulica Calle Larios zamienia się wówczas w wielką instalację świetlną, która przyciąga tłumy. Ciekawostką jest, iż co roku jest ona inna oraz coraz bardziej imponująca!
Calle Larios i Plaza de la Constitución
Wspomniana ulica Marqués de Larios to największy deptak pełen markowych sklepów prowadzący do Plaza de la Constitución, czyli centralnego placu tętniącego życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. W kamieniczkach z XIX wieku znajdziesz słynne hiszpańskie marki jak Mango, Zara, Pull&Bear czy Oysho. W gorące dni warto skusić na rzemieślnicze lody o smaku turrón w Heladeria Casa Mira, która nie bez powodu jest ulubionym miejscem tutejszych mieszkańców.
Innym miejscem, które przypadnie Wam do gustu, jeśli lubicie lokalną kuchnię i specjały najlepszej jakości, jest Mercado Central de Atarazanas, czyli lokalny targ, na którym można zaopatrzyć się w świeże ryby, bakalie, warzywa, owoce oraz inne przysmaki.
Idąc wzdłuż calle Larios będzie Was na pewno kusić, aby wejść w jedną z wielu wąskich uliczek, w których kryją się urokliwe restauracje oraz kawiarenki. Jak najbardziej powinniście to zrobić i ulec magii andaluzyjskiej sjesty! To jeden z najlepszych sposobów, aby poznać prawdziwy klimat Starego Miasta Malagi.
Zabytki na Starym Mieście Malagi
Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación to pełna nazwa katedry znanej jako “La Manquita”, czyli jednoręka. Budowana w latach 1528-1782 nigdy nie została dokończona. Do dziś posiada ona tylko jedną wieżę, która od tego czasu stała się jej elementem charakterystycznym.
Przed katedrą Waszą uwagę zwróci barokowa fasada Pałacu Biskupów znajdującego się na placu o tej samej nazwie. Wzniesiony został on w okresie XVI-XVIII wieku. W rzeczywistości jest to cały zespół budynków znajdujących się w pobliżu katedry. Z uwagi na ich istotne znaczenie w 1991 roku zostały oznaczone symbolem “Dóbr o wyjątkowym znaczeniu kulturalnym” (Bien de Interés Cultural “BIC”).
Obecnie wnętrze udostępnione jest publicznie jako Centro Cultural Fundación Unicaja de Málaga. Otworzona w 2019 roku instytucja promuje sztukę różnego formatu. Przykładowo w ciągu swojej stosunkowo krótkiej działalności można było tu zobaczyć wystawę fotograficzną Hubertus von Hohenlohe czy wystawę obrazów i akwafortów przedstawiających historię Hiszpanii w czerni – Una historia del arte español en negro namalowaną przez Julio Romero de Torres i José Gutiérreza Solana.
Stare Miasto Malagi to jednak nie tylko zabytki sakralne. Wystarczy przejść kilka kroków od katedry, aby naszym oczom pokazały się ruiny Teatru Rzymskiego z I w. p.n.e. To jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów na świecie! Tłem dla tego niezwykłego miejsca jest z kolei równie ciekawa Alcazaba, czyli ufortyfikowany pałac pochodzący z czasów dominacji muzułmańskiej w tej części Hiszpanii. Miejsce to warto odwiedzić zarówno z uwagi na jego historię, jak i zjawiskowe ogrody, które kryją się w jego wnętrzu.
Zwieńczeniem zwiedzania zabytków na Starym Mieście Malagi może być natomiast wspomniany we wstępie zamek Gibralfaro. To doskonałe miejsce, by odetchnąć od zgiełku miasta i spojrzeć na panoramę Malagi z całkowicie niecodziennej perspektywy.
Słynne muzea na Starówce Malagi
Być w rodzinnym mieście Picassa i nie odwiedzić jego muzeum? To byłaby wielka strata! Museo Picasso Malaga prezentuje bogatą kolekcję dzieł z całego przekroju kariery geniusza. Zobaczymy tu wiele ciekawych, choć mniej znanych obrazów oraz innych form sztuki, których podejmował się artysta. A jeśli chcesz jeszcze lepiej poznać sylwetkę tego słynnego kubisty, odwiedź jego rodzinny dom (obecnie muzeum), który znajduje się naprzeciwko placu Plaza de la Merced.
Museo Carmen Thyssen spodoba się wielbicielom historii Hiszpanii, a w szczególności regionu Andaluzji. Zobaczymy tu romantyczne krajobrazy miast, które dzisiaj są wielkimi aglomeracjami oraz korzenie wciąż kultywowanych tradycji.
Co jeszcze zobaczyć w Maladze?
Miejscami wartymi odwiedzenia, lecz leżącymi poza ścisłym centrum jest Centre Pompidou Malaga, Museo de Malaga oraz Ogrody Botaniczno-Historyczne “La Concepción”. Więcej na temat atrakcji w Maladze przeczytasz tutaj.
Odkryj Andaluzję
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.
Zobacz także: Szlak Białych Miast Andaluzji, Darmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji, 10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.