Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiCarmona - Miasto nazywane Gwiazdą Andaluzji

Carmona – Miasto nazywane Gwiazdą Andaluzji

Odkryj niezwykłe zabytki i historię miasta położonego tylko kilkadziesiąt kilometrów od Sewilli...

Andaluzja to region często odwiedzany ze względu na słoneczne plaże i duże ośrodki turystyczne. Turystów nie brakuje ani na wybrzeżu Malagi ani w nagrzanej słońcem Sewilli.

Jeśli jednak należysz do fanów małych, urokliwych miasteczek wybierz się około 30 km na północny-wschód od andaluzyjskiej stolicy a gwarantuję, że Carmona wciągnie Cię w magiczny świat swoich białych uliczek i niezwykłej historii.

WARTO WIEDZIEĆ: Tereny Carmony są szczególnie znane z rolnictwa i ze swojej żyznej gleby. Głównym produktem eksportowym jest bawełna oraz słonecznik.

Historia Carmony

Oprócz uroku, którego Carmonie zdecydowanie nie brakuje, miasto ma też bardzo bogatą historię. Liczne wykopaliska znalezione w okolicy świadczą o tym, że jego korzenie sięgają epoki neolitu. Carmona została zdobyta przez Rzymian podczas II wojny punickiej, a po romanizacji uzyskała przywilej mennicy.

W obrębie miasta przebiegała także Vía Augusta (znana w średniowieczu pod nazwą El Arrecife), czyli najdłuższy rzymski szlak na terenie Hiszpanii. Był to prawdopodobnie najznakomitszy czas w historii Carmony. Nadal zresztą w mieście można zobaczyć pozostałości z tego okresu – między innymi rzymski most.

Swoją świetność Carmona utrzymała również w epoce panowania muzułmanów. W VIII wieku była stolicą jednej z Taif, muzułmańskich państw założonych na terenie Półwyspu Iberyjskiego. W 1247 r. zdobyta została przez Ferdynanda III Świętego, ale dopiero Piotr I Okrutny zrobił z tej wioski (bo prawa miejskie uzyskała w 1630 r. z rąk Filipa IV) jedną ze swoich ulubionych królewskich rezydencji oraz rozkazał wybudowanie Alkazaru.

Dlaczego Gwiazda Andaluzji?

Zastanawialiście się skąd nazwa artykułu? Nie jest ona przypadkowa. Kiedy Ferdynand III przybył do zdobytej Carmony miał przywitać ją słowami:”Sicvt Lucifer lvcet in aurora, ita in Vandalia Carmona”, co w przełożeniu znaczy „Tak jak Gwiazda Poranna świeci o świcie tak Carmona [świeci] w Andaluzji”. Historia ta znalazła też swoje przełożenie w herbie miasta. Składa się ono ze srebrnej gwiazdy otoczonej wstęgą z rzekomym cytatem wypowiedzianym przez Ferdynanda III.

Herb miasta Carmona
Herb miasta Carmona

Co zobaczyć w Carmonie?

Choć Carmona nie liczy nawet 30 tys. mieszkańców, miasto to ma turystom niezwykle dużo do zaoferowania. Oprócz spacerów wąskimi, białymi uliczkami rozkocha Was w sobie licznymi kościółkami, reprezentującymi rozmaite style, od baroku po architekturę arabską. Każdy z nich może pochwalić się wyjątkowym ołtarzem, a niektóre zabytkowymi wrotami bądź bajecznie zdobionymi kopułami. Wyróżniają się pośród nich Kościół św. Piotra, ze swoją charakterystyczną wieżą czy gotycki Kościół Św. Marii. Jednak architektura sakralna nie kończy się tutaj na kościołach. Zobaczenia warte są też klasztory, którym atrakcyjności dodają urokliwe patia.

CIEKAWOSTKA: Carmona potrafi zauroczyć nie tylko turystów, ale także producentów filmowych i reżyserów. Była tłem dla akcji wielu znanych filmów takich jak „Plaga”, „Falcón” czy „Libertador”.

Zabytkowa nekropolia

Uwagę w Carmonie zwracają rzymskie pozostałości, które do dziś możemy oglądać w mieście. Wspomniałam już wyżej o przechodzącej przez Carmonę Via Augusta oraz o rzymskim moście. Najbardziej okazałą pozostałością i atrakcyjnym punktem turystycznym jest jednak necrópolis, czyli rzymska nekropolia, zaliczająca się do najważniejszych wykopalisk na Półwyspie Iberyjskim. Wśród pięknych zdobionych grobowców (np. grób Servilia y Elefante) uwagę zwracają też miejsca składania ofiar. Nieopodal można tam też zobaczyć pozostałości po amfiteatrze, pamiętającym I w. p.n.e.

Niezwykła architektura

Wrażenie na zwiedzających robi architektura obronna miasta. Niegdyś dojazd do Carmony możliwy był przez 4 bramy, jednak obecnie podziwiać możemy tylko dwie z nich: Bramę Cordoby oraz Bramę Sewilli, których nazwy wskazują oczywiście na ich położenie względem tych miast. Obydwie były świadkami panowania różnych kultur, a Brama Sewilli stanowiła część murów obronnych miasta.

Zabytkowa Brama Kordoby w Carmonie
Zabytkowa Brama Kordoby w Carmonie

Punktem obowiązkowym jest też Alkazar Króla Piotra (hiszp. Alcázar del Rey Don Pedro, inna nazwa: Alcázar de Arriba). Umiejscowiony w najwyższej części miasta stanowi perfekcyjny punkt widokowy, gwarantujący niezwykłe zdjęcia. Obecnie Alkazar przekształcony jest w Parador – hotel należący do ogólnokrajowej sieci hoteli i restauracji.

CIEKAWOSTKA: Czy wiecie, że Hiszpanie mają szczególną słabość do loterii? Pierwsze hiszpańskie biuro sprzedające kupony loteryjne zostało otwarte właśnie w Carmonie, a jego licencja sięga 1763 roku.

Muzeum Carmony

Świetność Carmony podkreśla także wyjątkowe muzeum miasta, które w 16 różnych salach przedstawia rozmaite aspekty jej historii. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Muzeum wystawia znalezione w tym rejonie narzędzia pochodzące z epoki neolitu oraz przykłady kultury kartagińskiej. Pokazuje również wpływ koła garncarskiego na rozwój regionu, życie kulturalne mieszkańców oraz skupia się na malarzach pochodzących z Carmony.

WARTO WIEDZIEĆ: W Carmonie warte uwagi są też domy pałacowe mieszkających tam rodów, np. Dominguez, Lasso, Rueda. Obecnie niektóre z nich użyczają swoich budynków na potrzeby biblioteki, archiwum czy hoteli.

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY