Toskania to zielona stolica gajów oliwnych, dom artystycznej Florencji i raj dla kochających piaszczyste plaże turystów. Zwiedzając magiczną Italię nie można przegapić tej sielskiej krainy, która wszystkim swoim gościom pozwala poczuć się jak bohaterowie książki „Pod słońcem Toskanii”.
Toskania to jedno z najważniejszych centrów turystyki na całym świecie. Nic w tym dziwnego, bo jej krajobraz pełen zielonych wzgórz i średniowiecznych miasteczek często stanowi wysoką pozycję na listach marzeń podróżników. Region regularnie odwiedzany przez turystów z całego świata, dzielony między Morzem Liguryjskim i Morzem Tyrreńskim, cechuje szeroko rozwinięta agroturystyka. Wybór gospodarstw agroturystycznych na nocleg w Toskanii jest bardzo popularny, bo najlepiej pozwala na obcowanie z typową dla tego obszaru naturą. Jeden dzień wystarczy, by w Toskanii zakochać się bez pamięci, a świetna pogoda, jaka panuje tam przez większą część roku sprawia, że region charakteryzuje długi sezon turystyczny.
Do Toskanii najrozsądniej jest wybrać się w podróż samochodem, bo ukryte pośród krętych dróg małe miasteczka i górskie wioski, będące duszą regionu, często mogą być trudno dostępne dla tych, którzy zdecydują się na zwiedzanie uroków Toskanii transportem publicznym. Samochód na wakacje w przystępnej cenie możesz wynająć w serwisie RentalCars.
Florencja – Stolica regionu
Miasto sztuki i kolebka włoskiego języka, a także najbardziej znane wśród turystów i największe miasto regionu. To właśnie Florencja, stolica Toskanii, która oferuje mnóstwo atrakcji nawet najbardziej wybrednym przyjezdnym. Zwiedzanie Florencji często zaczyna się od wizyty w popularnej na całym świecie Galerii Uffizi, gdzie można zobaczyć najsłynniejsze dzieła sztuki Caravaggio, Da Vinci czy Rubensa. Wycieczka po stolicy sztuki biegnie dalej po Galerii Akademii, gdzie na własne oczy zobaczyć można „Dawida” Michała Anioła oraz Interaktywnym Muzeum Leonarda da Vinci.
Jeśli jednak nie chcecie, by odkrywanie Florencji zakończyło się na obcowaniu z zamkniętą w muzealnych salach sztuką, koniecznie zobaczcie znaną ze swojej mozaikowej fasady Katedrę Santa Maria del Fiore, reprezentującą Florencję na wszystkich pocztówkach, czy eleganckie Ogrody Boboli, zapewniające chwilę spokoju na świeżym powietrzu w wyrafinowanym otoczeniu. Ze względu na swoją popularność stolica Toskanii pochwalić się może bogatą bazą noclegową, stąd bardzo często traktowana jest jako baza wypadowa, pozwalająca poznać wszystkie niezwykłe zakątki regionu. Po więcej praktycznych informacji dotyczących Florencji możecie też zajrzeć do naszego artykułu „Florencja – stolica Toskanii i włoskiej sztuki„.
Piza – Nie tylko Krzywa Wieża
Piza, miasto kojarzone głównie z budowlą, którą żartobliwie podtrzymują na fotografiach tysiące turystów, to nie tylko Krzywa Wieża. Choć ta niezwykła konstrukcja często jest głównym powodem wizyty przyjezdnych, inne atrakcje miasta zyskują równie wiele zwolenników. Tuż obok wieży, na tym samym słynnym placu Piazza dei Miracoli trudno nie zauważyć monumentalnej katedry, chroniącej w swoich murach relikwie św. Raniero, patrona Pizy. W skład zabytkowego zespołu stojącego na katedralnym placu wchodzi także charakterystyczne ze względu na swoją okrągłą strukturę Baptysterium św. Jana.
W Pizie warto jednak także oddalić się nieco od zatłoczonego placu głównego i poznać historię miasta na otoczonym pałacami Placu Rycerskim. Rozważyć warto poznanie uroków rzeki Arno, zaglądając po drodze do kościoła Santa Maria della Spina. Miłośników sztuki z pewnością zachwyci Narodowe Muzeum San Mateo, prezentujące imponującą kolekcję toskańskich obrazów i rzeźb. Co ciekawe, Piza znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od wybrzeża regionu, więc to także dobry punkt wypadowy, jeśli chcecie odpocząć na toskańskich plażach.
Artystyczne miasto Lucca
Choć Lucca zazwyczaj pozostaje w cieniu Florencji czy Pizy, to artystyczne miasto na pewno zadowoli turystów ceniących sobie przestrzeń i spokój, bo z pewnością jest tam mniej tłoczno niż w stolicy Toskanii. Historyczne centrum miasta i doskonale zachowane, renesansowe mury to ulubiona trasa spacerowa bądź rowerowa miejscowych i turystów. Do największych osobliwości miasta należy centralny, eliptyczny plac Piazza dell’Anfiteatro, zbudowany na miejscu dawnego amfiteatru, który pozbawiony jest dróg dojazdowych, a także wyjątkowa Wieża Giunigi, na której szczycie znajduje się prawdziwy ogród. Miłośników architektury sakralnej zachwyci tam Kościół san Michele in Foro oraz katedra di San Martino, a entuzjaści sztuki na długie godziny zatracą się w Narodowym Muzeum Villa Guinigi.
Lucca oprócz muzeów i pałaców, które pochłaniają przyjezdnych na całe dnie, kusi gości licznymi wydarzeniami kulturalnymi, z których najważniejszym jest Letni Festiwal w Lucca z koncertami włoskich i międzynarodowych artystów. To także doskonałe miejsce, by obserwować pobliskie Alpy Apuańskie, a nawet wybrać się w niejedną trasę po tych malowniczych górach.
Forte dei Marmi
Jednym z najbardziej znanych kurortów wybrzeża Toskanii jest Forte dei Marmi, miasteczko pełne kultury i złotych plaż. Wybrzeże otulają luksusowe hotele i drogie, wakacyjne apartamenty, a restauracje serwują wyjątkowo wyrafinowane dania. Choć główną gwiazdą kurortu są piaszczyste plaże, wśród których najbardziej popularną jest imponująca plaża Roma Imperiale, sercem tego miejsca jest jego molo. Molo wybudowane w XIX wieku jako dok załadunkowy było odpowiedzią na potrzeby miasta, będącego kluczowym węzłem dla przybywającego na wybrzeże marmuru. Dziś ta konstrukcja stanowi natomiast centrum życia tego popularnego kurortu.
Toskańskie kurorty nad Morzem Liguryjskim
Popularne Forte dei Marmi ma wśród innych nadmorskich kurortów w Toskanii bardzo dużą konkurencję. Jadąc nieco bardziej na północ, znaleźć można Marina di Massa, raj dla miłośników rybołówstwa, który oprócz otoczonych skałami, spokojnych plaż słynie ze swojego charakterystycznego molo. Na południu Toskanii znajduje się Viareggio, którego wizytówką jest drobny, delikatny piasek. Warto też wiedzieć, że to miasto w styczniu i lutym zamienia się w kolorową i huczną, regionalną stolicę karnawału. Jadąc dalej na południe, warto zatrzymać się w Marina di Cecina, gdzie kamieniste plaże otoczone są robiącymi wrażenie, wysokimi sosnami oraz w San Vincenzo, niewielkiej miejscowości z pokaźnym, jachtowym portem.
Wybrzeże Toskanii i jego bajeczne plaże
Jeśli macie chęć zaplanować wakacje pełne plażowania, wypoczynek na toskańskim wybrzeżu będzie strzałem w dziesiątkę. Większość wybrzeża tego regionu to plaże piaszczyste, ale miłośnicy skalistych wybrzeży też znajdą tam co nieco dla siebie. Najczęściej odwiedzaną przez rodziny plażą Toskanii jest prawdopodobnie Marina di Bibbona. Bezpieczne plaże rozciągające się między dwoma lasami stwarzają doskonałe warunki do spokojnego wypoczynku.
Popularne piaszczyste plaże w okolicy to także Lido di Camaiore czy otoczona klifami plaża Rocchette, natomiast poszukiwacze skalistych wybrzeży często wybierają się na plaże pobliskich wysp. Po niecodzienne przeżycia zajrzeć musicie jednak na Cala Violina. Obecny w tamtejszym piasku kwarc emituje dźwięk, łudząco przypominający tony skrzypiec, gdy tylko postawicie na nim stopę. Trudno w to uwierzyć? Sprawdźcie to sami!
Park Narodowy Archipelagu Toskańskiego
Siedem wysp otaczających wybrzeże Toskanii wchodzi w skład Parku Narodowego Archipelagu Toskańskiego. Według legendy to wychodząca z wód Morza Tyrreńskiego bogini Wenus upuściła 7 pereł ze swojego naszyjnika i to właśnie z nich powstały wyspy toskańskie. Park Narodowy obejmuje ponad 17 tys. hektarów lądu i ponad 61 tys. hektarów morza, co bezkonkurencyjnie czyni go największym parkiem morskim w Europie. Największą i najbardziej popularną wyspą archipelagu jest wyspa Elba, której łagodny klimat sprawia, że pełna jest zielonych i dzikich krajobrazów.
Oczywiście oprócz niej warto też zobaczyć pozostałe, na przykład wulkaniczną Capraię; Giannutri, znaną jako wyspa mew, czy rolniczą Gorgonę. Każda z wysp archipelagu pochwalić się może swoim niepowtarzalnym charakterem, środowiskiem naturalnym, roślinnością czy historią. Każda ma swoich miłośników, a o tym, która najbardziej spodoba się Wam zdecydujcie sami, bo wszystkie z nich można swobodnie zwiedzać.
Siena – Perła średniowiecza
Jednym z mniejszych, ale dość popularnych miast w regionie Toskania jest położona na wzgórzach Siena. Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasto do dziś zachowuje w swoich bramach praktycznie nietknięte zębem czasu średniowieczne centrum miasta. Zwiedzanie zacząć warto od najpopularniejszego w Sienie Piazza del Campo, otoczonego zabytkami, które zmuszą Was do wyciągnięcia aparatu.
Nie pożałują ci, którzy wybiorą się na szczyt wieży Mangia, rzucą okiem na Fonte Gaia, pierwszą powstałą w mieście fontannę i wejdą do monumentalnej Katedry w Sienie. Miasto Siena słynie także z jednego z najstarszych na świecie uniwersytetów oraz z odbywającego się dwa razy do roku Palio di Siena, konnej potyczki 17 dzielnic o średniowiecznym rodowodzie, która odbywa się na samym Piazza del Campo.
San Gimignano – Średniowieczne miasteczko wieżowców
Jednym z symboli Toskanii są średniowieczne miasteczka. Cieszącym się dużą popularnością tego typu miejscem jest San Gimignano, założone w III wieku p.n.e. przez Etrusków. W okresie średniowiecza i renesansu był to przystanek dla katolickich pielgrzymów w drodze do Rzymu, choć San Gimignano najbardziej rozwinęło się dzięki handlowi produktami rolnymi. Dziś to niewielkie miasteczko posiada nieco ponad 7000 mieszkańców, ale przyciąga tłumy turystów dzięki doskonale zachowanym, średniowiecznym murom.
Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasteczko słynie z białego wina Vernaccia, a przede wszystkim z panoramy pełnej średniowiecznych wież. Widziane z daleka San Gimignano to doskonale zachowane średniowieczne drapacze chmur z 13 wieżami, stąd często miasto nazywane jest Manhattanem Średniowiecza.
Terme di Saturnia
Niewielka miejscowość Saturnia, znajdująca się w prowincji Manciano, to raj dla miłośników relaksu. To tam znajdują się słynne Termy Saturnia, które z niszowego i elitarnego miejsca stały się popularnym, turystycznym punktem na mapie Toskanii. Jeden z największych parków termalnych w Europie zajmuje powierzchnię ponad 20 000 metrów kwadratowych, a woda w gorących basenach osiąga temperaturę 37,5 stopni Celsjusza. Na cały park składają się jednak nie tylko płatne, gorące źródła i centrum odnowy biologicznej, które zapewniają gościom wszelkie udogodnienia, ale też przepiękne wodospady Cascate del Mulino. Ten ostatni, znajdujący się w idyllicznym otoczeniu obszar składa się z szeregu małych wodospadów, które przez wieki tworzyły liczne naturalne, wapienne baseny termalne. Ze względu na niezwykle piękny krajobraz, lecznicze działanie wody oraz gwarantowany relaks to miejsce ukryte w Toskanii to jedna z największych perełek regionu.
Gorące źródła Toskanii
Najpopularniejsze gorące źródła w Saturni otwierają listę termalnych wód Toskanii, ale nie są jedynymi, które gromadzą w swoich wodach zwolenników SPA. Bagni di Petriolo, znajdujące się w pobliżu Sieny, słynie ze swoich leczniczych wód termalnych od czasów starożytnego Rzymu. Wypoczynek w basenach pełnych bogatej w siarkowodór wody o temperaturze 43°C to doskonały sposób na ucieczkę od zabieganej codzienności i chwilę relaksu. W tym termalnym parku można skorzystać zarówno z części objętej płatnym wstępem, oferującej także personalizowane zabiegi, jak i darmowych basenów. Bezpłatne wejście do zbiorników pełnych gorących wód oferują także termy w Bagni san Filippo, które zaskarbia sobie serca gości krajobrazem pełnym białych formacji wapiennych i małych wodospadów. Połączenie wapienia z intensywnym kolorem wody i zielenią otaczających baseny lasów to świetna sceneria do rozkoszowania się odpoczynkiem w termach.
Wzgórza Val d’Orcia
Charakterystyczne dla Toskanii, zielone pagórki, będące często filmową scenerią, winnice, gaje oliwne i typowe dla tego obszaru, wysokie drzewa cyprysowe. To właśnie krajobraz tej okolicy, Val d’Orcia, kwintesencji regionu. Cała dolina ze względu na wyjątkowy pejzaż i unikalną rzeźbę terenu wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, a doskonale zachowana przyroda współgrająca z niewielkimi obszarami mieszkalnymi i połaciami pól uprawnych wtopiły się w książkowy opis całego regionu.
Poszukiwana przez turystów okolica bogata jest w charakterystyczne dla Toskanii gospodarstwa agroturystyczne, pozwalające godzinami napawać się okoliczną naturą. Najpopularniejsze noclegi, jakie posiada ten region często oferują degustację domowego wina, piękne widoki na wzgórza, i prywatny basen.
Regionalna kuchnia Toskanii
Są tacy, którzy do Toskanii przybywają dla jej wyśmienitej kuchni, a piękne widoki zamieniają na pełne talerze i kieliszki. I nic w tym dziwnego, bo tradycyjna kuchnia Toskanii choć jest dość prosta, uznawana jest także za bardzo zdrową, efektowną i przede wszystkim pyszną! W tym regionie raczej zapomnieć należy o pizzy i nastawić się na lokalne smaki wołowego steku, flaczków po florentyńsku czy panini z tradycyjnym, mięsnym nadzieniem. Na pierwsze danie prawdopodobnie podana zostanie zupa rybna, a to wszystko w akompaniamencie typowego, niesolonego chleba toskańskiego.
Łagodny klimat zezwala na doskonałe uprawy nie tylko gajów oliwnych, ale także winogron, stąd region ten jest tak znany z doskonałych win. Vin Santo czy słynne na całym świecie wino Chianti to niemające sobie równych wizytówki regionu. Toskania to idealne miejsce by znaleźć zaciszny pagórek i delektując się widokami, spokojnie degustować wino.