Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiBarri Gòtic - Dzielnica Gotycka w Barcelonie

Barri Gòtic – Dzielnica Gotycka w Barcelonie

Dzielnica Gotycka Barcelony (kat. Barri Gòtic) to jedna z najczęściej odwiedzanych części tego miasta! Co warto o niej wiedzieć?

Dzielnica Gotycka w Barcelonie to miejsce niezwykłe. Choć jej nazwa wskazuje na to, że powinny znajdować się tutaj wyłącznie budynki z okresu średniowiecza, to z powodzeniem wiele z nich pochodzi także z XIX i XX wieku. To jednak nie wszystko. W Barri Gòtic (hiszp. Barrio Gótico) znajdziemy też jedyne takie miejsca w Barcelonie, gdzie znajdują się pozostałości po architekturze Rzymian z IV w. Odnaleźć je można przy ulicach: „Tapineria”, „Sots-Tinent Navarro”, „Plaça Nova” i „Avinguda de la Catedral”.

Dzielnica Żydowska El Call

Fragment Barri Gòtic w Barcelonie stanowi też Dzielnica Żydowska o nazwie „El Call”. Jest ona znana przede wszystkim z charakterystycznych, bardzo wąskich alejek.

To właśnie tam znaleźć można wiele urokliwych restauracji, kawiarenek i niewielkich sklepów z rękodziełem. Jeśli staniesz przed dylematem, jakie pamiątki z Hiszpanii przywieźć, to w tym miejscu z pewnością znajdziesz rozwiązanie.

Bazylika Miłosierdzia (Basílica de la Merced)

Matka Miłosierdzia Bożego – patronka diecezji barcelońskiej jest ważną postacią w historii Barcelony, dlatego też w 1687 roku bazylice nadano jej imię. Zawdzięcza się jej uratowanie miasta przed plagą szarańczy. Dokładnie 24 września ma miejsce pięciodniowa fiesta ku czci Virgen de la Merced. Wówczas na ulicach możemy zobaczyć El Correfoc, czyli paradę ziejących ogniem smoków oraz mieszkańców tańczących sardanę.

Katedra św. Eulalii

Katedra św. Eulalii w Barcelonie, Dzielnica Gotycka (Barrio Gótico)
Katedra św. Eulalii w Barcelonie, Dzielnica Gotycka (Barrio Gótico)

Wybudowana w centralnym miejscu starego miasta świątynia nierozerwalnie połączona jest ze św. Eulalią – patronką samej Katedry oraz całej Barcelony. Wybudowana w okresie romańskim (1298 r.), ukończona już w średniowieczu (1417 r.), kryje w swoich podziemiach grób świętej męczennicy, a na patio – trzynaście gęsi. Dlaczego akurat tyle? Gdyż sama św. Eulalia hodowała te ptaki, a gdy ją zabito, miała właśnie trzynaście lat. 

Gotycka Katedra lokalnie zwana La Seu jest również siedzibą archidiecezji barcelońskiej. Jeśli kiedykolwiek słyszeliście o tradycjach katalońskich, mogło Wam zapaść w pamięć tańczące jajko. Dobre wieści! Widok podskakującego w fontannie San Jorge jajka zobaczymy właśnie tutaj w Boże Ciało.

Bazylika Matki Boskiej Sosnowej (Basílica Santa María del Pí) w Barcelonie

Bazylika Matki Boskiej Sosnowej (Basílica Santa María del Pí) w Barcelonie
Bazylika Matki Boskiej Sosnowej (Basílica Santa María del Pí) w Barcelonie

Katalońskie słowo pi oznacza sosnę. Rosnące drzewo tego gatunku dało nazwę zarówno świątyni, jak i placu, na którym się ona znajduje – Placa del Pi. Mówi się, iż jest to jedno z pierwszych miejsc oddawania czci chrześcijaństwu w Europie, którego początki sięgają V wieku. Wówczas była to kapliczka, na której miejscu powstał kościół. Aktualny wizerunek jest jednak wynikiem renowacji spowodowanej pożarem, który doszczętnie strawił budynek. 

Przedsionek bazyliki ukaże nam kolejny kataloński zwyczaj, czyli gigantes – ogromne postacie przyodziane w tradycyjne papierowe stroje. Mieszkańcy przywdziewają je podczas parad i świąt.

Targ La Boqueria

Słynny targ La Boqueria w Barcelonie
Słynny targ La Boqueria w Barcelonie

Gwarantuję, że głodni z Mercat St Josep La Boqueria nie wyjdziecie! To największe w mieście targowisko znajdujące się na La Rambli przyciąga nie tylko turystów – lokalsi również zaopatrują się tu w soczyste ananasy, truskawki, świeże ośmiornice, kalmary, sery i bakalie. Wybór jest ogromny, a sprzedawcy często dają skosztować swoich specjałów. Historia tego miejsca sięga 1217 roku i chociaż przez ten czas przeszło ono wiele zmian to warto wiedzieć, że większość stoisk prowadzona jest tu nawet w czwartym pokoleniu!

Muzeum Figur Woskowych

Mając w Barcelonie do wyboru tak szeroką gamę muzeów czy warto udać się do Museo de Cera? Kiedyś może niespecjalnie, gdyż niepodobne do oryginałów figury nie robiły wrażenia, a wiele osób wciąż myśli, że tak jest. Drastyczna zmiana nastąpiła w 2020 roku. Odnowiono wówczas nieudane postacie, dodano nowe (obecnie jest ich ponad 150), a także zmieniono koncepcję muzeum, tworząc 28 multimedialnych scenerii. Zobaczymy tu Gretę Thunberg w sekcji ‘kryzys klimatyczny’, goryla z bajki Gorylek Śnieżek w Barcelonie w ‘bajkowym świecie’, a Billie Eilish wśród ‘muzycznych gwiazd’. 

Deptak La Rambla

La Rambla w Barcelonie z lotu ptaka
La Rambla w Barcelonie z lotu ptaka

Posiadająca miano drugiego najbardziej tłocznego miejsca w mieście La Rambla de Catalunya przyciąga niesamowitymi pokazami ulicznych artystów, grajków, czy żywych monumentów. Wzdłuż ogromnej alei, która ciągnie się aż do portu, znajdziemy też bogatą ofertę barów (najsłynniejszy to magiczny El Bosc de Les Fades), ekskluzywnych sklepów, a także wspomniane wcześniej Muzeum Figur Woskowych, targ La Boqueria, Statuę Kolumba i Teatr Gran Liceu

Częściowo zadrzewiony deptak, mimo że zatłoczony, ma swój urok. Na całej jego długości możemy dostrzec przykłady architektury modernistycznej, mozaikę barcelońskiego artysty Joana Miró wyznaczającą równo połowę Rambli oraz nietuzinkowe rzeźby Josepa Granyera La girafa coqueta oraz El toro sentado. Na sam koniec nie zapomnijcie napić się wody z Fontanny Canaletas – mówi się, że osoby, które tego dokonają, z pewnością jeszcze wrócą do Barcelony.

Muzeum Historii Katalonii

Kto by pomyślał, iż budynek, w którym dziś mieści się najbardziej prestiżowe muzeum poświęcone historii regionu, przed 1996 rokiem było nadbrzeżnym magazynem? Dziś w tym miejscu wyruszymy w podróż w czasie rozpoczynającą się od dziejów preromańskich plemion iberyjskich aż po współczesną Katalonię. 

Muzeum Picassa

Muzeum Picassa w Barcelonie
Muzeum Picassa w Barcelonie

Pablo Picasso, pomimo iż urodzony w Maladze, większą część życia spędził poza nią, między innymi w Barcelonie. Muzeum otwarte w 1963 roku jeszcze za życia malarza, założył jego serdeczny przyjaciel Jaume Sabartesa. Kolekcja obejmuje ponad 4 tysiące dzieł reprezentujących każdy etap twórczości artysty. Zobaczymy tu między innymi obrazy takie jak Las Meninas (infanta Margarita María) – interpretację słynnego hiszpańskiego dzieła, Ciencia y Caridad (Nauka i dobroczynność) czy Hombre Sentado (Siedzący mężczyzna).

Plac Króla (Plaza del Rey)

Plac królewski bierze swoją nazwę od znajdującego się na nim pałacu Palau Reial Major. Nie jest to jedyna atrakcja, którą tam zastaniecie. Sam plac w średniowieczu tętnił życiem, gdyż pełnił rolę głównego targowiska. Po tamtych czasach pozostała tu resztka dawnego muru rzymskiego, pałac Lugarteniente, a także Muzeum Historii Barcelony

Sam Palau Reial Major wyróżnia się renesansową wieżą Torre de Marti, czyli Strażnicą króla Marcina, schodami prowadzącymi do kaplicy św. Agaty, ozdobnymi oknami, XIV-wieczną rozetą oraz znajdującą się przed nim rzeźbą baskijskiego artysty Eduardo Chilliady, który ma reprezentować pomost pomiędzy średniowieczem a nowożytnością.

Plac Królewski (Plaza Real)

Plac Królewski (Plaza Real) w Barcelonie
Plac Królewski (Plaza Real) w Barcelonie

Barcelona nigdy nie śpi, a w szczególności Plaza Real (kat. Plaça Reial). Klimatyczne restauracje oraz bary kuszą owocami morza, paellą oraz musującym winem – cava. Dookoła palmy oraz labirynty uliczek – w którą nie skręcimy, będą czekać nas kolejne atrakcje takie jak Ratusz, La Rambla, czy Palau de la Generalitat.

Teatr Gran Liceu (Gran Teatre del Liceu)

Gran Teatre del Liceu w Barcelonie
Gran Teatre del Liceu w Barcelonie

Historia tego miejsca sięga roku 1847, kiedy to uroczyście zainaugurowano otwarcie tej jednej z najznamienitszych oper, nie tylko w Hiszpanii, ale w całej Europie. Dwa pożary sprawiły, że ze starej konstrukcji nie pozostało za wiele, lecz zapał mieszkańców do jej odbudowy sprawił, iż obecny budynek ze wspaniałym Salonem Lustrzanym nie stracił uroku. Magię tego miejsca docenili m.in. światowa śpiewaczka operowa Edita Gruberova, czy Freddie Mercury, który zaśpiewał tu 1992 roku podczas Igrzysk Olimpijskich.

Pomnik Kolumba (Monumento a Colón)

Pomnik Krzysztofa Kolumba przy ulicy La Rambla, Barcelona
Pomnik Krzysztofa Kolumba przy ulicy La Rambla, Barcelona

Symbol miasta będący hołdem dla odkrywcy Ameryki wzniesiono w 1888 roku specjalnie na Wystawę Światową. Na pomnik mierzący 59 metrów wjeżdża winda prowadząca na punkt widokowy gwarantujący niezapomnianą panoramę. Ciekawostką jest, iż pomnik znajduje się dokładnie w miejscu, do którego Kolumb powrócił z podróży do Ameryki w 1493 roku. Nie dajcie się nabrać, iż wyciągnięta ręka postaci wskazuje właśnie Amerykę. Kiedyś tak przypuszczano, lecz dziś teorie na ten temat są różne.

Most Biskupów (Pont del Bisbe)

Most Biskupów (Pont del Bisbe) w Dzielnicy Gotyckiej (Barrio Gótico) w Barcelonie
Most Biskupów (Pont del Bisbe) w Dzielnicy Gotyckiej (Barrio Gótico) w Barcelonie

Jednym z najczęściej fotografowanych zabytków w Dzielnicy Gotyckiej jest znajdujący się na Carrer del Bisbe Most Biskupów. Powstał w 1928 roku z okazji Wystawy Światowej, co czyni go najmłodszym budynkiem w okolicy. Łączy Palau de la Generalitat z La Casa dels Canonges, które kiedyś stanowiły centralne punkty miasta. Zwróćcie uwagę na charakterystyczną czaszkę, z którą wiąże się wiele historii. Jedna z nich mówi, iż jest to prawdziwa ludzka czaszka.

Ratusz w Barcelonie (Ajuntament de Barcelona)

Ajuntament lub Casa de la Ciutat to neoklasyczny barceloński ratusz pierwotnie pochodzący z XIV wieku. Obecna siedziba Rady Miasta Barcelona kryje w swoich wnętrzach historyczny Saló de Cent, czyli charakterystyczne pomieszczenie zdobione łukami, w którym spotkania władz odbywały się już w 1360 roku. Otwarty dla zwiedzających jest również Saló de la Reina Regent, czyli salon Królowej Regent oraz Saló de Cróniques z czarną, marmurową posadzką.

Zwiedzanie Dzielnicy Gotyckiej z przewodnikiem

Dzielnicę Gotycką Barcelony możesz zwiedzać na własną rękę lub z przewodnikiem. Plusem wycieczki z przewodnikiem jest możliwość zobaczenia ukrytych skarbów Barrio Gótico, które podczas zwykłej wycieczki łatwo przegapić.

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Booking.com
Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY