Lubisz obserwować gwiazdy, ale pogoda nie zawsze sprzyja? Tego problemu nie mają mieszkańcy niektórych regionów w Hiszpanii, w których niebo należy do najczystszych na świecie.
Astroturystyka to trend podróżniczy, który może zmienić spojrzenie na podróże. Szczególnie jeśli Twoją pasją jest fotografia nocna, która z jednej strony jest bardzo wymagająca, ale z drugiej – daje niesamowite efekty w postaci przepięknych zdjęć rozgwieżdżonego nieba.
A jak się do tego zabrać w praktyce? Po pierwsze, ważny jest wybór miejsca, w którym niebo jest czyste, bezchmurne i stwarza idealne warunki do obserwacji ciał niebieskich. Po drugie, przyda Ci się dobry sprzęt, w szczególności obiektyw przeznaczony do astrofotografii krajobrazowej. Po trzecie, warto dysponować choć podstawową wiedzą na temat samej fotografii oraz wyposażyć się w mnóstwo cierpliwości. W tym artykule pomogę Ci w rozwiązaniu dwóch pierwszych kwestii. Zaczynamy!
10 miejsc idealnych do fotografii nocnego nieba
Hiszpania jest jednym z krajów, który może poszczycić się najlepszymi miejscami do obserwacji gwiazd. Wiele z nich uzyskało certyfikat fundacji StarLight, stworzonej przez Instytut Astrofizyki Wysp Kanaryjskich. W miejscach znanych z gwiezdnej turystyki, znajdziesz obserwatoria astronomiczne, hotele wyposażone w teleskopy, a często także dodatkowe atrakcje związane z astroturystyką (np. nocne wycieczki z przewodnikiem).
Rezerwat Gwiazd w Sierra Sur de Jaén w Andaluzji
Gwiazdy na wyciągnięcie ręki! Takim hasłem wita turystów Sierra Sur de Jaén. Stworzony tu Rezerwat Gwiazd (Reserva Starlight Sierra Sur de Jaén) to miejsce, które oferuje zachwycające warunki do obserwacji nocnego nieba. Na cały ten obszar składa się kilka miejscowości położonych w prowincji Jaén. Są to konkretnie: Alcalá la Real, Alcaudete , Castillo de Locubín, Frailes, Fuensanta de Martos, Martos, Valdepeñas de Jaén, Jamilena, Torredelcampo i Los Villares.
e-EyE w Estremadurze
Doskonałe miejsce do obserwacji gwiazd znajdziemy niedaleko granicy hiszpańsko-portugalskiej. Z myślą o astroturystyce stworzono tutaj kompleks Entre Encinas y Estrellas (e-EyE), który po polsku przetłumaczylibyśmy jako „Między Dębami a Skałami”. Miejsce to oferuje kilka niezależnych od siebie modułów, w skład których wchodzą profesjonalne teleskopy. Można powiedzieć, że uzyskujemy tym samym dostęp do małego, prywatnego obserwatorium astronomicznego.
Park astronomiczny El Montsec w Katalonii
W skład parku astronomicznego Montsec wchodzą dwa główne obiekty. Pierwszy to położone na szczycie Obserwatorium Astronomiczne (Observatori Astronòmic del Montsec), którego celem są badania naukowe, a przez to nie jest ono otwarte dla turystów. Odwiedzić możemy natomiast Centrum Obserwacji Kosmosu (Centre d’Observació de l’Univers). We wnętrzach tego obiektu organizowane są wystawy, wycieczki oraz pokazy w planetarium.
Albanyà w Katalonii
30 minut od wybrzeża Costa Brava, blisko granicy z Francją, warto odwiedzić niewielką miejscowość Albanyà oraz jej Obserwatorium Astronomiczne, w którym organizowane są warsztaty astrofotografii. Noclegu natomiast najlepiej szukać w jednym z bungalowów w rezerwacie gwiazd Bassegoda Park.
Góry Sierra Morena w Andaluzji
Na turystów czeka tutaj sieć gwiezdnych punktów widokowych. W hotelach i biurach podróży można natomiast znaleźć dodatkowe oferty atrakcji obejmujące m.in. nocne wycieczki z obserwacją gwiazd.
Teneryfa (Wyspy Kanaryjskie)
Położony na Teneryfie Park Narodowy Teide i jego szczyt Pico del Teide to również doskonałe miejsca do obserwacji gwiazd. Nocą można podziwiać północną półkulę nieba oraz część południowej.
La Palma (Wyspy Kanaryjskie)
Wyspa La Palma uznawana za jedno z najlepszych miejsc do obserwacji gwiazd na świecie. W każdym mieście na wyspie znajdują się astronomiczne punkty widokowe. Znajdziecie tutaj również obserwatorium Roque de Los Muchachos, położone na wysokości 2400 metrów. Jest to jeden z najlepiej wyposażonych kompleksów z teleskopami na świecie, jednak żeby go zwiedzić, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.
Rezerwat Biosfery Vallez de Leza, Jubera, Cidacos i Alhama w regionie La Rioja
Kierując się na północ Hiszpanii, dotrzesz do Rezerwatu Biosfery Valles de Leza, Jubera, Cidacos i Alhama położonego w prowincji La Rioja. Na terenie rezerwatu organizowanych jest mnóstwo wydarzeń związanych z gwiezdną turystyką, w tym między innymi: wykłady na temat dźwięków przyrody, nocne wycieczki w celu obserwacji niektórych gatunków ptaków, prelekcje na temat związku między kulturą celtoiberyjską a gwiazdami, kąpiele w wodach termalnych pod gwieździstym niebem oraz warsztaty dotyczące gwiazdozbiorów.
Pontevedra w Galicji
Warsztaty na temat astronomii odbywają się także w Pontevedra, gdzie znajduje się Park Narodowy Wysp Atlantyckich. Również w Galicji znajduje się masyw Trevinca – najwyższy punkt tego regionu, będący świetnym punktem do obserwacji rozgwieżdżonego nocnego nieba.
Teruel
Nieskazitelnie czyste niebo znajdziemy też w regionie Aragonii, a konkretnie – w prowincji Teruel. Oprócz idealnych warunków do astrofotografii czeka na nas też centrum astronomiczne Galáctica. Warto je odwiedzić chociażby ze względu na organizowane tam kursy fotografii nocnej.
To nie koniec!
Idealnych miejsc do obserwacji nocnego nieba w Hiszpanii jest znacznie więcej. Poniżej lista kilku innych, które są znane wśród miłośników astrofotografii:
- Park Narodowy Monfragüe w regionie Estremadury
- Wyspa Gran Canaria
- Góry Sierra de Gredos w regionie Kastylia i León
- Dolina Roncal w Nawarze
- Park astronomiczny Serranía de Cuenca w Kastylii-La Manchy
- Parki astronomiczne w: Ciudad Real, Valladolid, Álava, Granadzie, Serranía de Cuenca i na Teneryfie.
Sprzęt do astrofotografii
Aby zacząć przygodę z astrofotografią, konieczny jest dobry sprzęt fotograficzny. W pierwszej kolejności postaw na dobry obiektyw. Tych jest do wyboru całkiem sporo. Wśród najczęściej polecanych obiektywów do astrofotografii można wymienić:
- Sigma Art 14 mm f/1.8 DG HSM
- Samyang 14 mm f/2.8 IF ED UMC ASPHERICAL
- Sigma Art 18-35 mm f/1.8 DC HSM
- Canon EF 35 mm f/1.4L II USM
- Sigma A 35 mm f/1.4 DG HSM
Oprócz obiektywu, warto wyposażyć się też w dobrej jakości statyw i głowicę. „Dobrej jakości” to znaczy takie, który będą wystarczająco stabilne, aby utrzymać aparat nieruchomo nawet w bardziej wietrzny wieczór. Warto pamiętać, że czasem te najbardziej idealne miejscówki do astrofotografii położone są w górach, których wiatr bywa nieodłącznym elementem. Statywy, które osobiście uważam za godne uwagi, to:
- Manfrotto Compact Advanced
- Manfrotto MT055CXPRO4
- Sirui SH-25 Video Tripod
- Manfrotto Befree GT
- Benro iFoto FIF19AIB0
Dobry obiektyw, statyw i głowica są wystarczające do tego, aby wykonać świetnej jakości zdjęcia nocnego nieba. Jeśli oprócz samych zdjęć, chcesz także spróbować swoich sił w nagrywaniu wideo, bardzo ciekawe efekty można uzyskać, wykorzystując programowalne głowice i slidery filmowe.