Urlop śladami twórczości Gaudiego

Twórczość Gaudiego wysławiła Barcelonę. Jego awangardowe podejście do sztuki oraz zamiłowanie do nietypowych kształtów i mocnych kolorów do dziś uchodzi za niezwykle inspirujące i wyjątkowo (wbrew pozorom) współczesne.

Przechadzając się wąskimi alejkami miasta, zwłaszcza dzielnicy Eixample, natkniesz się na kolorowe motywy, które są ukłonem w kierunku twórczości znanego architekta. Podziwiając jego nieoczywiste projekty, wraz z aplikacją Itaka, zabieramy Was na wycieczkę śladami Gaudiego, nazywanego „współczesnym Michałem Aniołem”. 

Antoni Gaudi na hiszpańskich kartach historii 

Początkujący architekt urodził się w Reus – niewielkiej i niepozornej miejscowości, położonej ponad godzinę drogi od Barcelony. Ze względu na trudne dzieciństwo i ogromne problemy zdrowotne, młody Gaudi zmuszony był do wielogodzinnego przebywania w domu. Wiele teorii głosi, że to właśnie życie w zamkniętym pokoju rozbudziło jego wyobraźnię i umożliwiło stworzenie pierwszych projektów. Młody mistrz całymi dniami obserwował naturę, która aż do jego śmierci była dla niego główną inspiracją – również podczas tworzenia słynnej Sagrady Familii

W 1876 roku Gaudi wyjechał do Barcelony, gdzie rozpoczął studia w Escula Tecina Superior de Arquitectura. Niestety, ciężkie warunki finansowe zmusiły go do porzucenia nauki i podjęcia się pracy u lokalnych architektów. To dzięki nim zyskał doświadczenie i możliwość wyrażania swoich wyjątkowych wizji. Niedługo potem, Antoni poznał Eusebia Guellema, który wspomagał go finansowo. To między innymi dzięki tej znajomości Gaudi wykonał około 20 poważniejszych zleceń – przeważnie w Barcelonie i nieopodal niej.

Park Güell – Kolorowe dzieło mistrza

Park Güell w Barcelonie
Park Güell w Barcelonie

Najsłynniejszy i najbardziej niezwykły park położony nieopodal centrum Barcelony. Docelowo miejsce miało być terenem mieszkalnym hiszpańskiej burżuazji, ale z planowanych ponad 60 budynków, ostatecznie udało się wybudować zaledwie 5 z nich. Co ciekawe – w jednej z wilii mieszkał sam mistrz (obecnie stary dom Gaudiego można podziwiać również w środku – bilet wstępu kosztuje 4 euro). W parku znajdziesz również salę 100 kolumn, w której niegdyś odbywały się miejskie targi, ogromny taras z przepięknym widokiem na Barcelonę, rzeźbę salamandry o długości prawie 2.4 metra , portyk Praczki – przepiękną kolumnę, przedstawiającą kobiecą sylwetkę oraz mnóstwo fontann i ozdobnych schodów.

Całe osiedle i okoliczny park powstawały w latach 1900-1914. O ile pierwotnie miejsce to nie cieszyło się dużym zainteresowaniem i uznaniem, o tyle od 1984 roku stało się ikonicznym miejscem Hiszpanii, wpisanym na listę UNESCO. 

Bilety wstępu do Parku Güell wynoszą odpowiednio: dorośli 13,5 euro, dzieci powyżej 7 roku życia: 9 euro (podobnie jak emeryci), a dzieci poniżej 7 roku życia – wstęp bezpłatny. Samotne oczekiwanie w kolejce może być frustrujące, dlatego lepiej jest skorzystać z grupowej rezerwacji (np. wykupując wycieczkę w aplikacji ITAKA).

Sagrada Familia – Niedokończone dzieło życia

La Sagrada Familia - Bazylika w Barcelonie (Hiszpania)
La Sagrada Familia – Bazylika w Barcelonie (Hiszpania)

Mówiąc o twórczości Gaudiego, nie można pominąć najsłynniejszej barcelońskiej budowli. Gaudi zaangażował się w jej tworzenie w 1883 roku, gdy zwolniono dotychczasowego architekta. W ramach zastępstwa zatrudniono Gaudiego, który zgodził się na współpracę, nie zdając sobie sprawy, jak wielkie i przełomowe będzie to przedsięwzięcie. Ostatecznie tylko jedna krypta podchodzi z rąk zwolnionego projektanta, a cała reszta budowli to dzieło mistrza Gaudiego. Łączna praca nad murami trwała ponad 40 lat. Ostatnią dekadę poświęcił wyłącznie Sagradzie, porzucając wszystkie, dotychczasowe projekty i zobowiązania. Jego fascynacja i całkowite oddanie pracy było bezpośrednią przyczyną śmierci – zaaferowany pracą, nie zauważył nadjeżdżającego tramwaju. 

Obecnie Sagrada Familia nadal jest w remoncie – szacuje się, że budowa ma zostać zakończona w 2026 roku [1]. Docelowo świątynia ma posiadać 3 różnorodne fasady – Narodzenia, Pasji i Chwały. Część budowli nawiązuje do gotyku, inna do secesji, a jeszcze inna do oryginalnego, charakterystycznego stylu, który jest domeną Gaudiego.  

Zwiedzanie katedry trwa około 60 minut, a bilet wstępu kosztuje od 26 euro.   

Casa Batlló – Oryginalny dom wśród kamienic

Mówi się, że Barcelona to miasto Gaudiego, bo właśnie tutaj znajduje się najwięcej zabytków tego artysty. Na zdjęciu Casa Batlló.
Mówi się, że Barcelona to miasto Gaudiego, bo właśnie tutaj znajduje się najwięcej zabytków tego artysty. Na zdjęciu Casa Batlló.

Nazwa budynku pochodzi od katalońskiego producenta tekstyliów, który zlecił budowę Gaudiemu. Dom Batlló jest niezwykle oryginalny i wyróżnia się na tle klasycznych kamienic, znajdujących się przy stacji metra Gracia. Niegdyś mieszkalny budynek zachwyca mnogością dekorów, wykorzystywaniem motywów zwierzęcych, balkonami przypominającymi rybie łuski. Cała budowla jest zarówno przerażająca, jak i zachwycająca, dlatego warto zwiedzić ją zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

Pragniesz zobaczysz te miejsca na żywo? Pobierz aplikację Itaka na system iOS lub Android i zaplanuj swoje wakacje już teraz!

Redakcja
Redakcja
Redakcja Hispanico.pl publikuje artykuły sponsorowane partnerów biznesowych serwisu. W przypadku zainteresowania współpracą zapraszamy do kontaktu mailowego: kontakt@hispanico.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY