To czwarta co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Odkryta w 1312 r. dziś przyciąga bogactwem wulkanicznych krajobrazów, architekturą i zawsze świecącym słońcem.

Lanzarote jest znakomitym wyborem na wakacje o każdej porze roku. Te ostatnie praktycznie tutaj nie występują, a przynajmniej nie w tak mocno zróżnicowanej formie, jak możemy to dostrzec chociażby w Polsce. Zimą temperatura na Lanzarote wynosi średnio 18°C, a latem sięga 24°C.

Choć powierzchnia wyspy nie jest ogromna, to nie sposób się tutaj nudzić. Piesze wycieczki po stożkach wulkanicznych, wizyta w Muzeum Piratów, degustacje wytwarzanego na wyspie lokalnego wina, kitesurfing, nurkowanie… długo by wymieniać!

Lanzarote – Wyspa Wulkanów

Lanzarote nieprzypadkowo bywa nazywana Wyspą Wulkanów. Chodzi nie tylko o jej pochodzenie i to, że powierzchnia wyspy jest w dużej mierze utworzona przez lawę. Powodem jest także to, że znajduje się tutaj ponad 100 wulkanów, z których część nadal jest czynna! I choć ostatnia erupcja miała miejsce w 1824 r. to sejsmolodzy stale kontrolują sytuację, by w razie potrzeby szybko reagować.

Lanzarote - Wyspa Wulkanów | Poznajemy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Panorama miasta Arrecife, stolicy Lanzarote

Jeden z najbardziej zatrważających wybuchów na Lanzarote miał miejsce w 1730 r. Był to początek ogromnej erupcji wulkanów, która trwała nieustannie przez sześć kolejnych lat. W jej wyniku pola uprawne pokryły się popiołem, a krajobraz całej wyspy na zawsze uległ zmianie.

César Manrique – najsłynniejszy kanaryjski architekt

Lanzarote - Wyspa Wulkanów | Poznajemy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Typowa kanaryjska zabudowa na Lanzarote w miasteczku Teguise.

Krajobraz Lanzarote byłby prawdopodobnie całkowicie inny, gdyby nie jeden człowiek. César Manrique, bo o nim mowa, pokochał swą rodzimą wyspę tak bardzo, że jego głównym celem stało się uchronienie jej przed masową ekspansją turystyczną.

Miało to szczególne znaczenie w latach 60′ i 70′ XX wieku, kiedy gospodarka Lanzarote ulegała transformacji. Rolnictwo i rybołówstwo, które dotychczas dominowały na wyspie, przestały być wystarczająco dochodowe, a ich miejsce nieuchronnie zastępowały zyski z turystyki.

César Manrique zdawał sobie z tego sprawę, jednak był też gorącym zwolennikiem zrównoważonego rozwoju. W jego zamyśle Lanzarote miała być wyspą elitarną, na której ruch z zewnątrz miał zostać ograniczony do tego stopnia, że turyści czekaliby miesiącami w kolejce, aby móc się na nią dostać.

Lanzarote - Wyspa Wulkanów | Poznajemy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
César Manrique

Przedwczesna śmierć Manrique w wypadku samochodowym (1992 r.) częściowo pokrzyżowała te plany. Niemniej wiele z jego postulatów do dziś znajduje zastosowanie, np. brak tablic reklamowych na całej wyspie, limity pięter i pokoi w hotelach, ukrycie przewodów elektrycznych pod ziemią. Z kolei zaprojektowane przez tego architekta i jego współpracowników atrakcje turystyczne nie umkną nikomu, kto choć na chwilę zatrzyma się w Lanzarote. Wśród tych najpopularniejszych można wymienić: Park Narodowy Timanfaya, punkt widokowy Mirador del Río czy jaskinie Cueva de los Verdes i Jameos del Agua.

Rezerwat Biosfery na Lanzarote

Wszystkie te działania sprawiły, że Lanzarote zostało docenione nie tylko przez mieszkańców i turystów, ale i przez liczne organizacje międzynarodowe. W 1993 r. UNESCO przyznało całej wyspie tytuł Rezerwatu Biosfery. Z kolei w 2015 r. Lanzarote dołączyła do Europejskiej Sieci Geoparków oraz otrzymała odznaczenie Biosphere Responsible Tourism.

Dziś jeszcze bardziej dąży się do tego, aby idee Césara Manrique znajdowały coraz szersze zastosowanie w wyspiarskiej gospodarce. Wiele nowych inwestycji turystycznych zostało wstrzymanych, a zamiast budowania nowych hotel – modernizuje się nowe. Architektura samej wyspy również utrzymana jest w prostym, tradycyjnym stylu – białe domki z niebieskimi i zielonymi wykończeniami. Nie znajdziemy tutaj wysokiej hotelowej zabudowy, a sam klimat całej wyspy sprawia, że czas zdaje się płynąć wolniej.

Plaże na Lanzarote

Lanzarote - Wyspa Wulkanów | Poznajemy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Playa Flamingo

Jeśli uwielbiasz odpoczynek na plaży, to czeka Cię mały problem… problem z wyborem. Liczba plaż na Lanzarote jest tak duża, że już sam jej wybór może być sporym wyzwaniem. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Playa Papagayo – dojdziesz na nią tylko pieszo
  • Playa Chica – idealna do nurkowania i snorkelingu
  • Playa de Famara – chętnie wybierana przez surferów
  • Playa Flamingo – pełna małych kafejek, barów i restauracji
  • Playa Calentón Blanco – mało uczęszczana przez turystów
  • Playa de la Cera – spokojna i bez dużej liczby turystów

Ulubiona lokalizacja sportowców

Chęć wypoczynku to nie jedyny powód, dla którego Lanzarote jest tak chętnie wybieranym kierunkiem wakacyjnym. Uroki tej wyspy doceniają także sportowcy. Profesjonalni biegacze, kolarze, triathloniści i surferzy przyjeżdżają w to miejsce, by trenować w warunkach, jakie trudno znaleźć w kontynentalnej części Europy. I nic dziwnego…

Lanzarote - Wyspa Wulkanów | Poznajemy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Silne wiatry na wyspie ułatwiają uprawianie sportów wodnych.

Ruch samochodowy na Lanzarote jest niewielki. To zachęca do aktywności rowerzystów, dla których przygotowano w tym miejscu ponad 200 km tras przystosowanych do jazdy na dwóch kółkach. Na miłośników kitesurfingu i windsurfingu czekają najsilniejsze na Wyspach Kanaryjskich wiatry! A wielbiciele nurkowania i snorkelingu w krystalicznie czystych wodach oceanu odkryją niesamowity podwodny krajobraz w całości ukształtowany przez erupcje wulkaniczne.

Innym sportem, który na Lanzarote cieszy się sporym powodzeniem jest też golf. Warto też wspomnieć, że pola golfowe na tej wyspie zostały zaprojektowane przez najlepszych w tej dziedzinie specjalistów na świecie.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

2 Komentarze - "Lanzarote – Wyspa wulkanów"

avatar
Konrad
Trochę błędów się tu wkradło. Pod względem wielkości, Lanzarote jest czwarta, a nie trzecia. Na wyspie jest 108 wulkanów (nie 300) – warto odwiedzić miejscowe muzeum wulkanologiczne nad Jameos del Agua i zweryfikować tą wiedzę. Dla usprawiedliwienia – ta błędna liczba 300 – często jest powtarzana w internecie. Podczas erupcji w XVIIIw. nie wybuchło równocześnie 30 wulkanów – byłby to ewenement. Błąd może wziął się stąd, że na terenie całego parku Timanfaya jest 25 stożków. Ale one nigdy nie wybuchły równocześnie. Z plażami to już autorka całkiem narozrabiała. Playa Papagayo (płatna) leży koło Playa Blanca (Tias to inna część wyspy).… Czytaj więcej »