Malownicze miasteczka i miasta na Teneryfie
5 (100%) 1 vote

Wszyscy znamy stolicę Teneryfy, czyli Santa Cruz de Tenerife. Nie jest to jednak jedyne miasto na wyspie, dlatego zobaczmy, gdzie jeszcze warto się wybrać odwiedzając tę część Wysp Kanaryjskich.

Miasta na Teneryfie oprócz sporej liczby atrakcji oferują odwiedzającym przede wszystkim wspaniałą atmosferę oraz widoki, jakich nie sposób szukać w innych częściach globu. Czasem zachwyci Cię tradycyjna architektura. Innym razem będzie to bogata historia miasta, a jeszcze kiedy indziej – znakomita kuchnia, którą uraczysz się w tutejszych  arach i restauracjach. Niezależnie od tego, które miasta na Teneryfie postanowisz odwiedzić, wizyta w nich będzie z pewnością niezapomniana.

Miasto La Orotava

Wiele osób uważa, że to najpiękniejsza część Teneryfy. Powodem tego jest rozbudzająca wyobraźnię architektura kolonialna, która od czasów pierwszych konkwistadorów zachowała się w tym miejscu niemal w idealnym stanie. Jednym z takich budynków jest Casa de los balcones – XVIII-wieczny dom kolonialny charakterystyczny ze względu na wykonane z drewna balkony i patio. Wśród innych emblematycznych budowli i miejsc w La Orotava można wymienić:

 • Urokliwe Miasteczka i Miasta na Teneryfie | Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
  Casa de los Balcones, La Orotava

  budynek ratusza (Ayuntamiento)

 • Casa Lercaro
 • Casa Mesa
 • Hijuela del Botánico
 • kościół Iglesia de la Concepción
 • kościół Iglesia de San Juan Bautista
 • kościół Iglesia de Santo Domingo
 • Jardínes del Marquesado de la Quinta Roja
 • Liceo de Taoro
 • Museo de Artesanía Iberoamericana
 • Muzeum Dywanów (Museo de las Alfombras)
 • Plaza de la Constitución

Miasteczko Garachico

Urokliwe Miasteczka i Miasta na Teneryfie | Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Widok na Garachico z lotu ptaka.

Ten kto choć raz odwiedził Garachico z pewnością poleci to miasto znajomym. Historia tego miejsca jest dość burzliwa. Podczas hiszpańskich podbojów na Wyspach Kanaryjskich był to pierwszy port, jaki wybudowano na Teneryfie. Tutejsze domostwa zamieszkiwane były głównie przez kupców, duchownych i artystów.

Błogi klimat Garachico został zakłócony w 1706 roku. Doszło wówczas do erupcji wulkanu, którego lawa dotarła aż do portu, niszcząc go prawie doszczętnie. Na pamiątkę tego wydarzenia co pięć lat w mieście odbywa się święto Los Fuegos del Risco, podczas którego mieszkańcy rzucają z klifów do morza zapalone butelki symbolizujące lawę płynącą kilkaset lat temu przez miasto.

Wybuch wulkanu to jednak nie jedyna katastrofa jaka nawiedziła to miasto. Plagi szarańczy, zarazy, pożary i powodzie – Garachico przeżyło to wszystko. Mimo to (a może właśnie dlatego?) miasto cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Lawa, która niegdyś siała postrach, zastygając stworzyła maleńkie zatoczki i naturalne baseny, które dziś są jedną z głównych atrakcji w tym miejscu. Odwiedzając miasto, nie można pominąć także Plaza de la Libertad – maleńkiego, za to bardzo urokliwego placu pełnego roślinności i starannie przystrzyżonych drzew.

Miasteczko Candelaria

Urokliwe Miasteczka i Miasta na Teneryfie | Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Bazylika w Candelarii.

Jeśli należysz do religijnych osób lub po prostu interesujesz się architekturą sakralną, to wizyta w tym miasteczku z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Candelaria to na Wyspach Kanaryjskich prawdziwa stolica pielgrzymek. Te dwie najważniejsze mają miejsce 2 lutego oraz 15 sierpnia. Kluczowym punktem jest Bazylika i Królewskie Sanktuarium Maryjne Matki Bożej z Candelarii (hiszp. Basílica y Real Santuario Mariano de Nuestra Señora de la Candelaria). We wnętrzu tej świątyni znajduje się figura patronki Wysp Kanaryjskich – Matki Bożej z Candelarii. Mówi się, że została ona odnaleziona przez rdzenną ludność Kanarów (Guanczów) jeszcze przed przybyciem na te tereny Hiszpanów.

Masca

Urokliwe Miasteczka i Miasta na Teneryfie | Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Widok na miasteczko Masca, Teneryfa.

Masca to maleńkie miasteczko położone 600 m n.p.m. w okolicy majestatycznych klifów Los Gigantes. Jeszcze w latach 60. XX wieku dostęp do tego miejsca utrudniał kiepski stan dróg (na porządku dziennym był transport turystów na grzbietach osłów). W kolejnej dekadzie, gdy wybudowano drogę, zainteresowanie miasteczkiem wzrosło. Masca nie jest jednak bogata w zabytki architektoniczne. Co więcej, wiele z tutejszych zabudowań spaliło się podczas ogromnego pożaru, który w 2007 r. dotknął tę część Teneryfy. Mimo to, miejsce to cieszy się dużą popularności. Jest  to szczególnie zauważalne latem, gdy raz po raz pojawiają się tutaj busy pełne zaciekawionych turystów.

Oprócz niewątpliwego uroku (głównie za sprawą lokalnych domostw prezentujących tradycyjną kanaryjską architekturę), Masca to także idealne miejsce do pieszych wędrówek. Zrelaksuje się tutaj każdy, kto od czasu do czasu lubi odpocząć od wielkomiejskiego szumu i spędzić czas wśród pięknych okoliczności przyrody.

El Médano

To miasto na Teneryfie słynie z silnych, porywistych wiatrów. Z tego powodu organizowane są tutaj rozmaite zawody w windsurfingu. I choć duży przyrost hoteli i apartamentów zmniejsza siłę wiatru w El Médano, to nadal jest to jedna z najlepszych lokalizacji do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu.

Jeśli sporty wodne nie są Twoją mocną stroną, to może zainteresują Cię piasek, leżak i szum morskich fal? W pobliżu miasta El Médano znajdują się dwie największe naturalne plaże na Teneryfie: Playa Grande i Playa de Tejita. Pomiędzy nimi wyrasta La Montaña Roja (tłum. Czerwona Góra) – znajdujący się pod ochroną stożek wulkaniczny, który jest częścią tutejszego rezerwatu przyrody.

Na odwiedziny w El Médano warto wybrać się szczególnie latem. Miasto tętni wówczas życiem, organizowane są rozmaite fiesty i pokazy fajerwerków. Jedynym minusem w szczycie sezonu jest problem z miejscem do parkowania, dlatego warto uzbroić się pod tym względem w dużą dawkę cierpliwości lub zrezygnować z poruszania się samochodem.

San Cristóbal de La Laguna

Urokliwe Miasteczka i Miasta na Teneryfie | Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Kolorowe uliczki San Cristóbal de La Laguna.

Swoją nietypową nazwę miasto to zawdzięcza znajdującej się niegdyś w tym miejscu lagunie, którą osuszono w 1837 roku. Od momentu jego założenia (XV w.) San Cristóbal de La Laguna cieszyło się dużym zainteresowaniem żołnierzy. Było to bowiem miejsce, które umożliwiało skuteczny podbój pozostałej części Teneryfy.

To co każdy turysta powinien zobaczyć w San Cristóbal de La Laguna to wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO starówka. Można powiedzieć, że zachowała się ona prawie w nienaruszonym stanie. Pełno tu pięknych rezydencji w dawnym stylu, urokliwych patios i kościołów (np. Iglesia de San Miguel de las Victorias czy Iglesia de Santo Domingo) prezentujących dawną architekturę sakralną. Jako ciekawostkę, warto dodać, że w San Cristóbal de La Laguna odnajdziemy też polski akcent – pomnik papieża Jana Pawła II wzniesiony w 2012 r. na placu Plaza Doctor Olivera.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Magdula Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Magdula
Magdula

Świetny blog, cieszę się, że tutaj trafiłam :))