Muzeum Guggenheima w Bilbao

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

To jedno z największych muzeów w Hiszpanii. W jego kolekcji znajdziemy dzieła współczesnych twórców z całego świata. Oto najbardziej futurystyczne miejsce na północy Hiszpanii!

Muzeum Guggenheima w Bilbao (Museo del Guggenheim) to bez wątpienia największa atrakcja turystyczna w mieście i jedna z największych w całym Kraju Basków. Położone nad rzeką Nervión muzeum swoje oficjalne otwarcie miało 18 października 1997 roku. Wydarzeniu temu towarzyszyła wizyta ówczesnego króla Hiszpanii, Juana Carlosa I.

Efekt Bilbao

Przed wybudowaniem Muzeum Guggenheima, turyści rzadko odwiedzali Bilbao. Typowa szara metropolia nie przyciągała niczym szczególnym. Rozpoczynając prace przy budowie Muzeum Guggenheima, nikt nie spodziewał się, że jego wpływ na miasto stanie się tak ogromny. O tym niezwykłym fenomenie wszyscy mieli się przekonać wraz z każdym kolejnym rokiem działania muzeum.

Miliony turystów rokrocznie odwiedzające ten obiekt wywarły istotny wpływ na rozwój inwestycji rewitalizujących miasto. Za ich sprawą Bilbao całkowicie zmieniło swoje oblicze, stając się kulturową wizytówką północnej Hiszpanii. Największe zmiany były zauważalne w otoczeniu budynku muzeum. Niegdyś zindustrializowane nabrzeże, dziś jest miejscem idealnym na spacer i wypoczynek w otoczeniu pięknych budynków, mostów, rzeki i eksponatów, które znajdziemy nie tylko w środku, ale także na zewnątrz muzeum.

Całe to zjawisko, rzadko spotykane nawet na skalę światową, określa się obecnie jako tzw. Efekt Bilbao. Nazwa ta to także nawiązanie do znanego głównie w środowisku naukowym efektu motyla. W dużym skrócie chodzi w nim o to, że trzepot skrzydeł motyla w jednym miejscu na Ziemi, może wywołać burzę piaskową w innej części naszego globu.

Zwiedzanie muzeum

Budynek Muzeum Guggenheima w Bilbao

Niezwykły budynek zaprojektowany przez amerykańskiego architekta, Franka Gehry’ego budzi wiele skojarzeń. Z jednej strony przypomina żagle statku, z drugiej – można w nim się dopatrzyć kształtu kwiatu róży lub ryby. Bardziej nietypowe interpretacje mówią nawet o nawiązaniach do wyglądu stacji kosmicznych. Warto znaleźć nieco więcej czasu na spacer po okolicy, by zobaczyć budynek Muzeum Guggenheima z różnych stron i nadać mu własnych interpretacji. W końcu na tym polega sztuka współczesna.

W celu zaprojektowania większości falistych kształtów i płynnych form Frank Gehry posłużył się programem komputerowym CATIA – tym samym, którego używają inżynierowie podczas projektowania niektórych części samolotów i elementów stacji kosmicznych. Do budowy muzeum Frank Gehry wykorzystał szkło, wapień oraz aż 33 tysiące arkuszy tytanowej blachy! Tytan okazał się idealnym surowcem do tego, by nadać bryle organicznych form oraz sprawić, że jej wygląd jest w dużej mierze uzależniony od pogody (kolor bryły jest zdeterminowany przez ilość światła dziennego i innych zjawisk atmosferycznych).

Wnętrze Muzeum

Muzeum Guggenheima w Bilbao to jeden z najbardziej emblematycznych przykładów architektury XX wieku. Na 24 000 m2 (z czego 11 000 m2 w całości zajmuje przestrzeń wystawiennicza) prezentowane są dzieła sztuki artystów hiszpańskich i zagranicznych.

Zaraz po wejściu do muzeum znajdziesz się w Atrium. To serce całego muzeum. Dostaniesz się stąd do różnych przestrzeni wystawienniczych znajdujących się na trzech poziomach muzeum. Pomogą Ci w tym schody lub szklana winda, z której spojrzysz na całe wnętrze z jeszcze innej perspektywy. Przewijające się na każdym kroku szklane, faliste panele i światła tworzą razem unikalne kształty, z których żaden nie jest podobny do pozostałych.

Jeśli wybierasz się do Muzeum Guggenheima na własną rękę, warto skorzystać z audioprzewodników, które wyjaśniają znaczenie poszczególnych dzieł sztuki i pomagają czerpać z wizyty w tym miejscu jeszcze więcej. Wśród eksponatów znajdziemy wiele takich, które same zachęcają do interakcji. Warto dać się im porwać, bo nic nie oddaje obcowania ze sztuką tak dobrze, jak właśnie dialog z nią.

Dzieła sztuki

W Muzeum Guggenheima w Bilbao znajdziemy wiele wystaw czasowych, które warto wcześniej sprawdzić na stronie internetowej muzeum www.guggenheim-bilbao.eus. Wśród stałej ekspozycji na szczególną uwagę zasługują natomiast:

  • Puppy, Jeff Koons (1992) – ogromnej wielkości szczeniak znajdujący się przed muzeum to obiekt, który miał zagości w tym miejscu jedynie na jakiś czas. Mieszkańcom Bilbao spodobał się on jednak tak bardzo, że został włączony do stałej ekspozycji muzeum. Inspiracją do stworzenia gigantycznej instalacji składającej się z 60 tysięcy kwiatów było dla artysty jego dzieciństwo. Co ciekawe jest to jedno z najbardziej wymagających dzieł sztuki w baskijskim muzeum. Kwiaty, z których stworzony jest Puppy wymagają bowiem stałej pielęgnacji oraz specjalnego systemu nawadniania.
Puppy, Jeff Koons (1992)
Puppy, Jeff Koons (1992)
  • Maman, Louise Bourgeois (1999) – to kolejny eksponat, który znajduje się na zewnątrz Muzeum Guggenheima. Inspiracją do stworzenia dziewięciometrowej rzeźby pająka był dla artysty motyw matki. Z jednej strony opiekuńczej i troskliwej (czego symbolem ma być zawieszony pod korpusem kokon z jajami), z drugiej – bezwzględnej i walecznej, która za wszelką cenę będzie bronić swojego potomstwa. Oczywiście jest to tylko jedna z interpretacji tego dzieła. 
  • Tall Tree & The Eye, Anish Kapoor (2009) – tę rzeźbę znajdziemy na zewnątrz budynku muzeum. Składa się ona z 73 błyszczących kul zawieszonych wzdłuż trzech osi. W każdej z nich zobaczymy odbity obraz otoczenia. I mimo że na pierwszy rzut oka wszystkie kule wydają się takie, to w rzeczywistości każda z nich przedstawia w swoim odbiciu coś innego. Gdy dodać do tego względność zmysłu wzroku i ulotność chwili, okaże się ze każdorazowe spojrzenie na tę rzeźbę przedstawia ją w całkiem inny sposób. Anish Kappor pragnął w ten sposób zwrócić uwagę na efemeryczność naszych doświadczeń i wszystkiego, co nas otacza.
  • Fire Fountain, Yves Klein (1961) – ogniste fontanny, które co kilkanaście minut z hukiem wyrzucają z siebie salwy ognia.
  • Fog Sculpture, Fujiko Nakaya (1998) – również co kilkanaście minut z tyłu muzeum naszym oczom ukaże się inne dzieło sztuki, którego forma jest co najmniej zaskakująca. Jest to rzeźba z mgły, która unosząc się przy wodzie spowija pobliski bulwar, tworząc uczucie odrealnienia od rzeczywistości.
  • One Hundred and Fifty Multicolored Marilyns, Andy Warhol (1979) – jedno z najbardziej znanych dzieł Andy’ego Warhola.
  • Arcos rojos, Daniel Buren (2007) – czerwone łuki nad mostem znajdującym się przy Muzeum Guggenheima.

Dlaczego warto?

Jeśli nadal nie masz pewności, dlaczego warto odwiedzić Muzeum Guggenheima w Bilbao, poznaj 5 powodów, które Cię w tym utwierdzą:

  1. To jedno z zaledwie kilku tego typów muzeów na całym świecie!
  2. Muzeum Guggenheima to idealne miejsce dla miłośników sztuki współczesnej.
  3. To najważniejsza atrakcja turystyczna w Bilbao.
  4. Ogromnej wielkości rzeźby i instalacje sprawią, że poczujesz się jak w krainie gigantów.
  5. Kilkanaście euro za bilet to niewielka cena, gdy możesz na własne oczy zobaczyć najwybitniejsze dzieła sztuki współczesnej.

Muzeum Guggenheima na świecie

Na całym świecie zostały otwarte cztery muzea utworzone przez Fundację Solomona R. Guggenheima. Oprócz muzeum w Bilbao są to:

  • Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (otwarte w 1959 r.) – w jego wnętrzu mieści się kolekcja malarstwa impresjonistycznego, postimpresjonistycznego, wczesnego modernizmu i sztuki współćzesnej. Budynek tego muzeum zaprojektował Frank Lloyd Wright.
  • Peggy Guggenheim Collection w Wenecji (otwarte w 1980 r.) – w zbiorach tego muzeum znajdziemy głównie dzieła z prywatnej kolekcji Peggy Guggenheim.
  • Deutsche Guggenheim w Berlinie – działające od 1997 do 2013 roku. Muzeum w Berlinie zostało otwarte przez Fundację Guggenheima we współpracy z Deutche Bank, który posiada największą korporacyjną kolekcję dzieł sztuki na świecie.

To jednak nie koniec! Fundacja Guggenheima pracuje nad stworzeniem kolejnego muzeum. Będzie ono nosić nazwę Guggenheim Abu Dhabi, a znajdziemy je w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ma to być jedyne w swoim rodzaju miejsce, które na styku trzech kultur (europejskiej, azjatyckiej i afrykańskiej) zaprezentuje najcenniejsze dzieła sztuki od lat 60′ XX wieku do czasów współczesnych. Warto dodać, że za projekt muzeum Guggenheim Abu Dhabi odpowiada Frank Gehry – ten sam architekt, który stworzył muzeum w Bilbao.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Muzeum najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Avenida Abandoibarra 2, 48009 Bilbao
  • Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 20:00. W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Aktualne godziny otwarcia warto sprawdzać też na stronie internetowej muzeum.
  • Kup Bilety na wycieczkę z przewodnikiem >

Muzeum Guggenheima w BIilbao na mapie

Odkryj Kraj Basków

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Kraj Basków dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz także: Język baskijskiPinchos, Tradycja El OlentzeroFiestas de la Virgen Blanca, Pelota i tradycyjne sporty w Kraju Basków.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne