Tytuł tego artykułu nie jest przypadkowy. To właśnie Ciudad Genial (tłum. Genialne Miasto) jest hasłem przewodnim miasta, które skrada serce coraz większej rzeszy turystów.

Málaga położona jest na południu Hiszpanii w malowniczej Andaluzji. Pod kątem powierzchni miasto to jest nieco większe od Krakowa. Pod kątem liczby słonecznych dni i kilometrów piaszczystych plaż – trudno ją porównywać z jakimkolwiek polskim miastem.

Málaga - genialne miasto położone w Andaluzji (Południowa Hiszpania) // Hispanico.pl
Málaga nocą – panorama z jednego z punktów widokowych.

Nie ma złej pory na wizytę w Maladze. Choć w miesiącach zimowych przyda się lekka kurtka lub sweter, to na śnieg nie mamy tutaj co liczyć. Latem upał bywa momentami trudny do zniesienia (chyba że podobnie jak ja lubisz temperatury powyżej 30°C), dlatego wiosna i wczesna jesień to najlepszy moment na wizytę w tym hiszpańskim mieście.

A co można tutaj zobaczyć i dlaczego w ogóle warto się tu wybrać? Powodów jest całkiem sporo, a oto niektóre z nich:

Alcazaba w Maladze

To niemalże symbol Malagi! Ufortyfikowany pałac został wzniesiony w czasach panowania muzułmanów i zdaje się być przedłużeniem wzgórza, na którym znajduje się Castillo de Gibralfaro (o nim nieco dalej). Do 1487 roku Alcazaba była wykorzystywana głównie w celach politycznych, administracyjnych oraz mieszkalnych. Do największych zmian zaczęło dochodzić pod koniec XVII wieku. Liczne wojny i klęski żywiołowe powodowały zmianę funkcji budynku (był w tym miejscu m.in. szpital oraz więzienie) oraz jego stopniowe wyniszczanie.

Zaskoczeniem dla wielu osób może być to, że jeszcze w XX wieku kompleks był domem dla wielu bezdomnych, którzy przejęli go niemal na własność. Wszystko zmieniło się dopiero w latach 30. XX wieku, gdy Alcazaba w Maladze została uznana za obiekt o dużej wartości historycznej. Tytuł ten pociągnął za sobą szereg zmian, które pozwoliły na renowację tego miejsca. Zrewitalizowano także zamkowe ogrody. Dziś w ich zakamarkach znajdziemy pachnące kwiaty, pięknie wycięte żywopłoty, urokliwe fontanny oraz wąskie strumyczki wody przepływające tuż pod naszymi stopami.

Málaga - genialne miasto położone w Andaluzji (Południowa Hiszpania) // Hispanico.pl
Teatr Rzymski (Teatro Romano) – Málaga, fot. Wikipedia

Teatr Rzymski

U stóp zamku Alcazaba znajdziemy ruiny Rzymskiego Teatru, który został odkryty w tym miejscu w 1951 roku. Teatr wzniesiono około I wieku przed naszą erą, w czasach panowania Oktawiana Augusta. Podobnie jak kiedyś, również dziś od czasu do czasu możemy zobaczyć tutaj spektakle teatralne (głównie w letnie, weekendowe wieczory). Zwiedzanie ruin teatru jest darmowe.

Zamek Gibralfaro (Castillo de Gibralfaro)

To kolejna charakterystyczna budowla, jaką może pochwalić się Málaga. Castillo de Gibralfaro pamięta jeszcze czasy Fenicjan, którzy na terenach dzisiejszego miasta osiedlili się około 3000 lat temu. Wysokie wzgórze wydawało się idealnym punktem strategicznym (pozwalało z oddali zobaczyć zbliżającego się wroga), stąd szybko postanowiono wybudować w tym miejscu twierdzę. Także nazwa zamku Gibralfaro pochodzi z języka fenickiego – oznacza górę z latarnią morską.

Po Fenicjanach zamek przeszedł we władanie Rzymian, a później – Arabów. W każdej epoce charakteryzowało go jedno – był niezwykle trudny do zdobycia. Przekonał się o tym także Król Katolicki Ferdynand, który miesiącami oblegał to miejsce, zanim udało mu się je ostatecznie zdobyć w 1487 roku.

Dziś wizyta w Castillo de Gibralfaro to obowiązkowy punkt podczas wycieczki do Malagi. Choć dotarcie do zamku nie jest proste (około 30 minut marszu pod górę), to po drodze czeka na nas kilka malowniczych punktów widokowych, które raz po raz pozwalają spojrzeć na miasto z coraz to większej wysokości. Po dotarciu na sam szczyt i wejściu na zamkowe mury obronne czeka nas natomiast widok, który trudno opisać słowami. Rozpościerająca się u naszych stóp Málaga z tej perspektywy wydaje się jeszcze piękniejsza i urzekająca niż zazwyczaj.

Katedra w Maladze (Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación)

Jej budowa związana jest ze zdobyciem Malagi przez Ferdynanda Aragońskiego (1487). Jeszcze w tym samym roku, w którym udało się odbić miasto z rąk muzułmanów, podjęto decyzję o wybudowaniu katedry. Stanęła ona w miejscu dawnego meczetu, a za jej projekt odpowiadał Diego de Siloé.

Budowa Katedry Wcielenia trwała ponad 200 lat. Nie pozostało to bez znaczenia dla jej stylu architektonicznego. Szczególnie we wnętrzu katedry możemy zauważyć że jest to mieszanka gotyku i baroku.

Málaga - genialne miasto położone w Andaluzji (Południowa Hiszpania) // Hispanico.pl
Katedra Wcielenia, Málaga

Charakterystyczną cechą katedry w Maladze jest także brak jednej wieży. Nie została ona jednak zniszczona podczas wojen czy trzęsień ziemi. Tak naprawdę – nigdy nie powstała. Powód takiego stanu rzeczy był dość prozaiczny – brak funduszy. Mimo to, świątynia została pozytywnie przyjęta przez mieszkańców Malagi, którzy ochrzcili ją nazwą La Manquita (tłum. kobieta bez jednej ręki).

Choć wstęp do katedry jest płatny, to podczas niedzielnych mszy możemy wejść do jej wnętrza za darmo.

Museo Picasso Málaga

Pablo Picasso i Antonio Banderas to dwie znane osobistości, które związane są z Malagą. Obaj panowie urodzili się w tym mieście, a ten pierwszy doczekał się nawet własnego muzeum. W otwartym w 2003 roku Museo Picasso Málaga znajdziemy ponad 280 prac artysty, które pochodzą z rodzinnych zbiorów. Kolekcja obejmuje nie tylko obrazy Picassa, ale także jego rzeźby, szkice, rysunki, wyroby grawerowane oraz prace z ceramiki.

Wycieczka po muzeum to doskonała okazja zarówno do oglądnięcia dzieł tego Picassa, jak i poznania szczegółów jego życia. Posłużą nam w tym celu liczne dokumenty i fotografie, które znajdziemy w Museo Picasso Málaga.

Oprócz wystawy stałej w muzeum organizowane są także wystawy czasowe. Niektóre z nich związane są bezpośrednio z postacią hiszpańskiego artysty, natomiast inne dotyczą całkiem innych kierunków w sztuce.

Centre Pompidou Málaga

Málaga - genialne miasto położone w Andaluzji (Południowa Hiszpania) // Hispanico.pl
Budynek Centre Pompidou Málaga, fot. Wikipedia

To miejsce trudno przeoczyć, bo przyciąga w nim już sam kształt – usytuowany przy porcie szklany, kolorowy sześcian. Centre Pompidou Málaga to centrum sztuki współczesnej, które otwiera przed nami najznamienitsze dzieła XX i XXI wieku. W stałej kolekcji znajdziemy ponad 90 prac artystycznych, które miały istotny wpływ na sztukę współczesną na świecie.

Kilka razy w roku Centre Pompidou Málaga organizuje także wystawy czasowe, które związane są ze sztuką współczesną. Nie brakuje również warsztatów i licznych wydarzeń artystycznych skierowanych do osób, które chciałyby wznieść swój poziom kreatywności na wyższy poziom. To także znakomite miejsce do odwiedzin razem z dziećmi, które będą miały okazję obcować ze sztuką w sposób bardziej interaktywny i bezpośredni niż zazwyczaj.

Málaga, plaże, słońce – czy trzeba czegoś więcej?

Málaga - genialne miasto położone w Andaluzji (Południowa Hiszpania) // Hispanico.pl
Grillowane na ogniu sardynki to w Maladze i całej Andaluzji bardzo popularna przekąska.

Choć w Maladze nie brakuje długich, piaszczystych plaż, to tę najbardziej znaną znajdziemy tuż obok centrum miasta. La Malagueta, bo o niej mowa liczy około 1200 m długości i przyciąga na swój brzeg zarówno strudzonych zwiedzaniem turystów, jak i mieszkańców miasta. Podobnie jak inne plaże w Maladze, również La Malagueta ma bezpośredni dostęp do nadmorskiego bulwaru, co zdecydowanie zwiększa dostępność tego miejsca wśród osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Najbardziej charakterystycznym elementem plaży jest ogromnej wielkości napis malagueta. Nie trzeba pewnie wspominać, że zrobienie sobie zdjęcia w tym miejscu jest dosyć trudne. Na podobny pomysł wpadają bowiem pozostali turyści, co powoduje, że na naszym selfie zwykle znajdziemy się w towarzystwie jeszcze kilku innych osób :).

Wizyta na plaży w Maladze to także okazja do skosztowania lokalnych specjałów. Znajdziemy je w licznych, małych barach (hiszp. chiringuitos), które przyciągną nas wszechobecnym zapachem małych, grillowanych na ogniu sardynek. To danie to prawdziwy król nadmorskiej kuchni!

Okolice Malagi

Choć Málaga ma do zaoferowania bardzo wiele, to podczas dłuższego pobytu w tym mieście, warto poznać kilka innych ciekawych miejsc, jakie znajdziemy w jej okolicach:

Trójkąt FuengirolaTorremolinosBenalmádena

Te trzy, położone obok siebie miasta oddalone są nieco ponad pół godziny drogi od Malagi. Na każde z nich warto poświęcić przynajmniej jeden dzień, bo nie brakuje tu atrakcji, które zatrzymają nas na dłużej. W przypadku Torremolinos będzie to z pewnością Park Krokodyli, piękny ogród botaniczny Molino de Inca czy Muzeum Tatuażu. Benalmádena zaskoczy nas z kolei swoim delfinarium Selwo Marina, motylarium Mariposario de Benalmádena oraz zamkami El Bil Bil i Castillo de Colomares. Fuengirola to natomiast nie lada gratka dla miłośników sportów wodnych! Wszystkie trzy miasta dysponują też znakomitymi plażami, które pozwalają czerpać z pobytu w Andaluzji wszystko to, co najlepsze.

Plaże Benalmadeny - Odkryj wszystkie z nich i wybierz swoją ulubioną! // Hispanico.pl
Plaża Bil Bil, Benalmádena
Marbella
Marbella - miasto przepychu, luksusu i klasycznego piękna // Hispanico.pl
Wąskie uliczki starej dzielnicy miasta Marbella.

Położona godzinę drogi od Malagi Marbella to miasto, którego drugie imię brzmi Luksus. Swoje posiadłości mają tu największe gwiazdy (np. Antonio Banderas, George Clooney). Tutaj też znajduje się dom króla Arabii Saudyjskiej uważany za kopię Białego Domu z Waszyngtonu. Luksusowe butiki, warte miliony dolarów jachty, pola golfowe przystosowane do gry nocą – to wszystko znajdziesz właśnie w Marbelii! Dowiedz się więcej o mieście Marbella >

Ronda

Choć wycieczka do Rondy nie należy do najkrótszych (w zależności od wybranej trasy 90-120 minut), to to urocze miasto spodoba się każdemu, w kim drzemie nutka romantyka. Tutejsza starówka uważana jest za jedną z najbardziej urokliwych w całej Andaluzji. Ronda może się też pochwalić niesamowitym mostem, który budzi tyle samo zachwytu co przerażenia. Wznoszący się blisko 100 metrów nad przepaścią Puente Nuevo to jeden z najczęściej fotografowanych mostów w Hiszpanii. W mieście znajdziemy także kilka innych, ciekawych zabytków takich jak: Pałac Mondragón, kościół Santa María de Mayor czy Casa del Rey Moro. Dowiedz się więcej o mieście Ronda >

Ronda - atrakcje turystyczne w mieście wzruszeń // Hispanico.pl
Ronda – atrakcje turystyczne w mieście wzruszeń // Hispanico.pl
Caminito del Rey

Miłośnicy adrenaliny będą z pewnością zachwyceni tym, że zaledwie godzinę drogi od Malagi znajduje się ekstremalny pieszy szlak ciągnący się wzdłuż skalnych ścian na wysokości około 400 metrów nad ziemią. Do końca XX wieku Caminito del Rey uważany był za jeden z najgroźniejszych szlaków na świecie. Gdy w latach 1999-2000 zginęło na nim kilku turystów, El Caminito został zamknięty dla odwiedzających. Po licznych renowacjach i zabezpieczeniu trasy szlak został ponownie otwarty w 2015 roku. Dowiedz się więcej o Caminito del Rey >

El Caminito del Rey - najgroźniejszy pieszy szlak w Hiszpanii // Hispanico.pl
El Caminito del Rey – ekstremalna atrakcja niedaleko Malagi.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

1 Komentarz - "Málaga – genialne miasto"

avatar
Ewa

Wspaniałe artykuły które czyta się z wielką przyjemnoscią