Strona głównaWłochyAtrakcje we WłoszechNajlepsze atrakcje na wyspie Capri

Najlepsze atrakcje na wyspie Capri

Bogate restauracje goszczące światowej sławy celebrytów i zamożne klientki robiące zakupy w luksusowych butikach… Ta wizja w dużej mierze pokrywa się z tym, co czeka Was na Capri, ale sposobów na spędzenie wolnego czasu jest tutaj znacznie więcej!

Atrakcje na wyspie Capri nie mają sobie równych, dlatego co roku zdobywają serca turystów z całego świata. Punktów widokowych czy pomników przyrody nie brak w innych pięknych miejscach, ale kolorowe groty to zjawisko, jakiego nie zobaczycie gdziekolwiek indziej. Zwiedzanie Capri warto zacząć właśnie od tego punktu programu!

Jaskinie na Capri

Będąc na Capri, warto zobaczyć jaskinię Grotta Azzurra, w której woda oraz jej odbicie na kamiennych ścianach zachwyca swoją intensywną, lazurową barwą. Szczególnie warto zajrzeć tam w południe, kiedy to wpadające do groty słoneczne promienie podbijają przeważający w środku kolor. Do jaskini możecie się dostać małymi łódkami, które wślizgują się do jej wnętrza przez niewielki otwór.

Grotta Azzurra to jedna z najsłynniejszych atrakcji na wyspie Capri
Grotta Azzurra to jedna z najsłynniejszych atrakcji na wyspie Capri

W podobny sposób dostaniecie się do Zielonej Jaskini, której nazwa również wywodzi się od niezwykłego koloru wody. Równie zachwycająca jest też Grotta Bianca, która sławę zawdzięcza wapiennym, pięknie kontrastującym z wodą białym ścianom. Jeśli ciekawią Was te cuda natury, zajrzyjcie do naszego artykułu Jaskinie na wyspie Capri.

Plaże na Capri

Marina Piccola to najpopularniejsza z plaż na Capri
Marina Piccola to najpopularniejsza z plaż na Capri

Odwiedzając wyspę Capri, warto mieć świadomość, że tutejsze plaże to nie obfitują w biały, drobny piasek, a wybrzeże bardziej pokryte jest bardziej żwirem i skałami. Ten fakt nie powinien jednak zniechęcać, czego dowodem mogą być oblegane przez turystów plaże Marina Grande i Marina Piccola. Atrakcyjnych plaż na Capri jest jednak znacznie więcej, a te najciekawsze opisaliśmy w artykule „Najlepsze plaże na Capri”.

Faraglioni – niezwykłe formacje skalne

Plaża Da Luigi ai Faraglioni położona jest ona w pobliżu słynnych skał Faraglione
Faraglioni to miejsce, w które miłośnicy przyrody będą się wpatrywać godzinami

Faraglioni to miejsce, w które miłośnicy przyrody będą się wpatrywać godzinami. Pod tą nazwą kryją się wielkie, skalne formacje, wynurzające się z morza nieopodal brzegu. Mierzą one ok. 100 m wysokości. Jako, że w ich okolicy znajdują się kąpieliska, możecie oczywiście skorzystać z krystalicznie czystej wody.

CIEKAWOSTKA: Legenda mówi, że zakochani, którzy pocałują się podczas przepływania pod Faraglione di Mezzo, przyciągną do swojego związku szczęście.

Faraglione Scopolo znane jest z zamieszkującej ją niebieskiej jaszczurki, która niezwykłym zabarwieniem maskuje się w swoim wyjątkowym środowisku. Zajęcie w tych rejonach znajdą też fani aktywności fizycznej. Popływacie tam łódkami, kajakami i żaglówkami, a jeśli wolicie bezpośredni kontakt z wodą to skorzystajcie z uroczych zatoczek, które tworzą przybrzeżne, naturalne baseny z morską wodą. 

Zabytkowe wille na Capri

Villa Jovis na wyspie Capri
Villa Jovis na wyspie Capri

Capri oprócz cudów natury zaoferuje Wam też wspaniałe pamiątki z przeszłości. Jako, że Cesarz Tyberiusz miał szczególny sentyment do wyspy, za swojego panowania rozkazał wybudować tam dwanaście willi, wśród których szczególnie wyróżnia się Villa Jovis, poświęcona bogowi Jowiszowi. Pochodzi ona z I w. p.n.e., a jej pozostałości, które możecie dziś zwiedzić, pozwalają odkryć dawne pokoje cesarza, Salę Tronową oraz sporych rozmiarów cysterny czy termy. Część znalezionych w rezydencji artefaktów została przeniesiona do Muzeum Archeologicznego w Neapolu. Na pewno nie przejdziecie też obojętnie obok widoków rozpościerających się z terenów przy willi. Widoczna z jednej strony, bijąca błękitem po oczach Zatoka Neapolitańska to piękny kontrast dla rozpościerającej się od południa panoramy centrum wyspy. 

Będąc na Capri, warto odwiedzić inną starożytną rezydencję, Villę San Michele, która czaruje nie tylko swoim położeniem 327 m n.p.m., ale przede wszystkim wnętrzem. Willa była rezydencją szwedzkiego psychiatry (Axela Munthe) i powstała na miejscu wcześniejszej rezydencji cesarskiej. Dziś w jej wnętrzu znajdują się niesamowite artefakty Starożytnego Rzymu, jak np. głowa Meduzy czy marmurowe popiersie cesarza Tyberiusza. Jest ona też miejscem odbywania się Concerti al Tramonto, corocznego wydarzenia muzycznego. 

Architektura sakralna na Capri

Na Capri odkryjecie też wiele pięknych przykładów architektury sakralnej. Jednym z nich jest XVII-wieczny kościół Santo Stefano, skrywający w swoim wnętrzu posąg San Costanzo, patrona wyspy. Znajduje się tam też relikwiarz, chroniący kość świętego, który według tradycji uratował Capri przed zarazą w XIX wieku.

Kościół Santo Stefano na wyspie Capri
Kościół Santo Stefano na wyspie Capri

Kościół San Costanzo, pochodzący z V wieku, przykuje Wasz wzrok przede wszystkim swoją białą fasadą. Został zbudowany na miejscu rzymskich ruin, ale dokonane w X wieku renowacje sprawiły, że dziś możecie go podziwiać w nieco bardziej bizantyjskiej odsłonie.

Klasztor Certosa di San Giacomo reprezentuje natomiast styl architektoniczny typowy dla Capri. Zbudowany w XIV wieku, był twierdzą potężnego bractwa kartuzów, ale został zamknięty w XIX wieku na rozkaz armii napoleońskiej, która zajęła wyspę. Dziś zobaczycie w jego wnętrzu dwa piękne krużganki oraz XVII-wieczne freski zachowane w idealnym stanie, a jego pomieszczenia stanowią siedzibę biblioteki, szkoły i są miejscem tymczasowych wystaw artystycznych. 

Muzeum Ignazio Cerio

Wybierając się na rodzinne wakacje na Capri, warto zobaczyć także Muzeum Ignazio Cerio, znajdujące się wewnątrz Pałacu Cerio, które pozwoli wam odbyć emocjonującą podróż w czasie. W gablotach znajdują się szczątki niedźwiedzi, hien, panter i innych dzikich zwierząt mieszkających niegdyś na terenie wyspy. Eksponowane są tam też pozostałości średniowiecznych willi, a nawet prehistorycznego człowieka. Jeśli przepływając obok Faraglioni nie uda Wam się zobaczyć słynnej niebieskiej jaszczurki, w tym muzeum możecie stanąć z jedną z nich oko w oko. 

Ogrody Augusta

Ogrody Augusta to schronienie dla tysięcy gatunków roślin
Ogrody Augusta to schronienie dla tysięcy gatunków roślin

Jedna ze ścieżek wychodzących ze słynnego placu Piazzetta prowadzi do wspaniałych Ogrodów Augusta. To miejsce to schronienie dla tysięcy gatunków roślin występujących na całej wyspie. Pierwotnie ogrody były częścią posiadłości Friedricha Alfreda Kruppa.

W Ogrodach Augusta możecie podziwiać zarówno wyjątkowe gatunki flory, jak i panoramę wyspy. Zobaczycie też stąd słynną, wykutą w skale kamienną drogę (Via Krupp), która niegdyś pomagała przemysłowcowi dotrzeć z centrum Capri do łodzi zacumowanej w Marina Piccola. Dziś ze względu na duże ryzyko spadania kamieni drogę możemy obserwować Via Krupp jedynie z Ogrodów Augusta. 

Najlepsze punkty widokowe na Capri

Belvedere Tragara pozwoli wam ująć na fotografiach zarówno Marina Piccola jak i Faraglioni
Belvedere Tragara pozwoli wam ująć na fotografiach zarówno Marina Piccola jak i Faraglioni

Kto nie lubi przysiąść na chwilę w punkcie widokowym zachwycając się bezkresnym horyzontem? Niezwykłe widoki bez wątpienia warto podziwiać na Capri z wielu miejsc. Belvedere Tragara pozwoli wam ująć na fotografiach zarówno Marina Piccola jak i Faraglioni.

Za jeden z najznakomitszych punktów widokowych uchodzi również Belvedere di Punta Cannone, nazywany też placem artystów. Od początków XX wieku było to najczęściej uczęszczane przez malarzy miejsce. Oczywiście nie bez powodu. Widoki powalają na kolana już w drodze na sam placyk, podczas spaceru urokliwą, miejską ścieżką.

Capri pozwala podziwiać bajeczne panoramy z wielu punktów, ale do tych najciekawszych należą też na pewno Monte Solaro (najwyższe wzniesienie Capri), Piazza Vittoria oraz Punta Tragara

Informacje praktyczne

Odkryj region Kampanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY