Strona głównaHiszpaniaHiszpańskie wyspy i archipelagiTeneryfa - Atrakcje i Zwiedzanie. Co warto zobaczyć? Zobacz ciekawe miejsca!

Teneryfa – Atrakcje i Zwiedzanie. Co warto zobaczyć? Zobacz ciekawe miejsca!

Teneryfa co roku przyciąga miliony turystów. Główne powody to: wspaniała pogoda, mnóstwo atrakcji, piękne plaże i idealne warunki do uprawiania sportów wodnych! A co warto zobaczyć na tej wyspie?

Teneryfa jest położona na Oceanie Atlantyckim. To największa wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich i choć geograficznie bliżej jej do Afryki niż do Europy, to jest integralną częścią Hiszpanii. Dla turystów z Polski niesie to mnóstwo korzyści, jak chociażby to, że podróżując tutaj, nadal pozostajemy na terenie Unii Europejskiej, co znacznie ułatwia formalności związane z wyjazdem (nie musisz mieć paszportu ani wizy).


Pogoda na Teneryfie

Pogoda na Teneryfie to jeden z głównych powodów, dla których wakacje tutaj niemal zawsze należą do udanych. Nawet w okresie zimowym, średnie temperatury nie spadają poniżej 15°C, co czyni z tej wyspy idealne miejsce na wczasy, niezależnie od pory roku. Więcej na temat pogody na Teneryfie, znajdziesz w tym artykule.

Pogoda na Teneryfie - Wykres średnich temperatur i opadów w ciągu roku

Atrakcje na Teneryfie – Co warto zobaczyć na wyspie?

Największe atrakcje wyspy to wulkan el Teide (na który można wjechać kolejką), parki wodne Siam Park i Lago Martianez oraz ogród zoobotaniczny Loro Park. Są to co prawda jedne z wielu miejsc, które warto zobaczyć na Teneryfie, jednak to właśnie od nich większość turystów rozpoczyna zwiedzanie wyspy.

Wulkan Teide – Najwyższy Szczyt Hiszpanii

Wulkan Teide jest najwyższym szczytem Hiszpanii.
Wulkan Teide (Pico del Teide) jest najwyższym szczytem Hiszpanii. Zlokalizowany jest w Parku Narodowym Teide, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jedna z największych atrakcji Teneryfy.

Wulkan Teide to zdecydowanie największa atrakcja na Teneryfie! Majestatyczny wulkan mierzy 3718 m n.p.m. i jest wciąż czynny (ostatnia erupcja wulkanu Teide miała miejsce w 1909 roku). Jego szczyt widać nie tylko z każdego miejsca na Teneryfie, ale i z innych wysp kanaryjskich. Wejście na wulkan Teide jest stosunkowo proste. Pomaga w tym specjalna kolejka linowa Teleférico del Teide. Ponieważ wulkan znajduje się na terenie Parku Narodowego Teide (Las Cañadas del Teide), po drodze czekają nas nieziemskie widoki. Nie bez powodu obszar ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

Siam Park – Ogromny park wodny dla całej rodziny!

PortAventura - Park rozrywki niedaleko Barcelony
PortAventura – Park rozrywki niedaleko Barcelony

To najpopularniejszy park wodny na południu Teneryfy. W Siam Park atrakcje czekają zarówno na małych, jak i na dużych. Fantazyjne zjeżdżalnie, kąpiel w basenie ze sztucznie wytwarzaną kilkumetrową falą, spływ pontonowy, wodny plac zabaw, plaża… to tylko niektóre z możliwości, które przed Tobą stoją. Siam Park cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, czego dowodem jest przyznane mu przez serwis TripAdvisor 1. miejsce w kategorii Najlepszy Park Wodny 2017 roku!

Oprócz Siam Park na Teneryfie znajduje się jeszcze kilka innych parków wodnych, takich jak: Aqualand Costa Adeje (park wodny z pokazami zwierząt) czy Lago Martiánez (designerski park wodny zaprojektowany przez Césara Manrique)

Loro Park – Niesamowity Park Zoobotaniczny

Pokaz delfinów w Loro Parku to jedna z wielu tego typu atrakcji. Swoje umiejętności pokazują także lwy morskie oraz foki. Aby poczuć większe emocje, wybierz się na pokaz orek.
Pokaz delfinów w Loro Parku to jedna z wielu tego typu atrakcji. Swoje umiejętności pokazują także lwy morskie oraz foki. Aby poczuć większe emocje, wybierz się na pokaz orek.

Loro Park to park zoologiczno-botaniczny pełen tropikalnych roślin i różnych gatunków zwierząt. Doskonałe miejsce do wizyty z dziećmi. Odbywają się tutaj między innymi pokazy delfinów i papug. Wewnątrz Loro Parque znajdziemy także ogromne akwarium i kino. Cały kompleks podzielony jest na kilka głównych części, co znacznie ułatwia zwiedzanie. Każda z nich koncentruje się nie tylko na świecie zwierząt, ale także na bogatym świecie roślin.

Oprócz Loro Park na Teneryfie warto odwiedzić także: Jungle Park (park zoologiczny z dużą ilością zwierząt z rodziny kotowanych) oraz Monkey Park Tenerife (ogród zoologiczny skupiający się wokół małp, które można karmić i głaskać).

Klify Los Gigantes (Acantilados de los Gigantes)

Klify Los Gigantes na Teneryfie (Wyspy Kanaryjskie)
Klify Los Gigantes znajdują się w zachodniej części Teneryfy. To jedne z najbardziej ciekawych miejsc dla miłośników przyrody.

Ta atrakcja czeka na nas w zachodniej części wyspy. Ogromne, bazaltowe klify wznoszą się na wysokość około 600 metrów (to prawie trzy razy tyle co wysokość Pałacu Kultury w Warszawie). Podziwiać możemy je na kilka sposobów. Aby przyjrzeć się im z każdej strony, warto wybrać jeden z rejsów, które odpływają m.in. z portu Puerto de Colón. Podczas tego typu kilkugodzinnej wycieczki statki zwykle zatrzymują się w kilku zatoczkach ukrytych pomiędzy klifami Los Gigantes. To znakomita okazja dla osób lubiących nurkowanie, ponieważ tutejsze wody nadają się do tego idealnie.

Piramidy w Güímar

Piramidy na Teneryfie (Piramidy Guimar) | Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Teneryfa kryje wiele tajemnic. Jedną z nich są piramidy w Güímar, których pochodzenie do dziś nie jest znane.

Piramidy kojarzą się głównie z Egiptem, czasem z kontynentem amerykańskim, ale na pewno nie z Wyspami Kanaryjskimi. A jednak! W miasteczku Güímar na Teneryfie znajdują się czterometrowej wysokości piramidy, których pochodzenie do dziś nie jest w pełni znane. Te niezwykłe obiekty przez długi czas były uważane za stosy kamieni. Dopiero w 1991 r. odkryto, że jest to coś znacznie więcej. Poznaj historię piramid w Güímar >


Góry, jaskinie i trekking na Teneryfie

Wśród najciekawszych atrakcji Teneryfy polecają się także malownicze górskie tereny. Upust swoim wędrowniczym zapędom możesz dać w górach Teno lub w górach Anaga, o których więcej przeczytasz poniżej.

Góry Anaga (Macizo de Anaga)

GÓRY ANAGA na Teneryfie i Park Krajobrazowy Anaga (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania)
Góry Anaga znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

Północno-wschodnia część wyspy to miejsce, które doceni każdy miłośnik trekingu. Właśnie tutaj znajduje się masyw górski Anaga. Choć nie jest to najwyższa góra na wyspie, to miejscami osiąga wysokość 1024 m. n.p.m. Miejsce to warto odwiedzić także wtedy, jeśli interesują nas ciekawe punkty widokowe. Rozciągający się z tutejszych szczytów krajobraz naprawdę zapiera dech w piersiach. Na uwagę zasługuje także fauna i flora, wśród których można znaleźć sporo gatunków endemicznych. Te wszystkie walory przyrodnicze sprawiły, że Góry Anaga od 2015 roku znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jaskinia Wiatru

Cueva del Viento - Jaskinia Wiatru na Teneryfie
Cueva del Viento – Jaskinia Wiatru na Teneryfie

Jaskinia Wiatru (hiszp. Cueva del Viento) to jaskinia polawowa, która znajduje się w miejscowości Icod de los Vinos. Jej początek dała erupcja wulkanu Pico Viejo położonego niedaleko wulkanu Teide. Mimo że Jaskinia Wiatru była znana rdzennej ludności Teneryfy już ponad 2000 lat temu, to do jej dokładnej eksploracji doszło dopiero w 1969 roku. Za jej nietypową nazwę odpowiadają wiatry wewnątrz tuneli, których długość szacuje się na około 18 km. W ramach ciekawostki warto dodać, że Jaskinia Wiatru składa się z aż trzech poziomów grot! Pod tym względem jest to jedyna (znana) tego typu jaskinia na świecie.

Wąwóz Masca i wioska Masca

Wąwóz Masca na Teneryfie to jedno z najpopularniejszych miejsc na Wyspach Kanaryjskich
Wąwóz Masca na Teneryfie to jedno z najpopularniejszych miejsc na Wyspach Kanaryjskich

Wąwóz Masca to jedno z najpiękniejszych miejsc na Teneryfie. Choć biegnąca wzdłuż niego trasa trekkingowa jest niestety na razie zamknięta (trwają prace nad poprawą jej bezpieczeństwa), nie oznacza to, że musisz rezygnować ze wspaniałych widoków. Równie ciekawa jest położona w wąwozie wioska Masca, którą zamieszkuje około 100 osób. To jedno z najlepiej zachowanych miejsc pod kątem tradycyjnej, kanaryjskiej architektury. Wybudowane z wulkanicznych kamieni domy to jedne z najczęściej fotografowanych w tym miejscu obiektów.

Drago Milenario (Tysiącletnie Smocze Drzewo)

Dracena Smocza (Smocze Drzewo) w Icod de los Vinos (Teneryfa)
Dracena Smocza (Smocze Drzewo) w Icod de los Vinos (Teneryfa)

To prawdziwy symbol Teneryfy. Ogromnej wielkości okazałe drzewo Drago Milenario znajduje się w miejscowości Icod de los Vinos i jest uważane za największe i najstarsze drzewo na świecie. Jego waga wynosi ponad 100 ton, wysokość sięga 18 metrów, a obwód średnicy pnia liczy 20 metrów. Wiek Drago Milenario szacuje się na około 400-800 lat, choć kiedyś uważano, że może on sięgać nawet 3000 lat. W okolicy niezwykłego drzewa roztacza się utworzony w 1996 roku piękny park Parque del Drago. Jego głównym celem jest ochrona Smoczego Drzewa przed negatywnym wpływem urbanizacji.

Półwysep Punta de Teno

Półwysep Punta de Teno, Teneryfa
Półwysep Punta de Teno, Teneryfa

A oto najbardziej wysunięty na zachód kraniec wyspy. Jeśli zależy Ci na pięknych zdjęciach, to ten punkt widokowy na Teneryfie z pewnością spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Przy dobrych warunkach pogodowych (o które na Teneryfie przecież nie trudno) z Punta de Teno zobaczysz klify Los Gigantes, a także wyspy La Gomera i La Palma. Na Półwyspie znajduje się także latarnia morska oraz kilka małych, kamienistych zatoczek.

Golf del Sur

Jaskrawo zielona trawa w połączeniu z czarnym wulkanicznym piaskiem znakomicie ze sobą kontrastują. Aby się o tym przekonać na własne oczy, udaj się na pola golfowe Golf del Sur. Powstały one w 1987 roku i były miejscem, w którym rozgrywały się rozmaite zawody w tej dyscyplinie (m.in. Tenerife Open). Do dyspozycji zainteresowany jest obszar 800 000 m2 podzielony na kilka części do wyboru.


Plaże Teneryfy

Charakterystyczną cechą niektórych plaż na Teneryfie jest czarny (lub bardzo ciemny) piasek. Kolor ten może zaskakiwać i niektórzy łączą go nawet z zanieczyszczeniem. Jednak nic bardziej mylnego! Ciemny kolor piasku to wyłącznie wynik wulkanicznego pochodzenia całego archipelagu i nie ma nic wspólnego z nieczystościami. Najpopularniejsze plaże na Teneryfie warto wymienić: Playa de la Arena, Playa de Las Teresitas, Playa de los Gigantes, Playa de la Tejita, Playa de Fañabé, Playa El Bollullo, Playa de Masca, Playa Jardín, Playa de las Vistas, Playa de Benijo, Playa del Duque.


Zabytki na Teneryfie, muzea i historia wyspy

Będąc na Teneryfie, warto poznać historię nie tylko tej wyspy, ale i całego archipelagu. Ba! Niektóre muzea to zdecydowanie lepsze miejsca do poznania Teneryfy, niż popularne plaże czy hotelowe enklawy. Oto najciekawsze z nich:

Casa de los Balcones

Casa de los Balcones (Dom Balkonów) w miejscowości La Orotava na Teneryfie
Casa de los Balcones (Dom Balkonów) w La Orotavie na Teneryfie

Miasto La Orotava oprócz wielu innych atrakcji posiada też jedną szczególnie uwielbianą przez turystów. Casa de los Balcones to zabytkowy dom z rzeźbionymi, drewnianymi balkonami i klasycznym kanaryjskim patio utrzymanym w dawnym stylu. Ten zabytek istnieje tutaj od XVII wieku, a oprócz pięknej architektury ma do zaoferowania coś jeszcze. Jego wnętrze wypełnione jest tradycyjnymi przedmiotami rzemieślniczymi wytwarzanymi na Wyspach Kanaryjskich. Odwiedzając Casa de los Balcones, warto zajrzeć też do znajdujących się w pobliżu Casa del Turista oraz Casa Lercaro. Oba domy pozwalają jeszcze lepiej poznać kanaryjską architekturę oraz podziwiać okoliczne widoki.

Muzeum Archeologiczne

Puerto de la Cruz, Teneryfa
Puerto de la Cruz, Teneryfa

W Puerto de la Cruz możesz odwiedzić najważniejsze muzeum archeologiczne na Wyspach Kanaryjskich (hiszp. Museo Arqueológico). W kolekcji znajduje się mnóstwo eksponatów z ceramiki oraz narzędzia używane przez rdzenną ludność archipelagu. Podobnie jak w Museo de la Naturaleza y el Hombre, zobaczymy tu także mumie Guanczów oraz obiekty związane z kultem boga znanego pod nazwą Guatimac.

Muzeum Historii i Antropologii Teneryfy

San Cristóbal de La Laguna - dawna stolica Teneryfy
San Cristobal de La Laguna – dawna stolica Teneryfy

Osoby ciekawe historii Teneryfy mogą udać się do miejscowości San Cristóbal de La Laguna. To właśnie tutaj znajduje się Muzeum Historii i Antropologii Teneryfy (hiszp. Museo de Historia y Antropología de Tenerife), czyli idealne miejsce do tego, aby poznać największą kanaryjską wyspę od podszewki. Muzeum zostało otwarte w grudniu 1993 roku, a jego ekspozycja skupia się na czasach od XV do XX wieku.

CIEKAWOSTKA: W San Cristóbal de La Laguna warto odwiedzić także Muzeum Nauki i Kosmosu, które w niecodzienny sposób przybliża prawa natury rządzące Ziemią i wszechświatem.

Kanaryjskie Muzeum Wojskowe

Museo Histórico Militar de Canarias
Kanaryjskie Muzeum Wojskowe (hiszp. Museo Histórico Militar de Canarias)

Wizyta w tym miejscu nie należy do zbyt typowych. Muzeum Wojskowe w Santa Cruz de Tenerife funkcjonuje od 1988 roku, a wśród eksponatów znajdziemy tu między innymi różne rodzaje broni, które były wykorzystywane na archipelagu od czasów Guanczów. Zobaczymy tu także mundury wojskowe, przedmioty osobiste, a także makiety budowli militarnych wznoszonych po podboju Wysp Kanaryjskich.

Jednym z ciekawszych eksponatów jest działo Tigre, które w pewien sposób wpłynęło na losy całego archipelagu. To właśnie z niego został wystrzelony pocisk, który zranił admirała Horatio Nelsona, gdy w lipcu 1797 roku próbował on zająć Teneryfę. Ten celny strzał doprowadził do amputacji prawego ramienia Nelsona, czyniąc go do końca życia niepełnosprawnym.

Muzeum Natury i Człowieka

W Santa Cruz de Tenerife znajdziemy jeszcze jedno muzeum, które powinno przyciągnąć naszą uwagę na dłużej. Mowa Muzeum Natury i Człowieka (hiszp. Museo de la Naturaleza y el Hombre) prezentującym historię naturalną wyspy oraz jej pierwszych mieszkańców jeszcze przed przybyciem europejskich konkwistadorów. Oprócz narzędzi i glinianych przedmiotów wykorzystywanych przez Guanczów, mamy okazję zobaczyć tu także tworzone przez nich mumie.

Bazylika Matki Boskiej w Candelarii

Bazylika Matki Boskiej w Candelarii
Bazylika Matki Boskiej w Candelarii, Teneryfa

Ta pokaźna świątynia jest głównym celem pielgrzymek na Wyspach Kanaryjskich. Bazylika została wzniesiona w latach 1949-1959 i jest w stanie pomieścić około 5000 osób. To największa tego typu budowla na całym archipelagu.

Nie jej rozmiary są jednak powodem, dla którego każdego roku odwiedzają ją tysiące pielgrzymów. Wnętrze bazyliki kryje figurkę Matki Boskiej, z którą związana jest pewna (mniej lub bardziej prawdziwa) historia… Figurka ta miała zostać znaleziona przez rdzenną ludność Wysp Kanaryjskich jeszcze zanim pojawili się tutaj pierwsi konkwistadorzy. Przez ten cały czas miała być ona przechowywana w jaskini, a później – w wybudowanej przez Hiszpanów kaplicy. Wierząc lokalnym podaniom, na początku XIX wieku figurka zniknęła w wyniku silnego huraganu, jednak po pewnym czasie została ponownie odnaleziona i umieszczona w sanktuarium. Czy jest to prawdziwa historia? Podobnie jak w wielu innych kwestiach związanych z różnymi systemami religijnymi – czasem aby coś wiedzieć na pewno, trzeba najpierw w to uwierzyć. Zapewne tak jest i w tym przypadku.


Gdzie najlepiej jechać – Znane kurorty i małe miasteczka

Santa Cruz de Tenerife

Santa Cruz de Tenerife - stolica wyspy i całego archipelagu.
Atrakcje to coś, czego nie brakuje w żadnej części wyspy, a szczególnie w stolicy! Na zdjęciu Santa Cruz de Tenerife.

Oto tętniąca życiem stolica wyspy! W Santa Cruz de Tenerife, jak przystało na największe miasto na Teneryfie, atrakcji nie brakuje! Zadowoleni będą nie tylko miłośnicy plażowania, ale także ci którzy lubią zwiedzanie. W stolicy wyspy znajdziemy bowiem aż dwa zamki (Castillo de San Juan Bautista i Castillo de San Cristóbal), zabytkową wieżę strażniczą (Torre de San Andrés), muzea, a także Teatro Guimerá, czyli najstarszy teatr na Wyspach Kanaryjskich.

Puerto de Santiago

Puerto de Santiago - miejscowość na Wyspach Kanaryjskich (Teneryfa, Hiszpania)
Puerto de Santiago – miejscowość na Wyspach Kanaryjskich (Teneryfa, Hiszpania)

To niewielkie miasteczko położone jest w zachodniej części wyspy. Jedną z największych atrakcji są położone nieopodal majestatyczne klify Los Gigantes, o których przeczytasz w dalszej części tego artykułu. Puerto de Santiago to także dobra lokalizacja dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Wśród plaż poleca się natomiast Playa de la Arena pełna ciemnego, wulkanicznego piasku.

Buenavista del Norte

Buenavista del Norte - Wyspy Kanaryjskie
Szukając pięknych miejsc na Teneryfie warto odwiedzić Buenavista del Norte.

To niewielkie miasteczko w zachodniej części wyspy jest jednym z niewielu na archipelagu, gdzie wciąż żywa jest tradycja… hodowli wołów. Jeśli jednak ta tematyka nie jest Ci specjalnie bliska, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których warto odwiedzić Buenavista del Norte. Jeden z nich to tutejsze pola golfowe (Buenavista Golf) o łącznej długości ponad 6000 metrów. Inne emblematyczne miejsce to Plaza de los Remedios – niewielki, za to bardzo urokliwy placyk z charakterystyczną altanką pośrodku. Jest to miejsce spotkań mieszkańców oraz lokalnych eventów muzycznych.

Los Cristianos

Los Cristianos
Los Cristianos to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród osób planujących wyjazd na Teneryfę

Kiedyś miejscowość ta była znana ze względu na znakomicie rozwinięte rybołówstwo oraz wymianę handlową. Dziś mało kto o tym pamięta, bo boom turystyczny, który nastąpił tu w drugiej połowie XX wieku całkowicie odmienił to miasto, czyniąc z niego typowy kurort all inclusive. Turyści nie mogą tutaj narzekać na brak atrakcji. Oprócz znakomitych plaż (na czele z Playa de las Vistas) czekają tu na Ciebie dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Podczas rodzinnych wakacji możesz się z kolei wybrać do Monkey Park Tenerife – parku zoologicznego pełnego wolno biegających małp. Będzie wesoło! 🙂

Los Realejos na północy wyspy

To niewielkie miasteczko znajdziemy w górzystych terenach na północy Teneryfy. Co prawda nie ma tu zbyt dużej ilości atrakcji, ale przy dobrej pogodzie można tu znaleźć sporo ciekawych punktów widokowych (szczególnie, że tuż obok leży Park Narodowy Teide oraz wulkan Teide). Spacerując tutejszymi uliczkami, warto zwrócić na otaczającą nas typową, kanaryjską architekturę.

Dobrą wiadomością dla osób lubiących sporty wodne jest to, że przy Los Realejos znajdziemy idealną do tego plażę! Mowa oczywiście o Playa del Socorro, która słynie z wysokich fal uwielbianych przez doświadczonych surferów. Jeśli natomiast lubisz zwiedzanie zabytków, być może zainteresuje Cię Fortín de San Fernando – stosunkowo mała fortyfikacja z XVIII wieku, która pomagała chronić tę część wybrzeża przez najazdami piratów i wrogich okrętów.

Costa del Silencio na południu wyspy

Nazwa tego wybrzeża (tłum. Wybrzeże Spokoju) mówi sama za siebie. W przeciwieństwie do wielu innych, mocno turystycznych rejonów Teneryfy, ta część wyspy jest raczej stonowana. Costa del Silencio to jeden z najbardziej wysuniętych na południe krańców lądu. Sporo tu barów i restauracji, a do spaceru wzdłuż morza zachęca przyjemna promenada.

Choć Costa del Silencio nie ma własnej plaży, to znajdziemy ją w oddalonej o kilka minut miejscowości Las Galletas. Również kilka minut dzieli nas od formacji skalnych Montaña Amarilla. Oprócz tego, że jest to znakomite miejsce na spacer, to jest ono uwielbiane także przez nurków. Oblewające wybrzeże wody są tak przejrzyste, że bez trudu możemy zobaczyć wulkaniczne dno morskie w całej jego krasie.

Costa Adeje

Region Costa Adeje na Teneryfie - Większość z tutejszych hoteli posiada ofertę all inclusive, która obejmuje pełne wyżywienie, wycieczki objazdowe czy transfer z lotniska (gdy dojazd własny nie jest możliwy).
Plaża na Costa Adeje, Teneryfa

Ta część Teneryfy budzi skrajnie różne emocje. Z jednej strony turyści chwalą ją za ofertę all inclusive skrojoną idealnie pod nich. Z drugiej – z tego samego powodu Costa Adeje jest przez wiele osób uważana za mało autentyczną. Niezależnie od tego, po której stronie jesteście, warto wiedzieć że te tereny wyspy jeszcze w pierwszej połowie XX wieku składały się wyłącznie z użytków rolnych. Turystyka zaczęła się tu rozwijać w latach 70. XX wieku i dopiero wtedy nastąpiła też intensywna urbanizacja Costa Adeje. Jeśli więc bardziej od idealnej oferty turystycznej cenisz sobie klimatyczną architekturę lub dzikie plaże, to ta część Teneryfy nie będzie do tego najlepsza. Pozytywną wiadomością jest jednak to, że Costa Adeje stanowi doskonałą bazę wypadową w inne rejony wyspy.

