Micromundi – Muzeum Mikrominiatur w Besalú
5 (100%) 1 vote

Muzeum tylko z nazwy, a w rzeczywistości – niezwykłe miejsce, które zabierze Cię w efemeryczny świat mikroskopijnych dzieł sztuki.

Micromundi to największe Muzeum Miniatur i Mikrominiatur w Europie, które znajduje się w mieście Besalú w Katalonii. Wizyta tutaj to podróż do źródeł wyobraźni, piękna i precyzji. Niesie to z sobą element magii, bo pozwala dostrzec to, co niedostrzegalne – zobaczyć świat, który nie afiszuje się swoją obecnością, a dopiero czeka na odkrycie. To tak jakby nauczyć się patrzeć na nowo i dostrzegać piękno w rzeczach najmniejszych, tych które zdawałoby się – w ogóle nie istnieją.

Wstęp zaiste lekko poetycki, bo i sama wizyta w Micromundi to prawdopodobnie najbardziej liryczna forma obcowania ze sztuką, jaką można sobie wyobrazić.

Micromundi – muzeum, które powstało z pasji

Lluís Carreras, z zawodu jubiler, z pasji kolekcjoner, od zawsze interesował się wszystkim co powstało z połączenia piękna i precyzji. Cechowała go ogromna drobiazgowość i przywiązanie do rzeczy uważanych z natury za piękne. Już jako młodzieniec zaczął kolekcjonować miniatury i mikrominiatury z różnych części świata: Rosji, Meksyku, Chin, Francji, Włoch, Belgii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii… Łącznie zebrał ich ponad 5000!

W 1999 r. ilość zbiorów i ich jakość była tak duża, że Carreras postanowił zaprezentować je szerszej publiczności. Tak powstał pomysł stworzenia muzeum. Ze względu na swoje bogactwo historyczne i artystyczne Besalú okazało się idealnym miejscem do prezentacji miniaturowych dzieł sztuki. Budynek Cal Coro, który kiedyś należał do Klasztoru Benedyktynów nadawał się idealnie na przyszłe muzeum.

Trzy poziomy postrzegania

Na ekspozycję w muzeum Micromundi składa się łącznie poand 2000 miniatur wykonanych przez artystów z całego świata. Miniaturowe arcydzieła różnią się od siebie nie tylko tematyką, ale także poziomem obserwacji… Cała kolekcja podzielona na trzy sale pozwala zagłębić się w każdy z nich:

Micromundi - Muzeum Mikrominiatur w Besalú | Kantabria, Hiszpania
Miniaturowy sklep (42x35x30 cm), fot. Muzeum Micromundi.

Pierwsza sala

Na początek zostajemy zaproszeni do świata miniatur, które wykonane są w skali 1:12. Przedstawiają one rozmaite przestrzenie handlowo-usługowe z różnych epok historycznych. Możemy oglądnąć aptekę z XIX wieku, zakład fryzjerski z lat 20. XX wieku, sklep rybny czy pasmanterię. Każda z nich zaprezentowana w formie miniaturowej przestrzeni składa się z kilkuset precyzyjnie wykonanych i połączonych ze sobą elementów. Dla przykładu – znajdziemy tutaj miniatury wielkości 45x35x27 cm, które zawierają nawet 300 drobnych części!

Micromundi - Muzeum Mikrominiatur w Besalú | Kantabria, Hiszpania
Gepetto i Pinokio w łupinie orzecha, fot. Muzeum Micromundi.

Druga sala

To sala tzw. miniminiatur. Do ich oglądnięcia posłużą nam lupy pozwalające lepiej dostrzec maleńkie rzeźby, które są nawet do 500 razy mniejsze, niż ich oryginalne odpowiedniki. Miniminiatury wykonane są w różnych technikach i z wykorzystaniem różnych materiałów takich jak: tłuczone szkło, rzeźbione i polichromowane wykałaczki, czy precyzyjnie wycinane łupiny orzechów.

Micromundi - Muzeum Mikrominiatur w Besalú | Kantabria, Hiszpania
Karawana wielbłądów w oczku igły do szycia, Muzeum Micromundi.

Trzecia sala

Tutaj zaczyna się prawdziwa magia. Maleńkie arcydzieła, pomniejszone często nawet sto tysięcy razy w stosunku do rzeczywistych rozmiarów, nie są dostrzegalne gołym okiem, ani nawet przez lupę. Do ich oglądnięcia posłużą nam specjalnie skontruowane i przygotowane dla każdej z miniatury z osobna mikroskopy. To właśnie tutaj będziemy mogli zobaczyć karawanę wielbłądów umieszczonych w główce igły czy wieżę Eiffel’a skonstruowaną na ziarnku maku. Niemożliwe? Tutaj wszystko jest możliwe…

Micromundi – Informacje praktyczne

Zwiedzanie Micromundi odbywa się bez przewodnika. Muzeum organizuje jednak wycieczki po miasteczku Besalú, które mogą być prowadzone w czterech językach: hiszpański (a dokładniej: kastylijski), kataloński, angielski lub francuski. Podczas wycieczki po Besalú będziesz mieć okazję zobaczyć najciekawsze zabytki w mieście takie jak: most romański, Dzielnica Żydowska, zabytkowy klasztor i szpital oraz kilka innych najbardziej charakterystycznych miejsc w okolicy.

Koszt wycieczki z przewodnikiem to 7,50 € przy czym należy pamiętać, że grupa musi składać się co najmniej z 20 osób.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar