Santa Cruz de Tenerife – stolica Teneryfy
5 (100%) 1 vote

Każda stolica ma to do siebie, że nie brakuje w niej atrakcji. Tak jest również i w tym przypadku!

Santa Cruz de Tenerife to stolica Teneryfy i największe miasto na wyspie. Wielu turystów z Polski właśnie tutaj spędza swoje wakacje. I nic dziwnego. Wspaniały klimat, bogata oferta turystyczna, sporo zabytków i dużo atrakcji dla najmłodszych – to wszystko sprawia, że łatwo tu zapomnieć o codzienności. A co zachwyca najbardziej? Zobaczmy…

Zamek Castillo de San Juan Bautista

To XVII-wieczny zamek, który wybudowano w celu ochrony Santa Cruz de Tenerife. Castillo de San Juan Bautista pełnił funkcję militarną aż do 1924 r., natomiast od 1948 r. w jego wnętrzach znajduje się muzeum militarne. Niestety w ostatnich latach obiekt ten bywał często zamknięty, stąd lepiej nie traktować tego miejsca jako kluczową atrakcję podczas wizyty w Santa Cruz de Tenerife.

Auditorio de Tenerife “Adán Martín”

Tuż obok Castillo de San Juan Bautista znajdziemy jeszcze jeden interesujący budynek. Jest nim nowoczesne audytorium zaprojektowane przez Santiago Calatravę (ten sam architekt odpowiadał m.in. za projekt Ciudad de las Artes y las Ciencias w Walencji). Auditorio de Tenerife “Adán Martín” zostało wybudowane w latach 1997-2003, a jego majestatyczny wygląd sprawił, że miejsce to szybko stało się architektoniczną wizytówką Teneryfy. W jego wnętrzach odbywają się koncerty, warsztaty, występy teatralne i operowe oraz wiele innych wydarzeń kulturalnych skierowanych  do różnych grup odbiorców.

Wieża Torre de San Andrés

Oficjalnie jest to wieża, jednak potocznie często mówi się, że to zamek (hiszp. Castillo de San Andrés). Jakby go nie nazywać, obiekt ten jest jednym z najważniejszych zabytków historycznych na Teneryfie. Wszystko za sprawą angielskiego admirała Horacio Nelsona, który w 1797 r. dokonał ataku na Santa Cruz de Tenerife. Torre de San Andrés odegrała wówczas istotną rolę w odparciu wrogich oddziałów i obrony stolicy wyspy.

Zamek Castillo de San Cristóbal

Castillo de San Cristóbal był pierwszą znaczącą budowlą militarną na Teneryfie i jednym z głównych budynków defensywnych na wyspie. Do czasów współczesnych z oryginalnych zabudowań zachowało się zaledwie kilka ścian. Możemy je zobaczyć w podziemnej galerii (a konkretniej w Centro de Interpretación “Castillo de San Cristóbal”), gdzie czeka na nas też kilka ciekawych eksponatów. Jednym z nich jest wykonana z brązu, ważąca 2000 kg i mierząca aż 3 metry długości, XVIII-wieczna armata “El Tigre”.

Museo de la Naturaleza y el Hombre (Muzeum Natury i Człowieka)

W kolekcji tego muzeum znajdziemy ogromną ilość eksponatów archeologicznych prezentujących historię Wysp Kanaryjskich przed przybyciem na te ziemie Hiszpanów. Museo de la Naturaleza y el Hombre w Santa Cruz de Tenerife uważane jest za najlepszy tego typu zbiór na całym archipelagu. Oprócz narzędzi, glinianych naczyń, zrekonstruowanych zwierząt, odkryć paleontologicznych i botanicznych w muzeum możemy podziwiać także mumie Guanczów (rdzennych mieszkańców wyspy).

Teatro Guimerá

W Santa Cruz de Tenerife możemy odwiedzić także najstarszy teatr na Wyspach Kanaryjskich. Został on wzniesiony w 1849 roku, natomiast niespełna sto lat później (1923) nadano mu nazwę po urodzonym w mieście znanym poecie i pisarzu, Ángel’u Guimerá. Na deskach teatru wystawiane są zarówno sztuki poważne, zabawne, jak i te przeznaczone stricte dla dzieci. Repertuar jest całkiem szeroki, więc jeśli masz ochotę na szczyptę kanaryjskiej kultury, to jesteś w odpowiednim miejscu.

Playa de Las Teresitas

Santa Cruz de Tenerife - stolica Teneryfy | Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.p
Playa de las Teresitas

Czym byłyby wakacje na Teneryfie bez kąpieli słonecznej na piaszczystej plaży? Ta najbardziej znana w Santa Cruz de Tenerife to Playa de Las Teresitas. Znajduje się ona co prawda w dużej odległości od centrum miasta (około 7 km), jednak blisko dwukilometrowy pas piasku potrafi skusić nawet najbardziej sceptycznych turystów.

Co ciekawe, pochodzenie tej plaży nie jest naturalne. W rzeczywistości była ona pełna skał i nielicznych pasów czarnego piasku. W 1973 r. postanowiono to zmienić. Posłużono się w tym celu piaskiem pochodzącym z zachodniej części Sahary. Zwieziono go tutaj w ilości 270 000 ton, tworząc tym samym unikalną na skalę całej wyspy plażę o złociście czystym piasku. 150 metrów od plaży wybudowano także falochron, który z jednej strony sprawia że wody przy plaży są spokojne i bezpieczne do kąpieli z dziećmi, a z drugiej – utrudnia wymycie importowanego piasku do morza.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

avatar