Micromundi – Muzeum Mikrominiatur w Besalú

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Muzeum tylko z nazwy, a w rzeczywistości – niezwykłe miejsce, które zabierze Cię w efemeryczny świat mikroskopijnych dzieł sztuki.

Micromundi to największe Muzeum Miniatur i Mikrominiatur w Europie, które znajduje się w mieście Besalú w Katalonii. Wizyta tutaj to podróż do źródeł wyobraźni, piękna i precyzji. Niesie to z sobą element magii, bo pozwala dostrzec to, co niedostrzegalne – zobaczyć świat, który nie afiszuje się swoją obecnością, a dopiero czeka na odkrycie. To tak jakby nauczyć się patrzeć na nowo i dostrzegać piękno w rzeczach najmniejszych, tych które zdawałoby się – w ogóle nie istnieją. Wstęp zaiste lekko poetycki, bo i sama wizyta w Micromundi to prawdopodobnie najbardziej liryczna forma obcowania ze sztuką, jaką można sobie wyobrazić.

Micromundi – muzeum, które powstało z pasji

Lluís Carreras, z zawodu jubiler, z pasji kolekcjoner, od zawsze interesował się wszystkim co powstało z połączenia piękna i precyzji. Cechowała go ogromna drobiazgowość i przywiązanie do rzeczy uważanych z natury za piękne. 

Już jako młodzieniec zaczął kolekcjonować miniatury i mikrominiatury z różnych części świata: Rosji, Meksyku, Chin, Francji, Włoch, Belgii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii… Łącznie zebrał ich ponad 5000!

W 1999 r. ilość zbiorów i ich jakość była tak duża, że Carreras postanowił zaprezentować je szerszej publiczności. Tak powstał pomysł stworzenia muzeum. Ze względu na swoje bogactwo historyczne i artystyczne Besalú okazało się idealnym miejscem do prezentacji miniaturowych dzieł sztuki. Budynek Cal Coro, który kiedyś należał do Klasztoru Benedyktynów nadawał się idealnie na przyszłe muzeum.

Trzy poziomy postrzegania

Na ekspozycję w muzeum Micromundi składa się łącznie poand 2000 miniatur wykonanych przez artystów z całego świata. Miniaturowe arcydzieła różnią się od siebie nie tylko tematyką, ale także poziomem obserwacji… Cała kolekcja podzielona na trzy sale pozwala zagłębić się w każdy z nich:

Pierwsza sala

Na początek zostajemy zaproszeni do świata miniatur, które wykonane są w skali 1:12. Przedstawiają one rozmaite przestrzenie handlowo-usługowe z różnych epok historycznych. Możemy oglądnąć aptekę z XIX wieku, zakład fryzjerski z lat 20. XX wieku, sklep rybny czy pasmanterię. Każda z nich zaprezentowana w formie miniaturowej przestrzeni składa się z kilkuset precyzyjnie wykonanych i połączonych ze sobą elementów. Dla przykładu – znajdziemy tutaj miniatury wielkości 45x35x27 cm, które zawierają nawet 300 drobnych części!

Druga sala

To sala tzw. miniminiatur. Do ich oglądnięcia posłużą nam lupy pozwalające lepiej dostrzec maleńkie rzeźby, które są nawet do 500 razy mniejsze, niż ich oryginalne odpowiedniki. Miniminiatury wykonane są w różnych technikach i z wykorzystaniem różnych materiałów takich jak: tłuczone szkło, rzeźbione i polichromowane wykałaczki, czy precyzyjnie wycinane łupiny orzechów.

Trzecia sala

Tutaj zaczyna się prawdziwa magia. Maleńkie arcydzieła, pomniejszone często nawet sto tysięcy razy w stosunku do rzeczywistych rozmiarów, nie są dostrzegalne gołym okiem, ani nawet przez lupę. Do ich oglądnięcia posłużą nam specjalnie skontruowane i przygotowane dla każdej z miniatury z osobna mikroskopy. To właśnie tutaj będziemy mogli zobaczyć karawanę wielbłądów umieszczonych w główce igły czy wieżę Eiffel’a skonstruowaną na ziarnku maku. Niemożliwe? Tutaj wszystko jest możliwe…

Micromundi – Informacje praktyczne

Zwiedzanie Micromundi odbywa się bez przewodnika. Muzeum organizuje jednak wycieczki po miasteczku Besalú, które mogą być prowadzone w czterech językach: hiszpański (a dokładniej: kastylijski), kataloński, angielski lub francuski. Podczas wycieczki po Besalú będziesz mieć okazję zobaczyć najciekawsze zabytki w mieście takie jak: most romański, Dzielnica Żydowska, zabytkowy klasztor i szpital oraz kilka innych najbardziej charakterystycznych miejsc w okolicy.

Koszt wycieczki z przewodnikiem to 7,50 € przy czym należy pamiętać, że grupa musi składać się co najmniej z 20 osób.


 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w Katalonii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
BarcelonaAtrakcje w Barcelonie: Dzielnica gotycka Barri Gòtic, deptak La Rambla, wzgórze Montjuïc, kolejka linowa Telefèric de Montjuïc, magiczne fontanny Font Màgica, targ miejski La Boqueria, park Laberint d’Horta Park, Teatr operowy Gran Teatre del Liceu, miasteczko Poble Espanyol, Stadion Camp Nou (FC Barcelona), budynek Torre Agbar, oceanarium w Barcelonie, ogród zoologiczny w Barcelonie, ogród botaniczny w Barceloniepark rozrywki Tibidabo, Pałac Muzyki Katalońskiej, Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, Muzeum Picassa, Muzeum Archeologiczne Katalonii, Park Miniatur Catalunya en Miniatura, Muzeum Egipskie, CosmoCaixa Barcelona, Muzeum figur woskowych w Barcelonie, Muzeum Historii Barcelony, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, pałac Generalitat (siedziba autonomicznego rządu Katalonii), Bazylika La Mercé, kawiarnia Els Quatre Gats, katedra św. Eulalii, pozostałości świątyni Augustusa, kawiarnia Els Quatre Gats, Muzeum Erotyki, kościół Santa María del Mar, Port Vell, Plaça de Catalunya, Parc de la Ciutadella, Parc de Collserola, Casa Amatller, Palau Güell, Passeig de Gràcia - luksusowa ulica w Barcelonie, Colonia Güell i Krypta Gaudiego, Klasztor Montserrat, Muzeum sztuki współczesnej MOCO, Palau Dalmases, Muzeum sztuki współczesnej Fundació Joan Miró, Muzeum Historii Katalonii, Ice Bar, Park wodny Illa Fantasia, Muzeum CzekoladyCiekawe dzielnice i dystrykty Barcelony: El Raval, El Born, Sant Pere, Les Corts. Zabytki Gaudiego: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà (La Pedrera), Casa Batlló, Pabellones Güell, Bellesguard, Casa Vicens, Casa Calvet, Jardines de Artigas. Popularne miasta: Barcelona, Torrelles de Llobregat, Calella, Hospitalet de Llobregat, Tarrasa, Badalona, Sabadell, Mataró, Santa Coloma de Gramanet, San Cugat del Vallés, Cornellá de Llobregat, San Baudilio de Llobregat, Rubí, Manresa, Villanueva y Geltrú, Viladecans, Casteldefels, El Prat de Llobregat, Granollers, Sardañola del Vallés, Mollet del Vallès, Gavá, Sant Antoni de Vilamajor, Sitges, Santa Susanna, Sabadell, Pineda de Mar, Canet de Mar, Sant Iscle de Vallalta, Arenys de Mar, Santa Margarida de Montbui, Sant Pol de Mar
GironaAtrakcje w Gironie: Muzeum Salvadora Dali w Figueres, Muzeum Miniatur i Mikrominiatur Micromundi, Muzeum Kiełbasy, Park rozrywki Marineland Catalunya, zamek w Púbol, Garrotxa - Kraina wygasłych wulkanów. Popularne miasta: GironaFigueres, Besalú, Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Olot, Salt, Palafrugell, San Felíu de Guixols, Roses, Bañolas, Palamós, Santa Coloma de Farnés, Castellón de Ampurias, Torroella de Montgrí, La Bisbal del Ampurdán, Ripoll, Castillo de Aro, Calonge, La Escala, Cassá de la Selva, Castellfollit de la Roca, Tamariu, Malgrat de Mar, Cadaqués, Púbol, Sant Feliu de Guíxols 
LleidaPopularne miasta: Lleida (Lérida), Tárrega, Balaguer, Mollerusa, La Seo de Urgel, Cervera, Solsona, Alcarrás, Guisona, Almacellas, Santes Creus
TarragonaAtrakcje w Tarragonie: Park rozrywki PortAventura, rezerwat przyrody Delta del Ebro, Ferrari LandPopularne miasta: Tarragona, Reus, Vendrell, Tortosa, Cambrils, Salou, Valls, Calafell, Amposta, Vilaseca, Deltebre, El Vendrell
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella,
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie,
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne