Strona głównaHiszpaniaHiszpańskie wyspy i archipelagiWyspy Hiszpańskie - Znane i nieznane archipelagi Hiszpanii

Wyspy Hiszpańskie – Znane i nieznane archipelagi Hiszpanii

Hiszpania to jeden z niewielu krajów w Europie, który posiada tak dużo wysp. Na dwóch archipelagach (Wyspy Kanaryjskie i Baleary) znajduje się ich aż trzynaście! A to nie wszystko…

Na początek trochę teorii. Większość osób sądzi, że jedyne wyspy hiszpańskie to tylko te w archipelagach wymienionych wyżej Wysp Kanaryjskich i Balearów. Błąd. Hiszpania posiada znacznie więcej wysp, jednak ich popularność jest znacznie mniejsza lub prawie znikoma. Są to zwykle niewielkie wysepki, z których część położona jest na północy kraju, a więc w rejonach znacznie chłodniejszych niż zawsze słoneczne Kanary.

Najmniejsze wyspy hiszpańskie są zwykle niezamieszkane, a ruch turystyczny na nich jest bardzo niewielki. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zarówno tym najbardziej znanym wyspom Hiszpanii, jak i tym o których przewodniki zwykle zapominają.

Wyspy Kanaryjskie – najbardziej znane wyspy Hiszpanii

Puertito de Lobos, wysepka Lobos niedaleko Fuerteventury
Puertito de Lobos, wysepka Lobos niedaleko Fuerteventury

Ten archipelag składa się z siedmiu wysp głównych (Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro) oraz z sześciu mniejszych wysepek (Graciosa, Alegranza, Lobos, Montaña Clara, Roque del Este, Roque del Oeste), z których większość jest bezludna.

Według badania przeprowadzonego w 2016 roku przez Ipsos Polska Wyspy Kanaryjskie były wśród Polaków najchętniej wybieranym kierunkiem na wakacje. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, a głównym z nich jest oczywiście pogoda. Atrakcyjne położenie archipelagu tuż przy zachodnim wybrzeżu Afryki powoduje, że słońce świeci tutaj niezależnie od pory roku. Teneryfa i Gran Canaria to wyspy, które słyną ze znakomitych kurortów, dużej ilości atrakcji, ale i z wielu mniejszych malowniczych miejscowości, które tam znajdziemy.

Puerto de la Cruz, Teneryfa
Puerto de la Cruz, Teneryfa

Fuerteventura to z kolei raj dla wielbicieli kitesurfingu i windsurfingu. Porywiste wiatry występujące na tej wyspie idealnie nadają się do uprawiania tych sportów. Lanzarote z kolei urzeka swoją charakterystyczną architekturą (niska zabudowa pełna bielonych domów) i kilometrami piaszczystych plaż. Wizyta na wyspie La Palma to podróż do czasów kolonialnych. Malownicze budynki, które znajdziemy m.in. w Santa Cruz de la Palma sprawiają wrażenie jakby czas zatrzymał się w miejscu…

San Sebastián de La Gomera - stolica wyspy La Gomera
San Sebastián de La Gomera – stolica wyspy La Gomera

La Gomera to z wyspa, która słynie z bujnej roślinności, pięknych formacji skalnych i największego na świecie lasu wawrzynowego. Niezwykłą osobliwością na tej wyspie jest silbo gomero – język gwizdany, który kiedyś był podstawową formą komunikacji na odległość na wyspie. Do dziś zna go około 22 000 osób, a ich ilość wciąż rośnie, ponieważ nauka silbo gomero jest obowiązkowym przedmiotem w tutejszych szkołach.

Najmniejsza z głównych wysp kanaryjskich to El Hierro. Na wakacje warto wybrać ją wtedy, gdy chcemy nieco uciec od cywilizacji. To miejsce, w którym czas płynie wolnej i nietrudno tutaj o prawdziwy relaks. El Hierro to także najbardziej ekologiczna wyspa świata. Wytwarzana tutaj energia wodna i wiatrowa pozwala na zasilenie wszystkich budynków na wyspie.

Wulkaniczny krajobraz na wyspie El Hierro
Wulkaniczny krajobraz na wyspie El Hierro

Jeśli chodzi o pozostałe wyspy należące do Kanarów, to na uwagę zasługują szczególnie dwie – Graciosa (29 km2) oraz Alegranza (10 km2). Ich niewielkie powierzchnie sprawiają, że można przejść w ciągu kilku godzin. Na tej pierwszej znajdziemy zaledwie kilka pensjonatów, restauracji i większych sklepów, a liczba ludności sięga tutaj około 700 osób. Alegranza z kolei jest niezamieszkałą wyspą, której najbardziej charakterystycznym elementem jest znajdujący się na niej ogromny krater o średnicy ponad 1 km.

Baleary – drugi archipelag i jego wyspy w Hiszpanii

Ten drugi najpopularniejszy hiszpański archipelag położony jest na Morzu Śródziemnym – na wschód od kontynentalnej części Hiszpanii. Składają się na niego dwie grupy wysp: Islas Gimnesias (do których zalicza się: Majorka, Minorka i Cabrera) oraz Islas Pitiusas (w ich skład wchodzą Ibiza i Formentera). Oprócz tego Baleary pełne są mniejszych wysepek takich jak Espardell czy Espalmador. Ta ostatnia (podobnie jak kilka innych) jest wyspą prywatną i należy do rodziny Cinnamond, która nabyła ją w 1932 r. za 42 500 peset.

Panorama w miejscowości Deia w górach Serra de Tramuntana
Panorama w miejscowości Deia w górach Serra de Tramuntana

Największą wyspą Balearów jest Majorka. Stolicę wyspy (Palma de Mallorca) większość osób kojarzy głównie z letnim odpoczynkiem na piaszczystej plaży. Miasto to ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Obfituje w sporą ilość zabytków, wśród których tym najważniejszym jest wybudowana w latach 1230-1600 katedra oraz pałac Palau de l’Almudaina. Architektura tego ostatniego jest szczególnie ciekawa, ponieważ czerpie w głównej mierze z motywów arabskich i aragońskich.

Minorka bywa nazywana mniejszą siostrą Majorki. Ta druga co do wielkości hiszpańska wyspa jest prawie 6 razy mniejsza od swojej poprzedniczki (zajmuje powierzchnię 668 km2), a jej ukształtowanie terenu jest dużo bardziej płaskie. Wyspę zamieszkuje nieco ponad 90 tys. mieszkańców (dla porównania: to prawie 20 razy mniej niż w Warszawie) i liczba ta jest stale kontrolowana z uwagi na występujące tam bogactwo przyrodnicze.

Panorama miasta Sa Penya, Ibiza
Panorama miasta Sa Penya, Ibiza

Ibiza i Formentera to najmniejsze główne wyspy wchodzące w skład archipelagu Balearów. Pierwsza z wymienionych zajmuje powierzchnię 571 km2, natomiast druga – zaledwie 82 km2! Tak niewielki obszar sprawia, że na zwiedzenie Formentery wystarczy nam zaledwie jeden dzień. Ibiza kojarzona jest (nie bez powodu) z niekończącymi się imprezami do białego rana, podczas gdy Formentera to przede wszystkim długie piaszczyste plaże oraz utworzone z trawy morskiej tzw. „podwodne łąki” (to najlepiej zachowane tego typu obszary na Morzu Śródziemnym).

Wyspy Cies – Wyspy hiszpańskie w Galicji

Wyspy Cies (Islas Cies) oblewane przez fale Oceanu Atlantyckiego
Wyspy Cies (Islas Cies) oblewane przez fale Oceanu Atlantyckiego

Ten niewielki archipelag położony jest na północy Hiszpanii i jest częścią Parku Narodowego Atlantyckich Wysp Galicji. Turystów zwykle nie ma tutaj wcale lub jest ich bardzo niewielu. Jednym z powodów są limity, które dopuszczają wizytę maksymalnie 2200 dziennie. Wszystko to w celu ochrony tutejszej fauny i flory, które w wielu miejscach przyjmują bardzo dziewiczy charakter. Dotarcie na Wyspy Cies nie należy do najłatwiejszych. Przypłyniemy tutaj tylko promem kursującym z miast: Vigo, Baiona i Cangas del Morrazo. Aby uniknąć niespodzianek, bilet warto kupić z wyprzedzeniem przez Internet.

Wyspy hiszpańskie w różnych regionach Hiszpanii

Pozostałe hiszpańskie wyspy możemy podzielić ze względu na ich przynależność do poszczególnych wspólnot autonomicznych. Te najważniejsze (choć często bezludne) to:

  • Andaluzja: Isla de León, Piedra Salmedina, Isla Saltés, Islote de Sancti Petri, Isla del Trocadero, Isla de Alborán, Monumento natural de Isla de Terreros e Isla Negra, Islote de La Nube, Isla de San Andrés, Isla de Terreros.
  • Asturia: Isla Ballota, Isla de Borizo, Isla del Carmen, Isla del Castrón de Santiuste, Isla de La Deva y Playón de Bayas, Isla del Forcón, Isla Herbosa, Islas de Poo, La Islona, Isla de la Ladrona, Islas Pantorgas, Isla de Tapia, Isla de Veiga.
  • Kantabria: Isla del Castril, Isla del Castro, Isla Conejera, Isla de Montehano, Isla de la Oliva, Isla de Pedrosa, Peñón del Águila, Isla de los Ratones, Islas de San Juan, Isla de San Pedruco, Isla de Santa Marina, Isla Sarnosa.
  • Katalonia: Isla de Buda, Isla de San Antonio.
  • Galicja: Isla da Altura, Islas Centoleiras, Isla de A Creba, Isla de Os Forcados, Isla Gavoteira, Isla Herbosa, Isla de Ínsua Bela, Islas Lobeiras, Isla de Noro, Isla de La Rúa, Islas Sagres, Isla de San Antón, Islas de San Pedro, Isla de San Vicente, Isla de Santa Comba, Isla de Santa Cruz, Islas Sisargas, Isla de Vionta, Isla Ansarón, Isla de Area, Isla Coelleira, Islas Farallóns, Isla Pancha, Isla del Penedo da Ínsua, Isla de Beiro, Islas Briñas, Isla de Cortegada, Islas Estelas, Flamia, Islas de Gres, Isla Guidoiro Areoso, Isla Guidoiro Pedregoso, Isla de La Toja Pequeña, Islas Malveiras, Isla da Marma, Ons, Isla de Onza, Isla de Pombeiro, Isla de Sálvora, Isla de San Antón, Isla de San Clemente, Isla de San Simón, Isla de Tambo, Isla de La Toja, Isla de Toralla.
  • Murcja: Isla de Escombreras, Isla del Fraile, Isla Grosa, Reserva marina de Cabo de Palos e Islas Hormigas, Isla de Mazarrón, Isla de las Palomas, Isla Plana.
  • Kraj Basków: Isla de los Faisanes, Isla de Santa Clara, Isla de Aquech, Isla de Garraitz, Gaztelugatxe, Isla de Ízaro, Isla de Txatxarramendi, Isla Villano.
  • Walencja: Tabarca, Isla de Benidorm, Isla del Descubridor, Planesia, Plumbaria, Isla del Portichol, Islas Columbretes.
Booking.com
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY