Fiesta del Orujo – rozgrzewający hiszpański festiwal

2492
Fiesta del Orujo – rozgrzewający hiszpański festiwal
5 (100%) 1 vote

Fiesta del Orujo // Hispanico.plCo roku w drugi weekend listopada w górskim miasteczku Potes położonym na północy Hiszpanii (region Kantabria) odbywa się prawdziwie ognista fiesta…

Fiesta del Orujo Festiwal odbywa się w czasie jednego listopadowego weekendu, a jej tradycja sięga 1984 roku. Kluczowym elementem festiwalu i swoistym pretekstem do jego organizowania jest degustacja wytwarzanego w tej części Hiszpanii trunku orujo.

Świętowaniu towarzyszą wydarzenia muzyczne, koncerty, imprezy, pokazy tańców ludowych oraz stragany z lokalnymi wyrobami. Oprócz tytułowego trunku podczas Fiesta del Orujo można skosztować też regionalnych potraw takich jak: cocido lebaniego, borono oraz picón bejes-tresviso.

Główny bohater Fiesta del Orujo

Zgłębiając skład orujo i sposób jego powstawania, można powiedzieć, że jest to rodzaj hiszpańskiej brandy destylowanej z wytłoczonych winogron. Podczas listopadowej fiesty można zobaczyć, jak wygląda tradycyjny proces powstawania tego trunku. Po prezentacji każdy uczestnik festiwalu może także oddać się jego degustacji. Trzeba jednak pamiętać, że ten hiszpański specjał zawiera aż 40-50% alkoholu! Nie bez powodu przez niektórych nazywany jest ognistą wodą, która wypali Twoje gardło… Decydując się na jego skosztowanie, trzeba być zatem przygotowanym na naprawdę silne doznania.

Podczas święta wybierane jest też najlepsze orujo w danym roku. Marka, której uda się zdobyć to miano zdobywa tytuł “Alquitara de Oro” – czyli po polsku coś jak “Destylator Złota”… ;).

Bieżące informacji na temat tegorocznej edycji Fiesta del Orujo znajdziesz na stronie internetowej tego święta: www.fiestadelorujo.es

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Specjalnie dla Was odkrywam tajemnice Hiszpanii i innych krajów, w których używa się pięknego języka hiszpańskiego. Szukam i opisuję ciekawostki z kultury, sztuki i życia codziennego. Mam nadzieję, że Was zainteresują!
Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Latest posts by Marcelina Foltyn-Kaczmarek (see all)