Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiSanta Cruz de Tenerife - Stolica Teneryfy

Santa Cruz de Tenerife – Stolica Teneryfy

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Każda stolica ma to do siebie, że nie brakuje w niej atrakcji. Tak jest również i w tym przypadku!

Santa Cruz de Tenerife to stolica Teneryfy i największe miasto na wyspie. Wielu turystów z Polski właśnie tutaj spędza swoje wakacje. I nic dziwnego. Wspaniały klimat, bogata oferta turystyczna, sporo zabytków i dużo atrakcji dla najmłodszych – to wszystko sprawia, że łatwo tu zapomnieć o codzienności. A co zachwyca najbardziej? Zobaczmy…

Auditorio de Tenerife „Adán Martín”

Tuż obok Castillo de San Juan Bautista znajdziemy jeszcze jeden interesujący budynek. Jest nim nowoczesne audytorium zaprojektowane przez Santiago Calatravę (ten sam architekt odpowiadał m.in. za projekt Ciudad de las Artes y las Ciencias w Walencji).

Auditorio de Tenerife „Adán Martín” zostało wybudowane w latach 1997-2003, a jego majestatyczny wygląd sprawił, że miejsce to szybko stało się architektoniczną wizytówką Teneryfy. W jego wnętrzach odbywają się koncerty, warsztaty, występy teatralne i operowe oraz wiele innych wydarzeń kulturalnych skierowanych  do różnych grup odbiorców.

Mercado de Nuestra Señora de África (inaczej La Recova)

Mercado de Nuestra Señora de África
Mercado de Nuestra Señora de África

To budynek wzniesiony w 1944 roku. W jego wnętrzu czeka na nas hala targowa ze świeżymi, lokalnymi produktami! Jeśli chcecie poczuć prawdziwe smaki Wysp Kanaryjskich, to wizyta w Mercado de Nuestra Señora de África musi być Waszym punktem obowiązkowym. Warto zobaczyć to miejsce także ze względu na piękną architekturę, która jest połączeniem stylu kolonialnego i neoklasycystycznego z nutą nowoczesnosnych rozwiązań.

Palmetum Santa Cruz Jardín Botanico

Ten ogród botaniczny, to stosunkowo młoda atrakcja, ponieważ został otwarty w 2014 roku. Z jego powstaniem wiąże się ciekawa historia, ponieważ kiedyś w tym miejscu znajdowało się… wysypisko śmieci! Zamknięto je w 1983 roku, pozostawiając w tym miejscu 40-metrową górę odpadów.

Miasto przez wiele lat nie miało pomysłu, jak sobie z tym poradzić. Dopiero na początku lat 90. z pomysłu Manuela Caballero wykiełkował pomysł, który wkrótce miał całkowicie odmienić to miejsce. Budowa rozpoczęła się w 1996 roku i już w pierwszej fazie pochłonęła 4 mln euro, z czego większa część pochodziła ze środków Unii Europejskiej. Góra śmieci zaczęła zmieniać swój kształt. Zainstalowano system odprowadzania gazów, rozpoczęto rewitalizację całego terenu, budowę niezbędnych pomieszczeń oraz założono pierwsze plantacje palm. Lata oczekiwania, aż natura zrobi swoje opłacały się.

Dziś Palmetum Santa Cruz Jardín Botanico to rozciągający się na obszarze 120 000 m2 ogród botaniczny, który specjalizuje się w uprawie palm. Jest ich tutaj aż 600 gatunków, a wszystkie z nich pielęgnowane są bez użycia pestycydów. W ogrodzie zobaczymy sporo małych wodospadów, stawów i oczek wodnych. Znajduje się tu także muzeum poświęcone uprawie palm.

Plaza de España

Plaza de España, Santa Cruz de Tenerife
Plaza de España, Santa Cruz de Tenerife

To największy plac nie tylko w mieście, ale i na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. Został wybudowany w 1929 roku na ruinach dawnego zamku Castillo de San Cristóbal, który był pierwszą ważną fortyfikacją na Teneryfie. Pozostałości po murach tego zamku wciąż możemy zobaczyć w podziemnej galerii, która znajduje się pod Plaza de España. Sam Plac zajmuje w dużej mierze rozległa (ponad 5000 m2 powierzchni), marmurowa fontanna.

La Rambla de Santa Cruz

To jedna z głównych ulic w Santa Cruz de Tenerife, która rozciąga się od placu Plaza de la Paz, aż do ulicy Avenida de Anaga. Spacer tym szerokim deptakiem zajmie nam około pół godziny. Jest to znakomita okazja do tego, aby zlokalizować część popularnych miejsc w Santa Cruz. Przy La Rambli znajdują się bowiem między innymi: Museo Histórico Militar de Canarias, kasyno, park Parque García Sanabria i jego centrum ekspozycyjne (Sala de Exposiciones delParque García Sanabria) oraz Plaza de toros (arena walk z bykami). Po drodze oprócz bujnej roślinności, w której tonie La Rambla, czeka nas także kilka ciekawych rzeźb, np. El Guerrero de Goslar, Nivel, czy Lorea.

Tenerife Espacio de las Artes

Tenerife Espacio de las Artes, Santa Cruz de Tenerife
Tenerife Espacio de las Artes, Santa Cruz de Tenerife

W samym centrum stolicy Teneryfy znajduje się miejsce idealne dla każdego miłośnika sztuki. Tenerife Espacio de las Artes to przestrzeń kulturalna, w której mieszczą się: Muzeum sztuki współczesnej (Instituto Óscar Domínguez), Biblioteka (Biblioteca Insular Alejandro Cioranescu) oraz Centrum Fotografii (Centro de Fotografía Isla de Tenerife). Ponadto wewnątrz znajdziemy także: restaurację, sklep, różne przestrzenie do spotkań oraz kino. W tym ostatnim wyświetlane są filmy niezależnych twórców, kino autorskie oraz dokumenty.

Plaże w Santa Cruz de Tenerife

Choć w samym Santa Cruz de Tenerife trudno o plażę, to znajdziecie je w wielu innych miejscach, które znajdują się w pobliżu. Aby sprawnie poruszać się po wyspie, można korzystać z komunikacji miejskiej lub wynająć samochód, który da nam jeszcze większą swobodę. Wybierając  tę drugą opcję, łatwo dotrzemy do najpopularniejszych plaż na wschodnim wybrzeżu Teneryfy:

 • Playa de Las Teresitas (20 min samochodem)
 • Playa de las Gaviotas (25 min)
 • Playa Chica (25 min)
 • Playa El Burro (30 min)
 • El Médano (45 min)
 • Playa Roque de las Bodegas (45 min)
 • Playa de Benijo (50 min)

Playa de Las Teresitas

Plaża Teresitas (Playa de las Teresitas), Teneryfa
Plaża Teresitas (Playa de las Teresitas), Teneryfa

Czym byłyby wakacje na Teneryfie bez kąpieli słonecznej na piaszczystej plaży? Ta najbardziej znana w Santa Cruz de Tenerife to Playa de Las Teresitas. Znajduje się ona co prawda w dużej odległości od centrum miasta (około 7 km), jednak blisko dwukilometrowy pas piasku potrafi skusić nawet najbardziej sceptycznych turystów.

Co ciekawe, pochodzenie tej plaży nie jest naturalne. W rzeczywistości była ona pełna skał i nielicznych pasów czarnego piasku. W 1973 r. postanowiono to zmienić. Posłużono się w tym celu piaskiem pochodzącym z zachodniej części Sahary. Zwieziono go tutaj w ilości 270 000 ton, tworząc tym samym unikalną na skalę całej wyspy plażę o złociście czystym piasku. 150 metrów od plaży wybudowano także falochron, który z jednej strony sprawia że wody przy plaży są spokojne i bezpieczne do kąpieli z dziećmi, a z drugiej – utrudnia wymycie importowanego piasku do morza.

Zamek Castillo de San Cristóbal

Castillo de San Cristóbal był pierwszą znaczącą budowlą militarną na Teneryfie i jednym z głównych budynków defensywnych na wyspie. Do czasów współczesnych z oryginalnych zabudowań zachowało się zaledwie kilka ścian. Możemy je zobaczyć w podziemnej galerii (a konkretniej w Centro de Interpretación „Castillo de San Cristóbal”), gdzie czeka na nas też kilka ciekawych eksponatów. Jednym z nich jest wykonana z brązu, ważąca 2000 kg i mierząca aż 3 metry długości, XVIII-wieczna armata „El Tigre”.

Zamek Castillo de San Juan Bautista

To XVII-wieczny zamek, który wybudowano w celu ochrony Santa Cruz de Tenerife. Castillo de San Juan Bautista pełnił funkcję militarną aż do 1924 r., natomiast od 1948 r. w jego wnętrzach znajduje się muzeum militarne. Niestety w ostatnich latach obiekt ten bywał często zamknięty, stąd lepiej nie traktować tego miejsca jako kluczową atrakcję podczas wizyty w Santa Cruz de Tenerife.

Wieża Torre de San Andrés

Oficjalnie jest to wieża, jednak potocznie często mówi się, że to zamek (hiszp. Castillo de San Andrés). Jakby go nie nazywać, obiekt ten jest jednym z najważniejszych zabytków historycznych na Teneryfie. Wszystko za sprawą angielskiego admirała Horacio Nelsona, który w 1797 r. dokonał ataku na Santa Cruz de Tenerife. Torre de San Andrés odegrała wówczas istotną rolę w odparciu wrogich oddziałów i obrony stolicy wyspy.

Teatro Guimerá

W Santa Cruz de Tenerife możemy odwiedzić także najstarszy teatr na Wyspach Kanaryjskich. Został on wzniesiony w 1849 roku, natomiast niespełna sto lat później (1923) nadano mu nazwę po urodzonym w mieście znanym poecie i pisarzu, Ángel’u Guimerá. Na deskach teatru wystawiane są zarówno sztuki poważne, zabawne, jak i te przeznaczone stricte dla dzieci. Repertuar jest całkiem szeroki, więc jeśli masz ochotę na szczyptę kanaryjskiej kultury, to jesteś w odpowiednim miejscu.

Iglesia de Nuestra Señora de la Concepción

Kościół Iglesia de Nuestra Señora de la Concepción w Santa Cruz de Tenerife
Kościół Iglesia de Nuestra Señora de la Concepción w Santa Cruz de Tenerife

To pierwszy kościół, jaki został wybudowany w Santa Cruz de Tenerife. Z tego powodu bywa czasem nazywany „La Catedral de Santa Cruz” (tłum. Katedra Santa Cruz). Formalnie świątynia ta nie jest jednak ani katedrą, ani bazyliką, a po prostu kościołem parafialnym (katedrę możesz za to znaleźć w mieście San Cristóbal de La Laguna).

Iglesia de Nuestra Señora de la Concepción warto odwiedzić, jeśli interesujesz się architekturą sakralną. W jego wnętrzu znajdziesz 14 pięknie zdobionych kapliczek. Sam styl kościoła jest natomiast mieszanką neogotyku, neoklasycyzmu, mudéjar, a także (szczególnie z zewnątrz) elementów charakterystycznych dla architektury kolonialnej.

Iglesia de San Francisco de Asís

To drugi najważniejszy kościół w Santa Cruz de Tenerife. Został wybudowany w 1869 roku i jest klasycznym przykładem architektury barokowej na Wyspach Kanaryjskich. O przepychu tej świątyni świadczy jednak nie tylko styl, w jakim została wykonana, ale także jedna z największych kolekcji dzieł sztuki sakralnej na całym archipelagu.

Museo de la Naturaleza y el Hombre (Muzeum Natury i Człowieka)

W kolekcji tego muzeum znajdziemy ogromną ilość eksponatów archeologicznych prezentujących historię Wysp Kanaryjskich przed przybyciem na te ziemie Hiszpanów. Museo de la Naturaleza y el Hombre w Santa Cruz de Tenerife uważane jest za najlepszy tego typu zbiór na całym archipelagu. Oprócz narzędzi, glinianych naczyń, zrekonstruowanych zwierząt, odkryć paleontologicznych i botanicznych w muzeum możemy podziwiać także mumie Guanczów (rdzennych mieszkańców wyspy).

Museo Histórico Militar de Canarias

Kanaryjskie Muzeum Wojskowe (hiszp. Museo Histórico Militar de Canarias)
Kanaryjskie Muzeum Wojskowe (hiszp. Museo Histórico Militar de Canarias)

Otwarte w 1988 roku muzeum prezentuje eksponaty związane z tematyką militarną odnoszącą się do Wysp Kanaryjskich. Oprócz broni, mundurów i przedmiotów osobistych używanych przez pierwszych europejskich konkwistadorów, będziemy mieli okazję zobaczyć tutaj także broń wykorzystywaną przez Guanczów, czyli rdzenną ludność archipelagu.

Miejscowości w okolicy Santa Cruz

Casa de los Balcones (Dom Balkonów) w miejscowości La Orotava na Teneryfie
Casa de los Balcones (Dom Balkonów) w miejscowości La Orotava na Teneryfie

Fakt, że Santa Cruz de Tenerife jest stolicą całej wyspy, nie powinien nas ograniczać. Teneryfa kryje bowiem tak wiele wspaniałych miast i miasteczek, że jeśli tylko wystarczy Wam czasu, odwiedźcie choć kilka z nich.

Miejsca, które szczególnie warto zobaczyć to: Puerto de la Cruz, Guía de Isora, La Orotava, Costa Adeje, Los Cristianos, San Cristóbal de la Laguna, Santiago del Teide, San Miguel de Abona, Playa de las Américas, Costa del Silencio, La Candelaria.

Hotele w Santa Cruz de Tenerife

 Teneryfa Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Teneryfie

Inne atrakcje na Wyspach Kanaryjskich

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:
Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
TeneryfaAtrakcje na Teneryfie: Loro Park (Loro Parque), Jungle Park, Siam Park, Lago Martianez, Monkey Park i inne parki rozrywki na TeneryfiePark Narodowy Teide, wulkan Teide (Pico del Teide), Klify Los Gigantes, wąwóz Masca, góry Anaga, Piramidy w Güímar, zabytkowy dom Casa de los Balcones, Jaskinia Cueva del Viento, Smocze Drzewo, Muzeum Nauki i Kosmosu, wąwóz Barranco del Infierno, góry Teno, dolina Valle de la Orotava, naturalne baseny (Charco de la Laja, El Calerón de Garachico, Piscinas de Bajamar, Charco del Viento), ogród botaniczny Jardín Botánico de la Orotava, Jeep Safari, Czarne i złote plaże na TeneryfieAqualand Costa AdejePopularne miasta na Teneryfie: Santa Cruz de Tenerife, Buenavista del Norte, Garachico, Puerto de la Cruz, Puerto de Santiago, Costa Adeje, Taganana, Guía de Isora, San Cristóbal de La Laguna, El Médano, La Orotava, Icod de los Vinos, Arona, San Miguel de Abona, La Matanza de Acentejo, La Victoria de Acentejo, Santa Úrsula, Los Cristianos, Playa de las Américas, Los Realejos, San Andrés, Santiago del Teide, Playa Paraiso, Callao Salvaje, Playa Jardin
FuerteventuraAtrakcje na Fuerteventurze: Wydmy Dunas de Corralejo, Oasis Park Fuerteventura, park wodny Acua Water Park, Wyspa Lobos (Isla de Lobos), rezerwat przyrody Parque Natural de Corralejo, Ecomuseo La Alcogida, Półwysep Jandia, plaże na Fuerteventurze (El Castillo, Playa de Esquinzo). Popularne miejscowości: Puerto del Rosario, Corralejo, Tarajalejo, El Cotillo, Majanicho, La Oliva, Morro Jable, Costa Calma, Caleta de fuste, Wybrzeże Costa Calma
Gran CanariaAtrakcje na Gran Canarii: Akwarium Poema del Mar, Latarnia morska El Faro de Maspalomas, Cenobio de Valerón, Pueblo Canario, nekropolia Guanczów Necrópolis de Arteara, Dom Kolumba (Casa de Colón), Park rozrywki Holiday World Maspalomas, Aqualand Maspalomas, Park rozrywki Sioux City Park, Palmitos Park, Mundo Aborigen, park tematyczny Camel Safari Park, Ogród botaniczny Jardín Canario, szczyt Pico de Bandama, wąwóz Barranco de Guiniguada, Pinar de Tamadaba, Dunas de Maspalomasświęta skała Guanczów Roque nublo, wąwóz Barranco de Santa Brígida, kanion Cañon del Águila, Doramas Park (Parque Doramas), Parque de Santa Catalina. Popularne miejscowości: Las Palmas de Gran Canaria, Maspalomas, San Bartolomé de Tirajana, Playa del Inglés, Puerto de Mogán, ArtenaraPlaże na Gran Canarii: Playa de Las Canteras (Plaża Las Canteras), Playa del Inglés, Playa de San Agustín, Playa de Taurito, Playa de Puerto Rico, Playa de Guayedra, Playa del Juncal, Playa Hoya del Pozo, Playa de Melenara
LanzaroteAtrakcje na Lanzarote: Jaskinia Cueva de los Verdes, Jaskinia Jameos del Agua, ogród kaktusów Jardín de Cactus, Park Narodowy Timanfaya(Montañas del Fuego), Park wodny Aqualava Water Park, podwodne Muzeum Atlantyckie, zamek Castillo de San Gabriel, Muzeum Sztuki Współczesnej Castillo de San José, Plaża Papagayo Playa de Papagayo, Fundación César Manrique (dom-muzeum artysty), wybrzeże Los Hervideros, Mirador del río, wulkan El Cuervo, dolina La Geria, rezydencja LagOmarPalacio Spinola i Muzeum Timple, Iglesia de San Ginés, Castillo de Santa Bárbara i Muzeum Piratów na LanzaroteMuzeum José Saramago, Park wodny Rancho Texas, Wulkaniczna restauracja El Diablo, Dino Park Waterpark, Aquarium Lanzarote, Casa Museo del Campesino, Salinas de Janubio, Aquapark Costa TeguisePopularne miejscowości: Arrecife, Puerto del Carmen, Playa Blanca, El Golfo i laguna Charco de Los Clicos, Costa Teguise
La PalmaPopularne miejscowości: Santa Cruz de la Palma, Breña baja, Breña alta
La GomeraAtrakcje na La Gomerze: Park narodowy Garajonay, klify Los Órganos, Com Kolumba Casa de Colón. Popularne miejscowości: San Sebastián de la Gomera, Chipude, Agulo, Playa de Santiago
El HierroPopularne miejscowości: Valverde, La Frontera
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies
Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote, Kiedy jechać na Wyspy Kanaryjskie,
   
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

12 KOMENTARZE

 1. A ja najbardziej pokochałam tę wyspę za boską pogodę! Plaże na Teneryfie są obłędne, mogłabym tam spędzać całe dnie!

 2. Santa cruz de tenerife to piękne miasto! Zresztą cała wyspa Teneryfa to ciekawe miejsce na wakacje. Bardzo dobrze wspominam moje wczasy na teneryfie. Mnóstwo atrakcji, zabytki i modne butiki, do których można się wybrać na babskie zakupy 😉

 3. Dla tych co zastanawiaja sie, co zwiedzić na teneryfie, polecam przede wszystkim wulkan Teide i Siam Park! Mega miejsca!

 4. Super wpis! Nareszcie jakieś konkrety. My zwiedzanie Teneryfy zaczęliśmy właśnie od Santa Cruz de tenerife. Piękne miasto z dużą ilością zabytków. POLECAM!

 5. moja wycieczka na teneryfe miała miejsce już kilka dobrych lat temu, ale wspomnienia zostana na zawsze <3

 6. Stolica teneryfy to spoko miejsce dla osób, które lubią wypasione kurorty ;). Ja tam wolę mniejsze miasteczka jak np. Garachico

 7. Żeby zaliczyć wszystkie najważniejsze atrakcje na Teneryfie i zabytki, warto zarezerwować sobie co najmniej tydzień (a najlepiej dwa). My byliśmy na tej wyspie 10 dni i i tak nie zobaczyliśmy wszystkiego ;).

 8. Czy ktoś się orientuje jak wyglądają ceny na Teneryfie? Zastanawiam się, ile kasy odłożyć na wakacje z dzieciakami 😉

 9. Jeśli mieszkacie na zachodzie Polski, to polecam loty na Teneryfę z Berlina. Wychodzi dużo taniej niż od nas

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.