Teneryfa to jedna z siedmiu głównych wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wybierając się na wakacje, z pewnością zastanawiasz się, które miasta odwiedzić. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy dla Ciebie listę najpiękniejszych miejscowości na Teneryfie, w których warto choć na chwilę się zatrzymać!
Miasta na Teneryfie oprócz sporej liczby atrakcji oferują odwiedzającym przede wszystkim wspaniałą atmosferę oraz widoki, jakich nie sposób szukać w innych częściach globu. Czasem zachwyci Cię tradycyjna architektura. Innym razem będzie to bogata historia miasta, a jeszcze kiedy indziej – znakomita kuchnia, którą uraczysz się w tutejszych barach i restauracjach. Niezależnie od tego, które miasta na Teneryfie postanowisz odwiedzić, wizyta w nich będzie z pewnością niezapomniana.
Santa Cruz de Tenerife
Zacznijmy od tętniącej życiem stolicy wyspy! W Santa Cruz de Tenerife, jak przystało na największe miasto na Teneryfie, atrakcji nie brakuje! Zadowoleni będą nie tylko miłośnicy plażowania, ale także ci którzy lubią zwiedzanie.
W stolicy wyspy znajdziemy bowiem aż dwa zamki (Castillo de San Juan Bautista i Castillo de San Cristóbal), zabytkową wieżę strażniczą (Torre de San Andrés), muzea, a także Teatro Guimerá, czyli najstarszy teatr na Wyspach Kanaryjskich.
Puerto de Santiago
To niewielkie miasteczko położone jest w zachodniej części wyspy. Jedną z największych atrakcji są położone nieopodal majestatyczne klify Los Gigantes, o których przeczytasz w dalszej części tego artykułu. Puerto de Santiago to także dobra lokalizacja dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Wśród plaż poleca się natomiast Playa de la Arena pełna ciemnego, wulkanicznego piasku.
To niewielkie miasteczko w zachodniej części wyspy jest jednym z niewielu na archipelagu, gdzie wciąż żywa jest tradycja… hodowli wołów. Jeśli jednak ta tematyka nie jest Ci specjalnie bliska, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których warto odwiedzić Buenavista del Norte. Jeden z nich to tutejsze pola golfowe (Buenavista Golf) o łącznej długości ponad 6000 metrów. Inne emblematyczne miejsce to Plaza de los Remedios – niewielki, za to bardzo urokliwy placyk z charakterystyczną altanką pośrodku. Jest to miejsce spotkań mieszkańców oraz lokalnych eventów muzycznych.
Los Cristianos
Kiedyś miejscowość ta była znana ze względu na znakomicie rozwinięte rybołówstwo oraz wymianę handlową. Dziś mało kto o tym pamięta, bo boom turystyczny, który nastąpił tu w drugiej połowie XX wieku całkowicie odmienił to miasto, czyniąc z niego typowy kurort all inclusive. Turyści nie mogą tutaj narzekać na brak atrakcji. Oprócz znakomitych plaż (na czele z Playa de las Vistas) czekają tu na Ciebie dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Podczas rodzinnych wakacji możesz się z kolei wybrać do Monkey Park Tenerife – parku zoologicznego pełnego wolno biegających małp. Będzie wesoło! 🙂
Los Realejos na północy wyspy
To niewielkie miasteczko znajdziemy w górzystych terenach na północy Teneryfy. Co prawda nie ma tu zbyt dużej ilości atrakcji, ale przy dobrej pogodzie można tu znaleźć sporo ciekawych punktów widokowych (szczególnie, że tuż obok leży Park Narodowy Teide oraz wulkan Teide). Spacerując tutejszymi uliczkami, warto zwrócić na otaczającą nas typową, kanaryjską architekturę.
Dobrą wiadomością dla osób lubiących sporty wodne jest to, że przy Los Realejos znajdziemy idealną do tego plażę! Mowa oczywiście o Playa del Socorro, która słynie z wysokich fal uwielbianych przez doświadczonych surferów. Jeśli natomiast lubisz zwiedzanie zabytków, być może zainteresuje Cię Fortín de San Fernando – stosunkowo mała fortyfikacja z XVIII wieku, która pomagała chronić tę część wybrzeża przez najazdami piratów i wrogich okrętów.
Costa del Silencio na południu wyspy
Nazwa tego wybrzeża (tłum. Wybrzeże Spokoju) mówi sama za siebie. W przeciwieństwie do wielu innych, mocno turystycznych rejonów Teneryfy, ta część wyspy jest raczej stonowana. Costa del Silencio to jeden z najbardziej wysuniętych na południe krańców lądu. Sporo tu barów i restauracji, a do spaceru wzdłuż morza zachęca przyjemna promenada.
Choć Costa del Silencio nie ma własnej plaży, to znajdziemy ją w oddalonej o kilka minut miejscowości Las Galletas. Również kilka minut dzieli nas od formacji skalnych Montaña Amarilla. Oprócz tego, że jest to znakomite miejsce na spacer, to jest ono uwielbiane także przez nurków. Oblewające wybrzeże wody są tak przejrzyste, że bez trudu możemy zobaczyć wulkaniczne dno morskie w całej jego krasie.
Costa Adeje
Ta część Teneryfy budzi skrajnie różne emocje. Z jednej strony turyści chwalą ją za ofertę all inclusive skrojoną idealnie pod nich. Z drugiej – z tego samego powodu Costa Adeje jest przez wiele osób uważana za mało autentyczną. Niezależnie od tego, po której stronie jesteście, warto wiedzieć że te tereny wyspy jeszcze w pierwszej połowie XX wieku składały się wyłącznie z użytków rolnych. Turystyka zaczęła się tu rozwijać w latach 70. XX wieku i dopiero wtedy nastąpiła też intensywna urbanizacja Costa Adeje. Jeśli więc bardziej od idealnej oferty turystycznej cenisz sobie klimatyczną architekturę lub dzikie plaże, to ta część Teneryfy nie będzie do tego najlepsza. Pozytywną wiadomością jest jednak to, że Costa Adeje stanowi doskonałą bazę wypadową w inne rejony wyspy.
Playa de las Américas
Podobnie jak Costa Adeje jest to typowy kurort turystyczny. Docenią go zarówno doświadczeni, jak i początkujący miłośnicy sportów wodnych. Surfowanie, nurkowanie czy sporty motorowodne, to coś z czego słynie Playa de las Américas. A że oferta hotelowa jest tutaj bardzo szeroka (od luksusowych hoteli, przez apartamenty, prywatne kwatery, aż do lokacji o charakterze agroturystycznym), każdy znajdzie tu odpowiednią miejscówkę na urlop. Dodatkową zaletą Playa de las Américas jest jego dobre połączenie z lotniskiem (autostradą dojedziemy tu w niecałe pół godziny).
Miasto La Orotava
Wiele osób uważa, że to najpiękniejsza część Teneryfy. Powodem tego jest rozbudzająca wyobraźnię architektura kolonialna, która od czasów pierwszych konkwistadorów zachowała się w tym miejscu niemal w idealnym stanie. Jednym z takich budynków jest Casa de los balcones – XVIII-wieczny dom kolonialny charakterystyczny ze względu na wykonane z drewna balkony i patio.
Wśród innych emblematycznych budowli i miejsc w La Orotava można wymienić: budynek ratusza (Ayuntamiento), Casa Lercaro, Casa Mesa, Hijuela del Botánico, kościół Iglesia de la Concepción, kościół Iglesia de San Juan Bautista, kościół Iglesia de Santo Domingo, Jardínes del Marquesado de la Quinta Roja, Liceo de Taoro, Museo de Artesanía Iberoamericana, Muzeum Dywanów (Museo de las Alfombras), Plaza de la Constitución.
Miasteczko Garachico
Ten kto choć raz odwiedził Garachico z pewnością poleci to miasto znajomym. Historia tego miejsca jest dość burzliwa. Podczas hiszpańskich podbojów na Wyspach Kanaryjskich był to pierwszy port, jaki wybudowano na Teneryfie. Tutejsze domostwa zamieszkiwane były głównie przez kupców, duchownych i artystów.
Błogi klimat Garachico został zakłócony w 1706 roku. Doszło wówczas do erupcji wulkanu, którego lawa dotarła aż do portu, niszcząc go prawie doszczętnie. Na pamiątkę tego wydarzenia co pięć lat w mieście odbywa się święto Los Fuegos del Risco, podczas którego mieszkańcy rzucają z klifów do morza zapalone butelki symbolizujące lawę płynącą kilkaset lat temu przez miasto.
Wybuch wulkanu to jednak nie jedyna katastrofa jaka nawiedziła to miasto. Plagi szarańczy, zarazy, pożary i powodzie – Garachico przeżyło to wszystko. Mimo to (a może właśnie dlatego?) miasto cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Lawa, która niegdyś siała postrach, zastygając stworzyła maleńkie zatoczki i naturalne baseny, które dziś są jedną z głównych atrakcji w tym miejscu. Odwiedzając miasto, nie można pominąć także Plaza de la Libertad – maleńkiego, za to bardzo urokliwego placu pełnego roślinności i starannie przystrzyżonych drzew.
Miasteczko Candelaria
Jeśli należysz do religijnych osób lub po prostu interesujesz się architekturą sakralną, to wizyta w tym miasteczku z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Candelaria to na Wyspach Kanaryjskich prawdziwa stolica pielgrzymek. Te dwie najważniejsze mają miejsce 2 lutego oraz 15 sierpnia. Kluczowym punktem jest Bazylika i Królewskie Sanktuarium Maryjne Matki Bożej z Candelarii (hiszp. Basílica y Real Santuario Mariano de Nuestra Señora de la Candelaria). We wnętrzu tej świątyni znajduje się figura patronki Wysp Kanaryjskich – Matki Bożej z Candelarii. Mówi się, że została ona odnaleziona przez rdzenną ludność Kanarów (Guanczów) jeszcze przed przybyciem na te tereny Hiszpanów.
Wąwóz i wioska Masca
Masca to maleńkie miasteczko położone 600 m n.p.m. w okolicy majestatycznych klifów Los Gigantes. Jeszcze w latach 60. XX wieku dostęp do tego miejsca utrudniał kiepski stan dróg (na porządku dziennym był transport turystów na grzbietach osłów). W kolejnej dekadzie, gdy wybudowano drogę, zainteresowanie miasteczkiem wzrosło. Masca nie jest jednak bogata w zabytki architektoniczne. Co więcej, wiele z tutejszych zabudowań spaliło się podczas ogromnego pożaru, który w 2007 r. dotknął tę część Teneryfy. Mimo to, miejsce to cieszy się dużą popularności. Jest to szczególnie zauważalne latem, gdy raz po raz pojawiają się tutaj busy pełne zaciekawionych turystów.
Oprócz niewątpliwego uroku (głównie za sprawą lokalnych domostw prezentujących tradycyjną kanaryjską architekturę), Masca to także idealne miejsce do pieszych wędrówek. Zrelaksuje się tutaj każdy, kto od czasu do czasu lubi odpocząć od wielkomiejskiego szumu i spędzić czas wśród pięknych okoliczności przyrody.
Miasto El Médano
To miasto na Teneryfie słynie z silnych, porywistych wiatrów. Z tego powodu organizowane są tutaj rozmaite zawody w windsurfingu. I choć duży przyrost hoteli i apartamentów zmniejsza siłę wiatru w El Médano, to nadal jest to jedna z najlepszych lokalizacji do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu.
Jeśli sporty wodne nie są Twoją mocną stroną, to może zainteresują Cię piasek, leżak i szum morskich fal? W pobliżu miasta El Médano znajdują się dwie największe naturalne plaże na Teneryfie: Playa Grande i Playa de Tejita. Pomiędzy nimi wyrasta La Montaña Roja (tłum. Czerwona Góra) – znajdujący się pod ochroną stożek wulkaniczny, który jest częścią tutejszego rezerwatu przyrody.
Na odwiedziny w El Médano warto wybrać się szczególnie latem. Miasto tętni wówczas życiem, organizowane są rozmaite fiesty i pokazy fajerwerków. Jedynym minusem w szczycie sezonu jest problem z miejscem do parkowania, dlatego warto uzbroić się pod tym względem w dużą dawkę cierpliwości lub zrezygnować z poruszania się samochodem.
San Cristóbal de La Laguna
Swoją nietypową nazwę miasto to zawdzięcza znajdującej się niegdyś w tym miejscu lagunie, którą osuszono w 1837 roku. Od momentu jego założenia (XV w.) San Cristóbal de La Laguna cieszyło się dużym zainteresowaniem żołnierzy. Było to bowiem miejsce, które umożliwiało skuteczny podbój pozostałej części Teneryfy.
To co każdy turysta powinien zobaczyć w San Cristóbal de La Laguna to wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO starówka. Można powiedzieć, że zachowała się ona prawie w nienaruszonym stanie. Pełno tu pięknych rezydencji w dawnym stylu, urokliwych patios i kościołów (np. Iglesia de San Miguel de las Victorias czy Iglesia de Santo Domingo) prezentujących dawną architekturę sakralną. Jako ciekawostkę, warto dodać, że w San Cristóbal de La Laguna odnajdziemy też polski akcent – pomnik papieża Jana Pawła II wzniesiony w 2012 r. na placu Plaza Doctor Olivera.
Odkryj Wyspy Kanaryjskie
W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.
Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze, Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.
Świetny blog, cieszę się, że tutaj trafiłam :))