Mahón – Stolica Minorki

Minorka posiada dwa miasta, które zarówno w przeszłości, jak i obecnie odgrywają istotną rolę w życiu mieszkańców. Pierwsze to Ciutadella, dawna stolica wyspy. Drugie – poznasz w tym artykule.

Mahón (kat. Maó), bo o nim mowa, to aktualna stolica Minorki i jedno z najbardziej zaludnionych miast na wyspie. Jest to także naturalny port, który przez wieki był ważnym punktem strategicznym. Nic dziwnego, że walczyli o niego Rzymianie, Wandale czy Maurowie. Miasto w swojej historii wciąż przechodziło z rąk do rąk, a przez sześćdziesiąt lat było także zależne od Wielkiej Brytanii. Aby dokładnie poznać historię Mahón warto zajrzeć do licznych znajdujących się tam muzeów. To najważniejsze to Muzeum Minorki.

Muzeum Minorki

Kolekcja znajdujących się tutaj eksponatów pozwala poznać historię wyspy od czasów prehistorycznych do współczesności. Wśród blisko 200 000 obiektów znajdują się też najnowsze znaleziska archeologiczne. Muzeum Minorki posiada zarówno ekspozycję stałą jak i wystawy tymczasowe, dzięki czemu odwiedzając je nawet kilkukrotnie, zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego.

Fortyfikacja Izabeli II

Jeśli interesuje Was historia Minorki musicie zobaczyć też XIX-wieczną fortyfikację Izabeli II (nazwaną od imienia inicjatorki), położoną na półwyspie La Mola. Kamienna zabudowa fortu razem ze znajdującym się po przeciwnej stronie portu zamkiem św. Filipa chroniła port przed najazdami wrogich wojsk. Służyła też jako baza dla sił zbrojnych. Obecnie fortyfikacja Izabeli II jest otwarta dla zwiedzających zainteresowanych przeszłością tego miejsca.

Port w Mahón (Minorka)
Port w Mahón (Minorka)

CIEKAWOSTKA: Półwysep La Mola jest najdalej położonym na wschód punktem Hiszpanii.

Trepulcó

Wycieczka do znajdującego się nieopodal Trepulcó przeniesie nas z kolei do czasów prehistorycznych. Znajduje się tam osiedle megalityczne, które stanowiło ośrodek kultury talayotyckiej, rozwijającej się na Balearach od 1700 r. p.n.e. Mimo tego, że osiedle zostało znacznie zniszczone podczas drugiej wojny punickiej, jego pozostałości pozwalają wyobrazić sobie pierwotną wielkość tego miejsca.

Zabytki sakralne w Mahón

Oprócz bogactwa historycznego Mahón jest także miejscem, gdzie możemy podziwiać piękne kościoły i budowle sakralne. Dwa najciekawsze z nich to kościół św. Marii oraz kościół Carmen.

Kościół św. Marii (Iglesia de Santa María)

Świątynia ta z zewnątrz wydaje się masywna i pozbawiona rytmu. Spowodowane to jest prawdopodobnie licznymi rozbudowami. Konstrukcja kościoła św. Marii rozpoczęła się jeszcze w 1294 r., jednak pierwotny plan okazał się zbyt mały. W 1420 r. rozpoczęto pierwszą rozbudowę. Nieco ponad 100 lat później kościół odniósł poważne szkody i ponownie wymagał renowacji i rozbudowy. To samo stało się w roku 1747.

Dziś, mimo że fasada nie wyróżnia się niczym szczególnym, to wnętrze Iglesia de Santa María zachwyca pięknymi, bocznymi kapliczkami oraz ocalałymi podczas wojny domowej organami.

Kościół Carmen (Iglesia del Carmen)

W samym sercu starego miasta Mahón znajduje się inny wart uwagi budynek sakralny. Mówimy o utrzymanym w neoklasycystycznym stylu kościele Carmen oraz znajdującym się nieopodal klasztorze sióstr karmelitanek. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1750 r. z inicjatywy wspomnianego zakonu karmelitanek. To one zachęcały panujące wówczas władze brytyjskie do wydana pozwolenia na budowę.

Proces powstawania świątyni trwał 70 lat. Warto było jednak tyle czekać, ponieważ powstały kościół zachwyca swym wnętrzem oraz wspaniałą kopułą.

Na przestrzeni lat Iglesia del Carmen kilkukrotnie zmieniał swoją funkcję. Mimo, że docelowo został wybudowany dla sióstr karmelitanek, w późniejszym czasie pełnił też rolę Pałacu Sprawiedliwości, a nawet więzienia. Dziś jego wykorzystanie jest zupełnie inne. Spełnia się doskonale w roli ryneczku oraz centrum kulturalnego. Na pierwszym piętrze organizowane są rozmaite instalacje i wystawy. Jest to miejsce idealne do spotkań z przyjaciółmi. Możemy tu dobrze zjeść, kupić świeże owoce, a także posłuchać rozbrzmiewającej na ulicach muzyki.

Parc Natural de s’Albufera des Grau

Park Naturalny de s’Albufera des Grau to ponad 5000 hektarów terenów, które jedynie w niewielkim zakresie zostały poddane ingerencji człowieka. Celem rezerwatu jest ochrona naturalnego środowiska, w skład którego wchodzą m.in. lasy, plaże, wysepki, morze czy tereny podmokłe. To doskonałe miejsce dla miłośników dzikiej przyrody. Park słynie z dużej różnorodności znajdującego się tam ptactwa. Przy odrobinie szczęścia można złapać w obiektywie zarówno drapieżniki (np. orły, jastrzębie), jak i ptaki wodne (np. kormorany). Park Naturalny de S’Alfubera de Grau jest domem także dla wielu przedstawicieli gadów i płazów, z których najpopularniejsze są jaszczurki. Występują one nawet na fladze Balearów.

Wyspa Króla

W porcie miasta Mahón znajduje się maleńka wysepka Illa del Rei (tłum. Wyspa Króla). Swą nazwę zawdzięcza podobno królowi Alfonsowi II Katalońskiemu, który odbił Minorkę spod panowania Maurów. Na Illa del Rei znajdziemy także szpital militarny, który został zbudowany w czasie, gdy miasto znajdowało się w rękach Brytyjczyków. Funkcjonował on w tym miejscu aż do 1964 roku, kiedy to zbudowano szpital w Mahón.

Jeśli będziecie na Wyspie Króla zajrzyjcie też do znajdujących się tam pozostałości bazyliki wczesnochrześcijańskiej. Była ona pięknie udekorowana kolorową mozaiką, która obecnie znajduje się we wspomnianym na początku artykułu Muzeum Minorki.

Mahón jako stolica majonezu

Nazwa Mahón z czymś wam się kojarzy? Właśnie z tego miasta wywodzi się słynny na całym świecie majonez. A tak przynajmniej mówi jedna z kilku teorii na temat jego powstania. Kiedy Francuzi najechali na Minorkę książę Richelieu miał okazję po raz pierwszy spróbować sosu, którym wyspiarze okraszali ryby. Jego smak tak bardzo przypadł mu do gustu, że po powrocie do kraju rozsławił go jako „sos z Mahón” (hiszp. salsa mahonesa).

Odkryj Baleary

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Pogoda na Majorce.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY