Strona głównaHiszpaniaHiszpańskie wyspy i archipelagiTeneryfa - Atrakcje i Zwiedzanie. Co warto zobaczyć? Zobacz ciekawe miejsca!

Teneryfa – Atrakcje i Zwiedzanie. Co warto zobaczyć? Zobacz ciekawe miejsca!

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Teneryfa co roku przyciąga miliony turystów. Główne powody to: wspaniała pogoda, liczne atrakcje, piękne plaże, interesujące pozostałości wulkaniczne, idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, a także niesamowite widoki z kaldery Las Cañadas! A co warto zobaczyć na Teneryfie?

Teneryfa jest położona na Oceanie Atlantyckim. To największa wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich i choć geograficznie bliżej jej do Afryki niż do Europy, to jest integralną częścią Hiszpanii. Dla turystów z Polski niesie to mnóstwo korzyści, jak chociażby to, że podróżując tutaj, nadal pozostajemy na terenie Unii Europejskiej, co znacznie ułatwia formalności związane z wyjazdem (nie musisz mieć paszportu ani wizy).

Jej najwyższy szczyt – Pico del Teide to najwyższy szczyt Hiszpanii, a także jeśli chodzi o wszystkie wyspy atlantyckie. Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż jest to wciąż czynny wulkan uważnie obserwowany przez naukowców. Ostatnia poważniejsza erupcja miała miejsce w 1909 roku. Na razie nic nie wskazuje, żeby szykowała się kolejna, dlatego śmiało zapraszamy na „pozostałości zaginionej Atlantydy” jak czasami nazywana jest Teneryfa.

Do przylotu na Teneryfę zachęca także pogoda. Nawet w okresie zimowym, średnie temperatury nie spadają poniżej 15°C, co czyni z tej wyspy idealne miejsce na wczasy, niezależnie od pory roku. Tym bardziej że piękne plaże pokryte czarnym piaskiem nie są tu rzadkością. Listę tych najciekawszych oraz ich mapę znajdziesz w naszym artykule Czarne i złote plaże na Teneryfie.

WARTO WIEDZIEĆ: Teneryfa to wyspa, na której większość plaż jest pochodzenia wulkanicznego, a więc piasek na nich ma czarny kolor. Jednak znajdziemy tu również złote plaże usypane sztucznie, w momencie kiedy Teneryfa stała się popularną destynacją turystyczną. Jeśli zależy nam na złotym, a nie czarnym piasku wybierzmy Playa del Duque, Playa de las Vistas czy Playa del Camison na Costa Adeje. Będąc na wschodzie wyspy kierujmy się na Playa Teresitas.

Moc atrakcji wyspy – Co warto zobaczyć na Teneryfie?

Atrakcje Teneryfy to nie tylko piaszczyste plaże! Wyspa jest na tyle duża, że aby dobrze ją poznać musimy podzielić naszą podróż na parę części. W centralnej części Teneryfy króluje Park Narodowy Teide oraz kaldera Las Cañadas, dookoła której znajduje się równina często porównywana do… Marsa! Zbieżność warunków środowiskowych i geologicznych z Czerwoną Planetą spowodowało, iż prowadzone są tu testy maszyn, które w przyszłości mają służyć eksploracji kosmosu.

W północno wschodniej części wyspy Teneryfa obowiązkowym punktem programu jest, chociażby krótki trekking przez lasy wawrzynowe pasma górskiego Anaga, spacer stolicą wyspy Santa Cruz de Tenerife leżącą u podnóża masywu Anaga oraz sąsiadującą San Cristóbal de La Laguna. Ogród zoologiczny Loro Park w Puerto de la Cruz to świetna propozycja dla fanów fauny morskiej – zobaczycie tu pokazy delfinów, lwów morskich czy kolorowych papug. Z Puerto de la Cruz już rzut beretem do Parque Rural de Teno, aby zobaczyć 800-letnie drzewo smocze.

W południowej części wyspy wyjątkową sławą cieszy się Costa Adeje. Poza piaszczystymi plażami znajdziemy tu najbardziej rozrywkowy kurort na wyspie – Playa de Las Americas. Z czego słynie to miejsce? Playa de las Americas to przede wszystkim kompleksowe usługi zlokalizowane wzdłuż głównej promenady, dzięki którym w 100% zapełnicie swój czas wolny. Restauracje, lodziarnie, sale gier, punkty oferujące surfowanie czy nurkowanie, kluby konopne, dyskoteki i wiele więcej!

Aby sprawnie się pomiędzy nimi poruszać, warto wynająć samochód, który w tym przypadku będzie dużo szybszym środkiem lokomocji niż komunikacja miejska. Samochód możesz wynająć przez internet, np. na stronie RentalCars i odebrać go po przylocie na lotnisko. A które atrakcje na Teneryfie warto zobaczyć w pierwszej kolejności? Poniżej znajdziesz listę najciekawszych miejsc z kategorii must-see!

Wulkan Teide – Najwyższy Szczyt Hiszpanii

Formacja skalna Los Roques de Garcia na terenie Parku Narodowego Teide
Formacja skalna Los Roques de Garcia na terenie Parku Narodowego Teide, Teneryfa

Wulkan Teide (Pico del Teide) jest najwyższym szczytem nie tylko Wysp Kanaryjskich, lecz całej Hiszpanii. Zlokalizowany jest w centrum wyspy w Parku Narodowym Teide (Parque Nacional del Teide), którego granicę wyznacza gigantyczna kaldera Las Cañadas o wymiarach 11 km na 16 km. Pośrodku uformował się stratowulkan Teide oraz jego mniejsza siostra – Pico Viejo (3100 m n.p.m). To jedyne w swoim rodzaju dzieło natury znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli Teneryfa to Wasza letnia (lub zimowa) destynacja to koniecznie musicie wejść na jego szczyt (pamiętajcie o rezerwacji wejścia z dużym wyprzedzeniem).

Wulkan Teide to zdecydowanie największa atrakcja, którą może pochwalić się Teneryfa! Majestatyczny wulkan mierzy 3718 m n.p.m. i jest wciąż czynny. Jego szczyt widać nie tylko z każdego miejsca na Teneryfie, ale i z innych Wysp Kanaryjskich. Wejście na wulkan Teide jest stosunkowo proste. Pomaga w tym specjalna kolejka linowa Teleférico del Teide, która odjeżdża co około 10 minut. Ponieważ wulkan znajduje się na terenie Parku Narodowego Teide (Las Cañadas del Teide), po drodze czekają nas nieziemskie widoki. Jeżeli nie chcemy wjechać kolejką linową na szczyt, możemy się też wspiąć, cały czas mając na horyzoncie zapierający dech w piersiach krajobraz. Zajmie nam to około 3 godziny. Bezapelacyjnie stwierdzamy, że warto – nie bez powodu obszar ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO!

WARTO WIEDZIEĆ: Co tak naprawdę oznacza słowo 'teide’? Nazwę tą wulkanowi nadali Guanchowie tysiące lata temu i oznacza ona piekielną górę. Wierzyli oni, że w wulkanie żył demon Guayota. Znalezione w ścianach Teide kryjówki z pozostałościami instrumentów z litu i ceramiki dowodzą, iż odprawiano tu rytuały mające na celu przeciwdziałać złym mocom demona Guayota.

Siam Park – największy park wodny w Europie!

Park wodny Siam Park, Teneryfa
Park wodny Siam Park, Teneryfa

To najpopularniejszy park wodny na południu wyspy, a przede wszystkim największy park wodny w Europie! W Siam Park na terenie 18,5 ha czekają atrakcje zarówno na małych, jak i na dużych. Fantazyjne zjeżdżalnie, kąpiel w basenie ze sztucznie wytwarzaną kilkumetrową falą, spływ pontonowy, wodny plac zabaw, plaża… to tylko niektóre z możliwości, które przed Tobą stoją. Od 2008 roku, kiedy to nastąpiła jego inauguracja odwiedziły to miejsce miliony ludzi. Dowód? Siedmiokrotne przyznane mu przez serwis TripAdvisor 1. miejsce w kategorii Najlepszy Park Wodny, a także dziesięciokrotne otrzymanie nagrody European Star Award, czyli najważniejszej w Europie nagrody przyznawanej najlepszym parkom tematycznym i aquaparkom na kontynencie.

Infrastruktura Siam Parku jest na tyle rozległa, że będziecie odkrywać jego zakamarki przez cały dzień. Osiemnaście tematycznych obszarów basenów, sklepy z pamiątkami, 9 restauracji i barów. W dodatku ogromnym plusem jest też fakt, iż po Costa Adeje krąży darmowy bus, którym możecie dojechać do parku.

Teneryfa to raj dla fanów parków wodnych. Oprócz Siam Park znajduje się tu jeszcze kilka innych parków wodnych, takich jak: Aqualand Costa Adeje (park wodny z pokazami zwierząt) czy Lago Martiánez (designerski park wodny zaprojektowany przez Césara Manrique).

Loro Park – Niesamowity Park Zoobotaniczny w Puerto de la Cruz

Loro Park to park zoologiczno-botaniczny pełen tropikalnych roślin i różnych gatunków zwierząt, znajdujący się w północno zachodniej części Teneryfy, a dokładniej mówiąc w mieście Puerto de la Cruz. Doskonałe miejsce do wizyty z dziećmi. Wewnątrz Loro Park znajdziemy także ogromne akwarium i kino. Cały kompleks podzielony jest na kilka głównych części, co znacznie ułatwia zwiedzanie. Każda z nich koncentruje się nie tylko na świecie zwierząt, ale także na bogatym świecie roślin. Loro Park znajduje się na obrzeżach miasta Puerto de la Cruz, dlatego warto wiedzieć, iż najłatwiejszym sposobem, aby do niego dotrzeć, jest darmowa ciuchcia, która kursuje co 20 minut z Plaza Reyes Católicos.

Pokaz delfinów w Loro Parku to jedna z wielu tego typu atrakcji. Swoje umiejętności pokazują także lwy morskie oraz foki. Aby poczuć większe emocje, wybierz się na pokaz orek.
Pokaz delfinów w Loro Park, Teneryfa

Co zobaczymy w Loro Park?

Goryle, pingwiny, lwy morskie, mrówkojady, szympansy, lwy, lemury, flamingi, egzotyczne ryby, hipopotamy, jaguary, gigantyczne żółwie, delfiny, aligatory i przede wszystkim papugi (początkowo park stworzono z myślą o papugach) – to tylko niektóre z gatunków, które możemy tu zobaczyć. Przy wejściu do parku znajduje się rozpiska, o których godzinach odbywają się pokazy papug, fok, delfinów i orek. Przy tych ostatnich uważajcie, bo siadając w pierwszych rzędach, oprócz najlepszego widoku doświadczycie najbardziej tego pokazu – będąc pochlapanymi. Niech Was to jednak nie zrazi! Weźcie ze sobą płaszcze przeciwdeszczowe lub kupcie je na miejscu i śmiało siadajcie z przodu. Na wskazane pokazy polecamy Wam udać się najpierw, a potem cieszyć całą resztą atrakcji.

WARTO WIEDZIEĆ: Pamiętajcie, iż pingwiny można zobaczyć w pełnej okazałości na zewnątrz tylko w zimie. Odwiedzając park w lecie, zobaczycie je w specjalnie dostosowanej do klimatu polarnego ciemni, która ma imitować ich środowisko naturalne.

Oprócz Loro Park na Teneryfie warto odwiedzić także: Jungle Park (park zoologiczny z dużą ilością zwierząt z rodziny kotowanych) oraz Monkey Park Tenerife (ogród zoologiczny skupiający się wokół małp, które można karmić i głaskać). Obydwa znajdują się w niedalekiej odległości na obrzeżach Costa Adeje.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli planujecie wizytę zarówno w Siam jak i Loro Parku warto kupić łączoną wejściówkę.

Klify Los Gigantes (Acantilados de los Gigantes)

Widok z miasteczka Santiago del Teide na Teneryfie (Wyspy Kanaryjskie)
Widok z miasteczka Santiago del Teide na Teneryfie (Wyspy Kanaryjskie)

Ta atrakcja czeka na nas w zachodniej części wyspy. Ogromne, bazaltowe klify, których pełna nazwa brzmi Acantilados de los Gigantes (Klify Gigantów) wznoszą się na wysokość około 600 metrów (to prawie trzy razy tyle, co wysokość Pałacu Kultury w Warszawie). Pierwsi mieszkańcy wyspy – Guanchowie – nazywali je 'murami piekieł’. Podziwiać możemy je na kilka sposobów. Aby przyjrzeć się im z każdej strony, warto wybrać jeden z rejsów, które odpływają m.in. z portu Puerto de Colón. Podczas tego typu kilkugodzinnej wycieczki statki zwykle zatrzymują się w kilku zatoczkach, których ustronności pilnują klify Los Gigantes. To znakomita okazja dla osób lubiących nurkowanie, ponieważ tutejsze wody nadają się do tego idealnie.

Piramidy w Güímar

Piramidy kojarzą się głównie z Egiptem, czasem z kontynentem amerykańskim, ale na pewno nie z Wyspami Kanaryjskimi. A jednak! W miasteczku Güímar na Teneryfie znajdują się czterometrowej wysokości piramidy, których pochodzenie do dziś nie jest w pełni znane. Te niezwykłe obiekty przez długi czas były uważane za stosy kamieni. Dopiero w 1991 r. odkryto, że jest to coś znacznie więcej. Wokół nich znajduje się Park Etnologiczny, w którym każda ścieżka doprowadzi Was do tajników innych starożytnych cywilizacji. Na sam koniec czeka Was niespodzianka – Trujący Ogród skupiający ponad 70 gatunków toksycznych roślin z całego globu. Poznaj historię piramid w Güímar >

Piramidy na Teneryfie (Piramidy Guimar)
Tajemnicze piramidy Guimar, Teneryfa

Góry Anaga (Macizo de Anaga)

Góry Anaga na Teneryfie i Park Krajobrazowy Anaga (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania)
Góry Anaga i Park Krajobrazowy Anaga, Teneryfa (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania)

Obszar północno wschodniej części wyspy to miejsce, które doceni każdy miłośnik trekkingów. Właśnie tutaj znajduje się masyw górski Anaga. Choć nie jest to najwyższa góra na wyspie, to miejscami osiąga wysokość 1024 m n.p.m. Miejsce to warto odwiedzić także wtedy, jeśli interesują nas ciekawe punkty widokowe. Rozciągający się z tutejszych szczytów krajobraz naprawdę zapiera dech w piersiach. Na uwagę zasługuje także fauna i flora, wśród których można znaleźć sporo gatunków endemicznych. Te wszystkie walory przyrodnicze sprawiły, że Góry Anaga w 2015 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nie zdziwcie się chmurami, które dodają temu miejscu tajemniczości – pochmurna pogoda jest tu normalnością. To właśnie panującym tu warunkom atmosferycznym zawdzięczamy bujną florę – stare wawrzyny, wielkie paprocie oraz mech porastający wszystko dookoła. Chłodniejsza – wręcz rześka temperatura będzie idealnym dopełnieniem tutejszej aury!

Wejście na sam szczyt – Cruz de Taborno (1024 m n.p.m.) – pozwoli Ci zobaczyć u samego jej podnóża stolicę – Santa Cruz de Tenerife oraz Teneryfę w całej jej objętości. Jednymi z najlepszych punktów widokowych są Punta de Hidalgo, który pozwoli nam zobaczyć zachodnie zbocze gór, Mirador Pico del Ingles, obok którego znajdziecie mroczny Leśny Tunel oraz Mirador Risco Amogoje. Spotkacie tam ciszę, spokój, nienaruszone przez turystów tereny ze starymi domkami porozrzucanymi po zboczu i co raz wyłaniających się spośród płynących chmur.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli lubisz trekking to oprócz gór Anaga, odwiedź także góry Teno, które również znajdują się na Teneryfie.

Jaskinia Wiatru

Cueva del Viento - Jaskinia Wiatru na Teneryfie
Cueva del Viento (Jaskinia Wiatru), Teneryfa

Jaskinia Wiatru (hiszp. Cueva del Viento) to jaskinia polawowa, która znajduje się w miejscowości Icod de los Vinos. Jej początek dała erupcja wulkanu Pico Viejo położonego niedaleko wulkanu Teide. Mimo że Jaskinia Wiatru była znana rdzennej ludności Teneryfy już ponad 2000 lat temu, to do jej dokładnej eksploracji doszło dopiero w 1969 roku. Za jej nietypową nazwę odpowiadają wiatry wewnątrz tuneli, których długość szacuje się na około 18 km. W ramach ciekawostki warto dodać, że Jaskinia Wiatru składa się z aż trzech poziomów grot! Pod tym względem jest to jedyna (znana) tego typu jaskinia na świecie.

Wąwóz Masca i wioska Masca

Wąwóz Masca to jedno z najpiękniejszych miejsc na Teneryfie. Co cieszy jeszcze bardziej to fakt, iż prace, które miały przyczynić się do poprawienia bezpieczeństwa tego miejsca po paru latach zostały wreszcie ukończone, a sam wąwóz ponownie został otwarty dla turystów. Musimy się jednak przygotować na wprowadzone od tego czasu ograniczenia. Wąwóz otwarty jest w weekendy i święta, lecz bezpłatne wejściówki należy zarezerwować na stronie internetowej z dużym wyprzedzeniem, gdyż limit dzienny turystów jest dość skromny. Jeśli już uda Wam się zdobyć wejściówkę (bardzo mocno trzymamy za to kciuki!) to koniecznie pamiętajcie o porządnych butach trekkingowych z bieżnikiem. Jest to o tyle ważne, że w zwykłych adidasach nie zostanie wpuszczeni. Wyposażeni w buty oraz w kaski, które dostaniecie na wejściu, możecie ruszać ku przygodzie!

Wąwóz Masca na Teneryfie to jedno z najpopularniejszych miejsc na Wyspach Kanaryjskich
Wąwóz Masca to jedno z najpopularniejszych miejsc na Wyspach Kanaryjskich, Teneryfa

Jeśli nie uda Wam się zdobyć wejściówek lub obawiacie się, że Wasza forma nie jest wystarczająca na 10 kilometrową trasę, proponujemy inne rozwiązanie. Równie ciekawa jest położona w wąwozie wioska Masca, którą zamieszkuje około 100 osób. To jedno z najlepiej zachowanych miejsc pod kątem tradycyjnej, kanaryjskiej architektury. Wybudowane z wulkanicznych kamieni domy to jedne z najczęściej fotografowanych w tym miejscu obiektów.

Drago Milenario (Tysiącletnie Smocze Drzewo) w Icod de los Vinos

To prawdziwy symbol, z którego Teneryfa jest dumna, w szczególności od 1917 roku, kiedy to Smocze Drzewo zostało uznane za pomnik narodowy. Ogromnej wielkości okazałe drzewo Drago Milenario znajduje się w miejscowości Icod de los Vinos i jest uważane za największe i najstarsze drzewo na świecie. Jego waga wynosi ponad 100 ton, wysokość sięga 18 metrów, a obwód średnicy pnia liczy 20 metrów. Wiek Drago Milenario szacuje się na około 400-800 lat, choć kiedyś uważano, że może on sięgać nawet 3000 lat. Niestety, nie jest możliwa dokładna kalkulacja jego wieku, gdyż drzewo nie posiada rocznych słojów.

Gatunek tych drzew jest pozostałością, która przetrwała epokę lodowcową, podczas której jedynymi wystarczająco ciepłymi miejscami do przetrwania były Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka oraz Madera.

Smocze drzewo rośnie średnio około 100 cm na 10 lat
Smocze drzewo rośnie średnio około 100 cm na 10 lat

CIEKAWOSTKA: Czy Smocze Drzewa to w ogóle drzewa? Nie do końca! Są one klasyfikowane jako rośliny jednoliścienne tak jak na przykład … szparagi!

W okolicy niezwykłego drzewa roztacza się utworzony w 1996 roku piękny park Parque del Drago, którego głównym celem jest ochrona Smoczego Drzewa przed negatywnym wpływem urbanizacji.Dwukrotnie (w 2002 oraz 2011 roku) starano się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, lecz na ten przywilej Smocze Drzewo będzie musiało jeszcze poczekać. Po drugiej stronie drogi znajdziecie Mariposario del Drago, czyli park zamieszkujący ponad 800 egzotycznych motyli z różnych części świata. Zobaczycie tu wszystkie etapy ich rozwoju i dorosłego życia. Aby motyle mogły poczuć się jak we własnych ekosystemach, starano się odwzorować ich środowiska naturalne, dlatego też zobaczymy tu niesamowite kwiaty z całego globu.

WARTO WIEDZIEĆ: Skąd wzięła się nazwa 'Smocze Drzewo’? Wytwarzana przez nie czerwona żywica od starożytności znana była jako krew smoka, którą dosłownie uważano za krew smoków zabitych w walce. Poza tym miała wielorakie zastosowanie w medycynie, leczeniu ran, trądu, służyła jako barwnik oraz … odstraszacz złych duchów! Rozłożysta korona tych drzew dobrze chroniąca przed słońcem naturalnie stała się miejscem rdzennych mieszkańców północy wyspy – Guanczów.

Samo Icod de los Vinos to przeurocze, nieduże miasteczko znane z dobrego wina oraz ryb. Mówi się, iż to stąd najpiękniej widać Teide. Sprawdzicie to? Przy okazji odwiedźcie plażę Playa de San Marcos, która kryje Cueva del Viento (Jaskinia Wiatru), czyli tunele lawowe tworzące podziemny labirynt rozmieszczony na trzech poziomach. Uznaje się, że jest to największa tego typu atrakcja naturalna na świecie!

Półwysep Punta de Teno

Latarnia morska na półwyspie Punta de Teno, Teneryfa
Latarnia morska na półwyspie Punta de Teno, Teneryfa

A oto najbardziej wysunięty na zachód kraniec wyspy. Jeśli zależy Ci na pięknych zdjęciach, to ten punkt widokowy na Teneryfie z pewnością spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Przy dobrych warunkach pogodowych (o które na Teneryfie przecież nietrudno) z Punta de Teno zobaczysz klify Los Gigantes, a także wyspy La Gomera i La Palma. Na Półwyspie znajduje się także latarnia morska oraz kilka małych, kamienistych zatoczek. Nie znajdziecie tam żadnych punktów gastronomicznych czy handlowych, wręcz przeciwnie, dziewiczość tego miejsca skłania do refleksji – najlepiej przy zachodzie słońca. Z pewnością będzie to świetna opcja po kilkudniowym pobycie na imprezowym Costa Adeje! Droga dojazdowa jest również wąska i kręta, dlatego dużo lepiej zostawić auto w pobliskim Buenvista del Norte i stamtąd wziąć autobus, który podjeżdża na początek cypla.

Golf del Sur

Jaskrawo zielona trawa w połączeniu z czarnym wulkanicznym piaskiem znakomicie ze sobą kontrastują. Aby się o tym przekonać na własne oczy, udaj się na pola golfowe Golf del Sur, które znajdują się zaraz obok lotniska Reina Sofía. Powstały one w 1987 roku i były miejscem, w którym rozgrywały się rozmaite krajowe jak i międzynarodowe zawody w tej dyscyplinie. Najgłośniejsze mecze miały miejsce w 1995 roku – Shell Wonderful World of Golf, czy kobiecy golf open Tenerife Ladies Open w 2002 roku. Do dyspozycji zainteresowany jest obszar 800 000 m2 podzielony na kilka części do wyboru. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że jest to najlepiej przystosowany ośrodek golfowy tego typu na Wyspach Kanaryjskich.

Casa de los Balcones

Casa de los Balcones (Dom Balkonów) w miejscowości La Orotava na Teneryfie
Dom Balkonów w miejscowości La Orotava, Teneryfa

Miasto La Orotava oprócz wielu innych atrakcji posiada też jedną szczególnie uwielbianą przez turystów. Casa de los Balcones to zabytkowy dom z rzeźbionymi, drewnianymi balkonami i klasycznym kanaryjskim patio utrzymanym w dawnym stylu. Ten zabytek istnieje tutaj od XVII wieku, a oprócz pięknej architektury ma do zaoferowania coś jeszcze. Jego wnętrze to przyozdobione roślinnością patio wypełnione tradycyjnymi przedmiotami rzemieślniczymi wytwarzanymi na Wyspach Kanaryjskich. Odwiedzając Dom Balkonów, warto zajrzeć też do znajdujących się w pobliżu Casa del Turista oraz Casa Lercaro. Oba domy pozwalają jeszcze lepiej poznać kanaryjską architekturę oraz podziwiać okoliczne widoki.

Muzeum Archeologiczne w Puerto de la Cruz

Puerto de la Cruz, Teneryfa
Puerto de la Cruz, Teneryfa

Na północy wyspy w Puerto de la Cruz możesz odwiedzić najważniejsze muzeum archeologiczne na Wyspach Kanaryjskich (hiszp. Museo Arqueológico). Dzielnica La Ranilla to dawna dzielnica rybacka w Puerto de la Cruz i to właśnie tam je znajdziecie. Znana jest ona jako najbardziej tradycyjna część miasta, która jest ostoją lokalnej społeczności niedotkniętej przez turystykę.

W kolekcji znajduje się mnóstwo eksponatów z ceramiki oraz narzędzia używane przez rdzenną ludność archipelagu. Podobnie jak w Museo de la Naturaleza y el Hombre, zobaczymy tu także mumie Guanczów oraz obiekty związane z kultem boga znanego pod nazwą Guatimac. Muzeum jest bardzo kompaktowe dzieląc swoją przestrzeń na pięć tematycznych wystaw – zwiedzanie nie zajmie Wam więcej niż godzinę.

Muzeum Historii i Antropologii Teneryfy w San Cristóbal de La Laguna

San Cristóbal de La Laguna - dawna stolica Teneryfy
San Cristóbal de La Laguna – dawna stolica Teneryfy

San Cristóbal de La Laguna to miasto na północy wyspy, którym Teneryfa zdecydowanie może się pochwalić. Zostało ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1999r. ze względu na swoją pięknie odrestaurowaną starówkę, której układ przestrzenny pozostał niezmieniony od XVI wieku. To, oraz charakterystyczne kolonialne rezydencje z drewnianymi balkonami oraz kamiennymi portykami – były inspiracją dla wielu urbanistów z Ameryki Łacińskiej. Spacer po mieście naprawdę potrafi przenieść w czasie!

A mówiąc o przeniesieniu w czasie, osoby ciekawe historii Teneryfy mogą udać się do Muzeum Historii i Antropologii Teneryfy (hiszp. Museo de Historia y Antropología de Tenerife), czyli idealnego miejsca do tego, aby poznać największą kanaryjską wyspę od podszewki. Muzeum zostało otwarte w grudniu 1993 roku, a jego ekspozycja skupia się na czasach od XV do XX wieku. Zdecydowanie wyróżnia się innowacyjnością, świetnie łącząc wątki społeczne, ekonomiczne oraz kulturalne, które zebrane w całość ukazują nam etapy rozwoju społeczno-gospodarczego wyspy Teneryfa.

CIEKAWOSTKA: W San Cristóbal de La Laguna warto odwiedzić także Muzeum Nauki i Kosmosu, które w niecodzienny sposób przybliża prawa natury rządzące Ziemią i wszechświatem.

Kanaryjskie Muzeum Wojskowe

Kanaryjskie Muzeum Wojskowe (hiszp. Museo Histórico Militar de Canarias)
Kanaryjskie Muzeum Wojskowe (hiszp. Museo Histórico Militar de Canarias)

Wizyta w tym miejscu nie należy do zbyt typowych. Muzeum Wojskowe w północnej części wyspy funkcjonuje od 1988 roku, a wśród eksponatów znajdziemy tu między innymi różne rodzaje broni, które były wykorzystywane na archipelagu od czasów Guanczów. Zobaczymy tu także mundury wojskowe, przedmioty osobiste, a także makiety budowli militarnych wznoszonych po podboju Wysp Kanaryjskich.

Jednym z ciekawszych eksponatów jest działo Tigre, które w pewien sposób wpłynęło na losy całego archipelagu. To właśnie z niego został wystrzelony pocisk, który zranił admirała Horatio Nelsona, gdy w lipcu 1797 roku próbował on zająć Teneryfę. Ten celny strzał doprowadził do amputacji prawego ramienia Nelsona, czyniąc go do końca życia niepełnosprawnym.

Muzeum Natury i Człowieka

Teneryfa może pochwalić się jeszcze jednym bardzo dobrym muzeum, które powinno przyciągnąć naszą uwagę na dłużej. Mowa o mającym siedzibę w Santa Cruz de Tenerife Muzeum Natury i Człowieka (hiszp. Museo de la Naturaleza y el Hombre) prezentującym bogactwo przyrodnicze wyspy, historię naturalną jej oraz jej pierwszych mieszkańców jeszcze przed przybyciem europejskich konkwistadorów. Oprócz narzędzi i glinianych przedmiotów wykorzystywanych przez Guanczów mamy okazję zobaczyć tu także tworzone przez nich mumie.

Bazylika Matki Boskiej w Candelarii

Bazylika Matki Boskiej w Candelarii, Teneryfa
Bazylika Matki Boskiej w Candelarii, Teneryfa

Ta pokaźna świątynia jest głównym celem pielgrzymek na Wyspy Kanaryjskie. Bazylika została wzniesiona w latach 1949-1959 i jest w stanie pomieścić około 5000 osób. To największa tego typu budowla na całym archipelagu.

Nie jej rozmiary są jednak powodem, dla którego każdego roku odwiedzają ją tysiące pielgrzymów. Wnętrze bazyliki kryje figurkę Matki Boskiej Gromniczej (Virgen de la Candelaria), która jest patronką Wysp Kanaryjskich. Związana z nią jest też pewna (mniej lub bardziej prawdziwa) historia… Figurka ta miała zostać znaleziona przez rdzenną ludność Wysp Kanaryjskich – Guanczów – jeszcze zanim pojawili się tutaj pierwsi konkwistadorzy.

Przez ten cały czas miała być ona przechowywana w jaskini, a później – w wybudowanej przez Hiszpanów kaplicy. Wierząc lokalnym podaniom, na początku XIX wieku figurka zniknęła w wyniku silnego huraganu, jednak po pewnym czasie została ponownie odnaleziona i umieszczona w sanktuarium. Czy jest to prawdziwa historia? Podobnie jak w wielu innych kwestiach związanych z różnymi systemami religijnymi – czasem, aby coś wiedzieć na pewno, trzeba najpierw w to uwierzyć. Zapewne tak jest i w tym przypadku.

WARTO WIEDZIEĆ: Święto Matki Boskiej Gromniczej przypada na 2 lutego, więc może warto byłoby podczas jednej podróży połączyć uczestnictwo w nim ze słynnym Karnawałem na Teneryfie, który zaraz Wam szerzej przedstawimy?

Karnawał na Teneryfie

Karnawał na Teneryfie
Teneryfa zmieniająca się nie do poznania podczas karnawału

Jeśli karnawał w Rio de Janeiro jest największym karnawałem na świecie, to karnawał na Wyspach Kanaryjskich można nazwać jego młodszym bratem. Co roku bierze w nim udział kilkaset tysięcy osób z różnych zakątków świata. Imprezy, koncerty, gorący taniec, latynoska muzyka i mnóstwo kolorowych strojów, którymi krzyczy stolica wyspy, stanowią tutaj wielowiekową tradycję (pierwsze obchody karnawału na Teneryfie datuje się na XVI wiek). Jeśli lubisz dobrą zabawę, otwartość na innych i ucieczkę od codzienności, to nie ma lepszego czasu na wakacje na Teneryfie, niż właśnie karnawał!

Odbywa się on na przełomie lutego i marca (termin zależy od daty, na którą przypadają Święta Wielkanocne), natomiast przed samym rozpoczęciem również odbywają się ciekawe wydarzenia jak konkurs kostiumowy czy wybór piosenki Karnawału. Jeśli z wyprzedzeniem chcemy się na niego przygotować, to zobaczmy, kiedy przypada piątek po Tłustym Czwartku, gdyż właśnie wtedy ulicami Santa Cruz de Tenerife przechodzi inauguracyjna parada, która jest punktem obowiązkowym dla wszystkich grup karnawałowych. Podczas parogodzinnego przejścia od Parque de la Granja do Plaza de España będziemy mieli okazję zobaczyć Królową Karnawału wraz z jej druhnami. To jej wybór jest kluczowym element, bez którego parada by się nie odbyła.

Zabawa trwa bez przerwy i wyjątkowo łączy wszystkich mieszkańców Wysp Kanaryjskich! Fiesta dzienna rozpoczyna się w sobotę po południu od motywu tańca. Po zmroku płynnie przechodzi we fiestę nocną, a na następny dzień (niedziela to Dzień Rodziny) znów od południa ulice Santa Cruz de Tenerife zapełniają się tłumami spragnionymi dobrej zabawy. Ostatnim dniem jest Środa Popielcowa, która związana jest tu z pogrzebem Sardynki. Co to takiego? Symboliczne pożegnanie Karnawału, kiedy to ogromna kartonowa konstrukcja w kształcie sardynki zostaje spalona na głównym placu przy głośnym lamencie i płaczu zebranych tam ludzi.

WARTO WIEDZIEĆ: Karnawał na Teneryfie został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, wiedzieliście o tym? W 1987 roku w jego trakcie miał miejsce koncert kubańskiej piosenkarki Celii Cruz z orkiestrą Billo’s Caracas Boys. Zgromadził on 250 tys. osób – był to przez długi czas rekord pod względem największego skupiska ludzi na koncercie organizowanego na wolnym powietrzu.

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

10 KOMENTARZE

  1. Zastanawialiśmy się Teneryfa czy Lanzarote, ale po tym poście widzę, że przy podróży z dzieckiem chyba lepiej sprawdzi się jednak Teneryfa 😉

  2. Naszą atrakcją nr 1 na Teneryfie okazał się… AQUAPARK :D. Dzieciaki wniebowzięte, a ja z mężem moglibyśmy w końcu odpocząć 😉

  3. Macie jakieś pomysły co warto zobaczyć na Teneryfie podczas 3-dniowego pobytu?

  4. Wakacje na Teneryfie to bajka! Wysoka temperatura, rajskie plaże, mega atrakcje. Czego chcieć więcej 8)

  5. Wow super wpis, bardzo mi się podoba. Ja w tym roku planuje Fuerteventure jestem zachwycona tym wulkanicznym krajobrazem ❤

  6. Mam pytanie, czy uniwersytet La laguna jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO?? Wybieram się tam w okresie zimowym na studia i szukam ciekawostek na temat tej uczelni.

  7. W tym roku udało nam się nareszcie załapać z rodziną na wakacje last minute. Ogólnie polecam hotel Bahia Principe Tenerife Resort, bo mają świetną obsługę i przyzwoite ceny. Spędziliśmy tam wspaniałe wakacje z rodzina. Jeśli chodzi o atrakcje to zaliczylismy: Lago Martiánez, Loro Park, wulkan Teide (+wejście do parku narodowego Teide), Casa de los Balcones, Casa del turista, wycieczka do miasteczka Icod de los Vinos i paraglaiding po Oceanie Atlantyckim :). z plaz polecam playa de las teresitas i playa la arena.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.