Teneryfa – Największa kanaryjska wyspa
5 (100%) 1 vote

Jeśli wakacje to Hiszpania. Jeśli Hiszpania to Wyspy Kanaryjskie. Jeśli Wyspy Kanaryjskie to…?

Teneryfa… Turystów nie trzeba długo przekonywać do wycieczki w to miejsce. Zachęcają piękne plaże, doskonale wyposażone kurorty, pełne uroku małe miasteczka, a także duża ilość atrakcji dla dzieci. Co zatem warto zobaczyć, a które miejsca niekoniecznie spotkają się z Twoim zainteresowaniem? Zacznijmy od czegoś niezwykłego…

Piramidy w Güímar

Piramidy kojarzą nam się głównie z Egiptem, czasem z kontynentem amerykańskim, ale na pewno nie z Wyspami Kanaryjskimi. A jednak! W miasteczku Güímar na Teneryfie znajdują się czterometrowej wysokości piramidy, których pochodzenie do dziś nie jest w pełni znane. Te niezwykłe obiekty przez długi czas były uważane za stosy kamieni. Dopiero w 1991 r. odkryto, że kryją one w sobie znacznie więcej. Poznaj historię piramid w Güímar >

Piramidy na Teneryfie (Piramidy Guimar) | Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Piramidy w Güímar, Teneryfa

Costa Adeje

Ta część Teneryfy budzi skrajnie różne emocje. Z jednej strony turyści chwalą ją za ofertę stworzoną idealnie pod turystów. Z drugiej – z tego samego powodu Costa Adeje jest przez wiele osób uważana za mało autentyczną. Niezależnie od tego, po której stronie jesteście, warto wiedzieć że te tereny wyspy jeszcze w pierwszej połowie XX wieku składały się wyłącznie z użytków rolnych. Turystyka zaczęła się tu rozwijać w latach 70. XX wieku i dopiero wtedy nastąpiła też intensywna urbanizacja Costa Adeje.

Jeśli więc bardziej od idealnej oferty turystycznej cenisz sobie klimatyczną architekturę lub dzikie plaże, to ta część Teneryfy nie będzie do tego najlepsza. Pozytywną wiadomością jest jednak to, że Costa Adeje stanowi doskonałą bazę wypadową w inne rejony wyspy.

Drago Milenario – Tysiącletnie Smocze Drzewo na Teneryfie

Teneryfa - Największa kanaryjska wyspa | Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Drago Milenario, Teneryfa

To prawdziwy symbol Teneryfy. Ogromnej wielkości okazałe drzewo Drago Milenario znajduje się w miejscowości Icod de los Vinos i jest uważane za największe i najstarsze drzewo na świecie. Jego waga wynosi ponad 100 ton, wysokość sięga 18 metrów, a średnica pnia liczy 20 metrów.

Wiek Drago Milenario szacuje się na około 400-800 lat, choć kiedyś uważano, że może on sięgać nawet 3000 lat. W okolicy niezwykłego drzewa roztacza się utworzony w 1996 roku piękny park Parque del Drago. Jego głównym celem jest ochrona Smoczego Drzewa przed negatywnym wpływem urbanizacji.

Parki rozrywki na Teneryfie

Wśród wielu atrakcji na Teneryfie znajdziemy także parki rozrywki. Ten najpopularniejszy to Siam Park – park wodny z ogromną ilością atrakcji dla małych i dużych. Fantazyjne zjeżdżalnie, kąpiel w basenie ze sztucznie wytwarzaną kilkumetrową falą, spływ pontonowy, wodny plac zabaw, plaża… to tylko niektóre z możliwości, które przed Tobą stoją.

Siam Park - Park wodny na Teneryfie | Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Siam Park, Teneryfa

Wśród innych parków rozrywki, którymi może pochwalić się Teneryfa znajdziemy także:

 • Loro Parque – park zoobotaniczny pełen tropikalnych roślin i różnych gatunków zwierząt. Doskonałe miejsce do wizyty z dziećmi;
 • Jungle Park – park zoobotaniczny z dużą ilością zwierząt z rodziny kotowatych;
 • Park wodny Aqualand Costa Adeje – park wodny z pokazami zwierząt i innymi atrakcjami przeznaczonymi dla dzieci i dorosłych.

Poznaj lepiej Parki rozrywki na Teneryfie >

Jakie atrakcje naturalne kryje Teneryfa?

Wulkan Teide na Teneryfie | Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Wulkan Teide, Teneryfa

Teneryfa to znakomite miejsce dla miłośników przyrody. W tutejszym rezerwacie Barranco del Infierno możesz połączyć trekking z wycieczką wśród pięknych tropikalnych roślin oraz egzotycznych zwierząt. Atrakcją numer jeden na Twojej liście powinien być natomiast wulkan Teide i park narodowy o tej samej nazwie. To najwyższy punkt Hiszpanii i miejsce, które budzi tyle samo ciekawości co strachu. Jeśli natomiast zależy Ci na pięknych zdjęciach, wybierz się koniecznie w okolice stromych klifów Acantilados de los Gigantes.

Więcej ciekawostek o atrakcjach naturalnych na Teneryfie >

Teneryfa zaprasza do muzeum

Jeśli masz ochotę poznać historię Teneryfy i całego archipelagu Wysp Kanaryjskich, to nie ma do tego lepszego miejsca niż tutejsze muzea. Trzy z nich, które są szczególnie popularne to:

 • Museo Arqueológico w Puerto de la Cruz – najważniejsze muzeum archeologiczne na Wyspach Kanaryjskich. W kolekcji znajdują się eksponaty z ceramiki oraz narzędzia używane przez rdzenną ludność tych tenerów (Guanczów).
 • Museo de la Naturaleza y el Hombre w Santa Cruz de Tenerife – muzeum prezentuje narzędzia i gliniane wyroby wykorzystywane przez Guanczów, a także ich mumie.
 • Museo de Historia de Tenerife w San Cristóbal de La Laguna – stosunkowo małe muzeum skupiające się na bardziej współczesnej historii Teneryfy.

Ciekawe miasteczka i miasta na Teneryfie

Każde z nich jest inne, jednak to co łączy je wszystkie to ich unikatowość. Teneryfa pełna jest zarówno urokliwych małych miasteczek, jak i skoncentrowanych na turystach wielkich kurortach. Co więc warto zobaczyć, by poczuć prawdziwy klimat Teneryfy? Na pewno stolicę wyspy, czyli Santa Cruz de Tenerife. Choć wiele osób zarzuca jej mocno komercyjny charakter, to jest to miasto, które warto odwiedzić choć na jeden dzień. Zobacz dlaczego >

Wśród innych miejscowości, które cieszą się dużym zainteresowaniem można wymienić: Garachico, La Orotava, Candelaria, Masca, El Médano i San Cristóbal de La Laguna. Ich piękna (często kolonialna) architektura sprawia, że bez trudu można się przenieść w myślach do dawnych czasów i poczuć jak pierwsi mieszkańcy tych miast. Dowiedz się więcej o tych miastach >

Plaże na Teneryfie

 • Playa de las Teresitas

Popularne hotele polecane przez biura podróży

 • Hotel Bahia Principe Tenerife Resort
 • Hotel Blue Sea Interpalace
 • Hotel Blue Sea Callao Garden
 • Hotel Be Live Experience Playa La Arena

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

avatar