Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiMálaga: TOP 15 Atrakcje, które warto zobaczyć

Málaga: TOP 15 Atrakcje, które warto zobaczyć

Ciudad Genial (tłum. Genialne Miasto) to hasło przewodnie miejsca, które skrada serce coraz większej rzeszy turystów. Z czego wynika ten zachwyt i czy naprawdę jest uzasadniony? Sprawdźmy…

Málaga położona jest w malowniczej Andaluzji na wybrzeżu Costa del Sol. Pod kątem powierzchni miasto to jest nieco większe od Krakowa. Pod kątem liczby słonecznych dni i kilometrów piaszczystych plaż – trudno je porównywać z jakimkolwiek polskim miastem.

Kiedy odwiedzić Malagę? Na to nigdy nie ma złej pory. Choć w miesiącach zimowych przyda się lekka kurtka lub sweter, to na śnieg nie masz tutaj co liczyć. Latem upał bywa momentami trudny do zniesienia (chyba że podobnie jak ja lubisz temperatury powyżej 30°C), dlatego wiosna i wczesna jesień to najlepszy moment na wizytę w tym hiszpańskim mieście bez narażania się na lejący się z nieba żar. Więcej na temat pogody w Maladze, możesz przeczytać tutaj.

Atrakcje turystyczne w historycznym centrum Malagi

Sercem Malagi jest historyczne centrum miasta, które skrywa większość kluczowych atrakcji, takich jak Katedra, Rzymski Teatr, twierdza Alcazaba, zamek Gibralfaro, Muzeum poświęcone Pablowi Picasso i wiele innych, których szerszy opis znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Stare miasto Malagi to jednak nie tylko mekka dla miłośników historii, kultury i sztuki, ale także idealne miejsce na spacer, zakup pamiątek, czy obiad w jednej z wielu znakomitych restauracji.

Deptak Marqués de Larios w grudniu, Malaga
Grudzień – W tym czasie Malaga i deptak Marqués de Larios nabierają magicznego wymiaru.

Przecinający centrum Malagi deptak Marqués de Larios to miejsce niemal kultowe, a przez to też często zatłoczone. W sezonie letnim za sprawą przetaczających się przez niego turystów, a w grudniu… W grudniu cały deptak robi jeszcze większe wrażenie, ponieważ z okazji Świąt Bożego Narodzenia budowana jest nad nim świetlna konstrukcja, która wieczorami robi piorunujące wrażenie! Szczerze polecam Wam odwiedzenie Malagi w tym czasie, ponieważ oblicze tego miasta zmienia się diametralnie w stosunku do tego, którego możemy doświadczać latem.

Słynny plac z rzeźbą przedstawiającą Pabla Picasso

Spacerując po starym mieście, prędzej czy później z pewnością dotrzecie do Plaza de la Merced. To plac, który był integralną częścią miasta już w czasach rzymskiej kolonizacji. Od około XV wieku funkcjonował tutaj targ miejski, stąd dawna nazwa tego miejsca brzmiała Plaza del Mercado (tłum. Plac Targowy).

Plaza de la Merced, Malaga
Plaza de la Merced, Malaga.

Dziś jest to jeden z największych placów w całej Maladze, a turyści znają to miejsce przede wszystkim za sprawą Pabla Picasso. W okolicy Plaza de la Merced znajduje się bowiem dom-muzeum Picassa, w którym urodził się artysta, a na samym placu na jednej z ławeczek zobaczymy rzeźbę tego kubisty, z którą oczywiście każdy pragnie zrobić sobie zdjęcie :).

Teatr Rzymski w samym centrum miasta

Ruiny Teatru Rzymskiego w Maladze (hiszp. Teatro Romano)
Rzymski teatr w Maladze, Malaga (hiszp. Teatro Romano).

Ruiny Teatru Rzymskiego w Maladze zostały odkryte w tym miejscu w 1951 roku. Obiekt wzniesiono około I wieku przed naszą erą, w czasach panowania Oktawiana Augusta. Podobnie jak kiedyś, również dziś od czasu do czasu możemy zobaczyć tutaj spektakle teatralne (głównie w letnie, weekendowe wieczory). Teatr rzymski w Maladze to atrakcja darmowa i możesz zwiedzać ją bezpłatnie na własną rękę. Ciekawszą opcją jest jednak zakup wycieczki z przewodnikiem, który opowie nieco więcej o przeszłości tego miejsca. Tego typu wycieczki możesz zarezerwować np. na stronie GetYourGuide.

Twierdza Alcazaba w Maladze

Piękne ogrody Alcazaby w Maladze
Piękne ogrody twierdzy Alcazaba na zboczu wzgórza Gibralfaro, Malaga.

Tuż za teatrem znajduje się Alcazaba – prawdziwy symbol Malagi! Zachwycający zespół fortyfikacji pałacowych został wzniesiony w czasach panowania muzułmanów i zdaje się być przedłużeniem wzgórza, na którym znajduje się zamek Castillo de Gibralfaro. Do 1487 roku Alcazaba była wykorzystywana głównie w celach politycznych i administracyjnych. Zobaczymy tu także dawne pomieszczenia mieszkalne władców. Największe zmiany miały miejsce pod koniec XVII wieku. Liczne wojny i klęski żywiołowe spowodowały zmianę funkcji budynku (był w tym miejscu m.in. szpital oraz więzienie) oraz jego stopniowe wyniszczanie.

Zaskoczeniem dla wielu osób może być to, że jeszcze w XX wieku zabudowania twierdzy Alcazaba były domem dla wielu bezdomnych, którzy przejęli ją niemal na własność. Wszystko zmieniło się dopiero w latach 30. XX wieku, gdy Alcazaba w Maladze została uznana za obiekt o dużej wartości historycznej. Tytuł ten pociągnął za sobą szereg zmian, które pozwoliły na renowację tego miejsca. Zrewitalizowano także zamkowe ogrody. Dziś w ich zakamarkach znajdziemy pachnące kwiaty, pięknie wycięte żywopłoty, urokliwe fontanny oraz wąskie strumyczki wody przepływające tuż pod naszymi stopami.

Zamek Gibralfaro (Castillo de Gibralfaro)

Zamek Gibralfaro w Maladze
Zamek Gibralfaro położony jest na szczycie wzgórza, Malaga.

To kolejna charakterystyczna budowla, jaką może pochwalić się Málaga. Castillo de Gibralfaro pamięta jeszcze czasy Fenicjan, którzy na terenach dzisiejszego miasta osiedlili się około 3000 lat temu. Wysokie wzgórze wydawało się idealnym punktem strategicznym (pozwalało z oddali zobaczyć zbliżającego się wroga), stąd szybko postanowiono wybudować w tym miejscu twierdzę. Także nazwa zamku Gibralfaro pochodzi z języka fenickiego – oznacza górę z latarnią morską.

Na terenie zamku oprócz samej architektury możemy podziwiać też wystawy, które jeszcze lepiej przybliżają historię tej części Hiszpanii. Ruiny zamku Gibralfaro oprócz niewątpliwej wartości historycznej są także doskonałym punktem widokowym, który pozwala na spojrzenie na całe miasto z całkiem innej perspektywy.

Katedra w Maladze

Jej budowa związana jest ze zdobyciem Malagi przez Ferdynanda Aragońskiego (1487). Jeszcze w tym samym roku, w którym udało się odbić miasto z rąk muzułmanów, podjęto decyzję o wybudowaniu katedry. Stanęła ona w miejscu dawnego meczetu, a za jej projekt odpowiadał Diego de Siloé.

Katedra w Maladze (Catedral de Málaga) otwarta jest o każdej porze roku.
Znajdująca się w Maladze katedra (Catedral de Málaga) jest otwarta jest o każdej porze roku.

Budowa Katedry Wcielenia trwała ponad 200 lat. Nie pozostało to bez znaczenia dla jej stylu architektonicznego. Szczególnie we wnętrzu katedry możemy zauważyć że jest to mieszanka gotyku i baroku. Charakterystyczną cechą katedry w Maladze jest także brak jednej wieży. Nie została ona zniszczona podczas wojen czy trzęsień ziemi. Tak naprawdę – nigdy nie powstała. Powód był dość prozaiczny. Brak funduszy. Mimo to, świątynia została pozytywnie przyjęta przez mieszkańców Malagi, którzy ochrzcili ją nazwą La Manquita (tłum. kobieta bez jednej ręki).

WARTO WIEDZIEĆ: Katedrę w Maladze możecie zwiedzać samodzielnie lub podczas zorganizowanej wycieczki, którą zarezerwujecie tutaj.

Muzeum Picassa i inne muzea w Maladze

Budynek Museo Picasso Malaga - To miejsce, o którym wspomina każdy przewodnik po Hiszpanii. Jeśli swoją podróż po Hiszpanii rozpoczynasz od Malagi, to Muzeum Picassa po prostu musisz odwiedzić.
Muzeum Picasso znajduje się w XVI-wiecznym pałacu Palacio de Buenavista, Malaga.

Malaga to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki. Kulturalną ucztę warto zacząć od razu od dania głównego, czyli od Muzeum Picassa, które bez wątpienia jest najpopularniejszym tego typu obiektem w mieście. Malaga to miejsce urodzin tego słynnego kubisty, więc nikogo nie powinno dziwić, że to właśnie w Museo Picasso Málaga możemy podziwiać ponad 280 prac tego artysty. Oprócz dzieł sztuki znajdziemy tu również liczne zdjęcia i dokumenty, które przybliżają życie i twórczość słynnego kubisty. A jeśli wciąż będziesz czuć niedosyt, odwiedź Casa Natal de Picasso (muzeum znajduje się w jego rodzinnym domu).

Kolejne muzeum, którego nie można przegapić na kulturalnej mapie Malagi to Muzeum Carmen Thyssen Málaga. Wizyta tutaj zachwyci osoby zakochane w Andaluzji, ponieważ jego kolekcja skupia się przede wszystkim wokół XIX-wiecznego malarstwa z tego regionu Hiszpanii. Stałą ekspozycję, obejmującą ponad 200 prac, uzupełniają wystawy czasowe, które zajmują osobne piętro całego budynku.

Jeśli wybierzesz się na spacer w okolice portu Malagi, Twoim oczom na pewno nie umknie duży, szklany, kolorowy sześcian. To Centre Pompidou Málaga – muzeum sztuki współczesnej wewnątrz którego możemy podziwiać wybitne dzieła XX i XXI wieku. Warto dodać, że Centrum Pompidou w Maladze to jedna z kilku filii tej instytucji, której główna siedziba znajduje się w Paryżu.

WARTO WIEDZIEĆ: Bilet wstępu do Centre Pompidou, jak i do innych muzeów w Maladze możesz kupić w kilka minut na stronie GetYourGuide.

Muzeum Centre Pompidou Malaga mieści się pod charakterystyczną, kolorową kostką
Muzeum Centre Pompidou Malaga mieści się pod charakterystyczną, kolorową kostką.

W centrum Malagi znajdziemy także wiele innych muzeów, które w kolekcji posiadają zarówno ekspozycje stałe, jak i wystawy tymczasowe. Wśród tych najciekawszych warto wymienić: Muzeum Wina (Museo del Vino), Muzeum Archeologiczne, Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum historii miasta Malaga (Museo de Málaga), Centrum sztuki współczesnej (CAC Málaga), Muzeum gier wideo, a także kolekcja Muzeum Rosyjskiego. Więcej informacji na temat najciekawszych muzeów w Maladze znajdziesz także w tym artykule.

Mercado Central de Atarazanas

Witraże w Mercado Central de Atarazanas, Malaga
Witraże w Mercado Central de Atarazanas, Malaga

W kategorii „nietypowe miejsca” jest to jedna z najciekawszych atrakcji Malagi. Mercado Central de Atarazanas to jeden z najstarszych targów w Maladze, który przyciąga turystów i mieszkańców miasta od ponad 140 lat. Miejskie targowisko znajduje się w zabytkowym budynku, który kiedyś pełnił funkcję stoczni. Obecnie jest to jedno z najważniejszych miejsc w Maladze, gdzie można zakupić świeże owoce, warzywa, mięso, ryby oraz wiele innych produktów spożywczych.

Targowisko oferuje również gotowe potrawy i przekąski, które można zjeść na miejscu lub zabrać ze sobą. W Mercado Central de Atarazanas można znaleźć wiele tradycyjnych hiszpańskich potraw, takich jak tapas, chorizo, paella i wiele innych smakołyków.

Warto odwiedzić to miejsce nie tylko ze względu na bogaty wybór produktów, ale również z uwagi na architekturę budynku. Wewnątrz znajdują się piękne, kolorowe witraże, które tworzą niesamowitą atmosferę. Targowisko jest otwarte od poniedziałku do soboty, a najlepszym czasem na odwiedzenie go jest poranek, gdy sklepy dopiero otwierają swoje drzwi i można w nich kupić całkowicie świeże produkty.

Plaza de toros de La Malagueta

Málaga to perełka wybrzeża Costa del Sol. Od czego zacząć zwiedzanie Malagi!
Málaga to perełka wybrzeża Costa del Sol. Widok na miasto od strony morza przy zachodzie słońca.

Już po nazwie nietrudno się domyślić, że jest to arena walk byków. Zaprojektowana w stylu neomudéjar, istnieje w tym miejscu od 1876 roku. Plaza de toros de La Malagueta jest w stanie pomieścić 9032 widzów. Oprócz samej areny w budynku znajdują się również: stajnie, przebieralnie, miejsca przeznaczone dla administracji oraz to co interesuje szczególnie turystów – muzeum Museo Taurino Antonio Ordóñez. Plaza de Toros w Maladze jest wykorzystywana także do organizacji różnego rodzaju targów i innych lokalnych wydarzeń.

Parque de Málaga i Paseo del Parque

Paseo del Parque w samym centrum Malagi.
Paseo del Parque w samym centrum Malagi

Parque de Málaga zwany też Parque de la Alameda usytuowany jest niedaleko portu, w samym centrum miasta. Z wyglądu miejsce to nawiązuje do ogrodów śródziemnomorskich pełnych tropikalnych gatunków roślin. Jest to jeden z najważniejszych tego typu egzotycznych parków na południu Hiszpanii. To co zachwyca to jednak nie tylko roślinność. Ciągnący się wzdłuż parku deptak (Paseo del Parque) raz po raz odkrywa przed nami malownicze fontanny, rzeźby i ławeczki. Szczególnie latem, gdy skwar bywa nie do zniesienia, warto schronić się tutaj w cieniu drzew i odetchnąć na chwilę przed dalszym zwiedzaniem miasta.

Plaża Malagueta

Plaża Malagueta w Maladze
Plaża Malagueta w Maladze

Jeszcze jednym powodem do odwiedzenia Malagi są jej piaszczyste plaże. Tę najbardziej znaną znajdziesz tuż obok centrum miasta. Playa de La Malagueta, bo o niej mowa, liczy około 1200 m długości i przyciąga na swój brzeg zarówno strudzonych zwiedzaniem turystów, jak i mieszkańców. Podobnie jak inne plaże w Maladze, również Playa de La Malagueta ma bezpośredni dostęp do nadmorskiego bulwaru, co zdecydowanie zwiększa dostępność tego miejsca wśród osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Najbardziej charakterystycznym elementem plaży jest ogromnej wielkości napis malagueta. Nie trzeba pewnie wspominać, że zrobienie sobie zdjęcia w tym miejscu jest dosyć trudne. Na podobny pomysł wpadają bowiem pozostali turyści, co powoduje, że na naszym selfie zwykle znajdziemy się w towarzystwie jeszcze kilku innych osób :). Nieco mniej obleganym za to równie urokliwym punktem są natomiast okolice latarni morskiej, która również znajduje się bezpośrednio przy malagijskiej plaży.

W Maladze popularne są przekąski z owoców morza, sardynek i innych ryb.
Owoce morza, sardynki i inne ryby to baza wielu popularnych przekąsek w Maladze

Wizyta na Playa de La Malagueta to także okazja do skosztowania owoców morza i innych lokalnych specjałów. Znajdziemy je w licznych, małych barach (hiszp. chiringuitos), które przyciągają wszechobecnym zapachem małych, grillowanych na ogniu sardynek. To danie to prawdziwy król nadmorskiej kuchni.

Szlak Caminito del Rey

El Caminito del Rey - ekstremalna atrakcja niedaleko Malagi (wybrzeże Costa del Sol) w okolicy rezerwatu przyrody Desfiladero de los Gaitanes.
El Caminito del Rey – ekstremalna atrakcja niedaleko Malagi (wybrzeże Costa del Sol) w okolicy rezerwatu przyrody Desfiladero de los Gaitanes.

Miłośnicy adrenaliny będą z pewnością zachwyceni tym, że zaledwie godzinę drogi od Malagi znajduje się ekstremalny pieszy szlak ciągnący się wzdłuż skalnych ścian na wysokości około 400 metrów nad ziemią. Do końca XX wieku Caminito del Rey uważany był za jeden z najgroźniejszych szlaków na świecie. Gdy w latach 1999-2000 zginęło na nim kilku turystów, El Caminito został zamknięty dla odwiedzających. Po licznych renowacjach i zabezpieczeniu trasy szlak został ponownie otwarty w 2015 roku.

Malaga jako baza wypadowa

Malaga to świetna baza wypadowa do zwiedzania Andaluzji. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane siecią linii autobusowych i kolejowych. Bilety na te środki lokomocji możesz kupić na stronie Omio. Innym, bardziej elastycznym sposobem na jednodniowe wycieczki w okolicy Malagi jest wynajem samochodu, którego można dokonać online np. na stronie RentalCars. A gdy już kwestię transportu mamy za sobą, czas zastanowić się, co tak naprawdę warto odwiedzić!

Most Puente Nuevo, Ronda
Most Puente Nuevo, Ronda (prowincja Malaga).

Podróżując we dwoje, nie można pominąć Rondy! To miasto spodoba się każdemu, w kim drzemie nutka romantyka. Tutejsza starówka uważana jest za jedną z najbardziej urokliwych w Andaluzji, a rozdarty nad przepaścią most Puente Nuevo to jeden z najczęściej fotografowanych obiektów w Hiszpanii! W Rondzie znajdziemy też kilka ciekawych zabytków takich jak: Pałac Mondragón, kościół Santa María de Mayor czy Casa del Rey Moro.

Wśród innych miast w, które zdobywają serca coraz większej rzeszy turystów warto wymienić: Marbellę, Benalmadenę, Torremolinos, Fuengirolę, a także niewielkie miasto Rincón de la Victoria, gdzie znajduje się niezwykła Jaskinia Skarbów (Cueva del Tesoro) oraz stanowisko archeologiczne z pozostałościami z VIII-III wieku p.n.e.. Więcej pomysłów na 1-dniowe wycieczki z Malagi znajdziesz w tym artykule.

Marbella - miasto przepychu, luksusu i klasycznego piękna
Marbella – miasto przepychu, luksusu i klasycznego piękna

Łańcuch górski Montes de Málaga

Wystarczy udać się około 5 km na północ od Malagi, aby naszym oczom ukazał się łańcuch górski Montes de Málaga. Najwyższym jego szczytem jest Cresta de la Reina mierzący 1032 m. Inne główne szczyty w tym łańcuchu to San Antón, Coronado i Monte Victoria.

Łańcuch górski Montes de Málaga
Łańcuch górski Montes de Málaga

Co ciekawe, dużą część wzniesień (prawie 5000 ha) zajmuje park naturalny Parque Natural Montes de Málaga. Kiedyś na tych terenach uprawiano oliwki, migdały i winorośl. Na początku XX wieku miejsce to zostało zalesione, a produkcja wina ograniczyła się do minimum (głównie do celów edukacyjnych). Wybierając się na wycieczkę po Parque Natural Montes de Malaga, warto zabrać ze sobą lornetkę. Oprócz kameleonów, dzików czy rysi wprawne oko wyłapie też niektóre z występujących tu gatunków ptaków takich jak: jastrzębie, puchacze, czy orzełki włochate.

Trekking po Montes de Malaga nie należy do najtrudniejszych. Na terenie parku istnieje około 50 km tras pieszych oraz 250 km tras rowerowych (te ostatnie o różnym stopniu trudności). W Parque Natural Montes de Malaga znajdziemy też muzeum, centrum edukacyjne oraz tereny przeznaczone na piknik.

Białe wioski Andaluzji – Ruta de los Pueblos Blancos

Widok na miasteczko Arcos de la Frontera (Ruta de los Pueblos Blancos)
Widok na miasteczko Arcos de la Frontera (Ruta de los Pueblos Blancos)

Malaga może być też doskonałą bazą wypadową do odwiedzania wielu małych miejscowości i wiosek w Andaluzji. Jednym ze sposobów na ich poznanie jest poruszanie się Szlakiem Białych Miasteczek. Obejmuje on 19 niewielkich miejscowości położonych w paśmie górskim Sierra de Grazalema. Wszystkie z nich mają jedną charakterystyczną cechę – pełne są pomalowanych na biało domów.

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

3 KOMENTARZE

  1. W kwestii noclegu polecam hotel Gran Marques de Larios. Ogólnie Malaga to świetne miasto na mały city break. Patrząc na ostatnie oferty tanich lotów last minute można tu spędzić długi weekend już za kilkaset zł od osoby. A na zakupy również polecam Mercado central de atarazanas.

  2. W okolicy Malagi polecam parki rozrywki Aqualand Torremolinos, Selwo Marina i Tivoli World. W samej Maladze do spokojnego spędzenia czasu dobrze nadają się parki, ogrody botaniczne (np Jardines de Puerta Oscura ) i najlepsze plaże jakie znam! Przyjemnie spaceruje się po Alameda Principal i w okolicy Plaza de la Constitución. Zakupy spożywcze robiliśmy z żoną na Mercado de Atarazanas – super świeże produkty, które sprzedawcy pozwalają czasem skosztować przed zakupem (centra handlowe wymiękają przy takich miejscach!). Kilka razy odwiedziliśmy też knajpkę Tapeo de Cervantes – mają pyszne tapas!!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.