La Gomera – magiczna wyspa
5 (100%) 1 vote

Ta druga co do wielkości, najmniejsza kanaryjska wyspa jest nazywana ekologicznym rajem, a w 2011 roku UNESCO przyznało jej status Rezerwatu Biosfery.

La Gomera, nazywana często “magiczną wyspą”, ma do zaoferowania wiele atrakcji, których nie znajdziemy w innych częściach archipelagu Wysp Kanaryjskich. To co zaskakuje w pierwszej chwili to niezwykle zielony krajobraz, w którym szczególne miejsce zajmuje Park Narodowy Garajonay. Rejs dookoła wyspy odkrywa kolejne osobliwości przyrody – niezwykłe formacje skalne (Los Órganos), a przy odrobinie szczęścia pływające w pobliżu wyspy delfiny i wieloryby.

La Gomera – atrakcje na wyspie

Nie znajdziemy tutaj zbyt wiele plaż, a te które są zdecydowanie nie zachwycają aż tak bardzo, jak te które możemy znaleźć na Lanzarote czy Fuerteventurze. Nie oznacza to jednak, że wizyta na tej wyspie będzie nudna. La Gomera kryje w sobie wiele tajemnic i uroku, które szczególnie docenią miłośnicy spacerów i dzikiej przyrody – na wyspie znajduje się około 600 km pieszych szlaków i ponad 30 punktów widokowych pozwalających dostrzec piękno natury z całkiem innej perspektywy.

San Sebastián de La Gomera

Miasteczko San Sebastián de La Gomera to stolica wyspy, która zachwyca przede wszystkim urokliwą zabudową. Niewielkie, kolorowe domki, mnóstwo kawiarni-cukierni i klimat zdecydowanie bardziej spokojny niż na pobliskiej Teneryfie sprawiają, że czas płynie tutaj dużo wolniej.

La Gomera - magiczna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Torre del Conde (La Gomera, Wyspy Kanaryjskie)

Ciekawostką dla wielbicieli historii może być fakt, że La Gomera była ostatnim przystankiem Krzysztofa Kolumba przed wyprawą, podczas której odkrył Amerykę. W stolicy wyspy, miasteczku San Sebastián de La Gomera, znajduje się budynek, w którym przypuszczalnie zamieszkiwał odkrywca (Casa de Colón). Choć jego wnętrze nie kryje zbyt wiele eksponatów, to warto go odwiedzić chociażby ze względu na ciekawą architekturę.

W tym samym mieście odnajdziemy także pozostałości po XV-wiecznym forcie, a mówiąc dokładniej – jedną z jego wież (Torre del Conde).

Los Órganos

Nazwa tej formacji skalnej nawiązuje do jej niezwykłego wyglądu, który kształtem przypomina organy. Wysokie na 80 m i szerokie na 200 m klify są rzadko spotykanym pomnikiem przyrody, który swoją drogą – nie jest tak prosty do zobaczenia. Wszystko z powodu tego, że Los Órganos są widoczne jedynie od strony morza. Do dyspozycji turystów pozostaje więc rejs statkiem z jednej z gomeryjskich miejscowości turystycznych (np. Playa de Santiago).

Park Narodowy Garajonay

Utworzony w 1981 r. park, już zaledwie 5 lat później został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stając się tym samym jedną z największych atrakcji turystycznych La Gomery. Teren parku rozpościera się na powierzchni blisko 4000 ha, co stanowi około 10% powierzchni całej wyspy. Mówiąc inaczej, odwiedzając La Gomerę nie sposób go przeoczyć…

La Gomera - magiczna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Park Narodowy Garajonay, La Gomera (Wyspy Kanaryjskie)

Oprócz tego, że Garajonay jest azylem dla rzadkich gatunków zwierząt, znajdziemy tam też niezwykłe gatunki roślin i formacje skalne charakterystyczne tylko dla tego obszaru. Największe wrażenie robi jednak jeden z największych na świecie lasów wawrzynowych, w którym nie sposób znaleźć prosto rosnące drzewa… zamiast nich, czeka na nas plątanina konarów oraz pokryte mchem, uginające się pod ciężarem liści pnie. Całość położona na górskim masywie, często jest spowita gęstą warstwą mgły, co szczególnie wieczorem – może przypominać scenerię rodem z najstraszniejszych horrorów.

Oprócz pieszej wędrówki po parku, możemy też wspiąć się na znajdujący się tam najwyższy szczyt La Gomery, górę Garajonay o wysokości 1487 metrów. Warto odwiedzić też interaktywne muzeum znajdujące się wewnątrz parku oraz ogród botaniczny, w którym znajdziemy endemiczne gatunki roślin. A jeśli wybierzemy się na wycieczkę po parku z przewodnikiem, możemy też liczyć na garść legend, którymi oprowadzający chętnie dzielą się z turystami.

La Gomera - magiczna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Język gwizdany el silbo gomero pozwalał na komunikację na odległość nawet kilku kilometrów.

El silbo gomero

To nazwa języka gwizdanego, którym mieszkańcy La Gomery posługiwali się jeszcze przed zdobyciem wyspy przez Hiszpanów i co więcej – robią to z powodzeniem do dziś! Choć w połowie XX wieku język ten był zagrożony wyginięciem, to dzięki odpowiedniej polityce kulturalnej (obowiązkowa nauka el silbo w szkołach) posługuje się nim obecnie około 22 000 osób. Zobacz, jak brzmi na żywo el silbo gomero >

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

avatar