Playa de las Américas

Playa de las Américas
Playa Las Américas, Teneryfa

Podobnie jak Costa Adeje jest to typowy kurort turystyczny. Docenią go zarówno doświadczeni, jak i początkujący miłośnicy sportów wodnych. Surfowanie, nurkowanie czy sporty motorowodne, to coś z czego słynie Playa de las Américas. A że oferta hotelowa jest tutaj bardzo szeroka (od luksusowych hoteli, przez apartamenty, prywatne kwatery, aż do lokacji o charakterze agroturystycznym), każdy znajdzie tu odpowiednią miejscówkę na urlop. Dodatkową zaletą Playa de las Américas jest jego dobre połączenie z lotniskiem (autostradą dojedziemy tu w niecałe pół godziny).

Inne miasta i miasteczka

Urokliwe Miasteczka i Miasta na Teneryfie | Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
La Orotava – miasto na Teneryfie

W nieco mniej turystycznych rejonach Teneryfy znajdziecie wiele uroczych miejsc. Miasteczko Garachico, Candelaria, San Miguel de Abona, Masca, El Médano czy La Orotava to tylko niektóre z opcji, które są do wyboru. Więcej informacji na ich temat znajdziesz w artykule „Malownicze miasteczka i miasta na Teneryfie”. Główną atrakcją większości z nich jest stare miasto, zabytkowa architektura oraz tradycyjna kuchnia kanaryjska.


Popularne fiesty

Karnawał na Teneryfie

Karnawał na Teneryfie -- Hispanico.pl
Karnawał na Teneryfie ma wielowiekową tradycję. To jedna z tych rzeczy, które warto zobaczyć choć raz w życiu.

Jeśli karnawał w Rio de Janeiro jest największym karnawałem na świecie, to karnawał na Wyspach Kanaryjskich można nazwać jego młodszym bratem. Co roku bierze w nim udział kilkaset tysięcy osób z różnych zakątków świata. Imprezy, koncerty, gorący taniec, latynoska muzyka i mnóstwo kolorowych strojów, którymi krzyczy stolica wyspy stanowią tutaj wielowiekową tradycję (pierwsze obchody karnawału na Teneryfie datuje się na XVI wiek). Jeśli lubisz dobrą zabawę, otwartość na innych i ucieczkę od codzienności, to nie ma lepszego czasu na wakacje na Teneryfie, niż właśnie karnawał!


Wynajem samochodu na Teneryfie

Choć do dyspozycji masz transport publiczny, to aby sprawnie przemieszczać się po wyspie, warto wynająć samochód. Auto na Teneryfie najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem online. Możesz to zrobić na tej stronie >

Hotele na Teneryfie

  Teneryfa Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Teneryfie  

Inne atrakcje na Wyspach Kanaryjskich

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:
Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
TeneryfaPark zoobotaniczny Loro Park (Loro Parque), park zoobotaniczny Jungle Park, park wodny Siam Park, park wodny Lago Martianez, Monkey Park i inne parki rozrywki na TeneryfiePark Narodowy Teide, wulkan Teide (Pico del Teide), klify Los Gigantes, wąwóz Masca, góry Anaga, Piramidy w Güímar, zabytkowy dom Casa de los Balcones, jaskinia Cueva del Viento, Smocze Drzewo, Muzeum Nauki i Kosmosu, wąwóz Barranco del Infierno, góry Teno, dolina Valle de la Orotava, naturalne baseny (Charco de la Laja, El Calerón de Garachico, Piscinas de Bajamar, Charco del Viento), ogród botaniczny Jardín Botánico de la Orotava, Jeep Safari. Popularne miasta na TeneryfieSanta Cruz de Tenerife, Buenavista del Norte, Garachico, Puerto de la Cruz, Puerto de Santiago, Costa Adeje, Taganana, Guía de Isora, San Cristóbal de La Laguna, El Médano, La Orotava, Icod de los Vinos, Arona, San Miguel de Abona, La Matanza de Acentejo, La Victoria de Acentejo, Santa Úrsula, Los Cristianos, Playa de las Américas, Los Realejos, San Andrés, Santiago del Teide, Playa Paraiso, Callao Salvaje, Playa Jardin.
FuerteventuraWydmy Dunas de Corralejo, ogród zoobotaniczny Oasis Park, park wodny Acua Water Park, wyspa Lobos (Isla de Lobos), rezerwat przyrody Parque Natural de Corralejo, Ecomuseo La Alcogida, Półwysep Jandia. Popularne miejsca i miejscowości: Puerto del Rosario, Corralejo, Tarajalejo, El Cotillo, Majanicho, La Oliva, Morro Jable, Costa Calma, Caleta de fuste. Popularne plaże na Fuerteventurze: El Castillo, Playa de Esquinzo. Wybrzeże Costa Calma
Gran CanariaAtrakcje turystyczne: Akwarium Poema del Mar, latarnia morska El Faro de Maspalomas, dawny spichlerz Guanczów Cenobio de Valerón, Pueblo Canario, nekropolia Guanczów Necrópolis de Arteara, Dom Kolumba (Casa de Colón). Parki rozrywki: Park rozrywki Holiday World Maspalomas, Park wodny Aqualand Maspalomas, Park rozrywki Sioux City Park, ogród zoobotaniczny Palmitos Park, park tematyczny Mundo Aborigen, park tematyczny Camel Safari ParkAtrakcje naturalne: ogród botaniczny Jardín Canario, szczyt Pico de Bandama, wąwóz Barranco de Guiniguada, park naturalny Pinar de Tamadaba, wydmy Dunas de Maspalomas, święta skała Guanczów Roque nublo, wąwóz Barranco de Santa Brígida, kanion Cañon del Águila, Doramas Park (Parque Doramas), Parque de Santa Catalina. Popularne miejscowości: Las Palmas de Gran Canaria, Maspalomas, San Bartolomé de Tirajana, Playa del Inglés, Puerto de Mogán, ArtenaraPlaże na Gran Canarii: Playa de Las Canteras (Plaża Las Canteras), Playa del Inglés, Playa de San Agustín, Playa de Taurito, Playa de Puerto Rico, Playa de Guayedra, Playa del Juncal, Playa Hoya del Pozo, Playa de Melenara
LanzaroteJaskinia Cueva de los Verdes, jaskinia Jameos del Agua, ogród kaktusów Jardín de Cactus, Park Narodowy Timanfaya (Montañas del Fuego), park wodny Aqualava Water Park, podwodne Muzeum Atlantyckie, zamek Castillo de San Gabriel, Muzeum Sztuki Współczesnej Castillo de San José, Plaża Papagayo Playa de Papagayo, Fundación César Manrique (dom-muzeum artysty), wybrzeże Los Hervideros, Mirador del río, wulkan El Cuervo, dolina La Geria. Popularne miejscowości: Arrecife, Puerto del Carmen, Playa Blanca, El Golfo i laguna Charco de Los Clicos, Costa Teguise
La PalmaPopularne miejscowości: Santa Cruz de la Palma, Breña baja, Breña alta
La GomeraPark narodowy Garajonay, klify Los Órganos, Dom Kolumba Casa de Colón. Popularne miejscowości: San Sebastián de la Gomera, Chipude, Agulo, Playa de Santiago
El HierroPopularne miejscowości: Valverde, La Frontera
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies
Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote
   
Reklama
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
OSTATNIO DODANE
Reklama
Booking.com

Teneryfa co roku przyciąga miliony turystów. Główne powody to: wspaniała pogoda, mnóstwo atrakcji, piękne plaże i idealne warunki do uprawiania sportów wodnych! A co warto zobaczyć na tej wyspie?

Teneryfa jest położona na Oceanie Atlantyckim. To największa wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich i choć geograficznie bliżej jej do Afryki niż do Europy, to jest integralną częścią Hiszpanii. Dla turystów z Polski niesie to mnóstwo korzyści, jak chociażby to, że podróżując tutaj, nadal pozostajemy na terenie Unii Europejskiej, co znacznie ułatwia formalności związane z wyjazdem (nie musisz mieć paszportu ani wizy).


Pogoda na Teneryfie

Pogoda na Teneryfie to jeden z głównych powodów, dla których wakacje tutaj niemal zawsze należą do udanych. Nawet w okresie zimowym, średnie temperatury nie spadają poniżej 15°C, co czyni z tej wyspy idealne miejsce na wczasy, niezależnie od pory roku. Więcej na temat pogody na Teneryfie, znajdziesz w tym artykule.

Pogoda na Teneryfie - Wykres średnich temperatur i opadów w ciągu roku

Atrakcje na Teneryfie – Co warto zobaczyć na wyspie?

Największe atrakcje wyspy to wulkan el Teide (na który można wjechać kolejką), parki wodne Siam Park i Lago Martianez oraz ogród zoobotaniczny Loro Park. Są to co prawda jedne z wielu miejsc, które warto zobaczyć na Teneryfie, jednak to właśnie od nich większość turystów rozpoczyna zwiedzanie wyspy.

Wulkan Teide – Najwyższy Szczyt Hiszpanii

Wulkan Teide jest najwyższym szczytem Hiszpanii.
Wulkan Teide (Pico del Teide) jest najwyższym szczytem Hiszpanii. Zlokalizowany jest w Parku Narodowym Teide, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jedna z największych atrakcji Teneryfy.

Wulkan Teide to zdecydowanie największa atrakcja na Teneryfie! Majestatyczny wulkan mierzy 3718 m n.p.m. i jest wciąż czynny (ostatnia erupcja wulkanu Teide miała miejsce w 1909 roku). Jego szczyt widać nie tylko z każdego miejsca na Teneryfie, ale i z innych wysp kanaryjskich. Wejście na wulkan Teide jest stosunkowo proste. Pomaga w tym specjalna kolejka linowa Teleférico del Teide. Ponieważ wulkan znajduje się na terenie Parku Narodowego Teide (Las Cañadas del Teide), po drodze czekają nas nieziemskie widoki. Nie bez powodu obszar ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

Siam Park – Ogromny park wodny dla całej rodziny!

PortAventura - Park rozrywki niedaleko Barcelony
PortAventura – Park rozrywki niedaleko Barcelony

To najpopularniejszy park wodny na południu Teneryfy. W Siam Park atrakcje czekają zarówno na małych, jak i na dużych. Fantazyjne zjeżdżalnie, kąpiel w basenie ze sztucznie wytwarzaną kilkumetrową falą, spływ pontonowy, wodny plac zabaw, plaża… to tylko niektóre z możliwości, które przed Tobą stoją. Siam Park cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, czego dowodem jest przyznane mu przez serwis TripAdvisor 1. miejsce w kategorii Najlepszy Park Wodny 2017 roku!

Oprócz Siam Park na Teneryfie znajduje się jeszcze kilka innych parków wodnych, takich jak: Aqualand Costa Adeje (park wodny z pokazami zwierząt) czy Lago Martiánez (designerski park wodny zaprojektowany przez Césara Manrique)

Loro Park – Niesamowity Park Zoobotaniczny

Pokaz delfinów w Loro Parku to jedna z wielu tego typu atrakcji. Swoje umiejętności pokazują także lwy morskie oraz foki. Aby poczuć większe emocje, wybierz się na pokaz orek.
Pokaz delfinów w Loro Parku to jedna z wielu tego typu atrakcji. Swoje umiejętności pokazują także lwy morskie oraz foki. Aby poczuć większe emocje, wybierz się na pokaz orek.

Loro Park to park zoologiczno-botaniczny pełen tropikalnych roślin i różnych gatunków zwierząt. Doskonałe miejsce do wizyty z dziećmi. Odbywają się tutaj między innymi pokazy delfinów i papug. Wewnątrz Loro Parque znajdziemy także ogromne akwarium i kino. Cały kompleks podzielony jest na kilka głównych części, co znacznie ułatwia zwiedzanie. Każda z nich koncentruje się nie tylko na świecie zwierząt, ale także na bogatym świecie roślin.

Oprócz Loro Park na Teneryfie warto odwiedzić także: Jungle Park (park zoologiczny z dużą ilością zwierząt z rodziny kotowanych) oraz Monkey Park Tenerife (ogród zoologiczny skupiający się wokół małp, które można karmić i głaskać).

Klify Los Gigantes (Acantilados de los Gigantes)

Klify Los Gigantes na Teneryfie (Wyspy Kanaryjskie)
Klify Los Gigantes znajdują się w zachodniej części Teneryfy. To jedne z najbardziej ciekawych miejsc dla miłośników przyrody.

Ta atrakcja czeka na nas w zachodniej części wyspy. Ogromne, bazaltowe klify wznoszą się na wysokość około 600 metrów (to prawie trzy razy tyle co wysokość Pałacu Kultury w Warszawie). Podziwiać możemy je na kilka sposobów. Aby przyjrzeć się im z każdej strony, warto wybrać jeden z rejsów, które odpływają m.in. z portu Puerto de Colón. Podczas tego typu kilkugodzinnej wycieczki statki zwykle zatrzymują się w kilku zatoczkach ukrytych pomiędzy klifami Los Gigantes. To znakomita okazja dla osób lubiących nurkowanie, ponieważ tutejsze wody nadają się do tego idealnie.

Piramidy w Güímar

Piramidy na Teneryfie (Piramidy Guimar) | Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Teneryfa kryje wiele tajemnic. Jedną z nich są piramidy w Güímar, których pochodzenie do dziś nie jest znane.

Piramidy kojarzą się głównie z Egiptem, czasem z kontynentem amerykańskim, ale na pewno nie z Wyspami Kanaryjskimi. A jednak! W miasteczku Güímar na Teneryfie znajdują się czterometrowej wysokości piramidy, których pochodzenie do dziś nie jest w pełni znane. Te niezwykłe obiekty przez długi czas były uważane za stosy kamieni. Dopiero w 1991 r. odkryto, że jest to coś znacznie więcej. Poznaj historię piramid w Güímar >


Góry, jaskinie i trekking na Teneryfie

Wśród najciekawszych atrakcji Teneryfy polecają się także malownicze górskie tereny. Upust swoim wędrowniczym zapędom możesz dać w górach Teno lub w górach Anaga, o których więcej przeczytasz poniżej.

Góry Anaga (Macizo de Anaga)

GÓRY ANAGA na Teneryfie i Park Krajobrazowy Anaga (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania)
Góry Anaga znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

Północno-wschodnia część wyspy to miejsce, które doceni każdy miłośnik trekingu. Właśnie tutaj znajduje się masyw górski Anaga. Choć nie jest to najwyższa góra na wyspie, to miejscami osiąga wysokość 1024 m. n.p.m. Miejsce to warto odwiedzić także wtedy, jeśli interesują nas ciekawe punkty widokowe. Rozciągający się z tutejszych szczytów krajobraz naprawdę zapiera dech w piersiach. Na uwagę zasługuje także fauna i flora, wśród których można znaleźć sporo gatunków endemicznych. Te wszystkie walory przyrodnicze sprawiły, że Góry Anaga od 2015 roku znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jaskinia Wiatru

Cueva del Viento - Jaskinia Wiatru na Teneryfie
Cueva del Viento – Jaskinia Wiatru na Teneryfie

Jaskinia Wiatru (hiszp. Cueva del Viento) to jaskinia polawowa, która znajduje się w miejscowości Icod de los Vinos. Jej początek dała erupcja wulkanu Pico Viejo położonego niedaleko wulkanu Teide. Mimo że Jaskinia Wiatru była znana rdzennej ludności Teneryfy już ponad 2000 lat temu, to do jej dokładnej eksploracji doszło dopiero w 1969 roku. Za jej nietypową nazwę odpowiadają wiatry wewnątrz tuneli, których długość szacuje się na około 18 km. W ramach ciekawostki warto dodać, że Jaskinia Wiatru składa się z aż trzech poziomów grot! Pod tym względem jest to jedyna (znana) tego typu jaskinia na świecie.

Wąwóz Masca i wioska Masca

Wąwóz Masca na Teneryfie to jedno z najpopularniejszych miejsc na Wyspach Kanaryjskich
Wąwóz Masca na Teneryfie to jedno z najpopularniejszych miejsc na Wyspach Kanaryjskich

Wąwóz Masca to jedno z najpiękniejszych miejsc na Teneryfie. Choć biegnąca wzdłuż niego trasa trekkingowa jest niestety na razie zamknięta (trwają prace nad poprawą jej bezpieczeństwa), nie oznacza to, że musisz rezygnować ze wspaniałych widoków. Równie ciekawa jest położona w wąwozie wioska Masca, którą zamieszkuje około 100 osób. To jedno z najlepiej zachowanych miejsc pod kątem tradycyjnej, kanaryjskiej architektury. Wybudowane z wulkanicznych kamieni domy to jedne z najczęściej fotografowanych w tym miejscu obiektów.

Drago Milenario (Tysiącletnie Smocze Drzewo)

Dracena Smocza (Smocze Drzewo) w Icod de los Vinos (Teneryfa)
Dracena Smocza (Smocze Drzewo) w Icod de los Vinos (Teneryfa)

To prawdziwy symbol Teneryfy. Ogromnej wielkości okazałe drzewo Drago Milenario znajduje się w miejscowości Icod de los Vinos i jest uważane za największe i najstarsze drzewo na świecie. Jego waga wynosi ponad 100 ton, wysokość sięga 18 metrów, a obwód średnicy pnia liczy 20 metrów. Wiek Drago Milenario szacuje się na około 400-800 lat, choć kiedyś uważano, że może on sięgać nawet 3000 lat. W okolicy niezwykłego drzewa roztacza się utworzony w 1996 roku piękny park Parque del Drago. Jego głównym celem jest ochrona Smoczego Drzewa przed negatywnym wpływem urbanizacji.

Półwysep Punta de Teno

Półwysep Punta de Teno, Teneryfa
Półwysep Punta de Teno, Teneryfa

A oto najbardziej wysunięty na zachód kraniec wyspy. Jeśli zależy Ci na pięknych zdjęciach, to ten punkt widokowy na Teneryfie z pewnością spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Przy dobrych warunkach pogodowych (o które na Teneryfie przecież nie trudno) z Punta de Teno zobaczysz klify Los Gigantes, a także wyspy La Gomera i La Palma. Na Półwyspie znajduje się także latarnia morska oraz kilka małych, kamienistych zatoczek.

Golf del Sur

Jaskrawo zielona trawa w połączeniu z czarnym wulkanicznym piaskiem znakomicie ze sobą kontrastują. Aby się o tym przekonać na własne oczy, udaj się na pola golfowe Golf del Sur. Powstały one w 1987 roku i były miejscem, w którym rozgrywały się rozmaite zawody w tej dyscyplinie (m.in. Tenerife Open). Do dyspozycji zainteresowany jest obszar 800 000 m2 podzielony na kilka części do wyboru.


Plaże Teneryfy

Charakterystyczną cechą niektórych plaż na Teneryfie jest czarny (lub bardzo ciemny) piasek. Kolor ten może zaskakiwać i niektórzy łączą go nawet z zanieczyszczeniem. Jednak nic bardziej mylnego! Ciemny kolor piasku to wyłącznie wynik wulkanicznego pochodzenia całego archipelagu i nie ma nic wspólnego z nieczystościami. Najpopularniejsze plaże na Teneryfie warto wymienić: Playa de la Arena, Playa de Las Teresitas, Playa de los Gigantes, Playa de la Tejita, Playa de Fañabé, Playa El Bollullo, Playa de Masca, Playa Jardín, Playa de las Vistas, Playa de Benijo, Playa del Duque.


Zabytki na Teneryfie, muzea i historia wyspy

Będąc na Teneryfie, warto poznać historię nie tylko tej wyspy, ale i całego archipelagu. Ba! Niektóre muzea to zdecydowanie lepsze miejsca do poznania Teneryfy, niż popularne plaże czy hotelowe enklawy. Oto najciekawsze z nich:

Casa de los Balcones

Casa de los Balcones (Dom Balkonów) w miejscowości La Orotava na Teneryfie
Casa de los Balcones (Dom Balkonów) w La Orotavie na Teneryfie

Miasto La Orotava oprócz wielu innych atrakcji posiada też jedną szczególnie uwielbianą przez turystów. Casa de los Balcones to zabytkowy dom z rzeźbionymi, drewnianymi balkonami i klasycznym kanaryjskim patio utrzymanym w dawnym stylu. Ten zabytek istnieje tutaj od XVII wieku, a oprócz pięknej architektury ma do zaoferowania coś jeszcze. Jego wnętrze wypełnione jest tradycyjnymi przedmiotami rzemieślniczymi wytwarzanymi na Wyspach Kanaryjskich. Odwiedzając Casa de los Balcones, warto zajrzeć też do znajdujących się w pobliżu Casa del Turista oraz Casa Lercaro. Oba domy pozwalają jeszcze lepiej poznać kanaryjską architekturę oraz podziwiać okoliczne widoki.

Muzeum Archeologiczne

Puerto de la Cruz, Teneryfa
Puerto de la Cruz, Teneryfa

W Puerto de la Cruz możesz odwiedzić najważniejsze muzeum archeologiczne na Wyspach Kanaryjskich (hiszp. Museo Arqueológico). W kolekcji znajduje się mnóstwo eksponatów z ceramiki oraz narzędzia używane przez rdzenną ludność archipelagu. Podobnie jak w Museo de la Naturaleza y el Hombre, zobaczymy tu także mumie Guanczów oraz obiekty związane z kultem boga znanego pod nazwą Guatimac.

Muzeum Historii i Antropologii Teneryfy

San Cristóbal de La Laguna - dawna stolica Teneryfy
San Cristobal de La Laguna – dawna stolica Teneryfy

Osoby ciekawe historii Teneryfy mogą udać się do miejscowości San Cristóbal de La Laguna. To właśnie tutaj znajduje się Muzeum Historii i Antropologii Teneryfy (hiszp. Museo de Historia y Antropología de Tenerife), czyli idealne miejsce do tego, aby poznać największą kanaryjską wyspę od podszewki. Muzeum zostało otwarte w grudniu 1993 roku, a jego ekspozycja skupia się na czasach od XV do XX wieku.

CIEKAWOSTKA: W San Cristóbal de La Laguna warto odwiedzić także Muzeum Nauki i Kosmosu, które w niecodzienny sposób przybliża prawa natury rządzące Ziemią i wszechświatem.

Kanaryjskie Muzeum Wojskowe

Museo Histórico Militar de Canarias
Kanaryjskie Muzeum Wojskowe (hiszp. Museo Histórico Militar de Canarias)

Wizyta w tym miejscu nie należy do zbyt typowych. Muzeum Wojskowe w Santa Cruz de Tenerife funkcjonuje od 1988 roku, a wśród eksponatów znajdziemy tu między innymi różne rodzaje broni, które były wykorzystywane na archipelagu od czasów Guanczów. Zobaczymy tu także mundury wojskowe, przedmioty osobiste, a także makiety budowli militarnych wznoszonych po podboju Wysp Kanaryjskich.

Jednym z ciekawszych eksponatów jest działo Tigre, które w pewien sposób wpłynęło na losy całego archipelagu. To właśnie z niego został wystrzelony pocisk, który zranił admirała Horatio Nelsona, gdy w lipcu 1797 roku próbował on zająć Teneryfę. Ten celny strzał doprowadził do amputacji prawego ramienia Nelsona, czyniąc go do końca życia niepełnosprawnym.

Muzeum Natury i Człowieka

W Santa Cruz de Tenerife znajdziemy jeszcze jedno muzeum, które powinno przyciągnąć naszą uwagę na dłużej. Mowa Muzeum Natury i Człowieka (hiszp. Museo de la Naturaleza y el Hombre) prezentującym historię naturalną wyspy oraz jej pierwszych mieszkańców jeszcze przed przybyciem europejskich konkwistadorów. Oprócz narzędzi i glinianych przedmiotów wykorzystywanych przez Guanczów, mamy okazję zobaczyć tu także tworzone przez nich mumie.

Bazylika Matki Boskiej w Candelarii

Bazylika Matki Boskiej w Candelarii
Bazylika Matki Boskiej w Candelarii, Teneryfa

Ta pokaźna świątynia jest głównym celem pielgrzymek na Wyspach Kanaryjskich. Bazylika została wzniesiona w latach 1949-1959 i jest w stanie pomieścić około 5000 osób. To największa tego typu budowla na całym archipelagu.

Nie jej rozmiary są jednak powodem, dla którego każdego roku odwiedzają ją tysiące pielgrzymów. Wnętrze bazyliki kryje figurkę Matki Boskiej, z którą związana jest pewna (mniej lub bardziej prawdziwa) historia… Figurka ta miała zostać znaleziona przez rdzenną ludność Wysp Kanaryjskich jeszcze zanim pojawili się tutaj pierwsi konkwistadorzy. Przez ten cały czas miała być ona przechowywana w jaskini, a później – w wybudowanej przez Hiszpanów kaplicy. Wierząc lokalnym podaniom, na początku XIX wieku figurka zniknęła w wyniku silnego huraganu, jednak po pewnym czasie została ponownie odnaleziona i umieszczona w sanktuarium. Czy jest to prawdziwa historia? Podobnie jak w wielu innych kwestiach związanych z różnymi systemami religijnymi – czasem aby coś wiedzieć na pewno, trzeba najpierw w to uwierzyć. Zapewne tak jest i w tym przypadku.


Gdzie najlepiej jechać – Znane kurorty i małe miasteczka

Santa Cruz de Tenerife

Santa Cruz de Tenerife - stolica wyspy i całego archipelagu.
Atrakcje to coś, czego nie brakuje w żadnej części wyspy, a szczególnie w stolicy! Na zdjęciu Santa Cruz de Tenerife.

Oto tętniąca życiem stolica wyspy! W Santa Cruz de Tenerife, jak przystało na największe miasto na Teneryfie, atrakcji nie brakuje! Zadowoleni będą nie tylko miłośnicy plażowania, ale także ci którzy lubią zwiedzanie. W stolicy wyspy znajdziemy bowiem aż dwa zamki (Castillo de San Juan Bautista i Castillo de San Cristóbal), zabytkową wieżę strażniczą (Torre de San Andrés), muzea, a także Teatro Guimerá, czyli najstarszy teatr na Wyspach Kanaryjskich.

Puerto de Santiago

Puerto de Santiago - miejscowość na Wyspach Kanaryjskich (Teneryfa, Hiszpania)
Puerto de Santiago – miejscowość na Wyspach Kanaryjskich (Teneryfa, Hiszpania)

To niewielkie miasteczko położone jest w zachodniej części wyspy. Jedną z największych atrakcji są położone nieopodal majestatyczne klify Los Gigantes, o których przeczytasz w dalszej części tego artykułu. Puerto de Santiago to także dobra lokalizacja dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Wśród plaż poleca się natomiast Playa de la Arena pełna ciemnego, wulkanicznego piasku.

Buenavista del Norte

Buenavista del Norte - Wyspy Kanaryjskie
Szukając pięknych miejsc na Teneryfie warto odwiedzić Buenavista del Norte.

To niewielkie miasteczko w zachodniej części wyspy jest jednym z niewielu na archipelagu, gdzie wciąż żywa jest tradycja… hodowli wołów. Jeśli jednak ta tematyka nie jest Ci specjalnie bliska, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których warto odwiedzić Buenavista del Norte. Jeden z nich to tutejsze pola golfowe (Buenavista Golf) o łącznej długości ponad 6000 metrów. Inne emblematyczne miejsce to Plaza de los Remedios – niewielki, za to bardzo urokliwy placyk z charakterystyczną altanką pośrodku. Jest to miejsce spotkań mieszkańców oraz lokalnych eventów muzycznych.

Los Cristianos

Los Cristianos
Los Cristianos to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród osób planujących wyjazd na Teneryfę

Kiedyś miejscowość ta była znana ze względu na znakomicie rozwinięte rybołówstwo oraz wymianę handlową. Dziś mało kto o tym pamięta, bo boom turystyczny, który nastąpił tu w drugiej połowie XX wieku całkowicie odmienił to miasto, czyniąc z niego typowy kurort all inclusive. Turyści nie mogą tutaj narzekać na brak atrakcji. Oprócz znakomitych plaż (na czele z Playa de las Vistas) czekają tu na Ciebie dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Podczas rodzinnych wakacji możesz się z kolei wybrać do Monkey Park Tenerife – parku zoologicznego pełnego wolno biegających małp. Będzie wesoło! 🙂

Los Realejos na północy wyspy

To niewielkie miasteczko znajdziemy w górzystych terenach na północy Teneryfy. Co prawda nie ma tu zbyt dużej ilości atrakcji, ale przy dobrej pogodzie można tu znaleźć sporo ciekawych punktów widokowych (szczególnie, że tuż obok leży Park Narodowy Teide oraz wulkan Teide). Spacerując tutejszymi uliczkami, warto zwrócić na otaczającą nas typową, kanaryjską architekturę.

Dobrą wiadomością dla osób lubiących sporty wodne jest to, że przy Los Realejos znajdziemy idealną do tego plażę! Mowa oczywiście o Playa del Socorro, która słynie z wysokich fal uwielbianych przez doświadczonych surferów. Jeśli natomiast lubisz zwiedzanie zabytków, być może zainteresuje Cię Fortín de San Fernando – stosunkowo mała fortyfikacja z XVIII wieku, która pomagała chronić tę część wybrzeża przez najazdami piratów i wrogich okrętów.

Costa del Silencio na południu wyspy

Nazwa tego wybrzeża (tłum. Wybrzeże Spokoju) mówi sama za siebie. W przeciwieństwie do wielu innych, mocno turystycznych rejonów Teneryfy, ta część wyspy jest raczej stonowana. Costa del Silencio to jeden z najbardziej wysuniętych na południe krańców lądu. Sporo tu barów i restauracji, a do spaceru wzdłuż morza zachęca przyjemna promenada.

Choć Costa del Silencio nie ma własnej plaży, to znajdziemy ją w oddalonej o kilka minut miejscowości Las Galletas. Również kilka minut dzieli nas od formacji skalnych Montaña Amarilla. Oprócz tego, że jest to znakomite miejsce na spacer, to jest ono uwielbiane także przez nurków. Oblewające wybrzeże wody są tak przejrzyste, że bez trudu możemy zobaczyć wulkaniczne dno morskie w całej jego krasie.

Costa Adeje

Region Costa Adeje na Teneryfie - Większość z tutejszych hoteli posiada ofertę all inclusive, która obejmuje pełne wyżywienie, wycieczki objazdowe czy transfer z lotniska (gdy dojazd własny nie jest możliwy).
Plaża na Costa Adeje, Teneryfa

Ta część Teneryfy budzi skrajnie różne emocje. Z jednej strony turyści chwalą ją za ofertę all inclusive skrojoną idealnie pod nich. Z drugiej – z tego samego powodu Costa Adeje jest przez wiele osób uważana za mało autentyczną. Niezależnie od tego, po której stronie jesteście, warto wiedzieć że te tereny wyspy jeszcze w pierwszej połowie XX wieku składały się wyłącznie z użytków rolnych. Turystyka zaczęła się tu rozwijać w latach 70. XX wieku i dopiero wtedy nastąpiła też intensywna urbanizacja Costa Adeje. Jeśli więc bardziej od idealnej oferty turystycznej cenisz sobie klimatyczną architekturę lub dzikie plaże, to ta część Teneryfy nie będzie do tego najlepsza. Pozytywną wiadomością jest jednak to, że Costa Adeje stanowi doskonałą bazę wypadową w inne rejony wyspy.

Playa de las Américas

Playa de las Américas
Playa Las Américas, Teneryfa

Podobnie jak Costa Adeje jest to typowy kurort turystyczny. Docenią go zarówno doświadczeni, jak i początkujący miłośnicy sportów wodnych. Surfowanie, nurkowanie czy sporty motorowodne, to coś z czego słynie Playa de las Américas. A że oferta hotelowa jest tutaj bardzo szeroka (od luksusowych hoteli, przez apartamenty, prywatne kwatery, aż do lokacji o charakterze agroturystycznym), każdy znajdzie tu odpowiednią miejscówkę na urlop. Dodatkową zaletą Playa de las Américas jest jego dobre połączenie z lotniskiem (autostradą dojedziemy tu w niecałe pół godziny).

Inne miasta i miasteczka

Urokliwe Miasteczka i Miasta na Teneryfie | Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
La Orotava – miasto na Teneryfie

W nieco mniej turystycznych rejonach Teneryfy znajdziecie wiele uroczych miejsc. Miasteczko Garachico, Candelaria, San Miguel de Abona, Masca, El Médano czy La Orotava to tylko niektóre z opcji, które są do wyboru. Więcej informacji na ich temat znajdziesz w artykule „Malownicze miasteczka i miasta na Teneryfie”. Główną atrakcją większości z nich jest stare miasto, zabytkowa architektura oraz tradycyjna kuchnia kanaryjska.


Popularne fiesty

Karnawał na Teneryfie

Karnawał na Teneryfie -- Hispanico.pl
Karnawał na Teneryfie ma wielowiekową tradycję. To jedna z tych rzeczy, które warto zobaczyć choć raz w życiu.

Jeśli karnawał w Rio de Janeiro jest największym karnawałem na świecie, to karnawał na Wyspach Kanaryjskich można nazwać jego młodszym bratem. Co roku bierze w nim udział kilkaset tysięcy osób z różnych zakątków świata. Imprezy, koncerty, gorący taniec, latynoska muzyka i mnóstwo kolorowych strojów, którymi krzyczy stolica wyspy stanowią tutaj wielowiekową tradycję (pierwsze obchody karnawału na Teneryfie datuje się na XVI wiek). Jeśli lubisz dobrą zabawę, otwartość na innych i ucieczkę od codzienności, to nie ma lepszego czasu na wakacje na Teneryfie, niż właśnie karnawał!


Wynajem samochodu na Teneryfie

Choć do dyspozycji masz transport publiczny, to aby sprawnie przemieszczać się po wyspie, warto wynająć samochód. Auto na Teneryfie najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem online. Możesz to zrobić na tej stronie >

Hotele na Teneryfie

  Teneryfa Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Teneryfie  

Inne atrakcje na Wyspach Kanaryjskich

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:
Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
TeneryfaPark zoobotaniczny Loro Park (Loro Parque), park zoobotaniczny Jungle Park, park wodny Siam Park, park wodny Lago Martianez, Monkey Park i inne parki rozrywki na TeneryfiePark Narodowy Teide, wulkan Teide (Pico del Teide), klify Los Gigantes, wąwóz Masca, góry Anaga, Piramidy w Güímar, zabytkowy dom Casa de los Balcones, jaskinia Cueva del Viento, Smocze Drzewo, Muzeum Nauki i Kosmosu, wąwóz Barranco del Infierno, góry Teno, dolina Valle de la Orotava, naturalne baseny (Charco de la Laja, El Calerón de Garachico, Piscinas de Bajamar, Charco del Viento), ogród botaniczny Jardín Botánico de la Orotava, Jeep Safari. Popularne miasta na TeneryfieSanta Cruz de Tenerife, Buenavista del Norte, Garachico, Puerto de la Cruz, Puerto de Santiago, Costa Adeje, Taganana, Guía de Isora, San Cristóbal de La Laguna, El Médano, La Orotava, Icod de los Vinos, Arona, San Miguel de Abona, La Matanza de Acentejo, La Victoria de Acentejo, Santa Úrsula, Los Cristianos, Playa de las Américas, Los Realejos, San Andrés, Santiago del Teide, Playa Paraiso, Callao Salvaje, Playa Jardin.
FuerteventuraWydmy Dunas de Corralejo, ogród zoobotaniczny Oasis Park, park wodny Acua Water Park, wyspa Lobos (Isla de Lobos), rezerwat przyrody Parque Natural de Corralejo, Ecomuseo La Alcogida, Półwysep Jandia. Popularne miejsca i miejscowości: Puerto del Rosario, Corralejo, Tarajalejo, El Cotillo, Majanicho, La Oliva, Morro Jable, Costa Calma, Caleta de fuste. Popularne plaże na Fuerteventurze: El Castillo, Playa de Esquinzo. Wybrzeże Costa Calma
Gran CanariaAtrakcje turystyczne: Akwarium Poema del Mar, latarnia morska El Faro de Maspalomas, dawny spichlerz Guanczów Cenobio de Valerón, Pueblo Canario, nekropolia Guanczów Necrópolis de Arteara, Dom Kolumba (Casa de Colón). Parki rozrywki: Park rozrywki Holiday World Maspalomas, Park wodny Aqualand Maspalomas, Park rozrywki Sioux City Park, ogród zoobotaniczny Palmitos Park, park tematyczny Mundo Aborigen, park tematyczny Camel Safari ParkAtrakcje naturalne: ogród botaniczny Jardín Canario, szczyt Pico de Bandama, wąwóz Barranco de Guiniguada, park naturalny Pinar de Tamadaba, wydmy Dunas de Maspalomas, święta skała Guanczów Roque nublo, wąwóz Barranco de Santa Brígida, kanion Cañon del Águila, Doramas Park (Parque Doramas), Parque de Santa Catalina. Popularne miejscowości: Las Palmas de Gran Canaria, Maspalomas, San Bartolomé de Tirajana, Playa del Inglés, Puerto de Mogán, ArtenaraPlaże na Gran Canarii: Playa de Las Canteras (Plaża Las Canteras), Playa del Inglés, Playa de San Agustín, Playa de Taurito, Playa de Puerto Rico, Playa de Guayedra, Playa del Juncal, Playa Hoya del Pozo, Playa de Melenara
LanzaroteJaskinia Cueva de los Verdes, jaskinia Jameos del Agua, ogród kaktusów Jardín de Cactus, Park Narodowy Timanfaya (Montañas del Fuego), park wodny Aqualava Water Park, podwodne Muzeum Atlantyckie, zamek Castillo de San Gabriel, Muzeum Sztuki Współczesnej Castillo de San José, Plaża Papagayo Playa de Papagayo, Fundación César Manrique (dom-muzeum artysty), wybrzeże Los Hervideros, Mirador del río, wulkan El Cuervo, dolina La Geria. Popularne miejscowości: Arrecife, Puerto del Carmen, Playa Blanca, El Golfo i laguna Charco de Los Clicos, Costa Teguise
La PalmaPopularne miejscowości: Santa Cruz de la Palma, Breña baja, Breña alta
La GomeraPark narodowy Garajonay, klify Los Órganos, Dom Kolumba Casa de Colón. Popularne miejscowości: San Sebastián de la Gomera, Chipude, Agulo, Playa de Santiago
El HierroPopularne miejscowości: Valverde, La Frontera
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies
Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote
   
Reklama
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
Booking.com

OSTATNIO DODANE
Reklama
POPULARNE W TYM TYGODNIU
Reklama

10 KOMENTARZE

  1. Zastanawialiśmy się Teneryfa czy Lanzarote, ale po tym poście widzę, że przy podróży z dzieckiem chyba lepiej sprawdzi się jednak Teneryfa 😉

  2. Naszą atrakcją nr 1 na Teneryfie okazał się… AQUAPARK :D. Dzieciaki wniebowzięte, a ja z mężem moglibyśmy w końcu odpocząć 😉

  3. Macie jakieś pomysły co warto zobaczyć na Teneryfie podczas 3-dniowego pobytu?

  4. Wakacje na Teneryfie to bajka! Wysoka temperatura, rajskie plaże, mega atrakcje. Czego chcieć więcej 8)

  5. Wow super wpis, bardzo mi się podoba. Ja w tym roku planuje Fuerteventure jestem zachwycona tym wulkanicznym krajobrazem ❤

  6. Mam pytanie, czy uniwersytet La laguna jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO?? Wybieram się tam w okresie zimowym na studia i szukam ciekawostek na temat tej uczelni.

  7. W tym roku udało nam się nareszcie załapać z rodziną na wakacje last minute. Ogólnie polecam hotel Bahia Principe Tenerife Resort, bo mają świetną obsługę i przyzwoite ceny. Spędziliśmy tam wspaniałe wakacje z rodzina. Jeśli chodzi o atrakcje to zaliczylismy: Lago Martiánez, Loro Park, wulkan Teide (+wejście do parku narodowego Teide), Casa de los Balcones, Casa del turista, wycieczka do miasteczka Icod de los Vinos i paraglaiding po Oceanie Atlantyckim :). z plaz polecam playa de las teresitas i playa la arena.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.